Wyprzedzanie

Tu możecie podzielić się uwagami lub wątpliwościami związanymi z poruszaniem się na drogach

Moderatorzy: dylek, ella, klebek

Wyprzedzanie

Postprzez Marcel2727 » piątek 08 listopada 2019, 16:27

Jadą obok siebie dwa samochody i jest zakaz wyprzedzania i czy ten zakaz złamie się jeżdżąc swoim pasem, ale nasz przód będzie dalej niż przód pojazdu obok? Czy mogą być na równi? Czy chodzi też o to, by nie jechały dwa pojazdy obok siebie?
Marcel2727
 
Posty: 833
Dołączył(a): środa 14 sierpnia 2019, 23:11

Re: Wyprzedzanie

Postprzez gumik » piątek 08 listopada 2019, 17:34

Nie no. Oczywiście mogą jechać obok siebie. Możesz się zrównać, potem trochę pójść do tyłu. Grunt, żebyś nie wyprzedził.
"Krótki prawy zjazdowy" ;-) -> http://www.forum.prawojazdy.com.pl/viewtopic.php?f=3&t=35676&p=408094&hilit=kr%C3%B3tki#p408094
gumik
 
Posty: 3460
Dołączył(a): czwartek 15 września 2016, 18:14

Re: Wyprzedzanie

Postprzez Cyryl » piątek 08 listopada 2019, 18:38

jeżeli przeczytasz definicję wyprzedzania i będziesz wiedział, że jest zakaz wyprzedzania, to będziesz wiedział czego Tobie nie wolno robić.
Cyryl
 
Posty: 2495
Dołączył(a): niedziela 01 stycznia 2017, 19:54
Lokalizacja: Wrocław

Re: Wyprzedzanie

Postprzez Marcel2727 » sobota 09 listopada 2019, 23:03

Cyryl przestań sobie nabijać posty odpowiedziami "idź do PoRD", bo jak nie masz co samemu sensownego przekazać to się nie odzywaj. Wyprzedzanie w PoRD jest określone jako jechanie obok drugiego samochodu, a tymczasem widząc graficzne wyjaśnienia to przód pojazdu, który był z tyłu nie może być z przodu pojazdu drugiego samochodu.

Pytanie jeszcze czy już sama zmiana pasa i jechanie obok niego to też już wyprzedzanie, bo jest to jego elementem, ale maska tego z tyłu nie jest zza tego, który był wcześniej na przodzie.
Marcel2727
 
Posty: 833
Dołączył(a): środa 14 sierpnia 2019, 23:11

Re: Wyprzedzanie

Postprzez mp0011 » sobota 09 listopada 2019, 23:31

Nie jechanie obok, tylko przejeżdżanie obok. Niuans, ale istotny. Idź do PoRD, tam jest to wyraźnie napisane. :spoko:
  • Zakręt - jazda łukiem, niezależnie od jego promienia, nie jest zmianą kierunku jazdy w rozumieniu UPRD, chyba że znaki stanowią inaczej.
  • Jazda Prosto - oznacza w rozumieniu UPRD jazdę bez zmiany kierunku jazdy, niekoniecznie w linii prostej.
mp0011
 
Posty: 2449
Dołączył(a): poniedziałek 23 marca 2015, 01:15

Re: Wyprzedzanie

Postprzez Marcel2727 » sobota 09 listopada 2019, 23:59

W sensie czy to już jest wyprzedzanie?
Obrazek
Czy ta zmiana pasa kwalifikuje się pod wyprzedzanie?

Jeśli tak to co w przypadku jak jeden pas kieruje w lewo, a druga w prawo? Trzeba się odsunąć od pojazdu i dopiero wtedy zmienić pas?
Co jeśli jedziemy obok pojazdu, bo było korek czy coś innego np. pasy? Obydwa się musiały obok siebie zatrzymać i przez chwilę jadą obok siebie.
Marcel2727
 
Posty: 833
Dołączył(a): środa 14 sierpnia 2019, 23:11

Re: Wyprzedzanie

Postprzez Cyryl » niedziela 10 listopada 2019, 07:27

Marcel2727 napisał(a):Cyryl przestań sobie nabijać posty odpowiedziami "idź do PoRD", bo jak nie masz co samemu sensownego przekazać to się nie odzywaj...


to też kwestia samodzielnego zdobywania wiedzy.
możemy za Ciebie przeczytać PoRD, co więcej część z nas już to zrobiła, ale to nie ma i nie będzie miało żadnego wpływu na Twoją wiedzę.
ja mogę Ci na forum jako osoba anonimowa naopowiadać, że można wyprzedzać w takich miejscach, w których jest to faktycznie zabronione.
mogę się pomylić lub wprowadzić Cię w błąd świadomie.

i co weźmiesz to za dobrą monetę, będziesz tak postępował na drodze?
w razie ukarania mandatem będziesz mógł się odwołać do składu desek lub makulatury.
a co w razie wypadku?

nie lepiej więc sprawdzić samemu u źródeł i mieć 100% pewności?

w ostatniej swojej wypowiedzi wyszedł brak znajomości definicji, bo zmiana pasa, to zmiana pasa, a wyprzedzanie to wyprzedzanie, które nie musi zawsze zawierać w sobie zmiany pasa.

Art. 2 ust. 28)
"wyprzedzanie – przejeżdżanie (przechodzenie) obok pojazdu lub uczestnika ruchu poruszającego się w tym samym kierunku;"

aby nastąpiło wyprzedzanie muszą być spełnione następujące warunki:
1. pojazdy muszą jechać w tym samym kierunku (choć jakbyś przeczytał PoRD to dojrzałbyś tam w nawiasie również przechodzenie),
2. jeden musi jechać szybciej, drugi wolniej,
3. szybszy przejeżdża obok wolniejszego.

czy trzeba być Einsteinem aby dojść do takich wniosków, czy wystarczy pokonać lenistwo lub wstręt do czytania?
Cyryl
 
Posty: 2495
Dołączył(a): niedziela 01 stycznia 2017, 19:54
Lokalizacja: Wrocław

Re: Wyprzedzanie

Postprzez Marcel2727 » niedziela 10 listopada 2019, 12:57

Sprawdzam źródło, a właściwie źródła i nie wiadomo teraz, gdzie dokładniej się zaczyna manewr wyprzedzanie - gdyby to było klarowniej wytłumaczone to bym się nie pytał, a jakbyś przeczytał to zrozumiałbyś, że pytam się dokładniej kiedy się ten manewr zaczyna, bo z czego to szukałem to jak na zakazie jedziemy przed pojazdem i zmieniamy pas to według niektórych policjantów jest to już wyprzedzanie, a nie jedziemy nawet obok drugiego pojazdu.

Nadal dla Ciebie PoRD jest taki przejrzysty? Bo ja już w sumie nie wiem czy jadąc przed pojazdem, którego nie można wyprzedzać istnieje możliwość zmiana pasa będąc nadal z tyłu czy już kwalifikuje się to jako wyprzedzanie - a zmiana pasa też jest jego elementem, a zatem nie można zmienić pasa.
Marcel2727
 
Posty: 833
Dołączył(a): środa 14 sierpnia 2019, 23:11

Re: Wyprzedzanie

Postprzez JAKUB » niedziela 10 listopada 2019, 13:15

Marcel2727 napisał(a): (..) jak na zakazie jedziemy przed pojazdem i zmieniamy pas to według niektórych policjantów jest to już wyprzedzanie, a nie jedziemy nawet obok drugiego pojazdu.

Nadal dla Ciebie PoRD jest taki przejrzysty? Bo ja już w sumie nie wiem czy jadąc przed pojazdem, którego nie można wyprzedzać istnieje możliwość zmiana pasa będąc nadal z tyłu czy już kwalifikuje się to jako wyprzedzanie - a zmiana pasa też jest jego elementem, a zatem nie można zmienić pasa.
chyba za
Sam mieszasz w temacie
to się nie dziw
JAKUB
 
Posty: 1406
Dołączył(a): sobota 10 marca 2012, 19:53

Re: Wyprzedzanie

Postprzez Marcel2727 » niedziela 10 listopada 2019, 13:31

Dzięki :thumb2: Chyba jeszcze się nie obudziłem :D

Chodzi mi o to czy zmienianie pasa za pojazdem kwalifikuje się już jako wyprzedzanie? Bo zmiana pasa ruchu jest jego elementem.
Marcel2727
 
Posty: 833
Dołączył(a): środa 14 sierpnia 2019, 23:11

Re: Wyprzedzanie

Postprzez JAKUB » niedziela 10 listopada 2019, 14:32

Marcel2727 napisał(a):(...) zmienianie pasa za pojazdem kwalifikuje się już jako wyprzedzanie? Bo zmiana pasa ruchu jest jego elementem.
Na drodze dwukierunkowej (szerokiej) o dwóch pasach dla jednego kierunku ruchu nie będzie to rozpoczęcie manewru wyprzedzania - nie wyjeżdżasz na pasy ruchu dla ruchu przeciwnego.
Na drodze dwukierunkowej o dwóch pasach po jednym dla każdego kierunku ruchu - tak - jest to rozpoczęcie manewru wyprzedzania - musisz wjechać na pas dla ruchu przeciwnego.
JAKUB
 
Posty: 1406
Dołączył(a): sobota 10 marca 2012, 19:53

Re: Wyprzedzanie

Postprzez Marcel2727 » niedziela 10 listopada 2019, 14:42

JAKUB napisał(a):
Marcel2727 napisał(a):(...) zmienianie pasa za pojazdem kwalifikuje się już jako wyprzedzanie? Bo zmiana pasa ruchu jest jego elementem.
Na drodze dwukierunkowej (szerokiej) o dwóch pasach dla jednego kierunku ruchu nie będzie to rozpoczęcie manewru wyprzedzania - nie wyjeżdżasz na pasy ruchu dla ruchu przeciwnego.
Na drodze dwukierunkowej o dwóch pasach po jednym dla każdego kierunku ruchu - tak - jest to rozpoczęcie manewru wyprzedzania - musisz wjechać na pas dla ruchu przeciwnego.


:thumb2:

O to mi chodziło, tłumaczenie PoRD kończy się na tym, że przejeżdżasz obok jednego pojazdu i tyle, tymczasem nawet zmieniając sam pas można już w niektórych przypadkach rozpocząć wyprzedzanie. Co prawda idzie się domyśleć, ale jest to dość niejasne.

Ciekawi mnie jeszcze jaki przepis zabrania wjazdu na drugi pas w drugim przypadku - chodzi o to, że kierowca z tyłu wjedzie na lewy, a potem wróci na prawy. Jazda pod prąd? Poruszanie się niewłaściwym pasem ruchu? No i kiedy pozwala na to akurat przy wyprzedzaniu?
Marcel2727
 
Posty: 833
Dołączył(a): środa 14 sierpnia 2019, 23:11

Re: Wyprzedzanie

Postprzez JAKUB » niedziela 10 listopada 2019, 17:11

Dz.U. 1997 Nr 98 poz. 602
Oddział 6
Wyprzedzanie
Art. 24. 1. ... i 7 ...
patrz str 30.
http://prawo.sejm.gov.pl/isap.nsf/DocDe ... 9970980602
JAKUB
 
Posty: 1406
Dołączył(a): sobota 10 marca 2012, 19:53

Re: Wyprzedzanie

Postprzez Marcel2727 » niedziela 10 listopada 2019, 17:34

Dobrą stronę dałeś, bo na 30 jest tylko o kwalifikacjach?
Marcel2727
 
Posty: 833
Dołączył(a): środa 14 sierpnia 2019, 23:11

Re: Wyprzedzanie

Postprzez Marcel2727 » niedziela 10 listopada 2019, 20:33

Po prostu co do tego jak jest droga dwukierunkowa to już sama zmiana pasa ruchu kwalifikuje się jako wyprzedzanie, a przy jednokierunkowej już nie?
Marcel2727
 
Posty: 833
Dołączył(a): środa 14 sierpnia 2019, 23:11

Następna strona

Powrót do Sytuacje na drodze

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 21 gości