"Okres próbny "

Tu możecie podzielić się uwagami lub wątpliwościami związanymi z poruszaniem się na drogach

Moderatorzy: dylek, ella, klebek

"Okres próbny "

Postprzez saharx » sobota 31 sierpnia 2019, 14:02

Witam, mam problem, nie do końca wiem jak interpretować przepisy. Posiadam kategorię AM z 2015, T z 2016, B wydali mi w marcu tego roku (swoją drogą to mam też kwalifikację wstępną pełną I kat. C. Na coś tam to ma niby wpływ) Ustawa z 2019:
h)41
przekroczenia przez kierującego pojazdem w okresie 1 roku od dnia
wydania po raz pierwszy prawa jazdy liczby 20 punktów za naruszenie
przepisów ruchu drogowego lub stwierdzenia, na podstawie prawomocnych
rozstrzygnięć, że w okresie 2 lat od dnia wydania po raz pierwszy prawa
jazdy popełnił on przestępstwo przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji
lub trzy wykroczenia określone w art. 86 § 1 lub 2, art. 87 § 1, art. 92a w
przypadku przekroczenia dopuszczalnej prędkości o ponad 30 km/h lub art. 98 ustawy z dnia 20 maja 1971 r. – Kodeks wykroczeń (Dz. U. z 2018 r.
poz. 618 i 911),

Jak zapytałem policjanta to powiedział, że zaliczam się do młodych kierowców bo nie minął rok od wydania B. Według ustawy "od dnia wydania po raz pierwszy prawa jazdy", to już nic nie rozumiem. Liczą mi się 3 lata AM czy chodzi o młodego kierowcę na daną kategorię- B ? Z góry dziękuję za pomoc :)
saharx
 
Posty: 2
Dołączył(a): sobota 31 sierpnia 2019, 13:06

Re: "Okres próbny "

Postprzez szymonix » niedziela 01 września 2019, 14:19

A jak zrobiłeś C bez B ?? Tu jest kolega instruktor C - powinien to wyjaśnić..
Tak, zapewne ustawodawcy chodzi dokładnie o to, że "tą kategorię" czyli zrobiłeś B, to od dnia się liczy dwa lata na B..
Avatar użytkownika
szymonix
 
Posty: 451
Dołączył(a): poniedziałek 14 maja 2018, 22:28

Re: "Okres próbny "

Postprzez saharx » niedziela 01 września 2019, 17:47

Kategorię C zrobiłem po B (inaczej się nie da :) ). Czyli "wydanie po raz pierwszy prawa jazdy" należy rozumieć o wydanie po raz pierwszy kategorii? Czyli idąc tym tokiem rozumowania na C też mam te 2 lata tego tak jakby "okresu próbnego"?
saharx
 
Posty: 2
Dołączył(a): sobota 31 sierpnia 2019, 13:06


Powrót do Sytuacje na drodze

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 39 gości