Skrzyżowanie równorzędne z Drogą Wewnętrzną...

Tu możecie podzielić się uwagami lub wątpliwościami związanymi z poruszaniem się na drogach

Moderatorzy: dylek, ella, klebek

Skrzyżowanie równorzędne z Drogą Wewnętrzną...

Postprzez mp0011 » piątek 23 sierpnia 2019, 22:29

https://goo.gl/maps/vuTPrwpmJPSFrmCy5

Może głupie pytanie, ale... Czy wyjeżdżający z drogi wewnętrznej po prawej stronie ma pierwszeństwo...?
  • Zakręt - jazda łukiem, niezależnie od jego promienia, nie jest zmianą kierunku jazdy w rozumieniu UPRD, chyba że znaki stanowią inaczej.
  • Jazda Prosto - oznacza w rozumieniu UPRD jazdę bez zmiany kierunku jazdy, niekoniecznie w linii prostej.
mp0011
 
Posty: 2449
Dołączył(a): poniedziałek 23 marca 2015, 01:15

Re: Skrzyżowanie równorzędne z Drogą Wewnętrzną...

Postprzez gumik » piątek 23 sierpnia 2019, 23:33

Teoretycznie nie w praktyce nikt tego nie wie. Lepiej uważać.
"Krótki prawy zjazdowy" ;-) -> http://www.forum.prawojazdy.com.pl/viewtopic.php?f=3&t=35676&p=408094&hilit=kr%C3%B3tki#p408094
gumik
 
Posty: 3460
Dołączył(a): czwartek 15 września 2016, 18:14

Re: Skrzyżowanie równorzędne z Drogą Wewnętrzną...

Postprzez Henq » sobota 24 sierpnia 2019, 00:42

gumik napisał(a):Teoretycznie nie w praktyce nikt tego nie wie. Lepiej uważać.
Dziękujemy, jak zwykle twoja wypowiedź okazała się nieoceniona :eek2: czekamy na więcej tego typu rodzynków :thumb2:
:help:

-------------------

mp0011 napisał(a):Może głupie pytanie, ale... Czy wyjeżdżający z drogi wewnętrznej po prawej stronie ma pierwszeństwo...?
a na jakiej podstawie ma mieć pierwszeństwo?
Wjeżdżając ma znak D-53 więc wjeżdża z drogi wewnętrznej na drogę główną czyli włącza się do ruchu :spoko:
Nadałeś temat: Skrzyżowanie równorzędne z Drogą Wewnętrzną
czyżby znak A-5 cię zmylił?
No to służę pomocą :lol: Skrzyżowanie "po nowemu" tworzy: Elbląska, Ficowskiego, Szamocka (notabene jak google street view "wjedziesz" w Szamocką to zauważysz "po staremu" remonty :mrgreen: :spoko: ) a do tego skrzyżowania dochodzi droga wewnętrzna "Jędrusik" :thumb2:
Tak jak mówi:
§ 5.
1. Znak A-5 "skrzyżowanie dróg" ostrzega o skrzyżowaniu dróg, na którym pierwszeństwo nie jest określone znakami.
znak A-5 mówi o skrzyżowaniu, czy to jest skrzyżowanie "X" czy to jest skrzyżowanie "T" już o tym nie wspomina :spoko:
(czyżby "X" na znaku było twoją wyrocznią? a co w przypadku jak skrzyżowanie "X" będzie "+" :hmm: )
a że droga wewnętrzna nie tworzy skrzyżowania :thumb2: to w tym przypadku mamy skrzyżowanie równorzędne typu "T" do którego dochodzi droga wewnętrzna.

Więc odpowiadając na twoje pytanie:

Wjeżdżający z drogi wewnętrznej "Jedrusik" na skrzyżowanie NIE MA PIERWSZEŃSTWA!
Im lepszy samochód terenowy - tym traktor musi dalej jechać.
Henq
 
Posty: 3999
Dołączył(a): środa 21 listopada 2012, 12:51

Re: Skrzyżowanie równorzędne z Drogą Wewnętrzną...

Postprzez mp0011 » sobota 24 sierpnia 2019, 02:13

A tu...? Bo prawie miałem tam stłuczkę... ;)

https://goo.gl/maps/peyrdBKpKu1oD2RCA

Jadący z naprzeciwka widzi że ma A-5, a ja* mam wyjazd z drogi wewnętrznej. Z boków też teraz stoją A-5, i także widać tablicę (nie widać dobrze na gmaps). Nie widzi natomiast, że JA też mam A-5...

Czy taki znak na drodze wewnętrznej powinien być traktowany jako zrównanie pierwszeństwa, czy tylko informacja o tym, że skrzyżowanie przed nami nie jest np. łamane...? Z tym, że taka informacja przecież kompletnie nic nam nie wnosi, skoro i tak ustępujemy wszystkim...

No i pytanie zasadnicze - Czy mijając A-5 powinniśmy ustąpić pierwszeństwa wyjeżdżającemu z prawej strony z Drogi Wewnętrznej bo MOŻE ma on A-5?

EDIT:
*) Ja w sensie osoba będąca w perspektywie z Google Maps - jak miałem prawie stłuczkę, jechałem właśnie z naprzeciwka...

P.S.
Dla zainteresowanych, od tablicy Drogi Wewnętrznej do skrzyżowania jest max. 15 metrów. Choć moim skromnym, nie powinno to mieć większego znaczenia. Przecież nie będę tego za każdym razem mierzył...
  • Zakręt - jazda łukiem, niezależnie od jego promienia, nie jest zmianą kierunku jazdy w rozumieniu UPRD, chyba że znaki stanowią inaczej.
  • Jazda Prosto - oznacza w rozumieniu UPRD jazdę bez zmiany kierunku jazdy, niekoniecznie w linii prostej.
mp0011
 
Posty: 2449
Dołączył(a): poniedziałek 23 marca 2015, 01:15

Re: Skrzyżowanie równorzędne z Drogą Wewnętrzną...

Postprzez waw » sobota 24 sierpnia 2019, 10:24

Koniec drogi wewnętrznej jest na wysokości D47 i tam następuje włączanie do ruchu. Na skrzyżowanie wjeżdża się wg tego co mówi A-5. Przynajmniej tak przyjęło się interpretować dublowanie włączania do ruchu i znaków ustalających pierwszeństwo.
waw
 
Posty: 1858
Dołączył(a): niedziela 05 lipca 2015, 13:59

Re: Skrzyżowanie równorzędne z Drogą Wewnętrzną...

Postprzez mp0011 » sobota 24 sierpnia 2019, 15:50

Jestem w stanie to zaakceptować, jeżeli na DW stoi a7 lub stop. Bo je odróżnia kształt. Ale a5? Skąd mam wiedzieć, że ktoś z DW ma nagle pierwszeństwo...?
  • Zakręt - jazda łukiem, niezależnie od jego promienia, nie jest zmianą kierunku jazdy w rozumieniu UPRD, chyba że znaki stanowią inaczej.
  • Jazda Prosto - oznacza w rozumieniu UPRD jazdę bez zmiany kierunku jazdy, niekoniecznie w linii prostej.
mp0011
 
Posty: 2449
Dołączył(a): poniedziałek 23 marca 2015, 01:15

Re: Skrzyżowanie równorzędne z Drogą Wewnętrzną...

Postprzez gumik » sobota 24 sierpnia 2019, 16:32

Moje odczucia są zgodne z tym co pisze @waw. Dworak chyba też coś podobnego sugerował, choć tam faktycznie była inna sytuacja - A-7. Ale jak znak daleko od skrzyżowania, to nawet niespecjalnie widać, że to Droga Wewnętrzna.
Najśmieszniejsze jest to, że gdyby napisać do zarządcy drogi albo wydziału drogowego policji, to pewnie w odpowiedzi dostalibyśmy przepis o "prawej ręce" oraz o włączaniu się do ruchu, a konkretów byłoby brak. ;)
"Krótki prawy zjazdowy" ;-) -> http://www.forum.prawojazdy.com.pl/viewtopic.php?f=3&t=35676&p=408094&hilit=kr%C3%B3tki#p408094
gumik
 
Posty: 3460
Dołączył(a): czwartek 15 września 2016, 18:14

Re: Skrzyżowanie równorzędne z Drogą Wewnętrzną...

Postprzez mp0011 » sobota 24 sierpnia 2019, 17:05

Czyli w pierwszym przypadku też byście ustąpił pierwszeństwa? W sumie ma to sens... Stosujemy się do swoich znaków, nie wnikając w znaki innych.

A jakby zamiast DW była kończąca się droga rowerowa z A5...?
  • Zakręt - jazda łukiem, niezależnie od jego promienia, nie jest zmianą kierunku jazdy w rozumieniu UPRD, chyba że znaki stanowią inaczej.
  • Jazda Prosto - oznacza w rozumieniu UPRD jazdę bez zmiany kierunku jazdy, niekoniecznie w linii prostej.
mp0011
 
Posty: 2449
Dołączył(a): poniedziałek 23 marca 2015, 01:15

Re: Skrzyżowanie równorzędne z Drogą Wewnętrzną...

Postprzez Henq » niedziela 25 sierpnia 2019, 00:40

mp0011 napisał(a):Jestem w stanie to zaakceptować, jeżeli na DW stoi a7 lub stop. Bo je odróżnia kształt. Ale a5? Skąd mam wiedzieć, że ktoś z DW ma nagle pierwszeństwo...?
a skąd wiesz, że wjeżdża z DW? widzisz połączenie dróg więc co uznajesz?, że masz pierwszeństwo bo jedziesz prosto?

https://www.google.pl/maps/@52.2612291, ... 6656?hl=pl
ja z tej perspektywy (czyli jadącego "prosto") na drodze po prawej nie widzę żadnego znaku a ty?

Jak ci pisze @waw DW kończy się wcześniej a dojeżdżając do skrzyżowania obowiązuje A-5, a jadąc Matysiakówny art 25.1

mp0011 napisał(a):A jakby zamiast DW była kończąca się droga rowerowa z A5...?
ty tak serio? art 17 ci obcy?

zrobiłeś mi wieczór :thumb2: przypomniał mi się "Miś" :spoko: aż się popłakałem ze śmiechu :lol: :lol: :lol: :thumb2:
Im lepszy samochód terenowy - tym traktor musi dalej jechać.
Henq
 
Posty: 3999
Dołączył(a): środa 21 listopada 2012, 12:51

Re: Skrzyżowanie równorzędne z Drogą Wewnętrzną...

Postprzez mp0011 » niedziela 25 sierpnia 2019, 11:59

Żebyś się czasem z tego śmiechu nie posikał...

Po pierwsze:
We wspomnianym przez Ciebie Art. 17, znajduje się zarówno wyjazd z drogi wewnętrznej na drogę publiczną, jak i wyjazd z drogi rowerowej na jezdnię. Dlaczego chcesz jedno traktować inaczej od drugiego? Może ktoś postawi znak C-13a kilka(naście) metrów przed jezdnią, a potem postawi A5...? Skoro tu, na DW można, to czemu nie tam?

Po drugie:
To, że z jednej perspektywy nie widać tablicy, nie znaczy, że nie mogłem tamtędy przejeżdżać parędziesiąt razy wcześniej, z różnych kierunków i widzieć ten znak wielokrotnie. Wtedy łatwiej mi go zauważyć, nawet przez krzaki, jadąc z tamtej strony którą wstawiłeś.
  • Zakręt - jazda łukiem, niezależnie od jego promienia, nie jest zmianą kierunku jazdy w rozumieniu UPRD, chyba że znaki stanowią inaczej.
  • Jazda Prosto - oznacza w rozumieniu UPRD jazdę bez zmiany kierunku jazdy, niekoniecznie w linii prostej.
mp0011
 
Posty: 2449
Dołączył(a): poniedziałek 23 marca 2015, 01:15

Re: Skrzyżowanie równorzędne z Drogą Wewnętrzną...

Postprzez waw » niedziela 25 sierpnia 2019, 13:25

mp0011 napisał(a):Po pierwsze:
We wspomnianym przez Ciebie Art. 17, znajduje się zarówno wyjazd z drogi wewnętrznej na drogę publiczną, jak i wyjazd z drogi rowerowej na jezdnię. Dlaczego chcesz jedno traktować inaczej od drugiego? Może ktoś postawi znak C-13a kilka(naście) metrów przed jezdnią, a potem postawi A5...? Skoro tu, na DW można, to czemu nie tam?

DDR nie jest jezdnią i nie tworzy skrzyżowania. Chociaż da się zrobić żeby była. Kwestia oznakowania.
Przykład: https://www.google.pl/maps/@51.2464823, ... 312!8i6656
jest tu jezdnia (i skrzyżowanie) a poza tym znaczy praktycznie to samo co C13/C16 z poziomą kreską. Jak zarządca drogi chce to może...
waw
 
Posty: 1858
Dołączył(a): niedziela 05 lipca 2015, 13:59

Re: Skrzyżowanie równorzędne z Drogą Wewnętrzną...

Postprzez mp0011 » niedziela 25 sierpnia 2019, 13:57

Droga wewnętrzna też nie tworzy skrzyżowania, więc nie widzę zasadniczej różnicy...
Skoro można ustawić tablicę DW parę metrów wcześniej i dać A5, to nie widzę przeszkód, żeby zakończyć DdR parę metrów wcześniej i też postawić A5... A wtedy, kawałek asfaltu między znakiem C-13a a jezdnią będzie czym...?

Dwie strony tej samej drogi rowerowej.
Z jednej strony - skrzyżowanie równorzędne typu T: https://goo.gl/maps/8pip8dcxPvosT1GaA
Z drugiej droga rowerowa, która przechodzi w jezdnię: https://goo.gl/maps/7fji3viNobcuZqUo7

Ciężko sobie wyobrazić identyczne miejsce i oznakowanie, tylko bez zmiany nawierzchni?

Skrzyżowanie na drodze rowerowej
https://goo.gl/maps/wejTSYLRs1i5gRAm6
Znaki stoją na DdR (nie ma C-13a wcześniej) Jest to skrzyżowanie? Stop jest dla kierowców - czyli jest skrzyżowanie, skoro STOP zakazuje wjazdu na skrzyżowanie bez zatrzymania...
  • Zakręt - jazda łukiem, niezależnie od jego promienia, nie jest zmianą kierunku jazdy w rozumieniu UPRD, chyba że znaki stanowią inaczej.
  • Jazda Prosto - oznacza w rozumieniu UPRD jazdę bez zmiany kierunku jazdy, niekoniecznie w linii prostej.
mp0011
 
Posty: 2449
Dołączył(a): poniedziałek 23 marca 2015, 01:15

Re: Skrzyżowanie równorzędne z Drogą Wewnętrzną...

Postprzez waw » niedziela 25 sierpnia 2019, 17:11

mp0011 napisał(a):Stop jest dla kierowców - czyli jest skrzyżowanie, skoro STOP zakazuje wjazdu na skrzyżowanie bez zatrzymania...

Czy muszę tłumaczyć jakiego bubla napisałeś? :mrgreen:
waw
 
Posty: 1858
Dołączył(a): niedziela 05 lipca 2015, 13:59

Re: Skrzyżowanie równorzędne z Drogą Wewnętrzną...

Postprzez mp0011 » niedziela 25 sierpnia 2019, 18:01

To był cytat z przepisów (no dobra, parafraza...), ale napisz.
  • Zakręt - jazda łukiem, niezależnie od jego promienia, nie jest zmianą kierunku jazdy w rozumieniu UPRD, chyba że znaki stanowią inaczej.
  • Jazda Prosto - oznacza w rozumieniu UPRD jazdę bez zmiany kierunku jazdy, niekoniecznie w linii prostej.
mp0011
 
Posty: 2449
Dołączył(a): poniedziałek 23 marca 2015, 01:15

Re: Skrzyżowanie równorzędne z Drogą Wewnętrzną...

Postprzez waw » poniedziałek 26 sierpnia 2019, 22:04

Już tłumaczę.
Rozporządzenie w sprawie znaków i sygnałów drogowych
§ 21. 1. Znak B-20 „stop” oznacza:
1) zakaz wjazdu na skrzyżowanie bez zatrzymania się przed drogą z pierwszeństwem;
[...]
4. Przepisy ust. 1–3 stosuje się odpowiednio do znaku B-20 umieszczonego przed torowiskiem pojazdów szynowych
lub w innych miejscach przecinania się kierunków ruchu
A więc znak STOP zabrania wjazdu nie tylko na skrzyżowanie to, takie miejsce przecięcia niekoniecznie musi być skrzyżowaniem. I w załączonym linku nie jest.
waw
 
Posty: 1858
Dołączył(a): niedziela 05 lipca 2015, 13:59

Następna strona

Powrót do Sytuacje na drodze

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 140 gości