Wyprzedzanie

Tu możecie podzielić się uwagami lub wątpliwościami związanymi z poruszaniem się na drogach

Moderatorzy: dylek, ella, klebek

Re: Wyprzedzanie

Postprzez gumik » niedziela 10 listopada 2019, 21:31

Moim zdaniem jeśli nie dojdzie do przejechania obok pojazdu (jak w definicji), to i nie ma wyprzedzania. Może być co najwyżej próba wyprzedzania, a na pewno będzie zmiana pasa (w przypadku dwukierunkowej - pod prąd).
"Krótki prawy zjazdowy" ;-) -> http://www.forum.prawojazdy.com.pl/viewtopic.php?f=3&t=35676&p=408094&hilit=kr%C3%B3tki#p408094
gumik
 
Posty: 3460
Dołączył(a): czwartek 15 września 2016, 18:14

Re: Wyprzedzanie

Postprzez mp0011 » niedziela 10 listopada 2019, 21:45

...a skoro jazda pod prąd nie jest zgodna z przepisami, to przy zakazie wyprzedzania taki manewr, nawet bez samego wyprzedzania, jest także zabroniony - już w momencie jego rozpoczęcia.
  • Zakręt - jazda łukiem, niezależnie od jego promienia, nie jest zmianą kierunku jazdy w rozumieniu UPRD, chyba że znaki stanowią inaczej.
  • Jazda Prosto - oznacza w rozumieniu UPRD jazdę bez zmiany kierunku jazdy, niekoniecznie w linii prostej.
mp0011
 
Posty: 2449
Dołączył(a): poniedziałek 23 marca 2015, 01:15

Re: Wyprzedzanie

Postprzez Cyryl » niedziela 10 listopada 2019, 22:28

Marcel2727 napisał(a):...czy już kwalifikuje się to jako wyprzedzanie - a zmiana pasa też jest jego elementem, a zatem nie można zmienić pasa.


dlaczego?

wyobraźmy sobie drogę dwujezdniową, o trzech pasach ruchu w jedną stronę.

dojeżdżasz do skrzyżowania prawym pasem, na którym nie wolno wyprzedzać (nie ma świateł i osoby kierującej ruchem), ale chcesz skręcić w lewo, więc musisz zając miejsce jak najbliżej lewej krawędzi jezdni (jezdnia jedno kierunkowa).

więc nie wyprzedzasz, ale zmieniasz pas.
Cyryl
 
Posty: 2495
Dołączył(a): niedziela 01 stycznia 2017, 19:54
Lokalizacja: Wrocław

Re: Wyprzedzanie

Postprzez Marcel2727 » niedziela 10 listopada 2019, 23:17

mp0011 napisał(a):...a skoro jazda pod prąd nie jest zgodna z przepisami, to przy zakazie wyprzedzania taki manewr, nawet bez samego wyprzedzania, jest także zabroniony - już w momencie jego rozpoczęcia.


Czyli w tym przypadku na jednokierunkowej nie można zmienić pasa, bo będzie to jazda pod prąd - czyli sam mandat będzie mógł być nie tylko za wyprzedzanie, ale i jazdę pod prąd.

A co do Ciebie Cyryl to napisałem nawet dlaczego, ale mógłbyś czytać posty zamiast olewać.
Marcel2727
 
Posty: 833
Dołączył(a): środa 14 sierpnia 2019, 23:11

Re: Wyprzedzanie

Postprzez Henq » poniedziałek 11 listopada 2019, 16:06

Marcel2727 napisał(a):Po prostu co do tego jak jest droga dwukierunkowa to już sama zmiana pasa ruchu kwalifikuje się jako wyprzedzanie, a przy jednokierunkowej już nie?
nie! nie kwalifikuje się zmiana pasa ruchu jako wyprzedzanie. Pisał ci @Cyryl co to wyprzedzanie, pisał ci @mp0011 o przejeżdżaniu obok, nie słuchaj fachowca @JAKUBA pojęcia to on o przepisach nie ma!!! Zmiana pasa ruchu to nie wyprzedzanie :help: :help:

Marcel2727 napisał(a):Czyli w tym przypadku na jednokierunkowej nie można zmienić pasa, bo będzie to jazda pod prąd - czyli sam mandat będzie mógł być nie tylko za wyprzedzanie, ale i jazdę pod prąd.
mógłbyś mi wytłumaczyć jak na jednokierunkowej chcesz jechać pod prąd w tym samym kierunku co pojazd wyprzedzany? Jak sama nazwa wskazuje jednokierunkowa ma jeden kierunek więc nie waże ile pasów na niej się znajduje wszystkie prowadzą w tym samym kierunku więc zmiana pasa ruchu nie będzie jazdą pod prąd!
Im lepszy samochód terenowy - tym traktor musi dalej jechać.
Henq
 
Posty: 3999
Dołączył(a): środa 21 listopada 2012, 12:51

Re: Wyprzedzanie

Postprzez Cyryl » wtorek 12 listopada 2019, 06:12

tu zgodzę się z kolegą: kompletnie nie wiem o co chodzi.

jest droga jednokierunkowa, wyprzedzanie, po którym jedzie się pod prąd.
więc moim zdaniem jeżeli tak było faktycznie, to chyba chodzi tu o zawracanie.
ale po co zawracać na jednokierunkowej?

bo jeżeli na jednokierunkowej drodze wyprzedza się, to nie ma możliwości jechania pod prąd, przed, w czasie i po wyprzedzaniu, jeżeli wcześniej nie wjechaliśmy ze złej strony i wyprzedzany nie zrobił tego samego.
Cyryl
 
Posty: 2495
Dołączył(a): niedziela 01 stycznia 2017, 19:54
Lokalizacja: Wrocław

Re: Wyprzedzanie

Postprzez LeszkoII » wtorek 12 listopada 2019, 08:45

Gdyby w zamyśle prawodawcy wyprzedzanie miało polegać również na dojeżdżaniu (dochodzeniu) do pojazdu, to bardzo łatwo mógłby on wyrazić tę myśl wytłuszczonymi słowami. Natomiast można zastanowić się, czy "przejeżdżanie obok" nie jest, w pewnych okolicznościach, "dojeżdżaniem do". Słowo "przejeżdżanie" pochodzi od "przejeżdżać", zaś "przejeżdżać" oznacza (wg W. Doroszewskiego) "przejechać" lub "przejeździć". Drugie znaczenie wyraża jazdę jako czynność niedoprecyzowaną czasowo, więc również i przestrzennie – "pojeździć przez jakiś określony czas". W takim ujęciu nieważne jest, czy "obok" oznacza "obok lewego/prawego" boku pojazdu czy "obok jego dowolnej strony" wliczając tył. Obok czegoś można stać lub się poruszać w dowolnej konfiguracji relacji przestrzennej.

Jednakże ustawodawca (w art. 19 ust. 3 uPoRD) wyraźnie odróżnia "wyprzedzanie" od "przystępowania do wyprzedzania". Nie jest to bynajmniej argument na słuszność wyżej zakrojonych rozważań. Por. "przystępowanie do przystępowania do wyprzedzania".

Ponadto wiele daje do myślenia fraza użyta w art. 24 ust. 1, mianowicie "(...) upewnić się (...), czy kierujący, jadący za nim, nie rozpoczął wyprzedzania". Gdyby literalnie potraktować fazę, w której wyprzedzanie się rozpoczyna, jako odpowiadającą zrównaniu się pojazdów (przód pojazdu wyprzedzającego z tyłem wyprzedzanego, poruszających się na sąsiadujących i bezkolizyjnych torach jazdy), to nawiązując do cytowanego przepisu spełnienie warunku "jechania za kimś", kogo się jeszcze "nie wyprzedziło", oznaczałoby stan zrównania się pojazdów na wysokości ich zderzaków.
Oczywiście taki konstrukt myślowy jest całkowicie bezużyteczny. Co więcej, zawężenie czynności "obowiązku upewnienia się" tylko do chwili ułamka sekundy (pomijając tym samym najistotniejszy - jak można mniemać - stan, gdy jeden pojazd zaczynał dojeżdżać do drugiego) z oczywistych względów funkcjonalności tej normy prawnej trzeba koniecznie odrzucić jako błędną wykładnię (wyłącznie poprawną w sensie logicznym).

Na marginesie jeszcze uwaga. Niedopuszczalna jest analogiczne rozumowanie "przechodzenia przez jezdnię" jako czynności, która rozpoczyna się jeszcze na chodniku, bowiem "przechodzenie przez" nie jest tożsame pragmatycznie z "przechodzeniem obok".

Dziękuję za uwagę :lol:
Avatar użytkownika
LeszkoII
 
Posty: 7756
Dołączył(a): niedziela 07 października 2012, 13:53

Re: Wyprzedzanie

Postprzez Marcel2727 » środa 13 listopada 2019, 18:19

Henq napisał(a):
Marcel2727 napisał(a):Po prostu co do tego jak jest droga dwukierunkowa to już sama zmiana pasa ruchu kwalifikuje się jako wyprzedzanie, a przy jednokierunkowej już nie?
nie! nie kwalifikuje się zmiana pasa ruchu jako wyprzedzanie. Pisał ci @Cyryl co to wyprzedzanie, pisał ci @mp0011 o przejeżdżaniu obok, nie słuchaj fachowca @JAKUBA pojęcia to on o przepisach nie ma!!! Zmiana pasa ruchu to nie wyprzedzanie :help: :help:

Marcel2727 napisał(a):Czyli w tym przypadku na jednokierunkowej nie można zmienić pasa, bo będzie to jazda pod prąd - czyli sam mandat będzie mógł być nie tylko za wyprzedzanie, ale i jazdę pod prąd.
mógłbyś mi wytłumaczyć jak na jednokierunkowej chcesz jechać pod prąd w tym samym kierunku co pojazd wyprzedzany? Jak sama nazwa wskazuje jednokierunkowa ma jeden kierunek więc nie waże ile pasów na niej się znajduje wszystkie prowadzą w tym samym kierunku więc zmiana pasa ruchu nie będzie jazdą pod prąd!


Dobrze, przyznaję bez bicia, że pomieszałem. Chodziło mi oczywiście o drogę dwukierunkową - czy wtedy zmieniając pas na ten dla pojazdów z przeciwka i wracając na swój popełniamy jakieś wykroczenie przy zakazie wyprzedzania? Kwalifikuje się to na jazdę pod prąd?
Marcel2727
 
Posty: 833
Dołączył(a): środa 14 sierpnia 2019, 23:11

Re: Wyprzedzanie

Postprzez Cyryl » środa 13 listopada 2019, 18:34

Marcel2727 napisał(a):...czy wtedy zmieniając pas na ten dla pojazdów z przeciwka i wracając na swój popełniamy jakieś wykroczenie przy zakazie wyprzedzania?...


to jest pytanie, które powoduje, że zastanawiam się:
czy wiesz co to ruch prawostronny,
czy wiesz gdzie można i nie wolno wyprzedzać według prawa,
czy wiesz co to znaki drogowe poziome.
itp.

więc od czego tu zacząć?
może ktoś z kolegów ma pomysł?
Cyryl
 
Posty: 2495
Dołączył(a): niedziela 01 stycznia 2017, 19:54
Lokalizacja: Wrocław

Re: Wyprzedzanie

Postprzez Henq » środa 13 listopada 2019, 18:44

Marcel2727 napisał(a):Dobrze, przyznaję bez bicia, że pomieszałem. Chodziło mi oczywiście o drogę dwukierunkową - czy wtedy zmieniając pas na ten dla pojazdów z przeciwka i wracając na swój popełniamy jakieś wykroczenie przy zakazie wyprzedzania? Kwalifikuje się to na jazdę pod prąd?
Zakaz wyprzedzania to nie zakaz jazdy pod prąd!
Jeżeli masz linie przerywaną to możesz ją przekraczać o ile masz do tego miejsce (czyt. nic nie jedzie z naprzeciwka, nie utrudnisz ruchu itp.).
Przecież możesz równie dobrze na zakazie wyprzedzania B-25 wyprzedzić motor jednośladowy, albo motorower, pojazdy zaprzęgowe, wózki ręczne czy zwykły rower. Możesz zjechać na lewą stronę drogi bo tam jest miejsce parkingowe, różne sytuacje...
I o tym ci pisałem wcześniej nie słuchaj bredni @JAKUB wyprzedzanie to tylko i wyłącznie przejeżdżanie obok innego pojazdu, żadne zmiany pasa ruchu za pojazdem czy też przed pojazdem
W innym wątku dałem link do programy JB:
Jedź bezpiecznie odc. 695 (Ja nie wyprzedzałem)

---

Cyryl napisał(a):może ktoś z kolegów ma pomysł?
kolega nie czyta, albo nie słucha i dlatego nie dociera do niego :eek2: wszystko ma wyjaśnione na elektrodzie temat dawno by leciał do zamknięcia :lol: :lol: :lol:
Im lepszy samochód terenowy - tym traktor musi dalej jechać.
Henq
 
Posty: 3999
Dołączył(a): środa 21 listopada 2012, 12:51

Re: Wyprzedzanie

Postprzez gumik » środa 13 listopada 2019, 22:34

Marcel2727 napisał(a):Dobrze, przyznaję bez bicia, że pomieszałem. Chodziło mi oczywiście o drogę dwukierunkową - czy wtedy zmieniając pas na ten dla pojazdów z przeciwka i wracając na swój popełniamy jakieś wykroczenie przy zakazie wyprzedzania? Kwalifikuje się to na jazdę pod prąd?

Myślę, że o ile nie przekraczasz linii ciągłej, to nie ma problemu z takim manewrem. Możesz na przykład omijać jakaś przeszkodę zjeżdżając na chwilę na pas do ruchu przeciwnego.
"Krótki prawy zjazdowy" ;-) -> http://www.forum.prawojazdy.com.pl/viewtopic.php?f=3&t=35676&p=408094&hilit=kr%C3%B3tki#p408094
gumik
 
Posty: 3460
Dołączył(a): czwartek 15 września 2016, 18:14

Re: Wyprzedzanie

Postprzez JAKUB » środa 13 listopada 2019, 23:50

Robercie z Warszawy (@Henq) błądzisz jak dziecko we mgle. Chętnie -za opłatą- na spotkaniu branźowym szkoleniowców i egzaminatorów bym wykazał, że w praktyce "od zawsze" uczą i oceniają tak jak przedstawiłem manewr wyprzedzania. Jeżeli tak omawiasz temat WYPRZEDZANIE swoim podopiecznym to dużo muszą doszkalać się po Twoich zajęciach samodzielnie.
JAKUB
 
Posty: 1406
Dołączył(a): sobota 10 marca 2012, 19:53

Re: Wyprzedzanie

Postprzez Marcel2727 » czwartek 14 listopada 2019, 00:29

gumik napisał(a):
Marcel2727 napisał(a):Dobrze, przyznaję bez bicia, że pomieszałem. Chodziło mi oczywiście o drogę dwukierunkową - czy wtedy zmieniając pas na ten dla pojazdów z przeciwka i wracając na swój popełniamy jakieś wykroczenie przy zakazie wyprzedzania? Kwalifikuje się to na jazdę pod prąd?

Myślę, że o ile nie przekraczasz linii ciągłej, to nie ma problemu z takim manewrem. Możesz na przykład omijać jakaś przeszkodę zjeżdżając na chwilę na pas do ruchu przeciwnego.


Mówimy o sytuacji, gdy nie ma takiej potrzeby.
Marcel2727
 
Posty: 833
Dołączył(a): środa 14 sierpnia 2019, 23:11

Re: Wyprzedzanie

Postprzez gumik » czwartek 14 listopada 2019, 10:21

Jak nie ma potrzeby, to ja bym takiego delikwenta na miejscu policji wziął przebadał na zawartość alkoholu we krwi, bo byłyby podstawy ku temu. ;)
O złamaniu zakazu wyprzedzania moim zdaniem nie możnaby mówić.
"Krótki prawy zjazdowy" ;-) -> http://www.forum.prawojazdy.com.pl/viewtopic.php?f=3&t=35676&p=408094&hilit=kr%C3%B3tki#p408094
gumik
 
Posty: 3460
Dołączył(a): czwartek 15 września 2016, 18:14

Re: Wyprzedzanie

Postprzez Henq » czwartek 14 listopada 2019, 12:46

JAKUB napisał(a):Robercie z Warszawy (@Henq) błądzisz jak dziecko we mgle. Chętnie -za opłatą- na spotkaniu branźowym szkoleniowców i egzaminatorów bym wykazał, że w praktyce "od zawsze" uczą i oceniają tak jak przedstawiłem manewr wyprzedzania. Jeżeli tak omawiasz temat WYPRZEDZANIE swoim podopiecznym to dużo muszą doszkalać się po Twoich zajęciach samodzielnie.
Januszu z Koziej Wólki (@JAKUB) za opłatą to ty się zapisz na kursy i szkolenia byś nadrobił braki których jak widać masz ogrom. Odkąd pamiętam egzaminatorzy, instruktorzy, policjanci i kursanci byli szkoleni, że wyprzedzanie to przejeżdżanie (przechodzenie) obok pojazdu lub uczestnika ruchu poruszającego się w tym samym kierunku.
Nigdy ale to nigdy nie byli szkoleni że jest to zmiana pasa ruchu!
Świadczyć może o tym np brak sygnalizacji przy wyprzedzaniu a obowiązkowa sygnalizacja zmiany pasa ruchu.
Może to dla ciebie być szok wielki ale zjazd na przeciwległy pas ruchu to również zmiana pasa ruchu :wow: szok prawda :spoko:
W odcinku JB nr. 695 "Ja nie wyprzedzam" jest wszystko wyjaśnione. W 2 min poznajemy właśnie takiego jak ty delikwenta który to nie wyprzedza bo jedzie na sąsiednim pasie ruchu a przecież wyprzedzanie to jechanie za pojazdem :wow:
Zapewne szkolił się u ciebie :thumb2:
Dobrze że chociaż pan z drogówki mu wytłumaczył jak bardzo "błądzi we mgle" nadal do ciebie nie dotarło?

---

Marcel2727 napisał(a):Mówimy o sytuacji, gdy nie ma takiej potrzeby.
zjechać możesz i nie możesz, jak już zjedziesz powrócić możesz, jako tako nie łamiesz przepisu o wyprzedzaniu o ile nie wyprzedzisz, ale łamiesz art 16.1 i art 16.4 i dlatego bez powodu bym nie zjeżdżał :)
Im lepszy samochód terenowy - tym traktor musi dalej jechać.
Henq
 
Posty: 3999
Dołączył(a): środa 21 listopada 2012, 12:51

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Sytuacje na drodze

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 56 gości