Komentujemy odcinki programu "Jedź Bezpiecznie"

Tu możecie podzielić się uwagami lub wątpliwościami związanymi z poruszaniem się na drogach

Moderatorzy: dylek, ella, klebek

Re: Komentujemy odcinki programu "Jedź Bezpiecznie"

Postprzez LeszkoII » poniedziałek 04 stycznia 2021, 07:07

Cyryl napisał(a):a ja się zastanawiam dlaczego nie ma jakiegoś programu edukacyjnego właśnie o BRD na którymś z ogólnie dostępnych kanałów?
Odpowiem. Dla przeciętnego widza taki materiał jest kompletnie nieatrakcyjny w dobie tzw. ogłupiania społeczeństwa serialami, polit-emocjonalną propagandą rządową, teleturniejami, programami rozrywkowymi. Natomiast dla ludzi ogarniętych w temacie, takie programy również są zbyt nudne (wciąż o przejściach dla pieszych, wciąż krytyka kierowców). Brakuje nowinek i analiz opartych o konkretne problemy (kazusy) prawne, rekonstrukcje zdarzeń drogowych, wyroków sądów, postulatów de lege ferenda. Rzadko sięga się do innych mniej kojarzonych z ruchem drogowym przepisów, np. do przepisów stricte administracyjnych (co może starosta, cofanie uprawnień, ubezpieczenia OC, prawo karne w wymiarze wykroczeniowym, i wiele wiele t.p.).
Blacksmith napisał(a):Co za szpetne budynki na które nie da się patrzeć. Sypiące się odrapane ruiny i tak stoją.
Polska ma jeszcze wiele do nadrobienia pod względem estetyki miast.
Może kogoś nie stać na kompletny remont? A może problem dotyka problemu własności tych kamienic (mienie pożydowskie). Przynajmniej w moim mieście spory odsetek tych zaniedbanych kamienic to są budynki z niejasno uregulowanym prawem własności, niektóre z nich dodatkowo posiadają status zabytku, więc właściciel ma związane ręce przepisami o ochronie kultury. Wyremontowanie jest wtedy znacznie bardziej kosztowne.
Avatar użytkownika
LeszkoII
 
Posty: 7756
Dołączył(a): niedziela 07 października 2012, 13:53

Re: Komentujemy odcinki programu "Jedź Bezpiecznie"

Postprzez Cyryl » poniedziałek 04 stycznia 2021, 10:45

nie bardzo się rozumiemy.
1. taki program jaki proponujesz, byłby dla przeciętnego użytkownika dróg nieczytelny.
nie każdy pisze żeby tylko sam czytać, nie każdy użytkownik dróg chce się zagłębiać w niuanse prawne.
wiedza zwykłego człowieka PoRD jest zwykle albo znikoma, albo żadna i chodzi o to, aby troszeczkę ją pogłębić.

2. nie myślę, aby taki program nadawały stacje komercyjne czy canal+ lub netflix, bo one mają dać zysk inwestorowi, ale TV publiczna, która powinna pełnić między innymi rolę edukacyjną, a nie promować kulturę tektury i paździerza oraz discopolo.
TV publiczne nie jest dochodowa i dopłacając do niej dobrze by było, aby pełniła chociaż po części funkcję edukacyjną mającą na celu zwiększenie bezpieczeństwa na drogach.

program p. Dworaka miał sporo wad, ale spełniał częściowo tą rolę, pokazując "żywe" sytuacje na drodze, jednak sama forma była trochę archaiczna i jako goła wypowiedź mniej czytelna i atrakcyjna.

przydałyby się animacje, nawet to co wspomniałeś - animacja rekonstrukcji wypadków.
Cyryl
 
Posty: 2495
Dołączył(a): niedziela 01 stycznia 2017, 19:54
Lokalizacja: Wrocław

Re: Komentujemy odcinki programu "Jedź Bezpiecznie"

Postprzez LeszkoII » wtorek 05 stycznia 2021, 06:46

Cyryl napisał(a):1. taki program jaki proponujesz, byłby dla przeciętnego użytkownika dróg nieczytelny.
nie każdy pisze żeby tylko sam czytać, nie każdy użytkownik dróg chce się zagłębiać w niuanse prawne.
wiedza zwykłego człowieka PoRD jest zwykle albo znikoma, albo żadna i chodzi o to, aby troszeczkę ją pogłębić.
Jeśli nawet ktoś lubi tę tematykę, to samemu ciężko dotrzeć do źródeł. Przemawia za tym sam fakt mnogości źródeł prawnych (kilkanaście ustaw, kilkaset rozporządzeń, pomijając prawo międzynarodowe). Ważny jest więc zarys teoretyczny zagadnienia, czyli aby wiedzieć gdzie co się znajduje.

Niuanse prawne... prędzej czy później sprawa będzie się ważyć w takich właśnie detalach. Wtedy argumenty w stylu "bo miałem pierwszeństwo", "bo przepis mówi, że" stają się niewystarczające.
Cyryl napisał(a):nie myślę, aby taki program nadawały stacje komercyjne czy canal+ lub netflix
Najwyraźniej taka tematyka jest mało dochodowa. Nawet jeśli powstanie program motoryzacyjny, to ludzie wolą popatrzeć sobie jak spektakularnie wyglądał wypadek, lubią sobie pomarzyć o samochodach za miliony. Reszta to dla nich albo banały (o których przeczytają w pierwszym lepszym artykule w Necie) albo materia zbyt trudna do ogarnięcia albo zwyczajne nudy.
Cyryl napisał(a):program p. Dworaka miał sporo wad, ale spełniał częściowo tą rolę, pokazując "żywe" sytuacje na drodze, jednak sama forma była trochę archaiczna i jako goła wypowiedź mniej czytelna i atrakcyjna.
Moim zdaniem w czym innym utkwił problem. Stare odcinki JB zawierały odważne i kontrowersyjne tezy. Później w międzyczasie nie chciano się, jak rozumiem, powtarzać. "Powtórki z rozrywki" zarezerwowano głównie dla rond, przejść dla pieszych.

Zgadzam się że formuła programu mogła się "wypalić". Pierwszym tego znamieniem było zrezygnowanie z oficjalnego forum programu (grupa dyskusyjna), na którym słusznie (bądź niesłusznie) polemizowano z prowadzącym. Od dłuższego czasu treści JB przemawiały za monopolem jedynie słusznej prawdy, prawdę wygłaszał nieomylny autorytet, przecież to dyrektor WORD dodatkowo wpleciony w struktury K(M)RBRD. A przecież tylko na problematyce rond widzimy, że niektórych kwestii nie da się podejść zerojedynkowo.

Kolejną wadą był 10 minutowy czas odcinka. Takie parametry miałyby sens na początku, kiedy JB był programem lokalnym (Kraków), ale później program aspirował do miana ogólnokrajowej oglądalności, niestety długość trwania pozostała taka sama. Obecnie proponowałbym 20-25 minut trwania. Zalecam też wyraźniejsze akcentowanie treści teoretycznych, więcej polemik, więcej krytyki rządu za nicnierobienie lub małorobienie z b.r.d. W państwowej TV to niemożliwe tak samo jak niemożliwe, by Kurski zaczął krytykować Kaczyńskiego nie licząc się z utratą stołka.
Avatar użytkownika
LeszkoII
 
Posty: 7756
Dołączył(a): niedziela 07 października 2012, 13:53

Re: Komentujemy odcinki programu "Jedź Bezpiecznie"

Postprzez Cyryl » wtorek 05 stycznia 2021, 08:32

nie możesz innym kazać patrzeć Twoimi oczami.

żaden przeciętny kierowca nie lubi się zagłębiać w niuanse i zapoznaje się z przepisami tylko tyle ile jest to konieczne: na kursie, przy konflikcie na drodze, przy otrzymywaniu mandatu i przy wypadku.
każdy chce dojechać z punktu A do B w miarę bezpiecznie.
tak jak kupujący pralkę nie chce poznawać jej zasad działania, praw fizyki czy chemii jakie w procesie prania są wykorzystywane, ale wsadzić odzież, wsypać proszek, przycisnąć guzik, wyciągnąć odzież i nic więcej.

w trakcie poruszania się po drodze jeżeli użytkownik zna pobieżnie tylko PoRD to już bardzo dużo i po co utrudniać zniechęcać?

taka tematyka - edukacyjna nigdy nie będzie dochodowa, oglądalność niska, ale jeżeli jeden odcinek obejrzy powiedzmy 1000 osób w skali kraju, a zrozumie 100 to i tak sukces.

co do rond w tym programie, przejrzałem tematy ostatnich 350 odcinków i o rondach jest tylko 7.
powiedzmy jedno, gdyby autor prezentował odmienną interpretację przepisów poruszania się po takich skrzyżowaniach, to przeciwników jego byłoby tyle samo co teraz.

więc jeżeli pominiemy te odcinki (a to tylko 2%) nie widzisz pozostałych 98% spełniających swoją funkcję.

tak jak wspomniałem o nastawieniu przeciętnego użytkownika dróg do spraw przepisów, 10 min to dla niego optymalny czas, bo wystarczający do omówienia jednego zagadnienia, jeżeli będziemy to robili zbyt dogłębnie, to straci się oglądalność, a gdy poruszy się więcej niż jeden temat to też za dużo.

nie bardzo chcę wchodzić w obecne uwarunkowania telewizji publicznej, wyrażam tylko swoje zdanie na temat tego czego dotyczy ta dyskusja.
ale tak nawiasem zamiast propagować kulturę muzułmańską, puszczając codziennie jakieś kiczowate seriale tureckie w TV publicznej (dzisiaj w TVP1 mamy 5 godzin tej niby sztuki), to można byłoby wprowadzić taki program na ekrany choć raz w tygodniu.
Cyryl
 
Posty: 2495
Dołączył(a): niedziela 01 stycznia 2017, 19:54
Lokalizacja: Wrocław

Re: Komentujemy odcinki programu "Jedź Bezpiecznie"

Postprzez gumik » wtorek 05 stycznia 2021, 23:06

A nowym dyrektorem MORD w Krakowie został, człowiek, który wcześniej był dyrektorem generalnym Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego, a także dyrektorem Zespołu Szkół Spożywczych w Krakowie. Z wykształcenia jest geografem.

Czyli odpowiednie osoby na odpowiednich stołkach. Przecież nie wypada żeby dyrektorem MORD była osobą, która się zna na ruchu drogowym.
"Krótki prawy zjazdowy" ;-) -> http://www.forum.prawojazdy.com.pl/viewtopic.php?f=3&t=35676&p=408094&hilit=kr%C3%B3tki#p408094
gumik
 
Posty: 3457
Dołączył(a): czwartek 15 września 2016, 18:14

Re: Komentujemy odcinki programu "Jedź Bezpiecznie"

Postprzez Cyryl » wtorek 05 stycznia 2021, 23:22

przynajmniej jak będzie plótł trzy po trzy nikt nie będzie mógł mieć do niego pretensje.
Cyryl
 
Posty: 2495
Dołączył(a): niedziela 01 stycznia 2017, 19:54
Lokalizacja: Wrocław

Re: Komentujemy odcinki programu "Jedź Bezpiecznie"

Postprzez waw » wtorek 05 stycznia 2021, 23:40

A Dworak jakie miał wykształcenie?
waw
 
Posty: 1858
Dołączył(a): niedziela 05 lipca 2015, 13:59

Re: Komentujemy odcinki programu "Jedź Bezpiecznie"

Postprzez LeszkoII » środa 06 stycznia 2021, 07:14

Ok, chociaż szlachetną postawą wydaje się niestrudzone popularyzowanie zakazu wyprzedzania przed PdP, to moje skromne zdanie, poparte obserwacjami, każe mi nisko oceniać skuteczność (pragmatyzm) takich przedsięwzięć. W skrócie mówiąc, rzeczony problem dotyka sensu largo świadomości prawnej kierujących pojazdami. Pojęcie to szerokie, ale wydaje się że trzeba z niego wyłuskać dwie podstawowe właściwości: (1) znajomość prawa (2) posłuszność prawu.

Nie wiemy, jaki odsetek kierowców, którzy wyprzedzają na PdP (lub: bezpośrednio przed nim), to osoby nieświadome prawnie w sensie (1) a jaki w sensie (2).

(A) Jeśli ktoś nie zna przepisu o zakazie wyprzedzania, to znaczy że posiadane przez niego kwalifikacje do kierowania pojazdem są wątpliwe.

(B) Jeśli ktoś zna taki przepis, ale go świadomie nie przestrzega, to znaczy że kary przewidziane za to przewinienie są zbyt niskie, toteż należałoby podnieść ich wymiar (jako dodatkowe wzmocnienie sankcji można by nakładać na kierującego administracyjną karę pieniężną w trybie decyzji administracyjnej – oprócz kary grzywny za popełnione wykroczenie :?: :?: :?: ).

(C) Jeśli ktoś zna taki przepis, ale go nieświadomie nie przestrzega, to znaczy że efekt tego zaniechania jest po części analogiczny z nieznajomością przepisu a po części z nieumiejętnością wiązania teorii z praktyką ruchu drogowego (np. obserwowanie drogi, czytanie znaków drogowych), toteż należałoby skierować taką osobę na egzamin potwierdzający kwalifikacje.

Zanim więc ośrodek władzy politycznej zacznie chaotycznie i dynamicznie forsować zmiany prawne (pokroju pierwszeństwa pieszego przed PdP), należałoby wypróbować inne rozwiązanie oparte o statystykę zachowań pogrupowanych przeze mnie jako (A), (B) i (C).
Avatar użytkownika
LeszkoII
 
Posty: 7756
Dołączył(a): niedziela 07 października 2012, 13:53

Re: Komentujemy odcinki programu "Jedź Bezpiecznie"

Postprzez szymonix » środa 06 stycznia 2021, 13:52

gumik napisał(a):nie wypada żeby dyrektorem MORD była osobą, która się zna na ruchu drogowym.

MORD to przedsiębiorstwo i dyrektor nie musi mieć nawet prawka.. Podobnie właściciel apteki nie musi być po farmacji, właściciel OSK nie musi być instruktorem, sedzia wydający wyrok w "drogowej sprawie" też nie musi mieć prawka ani nawet znac kodeksu.. :spoko: :spoko:
Avatar użytkownika
szymonix
 
Posty: 451
Dołączył(a): poniedziałek 14 maja 2018, 22:28

Re: Komentujemy odcinki programu "Jedź Bezpiecznie"

Postprzez MarcinLDK » środa 06 stycznia 2021, 14:10

LeszkoII napisał(a):Zanim więc ośrodek władzy politycznej zacznie chaotycznie i dynamicznie forsować zmiany prawne (pokroju pierwszeństwa pieszego przed PdP), należałoby wypróbować inne rozwiązanie oparte o statystykę zachowań pogrupowanych przeze mnie jako (A), (B) i (C).

Tak. Mam identyczne zdanie na ten temat.

Jeśli chodzi o niestosowanie się do przepisów (na przykładzie wyprzedzania na PdP), to mam wrażenie, że dominuje model mieszany. Myślę, że większość kierujących zna przepis o wyprzedzaniu na PdP, ale albo nie wie czym jest wyprzedzanie, albo uważa, że ten przepis nie znajduje zastosowania na drodze z kilkoma pasami ruchu przeznaczonymi dla jednego kierunku.

W praktyce, mało kto wyprzedza na PdP na drodze jednojezdniowej dwukierunkowej o jednym pasie ruchu dla każdego kierunku. No, chyba że rower. Gdyby postawić oznakowany radiowóz tuż obok PdP, to nawet ci, którzy mieli wcześniej zamiar wyprzedzania, prawdopodobnie go nie zrealizują. Ale gdyby taki radiowóz postawić obok PdP na drodze jednokierunkowej o dwóch pasach ruchu w danym kierunku, to mało kto zrezygnuje z wyprzedzania. A jeśli już zrezygnuje, to prawdopodobnie dlatego, że spojrzał na prędkościomierz i boi się popełnienia innego wykroczenia na oczach funkcjonariuszy - przekroczenia dopuszczalnej prędkości.

Ja też chciałbym oglądać program o przepisach i bezpieczeństwie ruchu drogowego zrealizowany na wzór tego, o czym piszesz. No, to na razie jest nas dwóch. Inni użytkownicy tego forum pewnie też by oglądali. Do tego niektórzy egzaminatorzy. Może instruktorzy, chociaż mam wrażenie, że dla większości z nich to byłaby już czarna magia. Problemem programu Dworaka jest to, że nie był emitowany w stacji ogólnokrajowej. Ok, może nie jest to program, który ma potencjał dla stacji komercyjnych, ale wręcz PERFEKCYJNIE nadaje się do realizowania zadań telewizji publicznej. Moim zdaniem oglądalność wcale nie byłaby niska. W inernecie programów dot. BRD nie szuka prawie nikt, ale jak już program jest w telewizji, to się obejrzy. W końcu prawie wszyscy Polacy są wybitnymi kierowcami i ekspertami w dziedzinie przepisów ruchu drogowego.
MarcinLDK
 
Posty: 247
Dołączył(a): czwartek 18 lipca 2019, 12:05

Re: Komentujemy odcinki programu "Jedź Bezpiecznie"

Postprzez Cyryl » środa 06 stycznia 2021, 14:58

szymonix napisał(a):
gumik napisał(a):nie wypada żeby dyrektorem MORD była osobą, która się zna na ruchu drogowym.

MORD to przedsiębiorstwo i dyrektor nie musi mieć nawet prawka.. Podobnie właściciel apteki nie musi być po farmacji, właściciel OSK nie musi być instruktorem, sedzia wydający wyrok w "drogowej sprawie" też nie musi mieć prawka ani nawet znac kodeksu.. :spoko: :spoko:


- właściciel apteki nie tylko musi być farmaceutą, ale też dodatkowe uprawnienia w tym kierunku, aby dostać pozwolenie do prowadzenia takiej placówki, albo zatrudnić taką osobę
- właściciel OSK musi być instruktorem określony w ustawie czas, albo zatrudnić taką osobę,
- właściciel firmy transportowej musi mieć Certyfikat Kompetencji Zawodowej lub zatrudnić taką osobą.

bo kto bogatemu zabroni?

ale WORD jest placówką budżetową i zatrudnianie dyrektora bez uprawnień to mnożenie etatów, za które my jako społeczeństwo płacimy.
np. we wrocławskim WORD mamy dyrektora, zastępcę, egzaminatora nadzorującego, kierownika egzaminatorów i po co tyle?
Cyryl
 
Posty: 2495
Dołączył(a): niedziela 01 stycznia 2017, 19:54
Lokalizacja: Wrocław

Re: Komentujemy odcinki programu "Jedź Bezpiecznie"

Postprzez szerszon » środa 06 stycznia 2021, 21:07

szymonix napisał(a): sedzia wydający wyrok w "drogowej sprawie" też nie musi mieć prawka ani nawet znac kodeksu.. :spoko: :spoko:
i to niestety widać
szerszon
 
Posty: 16316
Dołączył(a): sobota 11 lipca 2009, 15:03

Re: Komentujemy odcinki programu "Jedź Bezpiecznie"

Postprzez gumik » środa 06 stycznia 2021, 23:48

waw napisał(a):A Dworak jakie miał wykształcenie?

Z ogólnie dostępnych informacji wynika, że Dworak miał licencję na instruktora na wszystkie możliwe kategorie i chyba na egzaminatora też. Od co najmniej 1990 roku. Tematyką BRD też zajmował się od lat. Nowy dyrektor zdaje się, że nie ma żadnego pojęcia w temacie.
"Krótki prawy zjazdowy" ;-) -> http://www.forum.prawojazdy.com.pl/viewtopic.php?f=3&t=35676&p=408094&hilit=kr%C3%B3tki#p408094
gumik
 
Posty: 3457
Dołączył(a): czwartek 15 września 2016, 18:14

Re: Komentujemy odcinki programu "Jedź Bezpiecznie"

Postprzez szymonix » czwartek 07 stycznia 2021, 19:08

Cyryl napisał(a):albo zatrudnić taką osobę

Może się nie popisuj.. Sam nie musi, wystarczy, że zatrudni kompetentnego człowieka, podobnie jak w OSK..
Cyryl napisał(a):we wrocławskim WORD mamy dyrektora, zastępcę, egzaminatora nadzorującego, kierownika egzaminatorów i po co tyle?

Posłałeś chociaż jednego maila do wrocławskiego WORDu z tym pytaniem - zapewne nie..
szerszon napisał(a):to niestety widać

No widać.. Życie.. :spoko:
Avatar użytkownika
szymonix
 
Posty: 451
Dołączył(a): poniedziałek 14 maja 2018, 22:28

Re: Komentujemy odcinki programu "Jedź Bezpiecznie"

Postprzez Cyryl » czwartek 07 stycznia 2021, 21:05

szymonix napisał(a):
Cyryl napisał(a):albo zatrudnić taką osobę

Może się nie popisuj.. Sam nie musi, wystarczy, że zatrudni kompetentnego człowieka, podobnie jak w OSK..
Cyryl napisał(a):we wrocławskim WORD mamy dyrektora, zastępcę, egzaminatora nadzorującego, kierownika egzaminatorów i po co tyle?

Posłałeś chociaż jednego maila do wrocławskiego WORDu z tym pytaniem - zapewne nie..
szerszon napisał(a):to niestety widać

No widać.. Życie.. :spoko:


nie bardzo wiem o co chodzi.
Cyryl napisał(a):- właściciel apteki nie tylko musi być farmaceutą, ale też dodatkowe uprawnienia w tym kierunku, aby dostać pozwolenie do prowadzenia takiej placówki, albo zatrudnić taką osobę
- właściciel OSK musi być instruktorem określony w ustawie czas, albo zatrudnić taką osobę,
- właściciel firmy transportowej musi mieć Certyfikat Kompetencji Zawodowej lub zatrudnić taką osobę...


w każdym z przytoczonych przykładów pisałem, że sam musi mieć uprawnienia, ale dodałem: "albo zatrudni osobę z uprawnieniami".

"Aby móc prowadzić ośrodek szkolenia kierowców:
...
- posiadać odpowiednie uprawnienia oraz 3-letnią udokumentowaną praktykę w szkoleniu kandydatów na kierowców lub zatrudniać co najmniej jednego instruktora spełniające w/w wymagania."


więc nie ma tu nic o osobie kompetentnej, ale do osobie która musi posiadać uprawnienia i udokumentowaną praktykę określony czas.

ja nie jestem mesjaszem od naprawiania świata, żebym się zes...ał i tak nie zmienię struktury WORD-ów, a to że ilość etatów jest z tego czy innego powodu taka, dla płacących za to nie ma większego znaczenia, a ja już raczej żadnego egzaminu nie będę zdawał, więc po co?

jeżeli mam pytania o zachowanie się lub interpretację w czasie egzaminu to nie wysyłam maila tylko dzwonię albo idę i pytam.
Cyryl
 
Posty: 2495
Dołączył(a): niedziela 01 stycznia 2017, 19:54
Lokalizacja: Wrocław

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Sytuacje na drodze

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 43 gości