Legislacja "suwaka" i ""korytarza życia

Tu możecie podzielić się uwagami lub wątpliwościami związanymi z poruszaniem się na drogach

Moderatorzy: dylek, ella, klebek

Re: Legislacja "suwaka" i ""korytarza życia

Postprzez mp0011 » wtorek 22 października 2019, 21:10

Cyryl napisał(a):no dobrze pójdźmy Twoim tokiem myślenia:

jeżeli owa droga dla rowerów jest według Ciebie już częścią jezdni, a Ty to nazywasz pasem ruchu dla rowerów, to jeżeli nie ma znaków zakazu B-35 lub B-36, pojazdy powinny móc zatrzymywać się i parkować na tej jezdni równolegle do krawędzi jak najbliżej jej, czyli na pasie ruchu dla rowerów.

pojazdem samochodowym mogę zatrzymywać się na drodze na:
jezdni, poboczu i na chodniku pod pewnymi warunkami,
ale nie mogę zatrzymywać się na drodze dla rowerów, torowisku.
jeżeli więc według Ciebie nie jest to droga dla rowerów, na pasie dla rowerów jako części jezdni mogę parkować, bądź zatrzymywać się.


Art. 49.1.11.

A także:
Art. 2.5a: pas ruchu dla rowerów – część jezdni przeznaczoną (...)
  • Zakręt - jazda łukiem, niezależnie od jego promienia, nie jest zmianą kierunku jazdy w rozumieniu UPRD, chyba że znaki stanowią inaczej.
  • Jazda Prosto - oznacza w rozumieniu UPRD jazdę bez zmiany kierunku jazdy, niekoniecznie w linii prostej.
mp0011
 
Posty: 2449
Dołączył(a): poniedziałek 23 marca 2015, 01:15

Re: Legislacja "suwaka" i ""korytarza życia

Postprzez Cyryl » wtorek 22 października 2019, 21:31

OK przekonałeś mnie.
Cyryl
 
Posty: 2495
Dołączył(a): niedziela 01 stycznia 2017, 19:54
Lokalizacja: Wrocław

Re: Legislacja "suwaka" i ""korytarza życia

Postprzez waw » środa 23 października 2019, 20:02

mp0011 napisał(a):Myślę, że chodzi o "włączanie się do ruchu"

No właśnie. Suwak dotyczyć ma zmiany pasa czy włączania się do ruchu bo to dwie odmienne rzeczy.
waw
 
Posty: 1858
Dołączył(a): niedziela 05 lipca 2015, 13:59

Re: Legislacja "suwaka" i ""korytarza życia

Postprzez gumik » środa 23 października 2019, 23:26

Ja tam myślę, że nawet każdy Janusz drogowy złapie o co chodzi. On i tak na co dzień nie używa takich pojęć. Wie, że jak rusza to ustępuje innym i już. G..o go obchodzi jak się formalnie taki manewr nazywa. .
"Krótki prawy zjazdowy" ;-) -> http://www.forum.prawojazdy.com.pl/viewtopic.php?f=3&t=35676&p=408094&hilit=kr%C3%B3tki#p408094
gumik
 
Posty: 3457
Dołączył(a): czwartek 15 września 2016, 18:14

Re: Legislacja "suwaka" i ""korytarza życia

Postprzez waw » czwartek 24 października 2019, 20:48

Czyli jazdę na suwak wg grafiki MI należy stosować przy włączaniu do ruchu np. z parkingu?
waw
 
Posty: 1858
Dołączył(a): niedziela 05 lipca 2015, 13:59

Re: Legislacja "suwaka" i ""korytarza życia

Postprzez gumik » czwartek 24 października 2019, 21:27

@waw - myślę że i Ty, i każdy Janusz, i Grażyna będą wiedzieli, że nie.
"Krótki prawy zjazdowy" ;-) -> http://www.forum.prawojazdy.com.pl/viewtopic.php?f=3&t=35676&p=408094&hilit=kr%C3%B3tki#p408094
gumik
 
Posty: 3457
Dołączył(a): czwartek 15 września 2016, 18:14

Re: Legislacja "suwaka" i ""korytarza życia

Postprzez waw » czwartek 24 października 2019, 22:07

Biorąc pod uwagę niejasności oraz "inteligencję" sądów i policjantów może to nie być takie oczywiste.
waw
 
Posty: 1858
Dołączył(a): niedziela 05 lipca 2015, 13:59

Re: Legislacja "suwaka" i ""korytarza życia

Postprzez waw » sobota 02 listopada 2019, 18:10

gumik napisał(a):@waw - myślę że i Ty, i każdy Janusz, i Grażyna będą wiedzieli, że nie.

Jednak nie masz racji. Polecam https://regiony.tvp.pl/45131011/31102019 w 1:30 wg przedstawiciela PZMotu obowiązke wpuszczanie będzie obowiązywać przy włączaniu się do ruchu.
waw
 
Posty: 1858
Dołączył(a): niedziela 05 lipca 2015, 13:59

Re: Legislacja "suwaka" i ""korytarza życia

Postprzez yorki » sobota 02 listopada 2019, 18:32

O Matko i Córko!

Jak można tak to interpretować?

Zmiana ma dotyczyć Art.22.4 !!!

Nie zmienia zasad pierwszeństwa wynikających z włączania się do ruchu (Art. 17)
Ani nie uchyla Art. 5 mówiącego o wyższości znaków nad przepisami ogólnymi.
Ani nie zmienia 'reguły prawej strony' wynikającej z Art.25.

Jeżeli proponowana zmiana przepisów zostanie zatwierdzona i wejdzie w życie, to automatycznie znajdzie się na szczycie przyczyn wypadków na polskich drogach.
one white wine ;)
yorki
 
Posty: 589
Dołączył(a): niedziela 09 sierpnia 2015, 22:14

Re: Legislacja "suwaka" i ""korytarza życia

Postprzez gumik » sobota 02 listopada 2019, 23:03

No ale to chyba jednak wynika z faktu używania nieprecyzyjnego nazewnictwa. Na filmie widać jednak pas rozbiegowy, gdzie obowiązują przepisy o zmianie pasa ruchu.

A może to TVP chciało podprogowo przekazać informację, że ci z prawej to mają pierwszeństwo, są ok, a ci z lewej muszą ustąpić, są fe.
Ale mi się żarcik udał, hahaha, ubaw po pachy. :lol:
"Krótki prawy zjazdowy" ;-) -> http://www.forum.prawojazdy.com.pl/viewtopic.php?f=3&t=35676&p=408094&hilit=kr%C3%B3tki#p408094
gumik
 
Posty: 3457
Dołączył(a): czwartek 15 września 2016, 18:14

Re: Legislacja "suwaka" i ""korytarza życia

Postprzez mp0011 » sobota 02 listopada 2019, 23:57

Konwencja Wiedeńska ma zapis, że korzystanie z pasa rozbiegowego autostrady jest "włączaniem się do ruchu".
Co prawda samo włączanie się do ruchu jako takie nie jest tam terminem prawnym jak w PoRD (w sensie, nie jest zdefiniowane), ale może stąd nieporozumienie...?

2. Kierujący, którzy wjeżdżają na autostradę, są obowiązani:
a) jeżeli nie ma na niej pasa przyspieszenia stanowiącego przedłużenie drogi wjazdowej - ustąpić pierwszeństwa przejazdu pojazdom jadącym na autostradzie;
b) jeżeli istnieje pas przyspieszenia - korzystać z niego i włączyć się do ruchu na autostradzie stosownie do postanowień artykułu 14 ustępów 1 i 3 niniejszej konwencji.
  • Zakręt - jazda łukiem, niezależnie od jego promienia, nie jest zmianą kierunku jazdy w rozumieniu UPRD, chyba że znaki stanowią inaczej.
  • Jazda Prosto - oznacza w rozumieniu UPRD jazdę bez zmiany kierunku jazdy, niekoniecznie w linii prostej.
mp0011
 
Posty: 2449
Dołączył(a): poniedziałek 23 marca 2015, 01:15

Re: Legislacja "suwaka" i ""korytarza życia

Postprzez mp0011 » piątek 27 grudnia 2019, 01:34

A już tak z czystej ciekawości... Czy nie dało się przy okazji wprowadzania jazdy na suwak wyjaśnić kto ma pierwszeństwo przy łączeniu dwóch pasów w jeden za skrzyżowaniem.? Ze szczególnym naciskiem na pasy rowerowe, bo już miałem ostatnio parę nieprzyjemnych sytuacji z tym związanych...

O ile w warunkach korka jest to (powiedzmy) uregulowane (choć ignorowane), to w normalnej jeździe dalej będzie niejasne :/
  • Zakręt - jazda łukiem, niezależnie od jego promienia, nie jest zmianą kierunku jazdy w rozumieniu UPRD, chyba że znaki stanowią inaczej.
  • Jazda Prosto - oznacza w rozumieniu UPRD jazdę bez zmiany kierunku jazdy, niekoniecznie w linii prostej.
mp0011
 
Posty: 2449
Dołączył(a): poniedziałek 23 marca 2015, 01:15

Re: Legislacja "suwaka" i ""korytarza życia

Postprzez gumik » piątek 27 grudnia 2019, 13:21

Na pewno dałoby się dużo wyprostować i naprawić w ustawach i rozporządzeniach. Tylko kto miałby to robić i dlaczego? Skoro to nie sprawia problemu, to po co zmieniać? Tzn. może w jakimś niewielkim promilu przypadków jest problem. Ale to za mało, żeby podjąć działania. Żadna prywatna firma , a tym bardziej państwowy sejm nie będzie się zajmował niczym, co nie przyniesie większych korzyści.
"Krótki prawy zjazdowy" ;-) -> http://www.forum.prawojazdy.com.pl/viewtopic.php?f=3&t=35676&p=408094&hilit=kr%C3%B3tki#p408094
gumik
 
Posty: 3457
Dołączył(a): czwartek 15 września 2016, 18:14

Re: Legislacja "suwaka" i ""korytarza życia

Postprzez mp0011 » piątek 27 grudnia 2019, 16:13

Skoro Dworak robił o tym kilka odcinków, to to nie jest wydumany problem. A i na tym forum pojawiał się parę razy.
Dopóki nie było w przepisie o suwaku wzmianki o "znacznym spowolnieniu ruchu", sytuacja o której piszę była w zasadzie rozwiązana i jasna, bo obowiązywała jazda na suwak - nie miało znaczenia który z dwóch pasów nie ma kontynuacji na skrzyżowaniem.
  • Zakręt - jazda łukiem, niezależnie od jego promienia, nie jest zmianą kierunku jazdy w rozumieniu UPRD, chyba że znaki stanowią inaczej.
  • Jazda Prosto - oznacza w rozumieniu UPRD jazdę bez zmiany kierunku jazdy, niekoniecznie w linii prostej.
mp0011
 
Posty: 2449
Dołączył(a): poniedziałek 23 marca 2015, 01:15

Re: Legislacja "suwaka" i ""korytarza życia

Postprzez szymonix » piątek 27 grudnia 2019, 16:48

mp0011 napisał(a):Konwencja Wiedeńska ma zapis, że korzystanie z pasa rozbiegowego autostrady jest "włączaniem się do ruchu".

mp0011 napisał(a): może stąd nieporozumienie...?

Nieporozumienie może być też wynikiem tłumaczenia, tłumacz nie musiał mieć PJ, nie poszperał czy to bedzie dobrze, napisał co mu sie przypindzieliło do głowy.. a moze nawet dosłownie przełożył.. Wystarczyło napisać ".. i wjechać na autostradę.. "
Avatar użytkownika
szymonix
 
Posty: 451
Dołączył(a): poniedziałek 14 maja 2018, 22:28

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Sytuacje na drodze

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 59 gości