Wymijanie na pasach

Tu możecie podzielić się uwagami lub wątpliwościami związanymi z poruszaniem się na drogach

Moderatorzy: dylek, ella, klebek

Wymijanie na pasach

Postprzez Marcel2727 » piątek 25 października 2019, 23:46

Jest droga dwukierunkowa, z naprzeciwka jedzie samochód i zatrzymuje się przed pasami, by przepuścić pieszych. Uczono mnie, że jak on się zatrzymał to i pojazd na drugim pasie też musi, ale w nie mogę jakoś znaleźć tej zasady w PoRD. Jeszcze pytanie czy jak jest wysepka między pasami to ta zasada obowiązuje, bo w prawie są to już dwa, inne przejścia.
Marcel2727
 
Posty: 833
Dołączył(a): środa 14 sierpnia 2019, 23:11

Re: Wymijanie na pasach

Postprzez Cyryl » sobota 26 października 2019, 06:55

Marcel2727 napisał(a):Jest droga dwukierunkowa, z naprzeciwka jedzie samochód i zatrzymuje się przed pasami, by (1) przepuścić pieszych. Uczono mnie, że jak on się zatrzymał to i pojazd na drugim pasie też musi, ale w nie mogę jakoś znaleźć tej zasady w PoRD. (2) Jeszcze pytanie czy jak jest wysepka między pasami to ta zasada obowiązuje, bo w prawie są to już dwa, inne przejścia.


przepuszcza się mięso przez maszynkę do mielenia.

na poważnie:

1. musisz przeczytać co to jest ustąpienie pierwszeństwa, definicje PoRD.

2. musisz zobaczyć w PoRD dział - ruch pieszych.
Cyryl
 
Posty: 2495
Dołączył(a): niedziela 01 stycznia 2017, 19:54
Lokalizacja: Wrocław

Re: Wymijanie na pasach

Postprzez Marcel2727 » sobota 26 października 2019, 11:36

Sprawdzałem i nic nie mogłem znaleźć, gdzie Ty to do cholery wyczytałeś o tym?
Marcel2727
 
Posty: 833
Dołączył(a): środa 14 sierpnia 2019, 23:11

Re: Wymijanie na pasach

Postprzez Henq » sobota 26 października 2019, 16:12

Marcel2727 napisał(a):ale w nie mogę jakoś znaleźć tej zasady w PoRD. Jeszcze pytanie czy jak jest wysepka między pasami to ta zasada obowiązuje, bo w prawie są to już dwa, inne przejścia.
bo nie ma takiego przepisu. Od nowelizacji ustawy w 2017r bodajrze wszystko co rozdziela jezdnię oprócz linii P oczywiście, jest traktowane jako dwa przejścia.
Im lepszy samochód terenowy - tym traktor musi dalej jechać.
Henq
 
Posty: 3999
Dołączył(a): środa 21 listopada 2012, 12:51

Re: Wymijanie na pasach

Postprzez Marcel2727 » sobota 26 października 2019, 19:35

To dlaczego trzeba się zatrzymać?
Marcel2727
 
Posty: 833
Dołączył(a): środa 14 sierpnia 2019, 23:11

Re: Wymijanie na pasach

Postprzez Henq » sobota 26 października 2019, 19:47

Marcel2727 napisał(a):To dlaczego trzeba się zatrzymać?
właśnie o to chodzi że nie trzeba
Im lepszy samochód terenowy - tym traktor musi dalej jechać.
Henq
 
Posty: 3999
Dołączył(a): środa 21 listopada 2012, 12:51

Re: Wymijanie na pasach

Postprzez mp0011 » sobota 26 października 2019, 21:53

Nie masz obowiązku się zatrzymać. Jest nawet zakaz zatrzymywania się przed pasami, jeżeli nie jest to uzasadnione bezpieczeństwem, przepisami lub warunkami ruchu.

Niemniej, jeżeli pieszy jest na pasach, a za tobą jedzie ciąg pojazdów, lepiej się bezpiecznie (nie gwałtownie) zatrzymać, bo kierowcy tych pojazdów mogą się nie spodziewać tego pieszego (i go nie widzieć), a to z kolei może prowadzić do niebezpiecznych sytuacji...

P.S.
W latach 90 panowało wśród kierowców przekonanie, o istnieniu zakazu (ustawowego) "zachęcania pieszego" do wejścia na jezdnię, także na pasach. Myślę, że z zakazem wymijania jest podobnie. Zabobon.
  • Zakręt - jazda łukiem, niezależnie od jego promienia, nie jest zmianą kierunku jazdy w rozumieniu UPRD, chyba że znaki stanowią inaczej.
  • Jazda Prosto - oznacza w rozumieniu UPRD jazdę bez zmiany kierunku jazdy, niekoniecznie w linii prostej.
mp0011
 
Posty: 2449
Dołączył(a): poniedziałek 23 marca 2015, 01:15

Re: Wymijanie na pasach

Postprzez Henq » sobota 26 października 2019, 22:41

mp0011 napisał(a):Niemniej, jeżeli pieszy jest na pasach
to masz mu ustąpić pierwszeństwa, o tym pisał @Cyryl
Im lepszy samochód terenowy - tym traktor musi dalej jechać.
Henq
 
Posty: 3999
Dołączył(a): środa 21 listopada 2012, 12:51

Re: Wymijanie na pasach

Postprzez mp0011 » sobota 26 października 2019, 22:45

Henq napisał(a):
mp0011 napisał(a):Niemniej, jeżeli pieszy jest na pasach
to masz mu ustąpić pierwszeństwa, o tym pisał @Cyryl


Ustąpienie pierwszeństwa pieszemu jest dość dyskusyjnie ujęte w PoRD. Jeżeli pieszy jest na jezdni, dwa pasy dalej, a jestem w stanie przejechać w sposób, który nie spowoduje konieczności jego zatrzymania lub zmiany kierunku marszu, to według przepisów pierwszeństwa na pieszym nie wymusiłem...

Nie twierdzę, że ten przepis jest dostosowany do współczesności, albo że go popieram...
  • Zakręt - jazda łukiem, niezależnie od jego promienia, nie jest zmianą kierunku jazdy w rozumieniu UPRD, chyba że znaki stanowią inaczej.
  • Jazda Prosto - oznacza w rozumieniu UPRD jazdę bez zmiany kierunku jazdy, niekoniecznie w linii prostej.
mp0011
 
Posty: 2449
Dołączył(a): poniedziałek 23 marca 2015, 01:15

Re: Wymijanie na pasach

Postprzez Henq » sobota 26 października 2019, 22:50

mp0011 napisał(a):
Henq napisał(a):
mp0011 napisał(a):Niemniej, jeżeli pieszy jest na pasach
to masz mu ustąpić pierwszeństwa, o tym pisał @Cyryl


Ustąpienie pierwszeństwa pieszemu jest dość dyskusyjnie ujęte w PoRD. Jeżeli pieszy jest na jezdni, dwa pasy dalej, a jestem w stanie przejechać w sposób, który nie spowoduje konieczności jego zatrzymania lub zmiany kierunku marszu, to według przepisów pierwszeństwa na pieszym nie wymusiłem...

Nie twierdzę, że ten przepis jest dostosowany do współczesności, albo że go popieram...
mowa o sytuacji z tego wątku, więc dwukierunkowa, nie ma opcji by się pieszy nie zatrzymał na na jezdni widząc, że pojazd z drugiej strony nie hamuje :spoko: więc nieustąpienie będzie.
Im lepszy samochód terenowy - tym traktor musi dalej jechać.
Henq
 
Posty: 3999
Dołączył(a): środa 21 listopada 2012, 12:51

Re: Wymijanie na pasach

Postprzez mp0011 » sobota 26 października 2019, 23:01

Dwukierunkowa droga może mieć 3 pasy bez wysepki, (albo i więcej - żyjemy w Polsce...).
Pieszym może być emerytka z balkonikiem, która na nasz pas dojdzie za 5 minut.
Pieszy może już schodzić z jezdni przed pojazdem który chcemy wyminąć.
Pieszy widząc nas może ZWOLNIĆ i się nie zatrzymać.

Jest droga dwukierunkowa, z naprzeciwka jedzie samochód i zatrzymuje się przed pasami, by przepuścić pieszych.


Wszystkie te sytuacje pasują do opisu z tego wątku... Odrobina wyobraźni...
  • Zakręt - jazda łukiem, niezależnie od jego promienia, nie jest zmianą kierunku jazdy w rozumieniu UPRD, chyba że znaki stanowią inaczej.
  • Jazda Prosto - oznacza w rozumieniu UPRD jazdę bez zmiany kierunku jazdy, niekoniecznie w linii prostej.
mp0011
 
Posty: 2449
Dołączył(a): poniedziałek 23 marca 2015, 01:15

Re: Wymijanie na pasach

Postprzez Henq » sobota 26 października 2019, 23:04

mp0011 napisał(a):Wszystkie te sytuacje pasują do opisu z tego wątku... Odrobina wyobraźni...
:)
Im lepszy samochód terenowy - tym traktor musi dalej jechać.
Henq
 
Posty: 3999
Dołączył(a): środa 21 listopada 2012, 12:51

Re: Wymijanie na pasach

Postprzez waw » niedziela 27 października 2019, 21:23

mp0011 napisał(a):Dwukierunkowa droga może mieć 3 pasy bez wysepki, (albo i więcej - żyjemy w Polsce...).
Pieszym może być emerytka z balkonikiem, która na nasz pas dojdzie za 5 minut.

W tym przypadku jest ciekawie bo można przejechać jeśli równolegle do nas nie zatrzymał się inny pojazd jadący w tym samym kierunku, nawet jeśli będzie dwa pasy dalej. Natomiast jeśli zatrzymał się ktoś z naprzeciwka, nawet jeśli na sąsiednim pasie to przejechać można pod warunkiem niezmuszenia pieszego do zmiany prędkości lub kierunku pieszochodu.

Generalnie poglądy nt. zatrzymania przed przejściem się zmieniają. Dzisiaj zakaz zatrzymywania przed przejściem jest bardzo iluzoryczny. Wielu kierowców, jeśli w okolicy są wszędzie B-36, wysadza pasażera przed przejściem bo tam można się zatrzymywać, a w razie policyjnej kontroli wytlumaczyć się, że zatrzymanie było w celu przepuszczenia pieszego, który był gdzieś koło przejścia i mógł chcieć z niego skorzystać.
waw
 
Posty: 1858
Dołączył(a): niedziela 05 lipca 2015, 13:59

Re: Wymijanie na pasach

Postprzez Marcel2727 » czwartek 31 października 2019, 18:08

To trzeba czy nie?
Marcel2727
 
Posty: 833
Dołączył(a): środa 14 sierpnia 2019, 23:11

Re: Wymijanie na pasach

Postprzez Henq » czwartek 31 października 2019, 18:48

Marcel2727 napisał(a):To trzeba czy nie?

nie trzeba się zatrzymywać jeżeli pojazd z naprzeciwka się zatrzymał, natomiast trzeba jeśli wymusi się pierwszeństwo na pieszym wchodzącym na pasy bądź na pasach już będącym.
Im lepszy samochód terenowy - tym traktor musi dalej jechać.
Henq
 
Posty: 3999
Dołączył(a): środa 21 listopada 2012, 12:51

Następna strona

Powrót do Sytuacje na drodze

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 117 gości