Motor między samochodami

Tu możecie podzielić się uwagami lub wątpliwościami związanymi z poruszaniem się na drogach

Moderatorzy: dylek, ella, klebek

Motor między samochodami

Postprzez Marcel2727 » sobota 05 października 2019, 10:57

Wiem, że między samochodami wzdłuż jezdni może sobie spokojnie przejechać motor jak ma miejsce - tylko oglądając sytuacje na bardzo zakorkowanej ulicy widziałem, że motor możne się przeciskać między samochodami, nie obok nich, przed maską jednego i za tyłem drugiego auta.

Czy coś takiego jest dozwolone? Co z wymuszeniem w takiej sytuacji? Gdy będziemy chcieli jechać, a przed maską jest motor. Czy wystarczy włączyć kierunkowskaz, przejechać tak jak napisałem pomiędzy samochodami (nie obok nich) i można zawrócić/zmienić pas. Czy można przejechać wzdłuż jezdni na pas, który się chce w taki sposób?

Swoją drogą o co chodzi z zajmowaniem dwóch pasów ruchu? Przecież żeby się przecisnąć trzeba jechać między pasami i tak czy siak zajmuje się oba.
Marcel2727
 
Posty: 833
Dołączył(a): środa 14 sierpnia 2019, 23:11

Re: Motor między samochodami

Postprzez gumik » sobota 05 października 2019, 11:25

Pewnie ciężko będzie znaleźć jakiś konkretny przepis. Tylko trzeba pamiętać, że ogólne zasady zakazują robić rzeczy głupich, niebezpiecznych, itp. Jeśli przeciskając się tak między samochodami doszłoby do stłuczki, to może być problem. Ja bym nie ryzykował. Kierowcy samochodów o ile spodziewają się motocykli jadących między pasami, to raczej przeciekających się między przodem a tyłem pojazdów już niekoniecznie
"Krótki prawy zjazdowy" ;-) -> http://www.forum.prawojazdy.com.pl/viewtopic.php?f=3&t=35676&p=408094&hilit=kr%C3%B3tki#p408094
gumik
 
Posty: 3457
Dołączył(a): czwartek 15 września 2016, 18:14

Re: Motor między samochodami

Postprzez ks-rider » niedziela 06 października 2019, 21:18

Przepisy nie zabraniaja ale wszystko z glowa, bo nie bedziesz ani pierwszy ani ostatni ktory zrobi sobie Klops na wlasne zyczenie !

:wink:
ks-rider
 
Posty: 3786
Dołączył(a): sobota 19 grudnia 2009, 21:47

Re: Motor między samochodami

Postprzez RossoneriDevil » czwartek 31 października 2019, 23:16

Marcel2727 napisał(a):Swoją drogą o co chodzi z zajmowaniem dwóch pasów ruchu? Przecież żeby się przecisnąć trzeba jechać między pasami i tak czy siak zajmuje się oba.


Dlatego uważam, że motocykliści łamią przepisy jeżdżąc w ten sposób

Cyt.
Można się przeciskać, o ile motocyklista:

– nie najeżdża oraz nie przekracza linii ciągłej,
– utrzymuje bezpieczny odstęp od omijanych bądź wyprzedzanych pojazdów,
– używa kierunkowskazów za każdym razem kiedy zmienia wyznaczony pas ruchu,
– nie zajmuje jednocześnie dwóch pasów ruchu,
– wyprzedza z lewej strony lub obydwu stron, o ile jest to droga jednokierunkowa, bądź o przynajmniej o dwóch pasach runku w jednym kierunku w terenie zabudowanym.

podaje żródło do ciekawego artykułu https://motopomocni.pl/artykuly/poradni ... ie-prawem/
RossoneriDevil
 
Posty: 1053
Dołączył(a): sobota 02 czerwca 2012, 20:05

Re: Motor między samochodami

Postprzez ks-rider » piątek 01 listopada 2019, 00:03

RossoneriDevil napisał(a):– nie zajmuje jednocześnie dwóch pasów ruchu,


Wytlumaczysz mi, jak pojazd majacy 90 cm szerokosci moze zajmowac dwa pasy ruchu ? Z regoly jedenpas zuchu ma miedzy 3,5 a 3 mszerokosci


:wink:
ks-rider
 
Posty: 3786
Dołączył(a): sobota 19 grudnia 2009, 21:47

Re: Motor między samochodami

Postprzez RossoneriDevil » piątek 01 listopada 2019, 00:23

ks-rider napisał(a):Wytlumaczysz mi, jak pojazd majacy 90 cm szerokosci moze zajmowac dwa pasy ruchu ? Z regoly jedenpas zuchu ma miedzy 3,5 a 3 mszerokosci


Nie wiem czy się rozumiemy, ja pisałem o motocykliście wyprzedzającym/przeciskającym się między samochodami, wykonując ten manewr, nie jest w stanie zrobić tego w ramach jednego pasa ruchu, z reguły zajmuje dwa, czego nie powinien robić.
RossoneriDevil
 
Posty: 1053
Dołączył(a): sobota 02 czerwca 2012, 20:05

Re: Motor między samochodami

Postprzez ks-rider » piątek 01 listopada 2019, 20:46

Znajdz definicje pasa ruchu, sporo Ci wyjasni. Pas ruchu to przestrzen zajmowana przez pojazd.

Na "chlopski rozum " pasem ruchu jedzie jedno Auto. W przypadku motocykli, tem samym obszarem / powierzchnia moga poruszac sie dwa lub trzy motocykle.

:wink:
ks-rider
 
Posty: 3786
Dołączył(a): sobota 19 grudnia 2009, 21:47

Re: Motor między samochodami

Postprzez gumik » piątek 01 listopada 2019, 21:31

Moim zdaniem jazda motocyklem między pasami, to szara strefa. Nie jest to sprecyzowane. W razie kolizji policja/sądy mogą bardzo różnie to interpretować.
"Krótki prawy zjazdowy" ;-) -> http://www.forum.prawojazdy.com.pl/viewtopic.php?f=3&t=35676&p=408094&hilit=kr%C3%B3tki#p408094
gumik
 
Posty: 3457
Dołączył(a): czwartek 15 września 2016, 18:14

Re: Motor między samochodami

Postprzez Henq » piątek 01 listopada 2019, 23:59

ks-rider napisał(a):W przypadku motocykli, tem samym obszarem / powierzchnia moga poruszac sie dwa lub trzy motocykle.

:wink:
a w przepisie nie ma nic na temat pojazdu wielośladowego? :hmm: ot tak pytam :eek2:
Im lepszy samochód terenowy - tym traktor musi dalej jechać.
Henq
 
Posty: 3999
Dołączył(a): środa 21 listopada 2012, 12:51

Re: Motor między samochodami

Postprzez RossoneriDevil » sobota 02 listopada 2019, 00:47

Ks-Rider, dalej się nie rozumiemy.
Ja cały czas mam na myśli pojazd, który przejeżdżając obok np. samochodu, nie mieści się razem (obok siebie) na jednym pasie ruchu.

gumik napisał(a):Moim zdaniem jazda motocyklem między pasami, to szara strefa. Nie jest to sprecyzowane. W razie kolizji policja/sądy mogą bardzo różnie to interpretować.


Myślę, że nie powinno być tak źle, ponieważ wyprzedając jedzie dwoma pasami ruchu czego nie może robić art 16.4, a jeżeli już to robi to art. 24.1.1 i 24.2
RossoneriDevil
 
Posty: 1053
Dołączył(a): sobota 02 czerwca 2012, 20:05

Re: Motor między samochodami

Postprzez ks-rider » sobota 02 listopada 2019, 11:22

He, he, wydaje mi sie, ze po prostu nie chcesz zrozumiec :mrgreen:

O ile jednoslad przejezdza miedzy dwoma pojazdami to w/g polskiego prawa nie jest to zabronione bo te nie definiuje tego zadna ustawie -> jaka musibyc zachowana bezpieczne odleglosc do pojazdu wyprzedzanego ( lub dwoch pojazdow wyprzedzanych ). Dlatego macie takie a nie inne watpliwosci.

Dyskusyjne jest jezeli wyprzedzanie nastepuje z najechaniem na Linie ciagla ktora rozdziela pasy ruchu w innych / roznych kierunkach ruchu ( przy jezdni o dwoch pasach ruchu w roznych kierunkach ( lub wiecej pasow ruchu w innych / roznych kierunkach ruchu - z naprzeciwka ).

RossoneriDevil napisał(a):Myślę, że nie powinno być tak źle, ponieważ wyprzedając jedzie dwoma pasami ruchu czego nie może robić art 16.4, a jeżeli już to robi to art. 24.1.1 i 24.2


Mozesz wstawic definicje pasa ruchu ? Uprosci to sprawe.

Nie kumasz zagadnienia. Jezeli jest miejsce aby przejechac obok jednego czy dwoch pojazdow jadacyh rownolegle / na tej samej wysokosci to niema mowy o tym, ze jednoslad jedzie zajmujac dwa pasy. W takim przypadku powstaje trzeci pas ruchu ktorym porusza sie jednoslac.

Wiem, wiem, taka prawna paranoja.

W Niemczech masz takie sytuacje regolowane zupelnie innym przepisem . Zachowanie bezpiecznej odleglosci = 1 m.

I z tego wlasnie paragrafu karani sa jednosladowcy - w Niemczech, nie w Polsce.

:wink:
ks-rider
 
Posty: 3786
Dołączył(a): sobota 19 grudnia 2009, 21:47

Re: Motor między samochodami

Postprzez gumik » sobota 02 listopada 2019, 12:10

I właśnie z tych dwóch wypowiedzi powyżej już wynika, że sprawa jest mocno dyskusyjna.
"Krótki prawy zjazdowy" ;-) -> http://www.forum.prawojazdy.com.pl/viewtopic.php?f=3&t=35676&p=408094&hilit=kr%C3%B3tki#p408094
gumik
 
Posty: 3457
Dołączył(a): czwartek 15 września 2016, 18:14

Re: Motor między samochodami

Postprzez RossoneriDevil » sobota 02 listopada 2019, 13:55

Ks- rider jeżeli masz wyznaczone pasy ruchu to masz obowiązek poruszać się w ramach tych pasów ruchu, żadne nowe się nie tworzą, tylko dlatego że Ty się tam zmiesciłeś miedzy pojazdami.
Ty przytocz definicje pasa ruchu i podaj swoją argumentację dla swojej tezy.
RossoneriDevil
 
Posty: 1053
Dołączył(a): sobota 02 czerwca 2012, 20:05

Re: Motor między samochodami

Postprzez Henq » sobota 02 listopada 2019, 14:29

ks-rider napisał(a):W takim przypadku powstaje trzeci pas ruchu ktorym porusza sie jednoslac.
przecież pisałem że jest jak byk o pojeździe wielośladowym w przepisie :help:
Im lepszy samochód terenowy - tym traktor musi dalej jechać.
Henq
 
Posty: 3999
Dołączył(a): środa 21 listopada 2012, 12:51

Re: Motor między samochodami

Postprzez ks-rider » sobota 02 listopada 2019, 16:57

RossoneriDevil napisał(a):Ks- rider jeżeli masz wyznaczone pasy ruchu to masz obowiązek poruszać się w ramach tych pasów ruchu, żadne nowe się nie tworzą, tylko dlatego że Ty się tam zmiesciłeś miedzy pojazdami.
Ty przytocz definicje pasa ruchu i podaj swoją argumentację dla swojej tezy.


Dalej nie kumasz, ze Twoim jednym pasem ruchu obok siebie moze jechac 2, 3 czy nawet czterech

motocyklistow. Ile pasow ruchu masz w takim przypadku ?

:wink:
ks-rider
 
Posty: 3786
Dołączył(a): sobota 19 grudnia 2009, 21:47

Następna strona

Powrót do Sytuacje na drodze

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Google [Bot] i 65 gości