Omijanie na pasach

Tu możecie podzielić się uwagami lub wątpliwościami związanymi z poruszaniem się na drogach

Moderatorzy: dylek, ella, klebek

Re: Omijanie na pasach

Postprzez yorki » piątek 08 listopada 2019, 22:49

Chyba wszyscy wiedzą, jak francuskie przepisy traktują pierwszeństwo pieszego znajdującego się na przejściu oraz w jego pobliżu.

Ale chyba mało kto wie, że ich kodeks drogowy dopuszcza wyprzedzanie w okolicach przejść po upewnieniu się, że na przejściu nie ma żadnych pieszych.
(Kara za ewentualne wykroczenie to 135E oraz 6 pkt. z 12)

W Polsce taka sztuka dla sztuki; jest wyprzedzanie na pustym przejściu, jest kara (kasa?).
one white wine ;)
yorki
 
Posty: 589
Dołączył(a): niedziela 09 sierpnia 2015, 22:14

Re: Omijanie na pasach

Postprzez Henq » sobota 09 listopada 2019, 01:00

yorki napisał(a):Chyba wszyscy wiedzą, jak francuskie przepisy traktują pierwszeństwo pieszego znajdującego się na przejściu oraz w jego pobliżu.
czy to jest forum o francuskich przepisach?
yorki napisał(a): Ale chyba mało kto wie, że ich kodeks drogowy dopuszcza wyprzedzanie w okolicach przejść po upewnieniu się, że na przejściu nie ma żadnych pieszych.
no to może holenderskie przepisy zacytuj :eek2:
yorki napisał(a):W Polsce taka sztuka dla sztuki; jest wyprzedzanie na pustym przejściu, jest kara (kasa?).
oj znawco przepisów na pewno wyprzedzanie na pustym przejściu jest "kara"? ja "pierdziu" kiedy ty się nauczysz przepisów? nadejdzie taki moment? zielone światełko mówi ci to coś? :help:
Im lepszy samochód terenowy - tym traktor musi dalej jechać.
Henq
 
Posty: 3999
Dołączył(a): środa 21 listopada 2012, 12:51

Re: Omijanie na pasach

Postprzez yorki » sobota 09 listopada 2019, 01:53

Henq napisał(a):
yorki napisał(a):Chyba wszyscy wiedzą, jak francuskie przepisy traktują pierwszeństwo pieszego znajdującego się na przejściu oraz w jego pobliżu.
czy to jest forum o francuskich przepisach?

Regulamin forum udostępnianego w serwisie http://www.prawojazdy.com.pl' napisał(a): 1. Usługa forum udostępniana w serwisie „www.prawojazdy.com.pl” jest udostępniana przez e-kierowca Sp. z o.o. sp. k. z siedzibą w Szczecinie w celu wymiany informacji, komentarzy i opinii.
2. Przed skorzystaniem z forum należy przeczytać niniejszy regulamin.
...
przejrzałem pobieżnie, nie zauważyłem nakazów ani zakazów.
Konkrety proszę.

Henq napisał(a):no to może holenderskie przepisy zacytuj :eek2:

Nie znam, ale chętnie poznam różnice.
Śmignąłem w życiu cztery razy po ich autostradach, ale nie wykluczam, że jeszcze tam zawitam.
Jak coś mają indywidualnego, odbiegającego od europejskich standardów, to nie krępuj się. Chętnie posłucham.

Henq napisał(a):oj znawco przepisów na pewno wyprzedzanie na pustym przejściu jest "kara"? ja "pierdziu" kiedy ty się nauczysz przepisów? nadejdzie taki moment? zielone światełko mówi ci to coś? :help:

Wykroczenie : Wyprzedzanie na przejściach dla pieszych lub bezpośrednio przed nimi
Kwalifikacja prawna wg. kodeksu wykroczeń: art. 97
Naruszone przepisy ruchu drogowego: art. 26 ust. 3 pkt 1
Grzywna w zł 200
Liczba punktów 10


Jeszcze raz ! Co mi zarzucasz?

Konkretny przepis!
(Wyprzedzanie na przejściu - żadnych świateł )

------------------------
Wiem, że przyswajanie nowego sprawia Ci ból.
Ale wyobraź sobie, że są inni, rządni wiedzy.

Nie wszystko co piszę, jest skierowane do Ciebie.
one white wine ;)
yorki
 
Posty: 589
Dołączył(a): niedziela 09 sierpnia 2015, 22:14

Re: Omijanie na pasach

Postprzez Henq » sobota 09 listopada 2019, 19:41

yorki napisał(a):przejrzałem pobieżnie, nie zauważyłem nakazów ani zakazów.
Konkrety proszę.
przecież masz zadane konkretne pytanie, odpowiedź na tak proste pytanie nawet sprawia ci trudności?

yorki napisał(a):
Henq napisał(a):no to może holenderskie przepisy zacytuj :eek2:

Nie znam, ale chętnie poznam różnice.
Śmignąłem w życiu cztery razy po ich autostradach, ale nie wykluczam, że jeszcze tam zawitam.
Jak coś mają indywidualnego, odbiegającego od europejskich standardów, to nie krępuj się. Chętnie posłucham.
co chcesz słuchać? jak masz się w Polsce zachowywać na przejściu czy przed bazując na holenderskich czy francuskich przepisach? :eek2:
nie dostrzegasz paradoksu?

yorki napisał(a):
Henq napisał(a):oj znawco przepisów na pewno wyprzedzanie na pustym przejściu jest "kara"? ja "pierdziu" kiedy ty się nauczysz przepisów? nadejdzie taki moment? zielone światełko mówi ci to coś? :help:

Wykroczenie : Wyprzedzanie na przejściach dla pieszych lub bezpośrednio przed nimi
Kwalifikacja prawna wg. kodeksu wykroczeń: art. 97
Naruszone przepisy ruchu drogowego: art. 26 ust. 3 pkt 1
Grzywna w zł 200
Liczba punktów 10
czyli jednak nie nauczysz się podstaw :help:

Kierującemu pojazdem zabrania się:
1) wyprzedzania pojazdu na przejściu dla pieszych i bezpośrednio przed nim, z wyjątkiem przejścia, na którym ruch jest kierowany;

yorki napisał(a):Jeszcze raz ! Co mi zarzucasz?
cały czas to samo brak znajomości przepisów drogowych.

yorki napisał(a):Konkretny przepis!
(Wyprzedzanie na przejściu - żadnych świateł )
Dotarło jaką bzdurkę walnąłeś? Ale chyba połowicznie bo ci o światłach wspomniałem :spoko:
Przepis zacytowałem powyżej bo wiem, że nie znasz :spoko:
A chcesz więcej? to proszę pogłębiaj wiedzę:

przejście dla pieszych - żadnych świateł

Obrazek

Bedzie mandat za wyprzedzanie na przejściu?

yorki napisał(a):Wiem, że przyswajanie nowego sprawia Ci ból.
Ale wyobraź sobie, że są inni, rządni wiedzy.
Nie, nie sprawia, chętnie się uczę, tylko jest mały problem, a mianowicie ty nic nowego nie piszesz jedynie brednie, udowadniasz, że nie znasz przepisów i innych chcesz tym zarazić :help:

yorki napisał(a):Nie wszystko co piszę, jest skierowane do Ciebie.
ale wszystko co piszesz trafia do czytających którzy chcą się dowiedzieć czegoś na temat przepisów, a ty z resztą trójcy im tego nie ułatwiacie....
Im lepszy samochód terenowy - tym traktor musi dalej jechać.
Henq
 
Posty: 3999
Dołączył(a): środa 21 listopada 2012, 12:51

Re: Omijanie na pasach

Postprzez Cyryl » sobota 09 listopada 2019, 19:45

yorki napisał(a):...
Konkretny przepis!
(Wyprzedzanie na przejściu - żadnych świateł )...


PoRD Art. 265, ust. 3:
"Kierującemu pojazdem zabrania się:
1) wyprzedzania pojazdu na przejściu dla pieszych i bezpośrednio przed nim, z wyjątkiem przejścia, na którym ruch jest kierowany;"


nie bardzo mogłem znaleźć inne przepisy określające wyjątki od tego zakazu.

ale zastanówmy się dlaczego jest ten zakaz?

otóż wyprzedzając inny pojazd na przejściu jakie wydaje się nam puste, możemy przeoczyć pieszego, który będzie zasłonięty przez wyprzedzany pojazd.
musimy pamiętać też, że ten zakaz wyprzedzania dotyczy wyprzedzania wszystkich pojazdów, o ile pieszego dojrzymy wyprzedzając motorek, jeżeli prowadzący ten motorek nie będzie postury Pudzianowskiego, a pieszy nie będzie szczupłym Wietnamczykiem wychodzącym właśnie z pojemnika na palety w tirze, to wyprzedzając przed lub na przejściu dla pieszych pojazd ciężarowy lub autobus, staje się to bardzo ryzykowne, bo widoczności żadnej.
Cyryl
 
Posty: 2495
Dołączył(a): niedziela 01 stycznia 2017, 19:54
Lokalizacja: Wrocław

Re: Omijanie na pasach

Postprzez waw » sobota 09 listopada 2019, 20:00

yorki napisał(a):Chyba wszyscy wiedzą, jak francuskie przepisy traktują pierwszeństwo pieszego znajdującego się na przejściu oraz w jego pobliżu.

Ale chyba mało kto wie, że ich kodeks drogowy dopuszcza wyprzedzanie w okolicach przejść po upewnieniu się, że na przejściu nie ma żadnych pieszych.
(Kara za ewentualne wykroczenie to 135E oraz 6 pkt. z 12)

W Polsce taka sztuka dla sztuki; jest wyprzedzanie na pustym przejściu, jest kara (kasa?).

Przepisy jedno, a rzeczywistość drugie. We Francji mimo rygorystycznych przepisów prawdopodobieństwo, że dochodząc do przejścia kierujący cię przepuści jest podobne jak w Polsce, a czasem może i mniejsze. A wyprzedzanie przed, choć może i dozwolone to tam przejścia są takie że i tak nie da się tego zrobić bez przejechania ciągłej linii. Tyle w temacie.
waw
 
Posty: 1858
Dołączył(a): niedziela 05 lipca 2015, 13:59

Re: Omijanie na pasach

Postprzez Henq » sobota 09 listopada 2019, 20:29

Cyryl napisał(a):ale zastanówmy się dlaczego jest ten zakaz?

otóż wyprzedzając inny pojazd na przejściu jakie wydaje się nam puste, możemy przeoczyć pieszego, który będzie zasłonięty przez wyprzedzany pojazd.
musimy pamiętać też, że ten zakaz wyprzedzania dotyczy wyprzedzania wszystkich pojazdów, o ile pieszego dojrzymy wyprzedzając motorek, jeżeli prowadzący ten motorek nie będzie postury Pudzianowskiego, a pieszy nie będzie szczupłym Wietnamczykiem wychodzącym właśnie z pojemnika na palety w tirze, to wyprzedzając przed lub na przejściu dla pieszych pojazd ciężarowy lub autobus, staje się to bardzo ryzykowne, bo widoczności żadnej.
rower to też pojazd :D wcześniej ten przepis brzmiał pojazdów silnikowych teraz to durnota :spoko:
Im lepszy samochód terenowy - tym traktor musi dalej jechać.
Henq
 
Posty: 3999
Dołączył(a): środa 21 listopada 2012, 12:51

Re: Omijanie na pasach

Postprzez Cyryl » niedziela 10 listopada 2019, 07:35

yorki napisał(a):Chyba wszyscy wiedzą, jak francuskie przepisy traktują pierwszeństwo pieszego znajdującego się na przejściu oraz w jego pobliżu...



ja nie wiem, wiem co to miłość francuska, ciasto francuskie i łóżko francuskie w kamperach.

jeździłem po Francji, ale tak dokładnie przepisów nie znam.
wiem że policja francuska ukarze Cię jak przekroczysz czas pracy ciężarówką lub autobusem o 5-10 minut, ale jak na tachografie widać, że jechałeś 100-110km/h żadnego policjanta to nawet nie zainteresuje.

ogólnie rzecz biorąc jak jeździsz tak, aby u nas było w miarę OK, to nikt się Ciebie nie czepi.
Cyryl
 
Posty: 2495
Dołączył(a): niedziela 01 stycznia 2017, 19:54
Lokalizacja: Wrocław

Re: Omijanie na pasach

Postprzez yorki » poniedziałek 11 listopada 2019, 20:00

henq napisał(a):jak masz się w Polsce zachowywać na przejściu czy przed bazując na holenderskich czy francuskich przepisach? :eek2:
nie dostrzegasz paradoksu?

Chyba tylko ty uważasz, że przepisy holenderskie czy francuskie mogą obowiązywać w Polsce.
One obowiązują w kraju, w którym zostały wydane.
Informacja o rozbieżności może się przydać osobom, które się tam wybiorą.


PoRD Art. 265, ust. 3:
"Kierującemu pojazdem zabrania się:
1) wyprzedzania pojazdu na przejściu dla pieszych i bezpośrednio przed nim, z wyjątkiem przejścia, na którym ruch jest kierowany;"

Z tymi światłami czy policjantem to zachowujesz się jakbyś odkrył Amerykę.

Dla mnie coś, co jest oczywiste nie podlega dyskusji.
Gdybyś przeczytał i zrozumiał dane z taryfikatora mandatów, które wkleiłem, to wiedziałbyś, że można być ukaranym za naruszenie tego przepisu.
Wyprzedzanie na przejściu, na którym ruch jest kierowany - NIE narusza ww przepisu.


-----------------
waw napisał(a):Przepisy jedno, a rzeczywistość drugie. We Francji mimo rygorystycznych przepisów prawdopodobieństwo,
że dochodząc do przejścia kierujący cię przepuści jest podobne jak w Polsce, a czasem może i mniejsze.
A wyprzedzanie przed, choć może i dozwolone to tam przejścia są takie że i tak nie da się tego zrobić bez przejechania ciągłej linii. Tyle w temacie.


Mam inne odczucia w tym temacie, chociaż niepoparte żadnymi badaniami.
Pieszy, który rozgląda się przed wejściem na przejście to najpewniej turysta.
Przechodzący na czerwonym też nie należą do żadkości.
Mogę się zgodzić co do infrastruktury, ale spotyka się również takie przejścia:

https://goo.gl/maps/ivbZ5wfUfndpWfyV8

----------
Cyryl napisał(a): ale jak na tachografie widać, że jechałeś 100-110km/h żadnego policjanta to nawet nie zainteresuje.

Interesuje ich za to, to, co pokaże radar.
Po odjęciu błędu pomiaru, nawet 1km/h ponad jest "nagradzany".
Wiem, bo doświadczyłem ;(
one white wine ;)
yorki
 
Posty: 589
Dołączył(a): niedziela 09 sierpnia 2015, 22:14

Re: Omijanie na pasach

Postprzez waw » poniedziałek 11 listopada 2019, 21:04

yorki napisał(a):Mam inne odczucia w tym temacie, chociaż niepoparte żadnymi badaniami.
Pieszy, który rozgląda się przed wejściem na przejście to najpewniej turysta.
Przechodzący na czerwonym też nie należą do żadkości.
Mogę się zgodzić co do infrastruktury, ale spotyka się również takie przejścia:

https://goo.gl/maps/ivbZ5wfUfndpWfyV8

Tak było, ale może 10 lat temu. Teraz jakoś się z tego zaczeli leczyć. Zwłaszcza, że napływ imigrantów, którzy też robią prawo jazdy też robi swoje. Paryż znam z filmów (sam byłem w jego okolicach) a na nich nie wyglada to jakoś całkowicie inaczej niż u Nas.
Taki przykład: https://youtu.be/FBjjYw-xcdg
1:05 pieszy czeka aż przejadą samochody,
9:55 kwintesencja francuskiego pierwszeństwa pieszych - starszy mężczyzna rozglada się na przejściu, wchodzi, po czym pospiesznie z niego ucieka bo prosto w niego jechał rozpędzony rowerzysta
15:43 pieszy niby wchodzi, ale wycofuje się bo samochód jedzie,
15:52 niby idzie z nosem w telefonie, ale dwa razy się rozejżał
22:13 nikt nie przepuścił pieszego gdy był już na przejściu...
22:15 piesza wchodzi odważnie ale i tak jej nikt nie przepuszcza
o zastawionych przejściach jak w 4:02, 18:20 czy 22:12 już nie wspomnę
To ścicłe centrum Paryża, a im dalej tym mniej korzystniej dla pieszych.
waw
 
Posty: 1858
Dołączył(a): niedziela 05 lipca 2015, 13:59

Re: Omijanie na pasach

Postprzez mp0011 » poniedziałek 11 listopada 2019, 21:51

waw napisał(a):(...) o zastawionych przejściach jak w 4:02, 18:20 czy 22:12 już nie wspomnę
To ścicłe centrum Paryża, a im dalej tym mniej korzystniej dla pieszych.


Z tego co widzę, zastawione, ale w ramach wyznaczonych miejsc parkingowych i w strefie tempo 30, albo o uspokojonym ruchu. W Polsce stają wszędzie gdzie się da, niezależnie czy jest zakaz, P-21 czy metalowe progi blokujące parkowanie... Taka różnica. Choć nie twierdzę, że we Francji nikt i nigdzie nie parkuje nielegalnie...
  • Zakręt - jazda łukiem, niezależnie od jego promienia, nie jest zmianą kierunku jazdy w rozumieniu UPRD, chyba że znaki stanowią inaczej.
  • Jazda Prosto - oznacza w rozumieniu UPRD jazdę bez zmiany kierunku jazdy, niekoniecznie w linii prostej.
mp0011
 
Posty: 2449
Dołączył(a): poniedziałek 23 marca 2015, 01:15

Re: Omijanie na pasach

Postprzez yorki » poniedziałek 11 listopada 2019, 22:24

waw napisał(a):Tak było, ale może 10 lat temu. Teraz jakoś się z tego zaczeli leczyć. Zwłaszcza, że napływ imigrantów, którzy też robią prawo jazdy też robi swoje.

Imigranci nie przyjechali do Francji w 10 ostatnich latach.
Ich przepisy aktualizowane są bardzo często, ale nie sądzę, aby zmiany szły w kierunku, o którym mówisz.

Jeszcze raz podkreślę, że moja opinia wynika tylko i wyłącznie z moich obserwacji.
I nie twierdzę, że wszyscy przestrzegają przepisy.

A co do filmu, który podlinkowałeś, to w 1:05, 9:55, 22:13 i 22:15 zachowanie pieszych wynika z nieustąpienia pierwszeństwa przez autora nagrania.

15:43 pieszy niby wchodzi, ale wycofuje się bo samochód jedzie, - finalnie samochód zatrzymuje się, a piesi przechodzą.
one white wine ;)
yorki
 
Posty: 589
Dołączył(a): niedziela 09 sierpnia 2015, 22:14

Re: Omijanie na pasach

Postprzez Marcel2727 » wtorek 12 listopada 2019, 15:20

To jak w końcu? Instruktor mówił, że nie można.
Marcel2727
 
Posty: 833
Dołączył(a): środa 14 sierpnia 2019, 23:11

Re: Omijanie na pasach

Postprzez Cyryl » wtorek 12 listopada 2019, 22:08

Marcel2727 napisał(a):To jak w końcu? Instruktor mówił, że nie można.


nie wiem skąd u Ciebie taki wstręt do czytania?
PoRD art. 26 ust. 3.
Cyryl
 
Posty: 2495
Dołączył(a): niedziela 01 stycznia 2017, 19:54
Lokalizacja: Wrocław

Re: Omijanie na pasach

Postprzez mp0011 » środa 13 listopada 2019, 00:28

Art. 26. 3. Kierującemu pojazdem zabrania się:
1) wyprzedzania pojazdu na przejściu dla pieszych i bezpośrednio przed nim, z wyjątkiem przejścia, na którym ruch jest kierowany;
2) omijania pojazdu, który jechał w tym samym kierunku, lecz zatrzymał się w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszemu;
3) jazdy wzdłuż po chodniku lub przejściu dla pieszych.


Wrzucę jeszcze raz, całość. Teraz proszę przeczytać ze zrozumieniem (parę razy, dla pewności) i samemu sobie odpowiedzieć na następujące pytania:

1) Czy przepis dotyczący omijania pojazdu (Art. 26.3.2) zabrania omijania:
a) pojazdów w okolicach przejścia;
b) pojazdów które ustępują pieszemu pierwszeństwa;
c) pojazdów w kolorze seledynowym?
d) czy fakt obecności sygnalizacji lub kierowania ruchem ma znaczenie przy omijaniu pojazdu?

2) Czy wolno omijać pojazd który zatrzymał się w celu innym, niż ustąpienie pieszemu pierwszeństwa:
a) na przejściu lub w jego okolicach;
b) poza przejściem;

BTW. Zmień instruktora.
  • Zakręt - jazda łukiem, niezależnie od jego promienia, nie jest zmianą kierunku jazdy w rozumieniu UPRD, chyba że znaki stanowią inaczej.
  • Jazda Prosto - oznacza w rozumieniu UPRD jazdę bez zmiany kierunku jazdy, niekoniecznie w linii prostej.
mp0011
 
Posty: 2449
Dołączył(a): poniedziałek 23 marca 2015, 01:15

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Sytuacje na drodze

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 18 gości