D1 i A7

Tu możecie podzielić się uwagami lub wątpliwościami związanymi z poruszaniem się na drogach

Moderatorzy: dylek, ella, klebek

Re: D1 i A7

Postprzez Henq » piątek 11 października 2019, 00:19

Marcel2727 napisał(a):Dla pewności, bo już mam mętlik. Wiem, że jak mamy D-1 to dotyczy on całej długości drogi chyba, że wystąpi D-2 - oczywiście może być na tej drodze znak ustąp pierwszeństwa lub STOP, ale dotyczy on tylko danego skrzyżowania i następne jest już z pierwszeństwem i teraz z czego to zrozumiałem po ruchu okrężnym i skrzyżowaniu równorzędnym kolejne skrzyżowania już z pierwszeństwem nie są.
Po kolei.
Znak D-1 mówi o drodze z pierwszeństwem. Droga z pierwszeństwem oznaczona D-1 obowiązuje do znaku D-2 który mówi o końcu drogi z pierwszeństwem, stawia się go np przed skrzyżowaniem na którym jest umieszczony znak A-7.
Droga z pierwszeństwem jeżeli nie jest odwołana znakiem D-2 może przebiegać przez skrzyżowania, ale równie dobrze może kończyć się na skrzyżowaniu znakiem A-7 lub B-20 lub A-5 lub C-12+A-7
Dalej za tym skrzyżowaniem by droga znów miała status pierwszeństwa stawiany jest znów znak D-1 (chyba że ktoś ukradł albo zapomniał postawić). Tak samo z SoRO jak i A-5
Czyli po prostu D-1 obowiązuje albo do D-2 albo do skrzyżowania równorzędnego A-5 albo do skrzyżowania SoRO z A-7, albo do skrzyżowania z A-7 lub B-20.
To powinno zamknąć gębę @JAKUB i jego rewelacjom :eek2:

@Marcel2727 najprościej będzie tak:
jeżeli jedziesz drogą z pierwszeństwem i dojeżdżasz do skrzyżowania i nie ma D-2, lub nie ma A-7,lub nie ma B-20, lub nie ma C-12+A-7, lub nie ma A-5 na drodze którą dojeżdżasz to nadal jedziesz drogą z pierwszeństwem przez skrzyżowanie i za nim, do następnego skrzyżowania, a na nim powtarzasz powyższy algorytm - i tak w kółko :)
Im lepszy samochód terenowy - tym traktor musi dalej jechać.
Henq
 
Posty: 3999
Dołączył(a): środa 21 listopada 2012, 12:51

Re: D1 i A7

Postprzez Cyryl » piątek 11 października 2019, 07:26

żeby było łatwiej masz taką tabelkę.
znak D-1 zostaje odwołany przez znaki z drugiej i trzeciej kolumny od lewej.
Załączniki
Znaki pierwszeństwa.png
Cyryl
 
Posty: 2495
Dołączył(a): niedziela 01 stycznia 2017, 19:54
Lokalizacja: Wrocław

Re: D1 i A7

Postprzez Marcel2727 » sobota 12 października 2019, 20:49

Nie chodzi mi o pojedyncze skrzyżowanie, bo to jest banalne, a o całą trasę.
Marcel2727
 
Posty: 833
Dołączył(a): środa 14 sierpnia 2019, 23:11

Re: D1 i A7

Postprzez Henq » sobota 12 października 2019, 21:33

Marcel2727 napisał(a):Nie chodzi mi o pojedyncze skrzyżowanie, bo to jest banalne, a o całą trasę.
cała trasa uzależniona jest od każdego skrzyżowania na niej:
Henq napisał(a):nie ma D-2, lub nie ma A-7,lub nie ma B-20, lub nie ma C-12+A-7, lub nie ma A-5 na drodze którą dojeżdżasz to nadal jedziesz drogą z pierwszeństwem przez skrzyżowanie i za nim, do następnego skrzyżowania, a na nim powtarzasz powyższy algorytm - i tak w kółko :)


no i dawno to już było wyjaśnione tylko niektóre ewenementy swoje teoryjki musiały wciskać i zrobiło się z jednej strony już trzy :mad2:
Nie wytykając nikogo palcami jak zwykle dziękujemy za zamieszanie @JAKUB :thumb2:
Im lepszy samochód terenowy - tym traktor musi dalej jechać.
Henq
 
Posty: 3999
Dołączył(a): środa 21 listopada 2012, 12:51

Re: D1 i A7

Postprzez Henq » piątek 18 października 2019, 20:18

JAKUB napisał(a):@henq... swojej nieudolności nie przerzucaj na innych.
nie ma mojej nieudolności jest twoje pieprzenie głupot :lol:
JAKUB napisał(a): Cieńki jesteś w wykładach, bo nie potrafisz zbliżyć się do poziomu słuchacza.
no wybacz ale do twojego to chyba bym musiał się położyć...
JAKUB napisał(a): Nawet jak masz czasem rację mało kto ją rozumie, bo "koguciku" liczysz na prowokację.
na nic nie liczę po prostu wytykam twoje błędy, zgrywasz wielkiego fachowca a prostych zapisów znaków drogowych nie rozumiesz, zaliczasz się do elity tego forum niestety w tym negatywnym tego słowa znaczeniu :spoko: wielka trójca J G Y :help:
JAKUB napisał(a):p.s.
Do zobaczenia na drodze.
oj nie! Już ci to pisałem! oby to nigdy nie nastąpiło ja chcę żyć!, a ty dopóki nie zobaczysz D-2 to żaden znak ci pierwszeństwa nie odwoła :help: - twoja logika :eek2:
Im lepszy samochód terenowy - tym traktor musi dalej jechać.
Henq
 
Posty: 3999
Dołączył(a): środa 21 listopada 2012, 12:51

Re: D1 i A7

Postprzez yorki » piątek 18 października 2019, 22:28

Heniu,
autor wątku pytał czy znaki D1 i A7 obowiązują tylko do najbliższego skrzyżowania.

W pierwszej odpowiedzi JAKUB udzielił poprawnej i wyczerpującej odpowiedzi.

Dalej była tylko "dyskusja" z twoimi mądrościami.
A za
Obrazek jako odwołanie Obrazek

masz moją kolejną nominację do wypowiedzi roku 2019 .
one white wine ;)
yorki
 
Posty: 589
Dołączył(a): niedziela 09 sierpnia 2015, 22:14

Re: D1 i A7

Postprzez Henq » sobota 19 października 2019, 01:12

yorki napisał(a):Heniu,
autor wątku pytał czy znaki D1 i A7 obowiązują tylko do najbliższego skrzyżowania.

W pierwszej odpowiedzi JAKUB udzielił poprawnej i wyczerpującej odpowiedzi.

Dalej była tylko "dyskusja" z twoimi mądrościami.
A za
Obrazek jako odwołanie Obrazek

masz moją kolejną nominację do wypowiedzi roku 2019 .


yorku ja wiem, że czytanie nie jest twoją mocną stroną, ale chociaż raz proszę cię, chociaż raz udowodnij, że umiesz czytać :help: ok?
Marcel2727 napisał(a):do odwołania znakiem D-2, czy coś innego może cofnąć ten znak?

o co pyta autor?


bo jak na razie po raz kolejny nadajesz się...
nie! jednak ty się nie nadajesz do niczego :eek2:
Im lepszy samochód terenowy - tym traktor musi dalej jechać.
Henq
 
Posty: 3999
Dołączył(a): środa 21 listopada 2012, 12:51

Re: D1 i A7

Postprzez yorki » sobota 19 października 2019, 07:34

Henq napisał(a): o co pyta autor?


Marcel2727 napisał(a):Czy te znaki cofa najbliższe skrzyżowanie czy nie? Szukałem wszędzie odpowiedzi i jedni mówią tak, drudzy inaczej, a tutaj nie powinno być ani chwili na jakiejkolwiek wątpliwości :shock:
one white wine ;)
yorki
 
Posty: 589
Dołączył(a): niedziela 09 sierpnia 2015, 22:14

Re: D1 i A7

Postprzez Henq » sobota 19 października 2019, 08:48

czyli jednak:
Henq napisał(a):yorku ja wiem, że czytanie nie jest twoją mocną stroną, ale chociaż raz proszę cię, chociaż raz udowodnij, że umiesz czytać :help: ok?

nie umiesz czytać :eek2: :help:

yorki napisał(a):
Henq napisał(a): o co pyta autor?


Marcel2727 napisał(a):Czy te znaki cofa najbliższe skrzyżowanie czy nie? Szukałem wszędzie odpowiedzi i jedni mówią tak, drudzy inaczej, a tutaj nie powinno być ani chwili na jakiejkolwiek wątpliwości :shock:

przecież to miał już wyjaśnione, zresztą nawet ty coś tam pitoliłeś o Dz.U. 170 :eek2:

autor pytał o to:
Marcel2727 napisał(a):czy coś innego może cofnąć ten znak?

i od tego się wszystko zaczęło bo yorku i @JAKUB mają poważne problemy z ogarnięciem rzeczywistości :help:
Im lepszy samochód terenowy - tym traktor musi dalej jechać.
Henq
 
Posty: 3999
Dołączył(a): środa 21 listopada 2012, 12:51

Re: D1 i A7

Postprzez Marcel2727 » sobota 19 października 2019, 23:31

Henq nie gadałem o 170 art. więc to nadal nie wyjaśnia tematu :wink:
Marcel2727
 
Posty: 833
Dołączył(a): środa 14 sierpnia 2019, 23:11

Re: D1 i A7

Postprzez Henq » sobota 19 października 2019, 23:52

Marcel2727 napisał(a):Henq nie gadałem o 170 art.
no jakbyś mógł? :help: przecież nie ma art 170 w Kodeksie Drogowym :spoko:
o 170 pitolił ci @Yorki :spoko:

Marcel2727 napisał(a):więc to nadal nie wyjaśnia tematu :wink:
oj wyjaśnia, wystarczy byś zapoznał się z tym:

Henq napisał(a):@Marcel2727 najprościej będzie tak:
jeżeli jedziesz drogą z pierwszeństwem i dojeżdżasz do skrzyżowania i nie ma D-2, lub nie ma A-7,lub nie ma B-20, lub nie ma C-12+A-7, lub nie ma A-5 na drodze którą dojeżdżasz to nadal jedziesz drogą z pierwszeństwem przez skrzyżowanie i za nim, do następnego skrzyżowania, a na nim powtarzasz powyższy algorytm - i tak w kółko :)

Cyryl napisał(a):żeby było łatwiej masz taką tabelkę.
znak D-1 zostaje odwołany przez znaki z drugiej i trzeciej kolumny od lewej.
Obrazek

brakuje jeszcze znaku SoRO:
Obrazek
Im lepszy samochód terenowy - tym traktor musi dalej jechać.
Henq
 
Posty: 3999
Dołączył(a): środa 21 listopada 2012, 12:51

Re: D1 i A7

Postprzez yorki » niedziela 20 października 2019, 09:43

Henq napisał(a):o 170 pitolił ci @Yorki :spoko:

Heniu, yorki nic nie pitolił o 170.
yorki podał tytuł rozporządzenia, które my nazywamy w skrócie "220".


---------
@Marcel2727
Wszystkie odpowiedzi na nurtujące Cię pytania dot. A-7 i D-1 znajdziesz w rozporządzeniach, o których mowa w Art. 7 U. PoRD
tj. rozporządzenia Ministrów Infrastruktury oraz Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie znaków i sygnałów drogowych (nazywamy to na forum w skrócie "170"
link --> http://www.dziennikustaw.gov.pl/DU/2019/454
oraz SZCZEGÓŁOWE WARUNKI TECHNICZNE DLA ZNAKÓW I SYGNAŁÓW DROGOWYCH ORAZ URZĄDZEŃ RUCHU DROGOWEGO I WARUNKI ICH UMIESZCZANIA NA DROGACH (nazywane tu w skrócie "220"
link --> http://dziennikustaw.gov.pl/DU/2003/s/220/2181/1 (zwłaszcza załącznik)

Jeśli chodzi o znak D-1, to w ww rozporządzeniu napisano:
220 napisał(a):5.2.1. Droga z pierwszeństwem
5.2.1.1. Zasady ogólne
Znak D-1 „droga z pierwszeństwem” Obrazek(rys. 5.2.1.1) stosuje się w celu oznaczenia początku drogi (trasy) w obszarze zabudowanym, na której kierujący ma
pierwszeństwo na skrzyżowaniach z innymi drogami aż do miejsca, w którym umieszczony jest znak D-2 (rys. 5.2.2.1). Wzdłuż drogi z pierwszeństwem
powtarza się znaki D-1 o zmniejszonej do 400 mm długości boku (pkt 5.2.1.3).

Natomiast przy znaku D-2
220 napisał(a):5.2.2. Koniec drogi z pierwszeństwem
Rys. 5.2.2.1. Znak D-2
Znak D-2 „koniec drogi z pierwszeństwem” Obrazek (rys. 5.2.2.1) stosuje się w celu odwołania pierwszeństwa nadanego znakiem D-1. Znaki D-2 umieszcza się przed skrzyżowaniem z inną
drogą z pierwszeństwem lub dróg równorzędnych, w szczególności przed skrzyżowaniem z ruchem okrężnym.
Znaku D-2 nie stosuje się, jeżeli na drodze stanowiącej poza obszarem zabudowanym kontynuację drogi oznaczonej znakiem D-1, na najbliższym skrzyżowaniu zastosowano znak A-6a, A-6b, A-6c, A-6d lub A-6e.


Reasumując, D-1 obowiązuje do D-2, który może występować razem z A-7, B-20, A-5 i A-8, ew. poza obszarem zabudowanym do znaku A-6x.

Tyle przepisy, reszta "dyskusji" w wątku była o tym, co w przypadku braku znaku D-2.

O znaku A-7, tj do kiedy obowiązuje i czego dotyczy spróbuj poczytać sam.
Pozdrawiam.
one white wine ;)
yorki
 
Posty: 589
Dołączył(a): niedziela 09 sierpnia 2015, 22:14

Re: D1 i A7

Postprzez Cyryl » wtorek 22 października 2019, 06:11

sam z siebie znak C-12 nie ustala pierwszeństwa na skrzyżowaniu - informuje o charakterze skrzyżowania.
czasami występował on ze znakami D-2, czego teraz nie ma, a dzisiaj występuje w Polsce tylko ze znakiem A-7 i pierwszeństwo na skrzyżowaniu C-12 wynikało z tych znaków (A-7 i kiedyś czasami D-2).

dlatego też nie umieściłem go w tej tabelce.
Cyryl
 
Posty: 2495
Dołączył(a): niedziela 01 stycznia 2017, 19:54
Lokalizacja: Wrocław

Re: D1 i A7

Postprzez yorki » wtorek 22 października 2019, 10:12

Cyryl napisał(a):dlatego też nie umieściłem go w tej tabelce.

I bardzo słusznie, ponieważ
220 napisał(a):Nie umieszcza sie znaku C-12 przed takimi skrzyzowaniami z ruchem dookola wyspy, przez które przebiega dodatkowo odcinek jezdni przecinajacy wyspe centralna, lub w przypadkach kiedy jednej z dróg przyznano pierwszenstwo.
one white wine ;)
yorki
 
Posty: 589
Dołączył(a): niedziela 09 sierpnia 2015, 22:14

Re: D1 i A7

Postprzez szymonix » wtorek 22 października 2019, 16:59

Cyryl napisał(a):C-12 (...) dzisiaj występuje w Polsce tylko ze znakiem A-7

I to pitoli instruktor.. Aż żal czytać..

https://goo.gl/maps/ot9on2C65iDQDonV9
Avatar użytkownika
szymonix
 
Posty: 451
Dołączył(a): poniedziałek 14 maja 2018, 22:28

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Sytuacje na drodze

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Google [Bot] i 49 gości