Kolizyjne ronda

Tu możecie podzielić się uwagami lub wątpliwościami związanymi z poruszaniem się na drogach

Moderatorzy: dylek, ella, klebek

Kolizyjne ronda

Postprzez MATRIX266 » piątek 29 listopada 2019, 15:07

Witam chciałem rozwiać moje wątpliwości odnośnie jazdy na rondach,która wbrew pozorom nie jest taka prosta.https://www.youtube.com/watch?v=6nOnLWPDksk

Mamy tutaj taką sytuacje że z każdej strony kierowcy mogą jechać na wprost z obu pasów co sprawia że na pasie zewnętrznym jak i wewnętrznym mogą się spotkać i teraz kto ma pierwszeństwo ten co jest po prawej stronie czy ten co był wcześniej na rondzie.Ostatnio byłem w radomiu i też napotkałem takie dwa ronda.Tutaj na filmiku pan mówi że to złe rondo także nie wiem skąd się biorą one chyba że to jednak jest jakoś prawnie ustalone.

Druga sytuacja:https://www.gry-online.pl/S043.asp?ID=12859990

Kto ma pierwszeństwo wydaje się że zielony ale z tego co zauważyłem mnóstwo kierowców nie zwraca na to uwagi i zjeżdza myśląc że im nic nie grozi chyba że się mylę.Proszę o wyjaśnienia.
MATRIX266
 
Posty: 40
Dołączył(a): środa 28 września 2016, 18:18

Re: Kolizyjne ronda

Postprzez gumik » niedziela 01 grudnia 2019, 00:57

Nie uzyskasz na to pytanie jednoznacznej odpowiedzi. A to dlatego, że w różnych regionach Polski różnie ludzie sobie myślą. Dotyczy to zwykłych kierowców, ale też instruktorów, egzaminatorów, ekspertów.

Zresztą sam zobaczysz, co zaraz się w tym wątku będzie działo. Nic tylko wziąć popcorn, usiąść wygodnie i delektować się "g**no burzą".

O wiele lepiej niż przepisy i różne interpretacje w takich sytuacjach sprawdza się uwaga, czujność i zwyczajna ludzka kultura osobista.
"Krótki prawy zjazdowy" ;-) -> http://www.forum.prawojazdy.com.pl/viewtopic.php?f=3&t=35676&p=408094&hilit=kr%C3%B3tki#p408094
gumik
 
Posty: 3457
Dołączył(a): czwartek 15 września 2016, 18:14

Re: Kolizyjne ronda

Postprzez Marcel2727 » niedziela 01 grudnia 2019, 18:17

Ogólnie ronda z dwoma pasami dookoła to jeden z największych syfów na drogach, to samo oznakowanie rond.

Sam koncept ronda jest prosty - pojazdy jadą dookołą w efekcie jadą dość wolno, bo skręcając nie jedzie się tak szybko jakbyś jechał prosto. Trudniej o kolizję i wymuszenie. Najlepsze są ronda turbinowe - bardzo przyjemnie się po nich jeździ, a sama sytuacja na drodze jest dosyć prosta i przejrzysta przez swoją budowę, zajmujesz odpowiedni pas przed wjazdem, nie wymuszasz, a dalej grzecznie samo rondo Cię prowadzi.

Dwupasmowe z kolei są idiotyczne - jeden samochód zawraca przez co zajmuje pas środkowy, nim wyjedziesz musisz się upewniać nie tylko, że masz kogoś w lusterku, ale czy ktoś po prostu szybko na te rondo nie wjeżdża, bo po prostu z Ciebie przywali jak będziesz wyjeżdżał, zdecydowanie lepsze jest już zwykłe rondo czy normalne skrzyżowanie. Ronda trzypasmowe to rzadkość i jeden wielki pierdzielnik.

Samo oznakowanie to też debilizm ala te skrzyżowanie czy chociażby to, że przed prawie każdym takim skrzyżowaniem jest ustąp pierwszeństwa - czy naprawdę wszędzie trzeba dawać ten znak zamiast zmienić przepisy? Już lepiej dać oznakowanie, że na rondzie przepuszczasz tych, którzy chcą wjechać, nazwać to rondo podporządkowane i gitara, znaków byłoby mniej i w efekcie byłoby przejrzyściej. Przecież takie rondo bez znaku A-7 to rzadkość, to nie jest wręcz "normalne", typowe rondo.

Kombinacje ronda ze światłem i innymi rzeczami już pomijam, bo jest to trochę komiczne i moim zdaniem już zdecydowanie lepiej jakby było tam normalne skrzyżowanie.
Marcel2727
 
Posty: 833
Dołączył(a): środa 14 sierpnia 2019, 23:11

Re: Kolizyjne ronda

Postprzez Henq » niedziela 01 grudnia 2019, 22:11

Pojazd zjeżdżający pasem wewnętrznym musi przejechać przez pas i tor jazdy pojazdu na pasie zewnętrznym, wiec ma mu ustąpić pierwszeństwa jak przy zmianie pasa ruchu.
Im lepszy samochód terenowy - tym traktor musi dalej jechać.
Henq
 
Posty: 3999
Dołączył(a): środa 21 listopada 2012, 12:51


Powrót do Sytuacje na drodze

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 91 gości