Włączyć kierunkowskaz czy nie?

Tu możecie podzielić się uwagami lub wątpliwościami związanymi z poruszaniem się na drogach

Moderatorzy: dylek, ella, klebek

Włączyć kierunkowskaz czy nie?

Postprzez k4mellot » wtorek 15 października 2019, 17:53

Cześć, przychodzę do was z pytaniem dot. kierunkowskazów na pewnym skrzyżowaniu. Chodzi mi dokładnie o ten moment https://www.youtube.com/watch?v=bO3Vl9x2WII&t=287s w 5:16 minucie filmu. Jadąc na wprost logiczne jest to, że nie powinienem włączyć kierunkowskazu, lecz tu dokładnie nie jadę prosto w dodatku przecinam pasy. Za tydzień mam egzamin i instruktor mnie uczył, żeby przy tym manewrze nie włączać kierunkowskazu. Za to w komentarzu ktoś napisał, że trzeba włączyć i teraz już sam nie wiem.
k4mellot
 
Posty: 1
Dołączył(a): wtorek 15 października 2019, 17:46

Re: Włączyć kierunkowskaz czy nie?

Postprzez yorki » środa 16 października 2019, 10:17

k4mellot napisał(a):Za tydzień mam egzamin i instruktor mnie uczył, żeby przy tym manewrze nie włączać kierunkowskazu. Za to w komentarzu ktoś napisał, że trzeba włączyć i teraz już sam nie wiem.

Widocznie instruktor wie czego wymaga egzaminator.
Ja osobiście włączyłbym lewy kierunkowskaz na rondzie,.
Jadacy od ul. Focha niewątpliwie sygnalizują w tym miejscu,
Ale myślę, że lepiej zrobisz słuchając instruktora.
Powodzenia na egzaminie.
one white wine ;)
yorki
 
Posty: 589
Dołączył(a): niedziela 09 sierpnia 2015, 22:14

Re: Włączyć kierunkowskaz czy nie?

Postprzez JAKUB » środa 16 października 2019, 12:07

5.16 kierunkowskaz lewy do 5.38
JAKUB
 
Posty: 1406
Dołączył(a): sobota 10 marca 2012, 19:53

Re: Włączyć kierunkowskaz czy nie?

Postprzez LeszkoII » środa 16 października 2019, 20:23

W zamiarze skręcenia w lewo włączenie kierunkowskazu nie będzie tu błędem (skoro na pasie ruchu wymalowano strzałkę P-8e do lewoskrętu i jazdy na wprost zarazem, ale też z innych względów), lecz koniecznością. Jednakże może być włączony "z opóźnieniem" (uczyniwszy zadość spełnieniu normy dot. sygnalizowania samego manewru i zamiaru jego wykonania w sposób właściwy czasoprzestrzennie), tzn. już na skrzyżowaniu przed kolejnym miejscem przecinania się kierunków ruchu – a konkretnie przed drugą jezdnią drogi poprzecznej.

Widoczny w ujęciu (z prawej strony) znak B-21 dotyczy tylko najbliższej jezdni (żeby nie pojechać pod prąd) i pełni rolę dopełniającą zakaz wyrażony znakiem B-2.

Natomiast w tej sytuacji nieużycie kierunkowskazu (w ogóle) jest wykroczeniem i jednocześnie błędem na egzaminie.
Avatar użytkownika
LeszkoII
 
Posty: 7756
Dołączył(a): niedziela 07 października 2012, 13:53

Re: Włączyć kierunkowskaz czy nie?

Postprzez JAKUB » czwartek 17 października 2019, 11:12

Co za język LeszkoII... mi trudno zrozumieć, co dopiero pytającemu k4mellot.
JAKUB
 
Posty: 1406
Dołączył(a): sobota 10 marca 2012, 19:53

Re: Włączyć kierunkowskaz czy nie?

Postprzez wrungler » piątek 18 października 2019, 13:25

Dziwna sytuacja będąc szczerym, czasem lepiej jest włączyć kierunkowskaz, gdyż jak się nie ma pewności, to z tego, co pamiętam należy włączyć kierunkowskaz, jeśli nie ma się pewności.
wrungler
 
Posty: 1
Dołączył(a): piątek 18 października 2019, 12:59

Re: Włączyć kierunkowskaz czy nie?

Postprzez Henq » piątek 18 października 2019, 21:32

JAKUB napisał(a):5.16 kierunkowskaz lewy do 5.38
:wow: przestań się wypowiadać!!! Przez takich jak ty tylko wypadki są na drogach!!!
Zacznij ty się uczyć w końcu przepisów drogowych!!! Zacznij ty w końcu znaki drogowe rozróżniać!!! Z pasa do jazdy w prawo i na wprost ty chcesz lewy kierunkowskaz włączać? :wow: jakim prawem!?

---

k4mellot napisał(a):Za tydzień mam egzamin i instruktor mnie uczył, żeby przy tym manewrze nie włączać kierunkowskazu. Za to w komentarzu ktoś napisał, że trzeba włączyć i teraz już sam nie wiem.
oby nie lewy bo to zapewne taki sam geniusz jak tu powyżej :eek2:

Pomijam fakt, że skrzyżowanie to jest organizacyjnie skopane jak tylko może być skopane, znaki poziome wchodzą sobie w sprzeczność, zapewne dlatego, że pasy ruchu na skrzyżowaniu są wyznaczone dla drogi głównej.
Lewego kierunkowskazu nie włączasz ponieważ pomimo konstrukcji skrzyżowania to cały czas jedziesz prosto!
Informują cię o tym znaki zarówno przed skrzyżowaniem:
F-10 po prawej stronie:
Obrazek

oraz P-8x na wprost i w prawo na jezdni:
Obrazek

jak i znak P-8a na skrzyżowaniu:
Obrazek

to, że jedziesz przez odcinek pasa który ma na skrzyżowaniu namalowaną strzałkę do lewoskrętu to tylko dowodzi jak źle oznakowane jest to skrzyżowanie, ponieważ ta strzałka dotyczy pojazdów jadących z Focha one zmieniają kierunek jazdy w lewo.
Dla pojazdów z Rapackiego jak na filmie powinny być namalowane linie wyprowadzające na wprost przez pas środkowy a nie, że pojazdy jadą sobie przez pas lewy skrajny :eek2: .
Swoją drogą ja na egzaminie za żadne skarby i pod żadnym pretekstem nie skręcał bym z Rapackiego w lewo w Focha :spoko: chyba, że policjant kierujący ruchem nakazał by mi taki manewr :)
B-21 jest umieszczony przed skrzyżowaniem więc: zakazy wyrażone znakami B-21 i B-22 obowiązują na najbliższym skrzyżowaniu
Audi bordowe mandat: B-21(5pkt i 200zł) + F-10(5pkt i 250zł) + P-8x(5pkt i 250zł).



---

LeszkoII napisał(a):skoro na pasie ruchu wymalowano strzałkę P-8e do lewoskrętu i jazdy na wprost zarazem
@Leszko!! wskaże zainteresowanym tę strzałkę do lewoskrętu bo jakoś nie widać :eek2: może zrzut ekranu pomoże?:
Obrazek

który z tych dwóch znaków P-8x jest ze strzałką do lewoskrętu?

---

JAKUB napisał(a):mi trudno zrozumieć

akurat to nic nowego :eek2:

są obrazki :dumb:
Im lepszy samochód terenowy - tym traktor musi dalej jechać.
Henq
 
Posty: 3999
Dołączył(a): środa 21 listopada 2012, 12:51

Re: Włączyć kierunkowskaz czy nie?

Postprzez yorki » piątek 18 października 2019, 23:06

Henq napisał(a):@Leszko!! wskaże zainteresowanym tę strzałkę do lewoskrętu bo jakoś nie widać :eek2: może zrzut ekranu pomoże?:

Sorry Leszko, że pozbawię Cię satysfakcji i jako pierwszy pokażę, że na tym skrzyżowaniu jest P-8b,
a przy okazji Henku zobaczy, że B-21 JEST w obrębie skrzyżowania, (może doczyta jakie są tego konsekwencje)

https://goo.gl/maps/tYBoCBwEgpVGcsgr6
one white wine ;)
yorki
 
Posty: 589
Dołączył(a): niedziela 09 sierpnia 2015, 22:14

Re: Włączyć kierunkowskaz czy nie?

Postprzez Henq » sobota 19 października 2019, 08:53

yorki napisał(a):
Henq napisał(a):@Leszko!! wskaże zainteresowanym tę strzałkę do lewoskrętu bo jakoś nie widać :eek2: może zrzut ekranu pomoże?:

Sorry Leszko, że pozbawię Cię satysfakcji i jako pierwszy pokażę, że na tym skrzyżowaniu jest P-8b,
no i nadal udowadniasz, że czytanie nie jest twoją mocną stroną :help: mistrzuniu @LeszkoII pisze o P-8b w "LEWO"
nadal taki chętny do wyręczenia i wskazania?

to proszę bardzo:
która to z tych czterech P-8x wskazuje "w lewo"?:
Obrazek

no już ci na czerwono zaznaczyłem, nie trzeba czytać, wystarczy popatrzeć, "obrazek" widzisz? :eek2:


yorki napisał(a):a przy okazji Henku zobaczy, że B-21 JEST w obrębie skrzyżowania, (może doczyta jakie są tego konsekwencje)

https://goo.gl/maps/tYBoCBwEgpVGcsgr6

Obrazek

yorku nadal udowadniasz swoją hierarchę "geniuszy" na tym forum, co jest z tobą? założyłeś się z @JAKUB kto bardziej ogłupi użytkowników? :help: :eek2:
Im lepszy samochód terenowy - tym traktor musi dalej jechać.
Henq
 
Posty: 3999
Dołączył(a): środa 21 listopada 2012, 12:51


Powrót do Sytuacje na drodze

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 34 gości