Sytuacje drogowe by LeszkoII

Tu możecie podzielić się uwagami lub wątpliwościami związanymi z poruszaniem się na drogach

Moderatorzy: dylek, ella, klebek

Re: Sytuacje drogowe by LeszkoII

Postprzez Cyryl » czwartek 26 listopada 2020, 15:54

uwikłanie człowieka w różne pisma formularze itp. doświadczyłem dzisiaj.

ostatnio wracając z nad Turawy we wsi Skorogoszcz nadziałem się na fotoradar.
wiem że tam jest, ale jakoś tak zamyśliłem się i wyszło 16km/h za szybko.

teraz dostałem z ITD pismo na 8 stronach z jakimiś informacjami, formularzami itp., ale bez jednej najważniejszej informacji ile mam zapłacić i na jakie konto.

ja nie chcę się wymigiwać, że to nie ja jechałem, że było ciemno, czy coś w tym rodzaju, ale przekroczyłem chcę i chcę zapłacić.

teraz ITD chce mnie wciągnąć w wymianę pism i formularzy, które mam im przesłać poleconym, co dla mnie jest większą karą niż sam mandat.

jakie wyjście: nie odpowiadać, nie płacić, wtedy ściągną przy rozliczeniu podatków +10zł i z czapki.
Cyryl
 
Posty: 2495
Dołączył(a): niedziela 01 stycznia 2017, 19:54
Lokalizacja: Wrocław

Re: Sytuacje drogowe by LeszkoII

Postprzez LeszkoII » piątek 27 listopada 2020, 07:21

MarcinLDK napisał(a):Tutaj jest bezwzględnie 10 minut na odstąpienie od umowy, a nie na zapoznanie się z regulaminem. Oznacza to, że możesz wjechać na parking, zaparkować, zrobić zakupy i wyjechać z parkingu. Jeśli zdążysz to zrobić w 10 minut, możesz zrealizować prawo do odstąpienia od umowy.
Wyciągasz błędne wnioski. Zapoznanie się z Regulaminem jest obowiązkowe. Choćby z tego względu, żeby wiedzieć na jakich zasadach można zrezygnować z umowy. Z drugiej jednak strony, czy brak zapoznania się z Regulaminem byłby tożsamy z brakiem jego akceptacji? Niekoniecznie. Żeby coś zaakceptować lub wyrazić sprzeciw, trzeba wiedzieć na co się godzimy lub nie godzimy, czyli należałoby zgłębić zasady umowy, aby się do niej ustosunkować przed podjęciem decyzji "akceptuję / nie akceptuję". Brak zgody kierowcy obliguje go do niezwłocznego opuszczenia parkingu. Nie ma tu więc czasu na zakupy, nawet 5 minutowe, i na tej podstawie nie ma racji bytu odstąpienie od umowy po zrobieniu zakupów. Logiczna wydaje się kolejność: wjazd na parking, odczytanie informacji na znaku D-18 że parking jest płatny (informacji pod nim o parkometrach i regulaminie), CZYTANIE I ZAPOZNANIE SIĘ z regulaminem, akceptacja zasad (zapoznanie się z cennikiem, ewentualna opłata, wydruk biletu) ALBO nieakceptacja zasad (NIEZWŁOCZNE opuszczenie terenu w przeciągu 10 minut od wjazdu). Co ciekawe, obsługa nie rejestruje czasu wjazdu, a tylko czas zrobienia fotki stojącego pojazdu (to na plus z perspektywy klienta).

Ogólnie więc właściciel przewidział 10 minut na wszystkie formalności, stąd kontroler parkingowy powinien uwzględnić tę zwłokę 10 minut – w przeciwnym bowiem razie dowód w postaci zdjęć okaże się nieskuteczny.

Faktycznie na nagraniu z mojej kamerki widać, jak kontroler pstryka dwie fotki: pierwsza dokumentuje brak biletu a druga umieszczone za wycieraczką wezwanie. Problem w tym, że między jedną a drugą fotką upłynęło 1:15 minut. Z tego powodu dystans czasowy między fotkami mniejszy niż 10 minut nie stanowi dowodu w przypadku, gdy kierowca ex post oświadczy w drodze reklamacji, że zapoznawał się z Regulaminem a następnie go nie zaakceptował i odjechał.
MarcinLDK napisał(a):No i nadal - roszczenie to "tylko" roszczenie, a nie kara. Stąd brak tutaj odpowiedzialności karnej, jest tylko cywilna. Chyba że przy okazji popełniłeś np. oszustwo, ale to już sprawa dla prokuratora.
Ogólnie chodziło mi o rodzaj sankcji ze względu na gałąź prawa, która ją legalizuje. Ale formalnie masz rację, że nie jest to kara za czyn zabroniony przepisem ustawy. Chociaż... k.c. posługuje się pojęciem kary, jednak zobowiązanie pieniężne (z różnych tytułów roszczenia) karą stricte nie jest, mimo że powoduje pewną dolegliwość często analogiczną jak w przypadku zapłacenia kary grzywny. Podobnie... podatek to nie to samo co opłata, składka, a mimo to da się je wszystkie sprowadzić w wspólnego mianownika – "danina".
Avatar użytkownika
LeszkoII
 
Posty: 7756
Dołączył(a): niedziela 07 października 2012, 13:53

Re: Sytuacje drogowe by LeszkoII

Postprzez LeszkoII » piątek 08 stycznia 2021, 06:40

Zrobię mały wyjątek i udostępnię film, którego nie jestem autorem.

phpBB [media]


Potrącenie pieszych na PdP. Groźnie to wygląda. Mały komentarz: część znaków drogowych w Nowym Sączu nie ma skutecznie działającego pokrycia odblaskiem. Nie wiem tylko czy materiał stracił swoje właściwości optyczne czy nigdy nie został użyty przy wykonaniu lica.

Przykład nie-odblaskowego znaku z innego miejsca: https://goo.gl/maps/HBTnWuWXj8viRDddA
Avatar użytkownika
LeszkoII
 
Posty: 7756
Dołączył(a): niedziela 07 października 2012, 13:53

Re: Sytuacje drogowe by LeszkoII

Postprzez mp0011 » piątek 08 stycznia 2021, 17:56

Przejście za skrzyżowaniem często w ogóle znakowane nie jest. Nie powinno być zaskoczeniem dla kierowcy...
  • Zakręt - jazda łukiem, niezależnie od jego promienia, nie jest zmianą kierunku jazdy w rozumieniu UPRD, chyba że znaki stanowią inaczej.
  • Jazda Prosto - oznacza w rozumieniu UPRD jazdę bez zmiany kierunku jazdy, niekoniecznie w linii prostej.
mp0011
 
Posty: 2449
Dołączył(a): poniedziałek 23 marca 2015, 01:15

Re: Sytuacje drogowe by LeszkoII

Postprzez LeszkoII » sobota 09 stycznia 2021, 06:04

mp0011 napisał(a):Przejście za skrzyżowaniem często w ogóle znakowane nie jest. Nie powinno być zaskoczeniem dla kierowcy...
Nieprawda x2. Jeśli "przejście" nie jest oznakowane, to w ogóle przejściem dla pieszych nie jest, co wynika z ustawowej definicji tego miejsca na drodze. Odnośnie zaskoczenia kierowcy... zgaduję Twój tok rozumowania: skoro na skrzyżowaniu należy zachować sz.o., to niezależnie od tego czy na wlocie czy na wylocie tego skrzyżowania są przejścia czy ich nie ma, należy zachować sz.o. w związku z przejściem. Otóż szczególna ostrożność to pewien OGÓLNY zestaw działań/zaniechań wpisujących się w konkretne miejsce i okoliczności, w których ustawa (albo znak drogowy) obliguje kierującego do KONKRETNEGO (i często zindywidualizowanego) zachowania się.

Może okazać się, że w jednym miejscu jeden czyn pociąga za sobą wiele szczególnych ostrożności (np. wyprzedzanie podczas gęstych opadów śniegu na skrzyżowaniu zbliżając się do przejścia dla pieszych wcześniej wskazanego odpowiednim znakiem ostrzegawczym). Kwestia symboliczna, czy te szczególne ostrożności należy sumować, mnożyć czy potęgować?

LeszkoII napisał(a):Potrącenie pieszych na PdP. Groźnie to wygląda.
Krótka notka z lokalnego serwisu: https://sadeczanin.info/pod-paragrafem- ... nagranie-z
Avatar użytkownika
LeszkoII
 
Posty: 7756
Dołączył(a): niedziela 07 października 2012, 13:53

Re: Sytuacje drogowe by LeszkoII

Postprzez mp0011 » sobota 09 stycznia 2021, 10:18

Chodziło mi o znaki pionowe (poziome są). Często się ich nie stosuje "od wewnątrz", między tarczą a pasami. Teraz się to poprawia, ale jest wiele miejsc, gdzie takich znaków nie ma. Zwlaszcza, jak pasy są blisko tarczy. Może kwestia braku miejsca, może braków z przeszłości, ale znam wiele takich skrzyżowań.

Tak, jakby przejście było integralną częścią skrzyżowania, i kierowca zbliżając się do niego powinien się go spodziewać po wszystkich jego stronach. Znak d6 stoi wtedy tylko przed samym skrzyżowaniem, ale już nie wewnątrz.
  • Zakręt - jazda łukiem, niezależnie od jego promienia, nie jest zmianą kierunku jazdy w rozumieniu UPRD, chyba że znaki stanowią inaczej.
  • Jazda Prosto - oznacza w rozumieniu UPRD jazdę bez zmiany kierunku jazdy, niekoniecznie w linii prostej.
mp0011
 
Posty: 2449
Dołączył(a): poniedziałek 23 marca 2015, 01:15

Re: Sytuacje drogowe by LeszkoII

Postprzez szymonix » sobota 09 stycznia 2021, 17:38

Cyryl napisał(a): bez jednej najważniejszej informacji ile mam zapłacić i na jakie konto

Dziwne, bo synek jak sobie "zapomniał" nogę z gazu zdjąć (tyle wystarczyło, by było 70 z 90 na ogr 70) - ale w kopercie był przekaz na 100 - przyszło do mnie jako właściciela auta.. to mu dałem, żeby sobie zapłacił.. :lol: :lol:
Avatar użytkownika
szymonix
 
Posty: 451
Dołączył(a): poniedziałek 14 maja 2018, 22:28

Re: Sytuacje drogowe by LeszkoII

Postprzez Cyryl » niedziela 10 stycznia 2021, 14:29

O jakim synku piszesz?

Dostałem pismo jakie dostałem, jak uważasz że kłamię mogę zeskanować.
Cyryl
 
Posty: 2495
Dołączył(a): niedziela 01 stycznia 2017, 19:54
Lokalizacja: Wrocław

Re: Sytuacje drogowe by LeszkoII

Postprzez szymonix » piątek 15 stycznia 2021, 18:48

Cyryl napisał(a):O jakim synku piszesz?

O moim - cięzko się domyslić?
Cyryl napisał(a):mogę zeskanować.

Po co - nie ma potrzeby.
Avatar użytkownika
szymonix
 
Posty: 451
Dołączył(a): poniedziałek 14 maja 2018, 22:28

Re: Sytuacje drogowe by LeszkoII

Postprzez Cyryl » piątek 15 stycznia 2021, 20:46

no gdyby chodziło o zapłacenie tak jak to opisałeś - nie ma problemu.

ale ja jako właściciel, z tego co dostałem, muszę wypełnić formularz (2 strony) wskazać sprawcę siebie lub kogoś.
oni wtedy odsyłają komuś lub mi ile złotych i ile punktów.
dopiero wtedy można zapłacić, po wypełnianiu formularza, po wysłaniu poleconym i otrzymaniu wysokości kary.
Cyryl
 
Posty: 2495
Dołączył(a): niedziela 01 stycznia 2017, 19:54
Lokalizacja: Wrocław

Re: Sytuacje drogowe by LeszkoII

Postprzez LeszkoII » sobota 16 stycznia 2021, 09:45

Pytanie: jak rozpoznać przejście dla pieszych z perspektywy osoby chcącej przekroczyć jezdnię pokrytą śniegiem i/lub błotem czyniącymi niewidocznym ewentualnie występujące pod nimi oznakowanie poziome?
Pytanie pomocnicze: czy pieszego w jakikolwiek sposób wiąże istnienie znaku D-6 w związku z faktem, że często jest niewidoczny dla pieszego. ... a może przeznaczony wyłącznie dla kierujących?
Avatar użytkownika
LeszkoII
 
Posty: 7756
Dołączył(a): niedziela 07 października 2012, 13:53

Re: Sytuacje drogowe by LeszkoII

Postprzez szymonix » sobota 16 stycznia 2021, 11:00

Cyryl napisał(a):muszę wypełnić formularz

mozliwe, ze tak było, nie przywiązałem wagi do tego - dalem papierologie synowi, bo ustalilismy kto w tym dniu jeździł .. spoko, uprosciłem w takim razie procedurę?? :wow:
LeszkoII napisał(a):jak rozpoznać przejście dla pieszych z perspektywy osoby chcącej przekroczyć jezdnię pokrytą śniegiem i/lub błotem

dobre pytanie - o tym nikt nie pomysli, ale mandat z natychmiastową wykonalnością umieją wymyslić.. :spoko:
Avatar użytkownika
szymonix
 
Posty: 451
Dołączył(a): poniedziałek 14 maja 2018, 22:28

Re: Sytuacje drogowe by LeszkoII

Postprzez LeszkoII » wtorek 20 lipca 2021, 17:48

Dziś podczas przebieżki musiałem utrwalić ten widok:

Obrazek

Nie wiem czy to było zatrzymanie do kontroli czy przyjazd Policji na wezwanie (kolizja?), ale wybór miejsca przed PdP woła o pomstę... :help:
Avatar użytkownika
LeszkoII
 
Posty: 7756
Dołączył(a): niedziela 07 października 2012, 13:53

Re: Sytuacje drogowe by LeszkoII

Postprzez Blacksmith » wtorek 20 lipca 2021, 19:56

Ciekawa sprawa.... https://tech.wp.pl/nie-musisz-zamazywac ... 342070688a

A więc oficjalnie nie ma wymogu "zamazywania" tablic rejestracyjnych aut na zdjęciach/nagraniach wrzucanych publicznie do internetu? Zawsze myślałem, że prawo tego wymaga.
Avatar użytkownika
Blacksmith
 
Posty: 2050
Dołączył(a): środa 23 marca 2016, 15:54
Lokalizacja: Elbląg/München, w przyszłości Texas

Re: Sytuacje drogowe by LeszkoII

Postprzez LeszkoII » środa 21 lipca 2021, 05:50

Tablice zakryłem z rozpędu, aczkolwiek kwestia maskowania numerów rej. wciąż dla mnie jest wątpliwa. Od dawna stałem na stanowisku, jakie przyjął sąd w tym orzeczeniu. Np. nie ulega dla mnie wątpliwości, że numer tablic, a idąc dalej numer telefonu również, nie stanowi danej osobowej w myśl przepisów RODO. Z drugiej strony, podawanie tych numerów do publicznej wiadomości w formie umożliwiającej ich zanotowanie lub szybkie zapamiętanie, narazić może właściciela pojazdu na naruszenie jego dóbr. Taką formą będzie medium internetowe w postaci najbardziej znanych e-witryn.

Powyższe tyczy się nie tylko właściwości identyfikujących poprzez tekst, ale poprzez znaki szczególne pojazdu (np. logo firmy, indywidualna stylizacja wyglądu zewnętrznego).

Pojawia się też wątpliwość, co sprawia że jakiś tekst (numer) jest łatwy lub trudny do zapamiętania. Tablice indywidualne, numery w stylu wyróżnik plus 6666A
Avatar użytkownika
LeszkoII
 
Posty: 7756
Dołączył(a): niedziela 07 października 2012, 13:53

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Sytuacje na drodze

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 38 gości