Pierwszeństwo pieszych przed przejściem - co sądzicie?

Tu możecie podzielić się uwagami lub wątpliwościami związanymi z poruszaniem się na drogach

Moderatorzy: dylek, ella, klebek

Re: Pierwszeństwo pieszych przed przejściem - co sądzicie?

Postprzez waw » środa 02 czerwca 2021, 00:48

mp0011 napisał(a):Można więc już powoli zacząć interpretować, że jeżeli pieszy stoi przed przejściem, ustępować mu nie trzeba (!).

To by było zgodne z definicją ustąpienia pierwszeństwa. Jeśli sam z siebie się zatrzymał żeby ocenić sytuację to uniemożliwienie mu przejścia poprzez kontynuowanie jazdy nie będzie zmuszeniem go do istotnej zmiany prędkości czy kierunku ruchu. Analogicznie jak korzystanie z uprzejmości przy np. włączaniu się do ruchu.
waw
 
Posty: 1858
Dołączył(a): niedziela 05 lipca 2015, 13:59

Re: Pierwszeństwo pieszych przed przejściem - co sądzicie?

Postprzez waw » środa 02 czerwca 2021, 01:00

Blacksmith napisał(a):
mp0011 napisał(a):Moim skromnym, idea słuszna, ale nie do zrealizowania w Polsce.

A jednak się udało

Co się takiego pozytywnego udało? Miała być kampania informacyjna - nie było, miały być zmiany w infrastrukturze - nie było, miały być przejścia sugerowane - nie ma.
Zmiana przepisów gdzie sporo przejść ma taką widoczność: https://www.lublin112.pl/sygnal-od-czyt ... h-zdjecia/ a odpowiedzialni za taki stan rzeczy są bezkarni to krok w złą stronę. Przez to bezpieczna jazda (traktowanie przejścia jak drogę podporządkowaną) będzie wymagała większego wysiłku, a co za tym idzie szybsze zmęczenie i związane z tym zagrożenia. To tak jakby przełożony w pracy dał komuś pracę do wykonania, ale nie dał do tego narzędzi tylko kazał pracownikowi jakoś sobie poradzić.
waw
 
Posty: 1858
Dołączył(a): niedziela 05 lipca 2015, 13:59

Re: Pierwszeństwo pieszych przed przejściem - co sądzicie?

Postprzez szerszon » czwartek 03 czerwca 2021, 20:23

mp0011 napisał(a):
Moim zdaniem teraz będzie jeszcze większy bałagan niż był wcześniej,
Jest taka tendecja w szkoleniu. Stoi przy-zwalniamy puszczamy.
szerszon
 
Posty: 16316
Dołączył(a): sobota 11 lipca 2009, 15:03

Re: Pierwszeństwo pieszych przed przejściem - co sądzicie?

Postprzez mp0011 » piątek 04 czerwca 2021, 00:10

szerszon napisał(a):
mp0011 napisał(a):
Moim zdaniem teraz będzie jeszcze większy bałagan niż był wcześniej,
Jest taka tendecja w szkoleniu. Stoi przy-zwalniamy puszczamy.


No i właśnie... 9 na 10 tak pomyśli, bo tak się nauczyło. A 10. pojedzie, bo przecież pieszy stoi, więc nie wchodzi.
Może chce wejść, może zamierza wejść, ale nie wchodzi... Brak precyzji w przepisach + bałagan interpretacyjny = przepis na wypadki.

Inna sprawa. Przejścia na drogach rowerowych. Pomijając, że dla pieszych są tylko sugestią, to często są nieoznakowane znakami pionowymi. Często są bardzo wąskie (krótkie...?) i niewidoczne z daleka. Często składają się z tylko jednego pasa namalowanego. Często nie prowadzą donikąd. Często pieszy idzie wzdłuż drogi rowerowej i wchodzi na DdR przed przejściem, bez żadnego rozejrzenia się czy sygnalizacji zamiaru.

No i jeszcze piesi, którzy widząc rower z daleka, zamiast iść, to czekają aż się zatrzymam (a przeszli by trzy razy...)

Albo najgorsza zaraza - pieszy, który czeka przed jezdnią i patrzy, czy pieszemu który wszedł przed nim udało się przejść na drugą stronę. Jak się udało, to znaczy że jest bezpiecznie i dopiero można wchodzić...
  • Zakręt - jazda łukiem, niezależnie od jego promienia, nie jest zmianą kierunku jazdy w rozumieniu UPRD, chyba że znaki stanowią inaczej.
  • Jazda Prosto - oznacza w rozumieniu UPRD jazdę bez zmiany kierunku jazdy, niekoniecznie w linii prostej.
mp0011
 
Posty: 2449
Dołączył(a): poniedziałek 23 marca 2015, 01:15

Re: Pierwszeństwo pieszych przed przejściem - co sądzicie?

Postprzez Cyryl8 » piątek 04 czerwca 2021, 08:49

mp0011 napisał(a):...Brak precyzji w przepisach + bałagan interpretacyjny = przepis na wypadki...


moim zdaniem w przepisach jest OK, ale jest brak znajomości ich i nie stosowanie się.

w dziale "ruch pieszych" mamy obowiązki pieszego, między innymi czytamy tam:
zabrania się wchodzenia przed nadjeżdżający pojazd również na przejściu dla pieszych.
więc ten pieszy stojący przed przejściem spełnia swój obowiązek i czeka chcąc wejść, wtedy należy udzielić mu pierwszeństwa.
i tak było przed nowelizacją.

jednak prawda jest taka, że i kierujący tego nie honorują i piesi czasem pierwszeństwo na przejściu mylą z nieśmiertelnością, stawiają ponad to (lub nie znają tego przepisu) i wchodzą przed pojazd, czy on jedzie 20km/h, czy 70km/h czy waży 2 tony czy też 40 ton.
Cyryl8
 
Posty: 2419
Dołączył(a): czwartek 25 marca 2021, 06:59

Re: Pierwszeństwo pieszych przed przejściem - co sądzicie?

Postprzez gumik » piątek 04 czerwca 2021, 12:26

Zgadzam się z Cyryl8. Możemy przepisy precyzować do woli, ale póki ludzie nie będą zachowywać sensownie, to i tak nic z tego nie wyniknie.

Ostatnio miałem sytuację. Nie wiem, czy to pokłosie ostatnich zmian w przepisach. Jechało dziecko na rowerze, za nim kolejne dziecko, za nimi opiekunka. Dzieci do lat 10 na pewno. Jechali wzdłuż drogi. Ten pierwszy dojechał do przejścia i jego zachowanie sugerowało, że się zatrzyma i poczeka na resztę żeby bezpiecznie przejechać/przejść. Niestety w bardzo niespodziewany sposób zjechał na przejście. Nie popatrzył, nie nawiązał kontaktu wzrokowego. Na szczęście jechałem wolno, bo wiem co dzieciaki potrafią wywinąć.
Trąbnąłem lekko ostrzegawczo. Nawet nie popatrzył. Matka za to jak już dojechała darła ryja. Oczywiście sama na rowerze przejechała przez przejście dla pieszych. Popukałem jej do głowy i pojechałem.
Jeździjcie bezpiecznie, myślcie za innych, uczcie dzieci ostrożności i dobrych nawyków.
"Krótki prawy zjazdowy" ;-) -> http://www.forum.prawojazdy.com.pl/viewtopic.php?f=3&t=35676&p=408094&hilit=kr%C3%B3tki#p408094
gumik
 
Posty: 3457
Dołączył(a): czwartek 15 września 2016, 18:14

Re: Pierwszeństwo pieszych przed przejściem - co sądzicie?

Postprzez mp0011 » piątek 04 czerwca 2021, 16:57

Czy w takim przypadku mam ustąpić pieszemu pierwszeństwa...?
(oczywiście, gdyby się znajdował koło przejścia ;) )

Obrazek
  • Zakręt - jazda łukiem, niezależnie od jego promienia, nie jest zmianą kierunku jazdy w rozumieniu UPRD, chyba że znaki stanowią inaczej.
  • Jazda Prosto - oznacza w rozumieniu UPRD jazdę bez zmiany kierunku jazdy, niekoniecznie w linii prostej.
mp0011
 
Posty: 2449
Dołączył(a): poniedziałek 23 marca 2015, 01:15

Re: Pierwszeństwo pieszych przed przejściem - co sądzicie?

Postprzez Cyryl8 » piątek 04 czerwca 2021, 21:24

co to znaczy "koło przejścia"?
Cyryl8
 
Posty: 2419
Dołączył(a): czwartek 25 marca 2021, 06:59

Re: Pierwszeństwo pieszych przed przejściem - co sądzicie?

Postprzez waw » czwartek 10 czerwca 2021, 16:30

Jedyną instytucją która podważa pierwszeństwo pieszego w takim przypadku jest ZDM Warszawa. Instytucja słynąca z niekompetencji, błędnych organizacji ruchu i nienawiści wobec samochodów.
Wątpliwości za to nie ma nawet policja:
https://autokult.pl/41505,pierwszenstwo ... e-przepisy
waw
 
Posty: 1858
Dołączył(a): niedziela 05 lipca 2015, 13:59

Re: Pierwszeństwo pieszych przed przejściem - co sądzicie?

Postprzez mp0011 » czwartek 10 czerwca 2021, 16:56

Akurat zdanie policji mam w poważaniu. Drogówka nie ma często pojęcia o przepisach na drodze, a co dopiero o drodze rowerowej. Byłem ze dwa dni temu, to poziom wiedzy był na poziomie przedszkolaków. "Panie, ja to nie wiem. Pan się zapyta na piśmie, to ktoś z góry odpisze".

Jestem ciekaw, czy tak samo byś ustępował, jakby na jezdni były pasy bez D-6 (oprócz oczywiście rejonu skrzyżowania, gdzie pasy są raczej normą niż wyjątkiem)
  • Zakręt - jazda łukiem, niezależnie od jego promienia, nie jest zmianą kierunku jazdy w rozumieniu UPRD, chyba że znaki stanowią inaczej.
  • Jazda Prosto - oznacza w rozumieniu UPRD jazdę bez zmiany kierunku jazdy, niekoniecznie w linii prostej.
mp0011
 
Posty: 2449
Dołączył(a): poniedziałek 23 marca 2015, 01:15

Re: Pierwszeństwo pieszych przed przejściem - co sądzicie?

Postprzez Cyryl8 » czwartek 10 czerwca 2021, 19:54

mp0011 napisał(a):...Byłem ze dwa dni temu, to poziom wiedzy był...


Nie uwierzysz, ale ja też dwa dni temu byłem, trzy dni temu też byłym, a nawet byłem od urodzenia, jestem i mam nadzieję, że będę jeszcze jakiś czas.
Cyryl8
 
Posty: 2419
Dołączył(a): czwartek 25 marca 2021, 06:59

Re: Pierwszeństwo pieszych przed przejściem - co sądzicie?

Postprzez waw » czwartek 10 czerwca 2021, 21:36

mp0011 napisał(a):Akurat zdanie policji mam w poważaniu. Drogówka nie ma często pojęcia o przepisach na drodze, a co dopiero o drodze rowerowej. Byłem ze dwa dni temu, to poziom wiedzy był na poziomie przedszkolaków. "Panie, ja to nie wiem. Pan się zapyta na piśmie, to ktoś z góry odpisze".
Poglądy możesz mieć jakie chcesz. Tylko jak potrącisz pieszego to bardziej prawdopodobne będzie że sprawę rozstrzygać będzie ktoś kto raczej uzna to za przejście niż nie.
mp0011 napisał(a):Jestem ciekaw, czy tak samo byś ustępował, jakby na jezdni były pasy bez D-6 (oprócz oczywiście rejonu skrzyżowania, gdzie pasy są raczej normą niż wyjątkiem)

Takie rozwiązania są na wielu sklepowych parkingach i niektórych osiedlowych uliczkach i nie przyszło by mi do głowy żeby nie traktować tego jako przejście...

A poza powyższym. Żeby pokazać absurdalizm zmienionych przepisów postanowiłem pozmuszać na przejściu dla pieszych do gwałtownego hamowania kilka autobusów miejskich z pasażerami stojącymi i zauważyłem że niektórzy nie bardzo rozumieją definicję ustąpienia pierwszeństwa. Dochodzę do przejścia - mam jakieś 15-20m idę powoli. Dość gwałtownie zatrzymuje się nauka jazdy co wg mnie jest niepotrzebne bo zanim zmusiłby mnie do istotnej zmiany prędkości lub kierunku ruchu to zdążyłby przejechać ze dwa razy. Wg mnie to nadgorliwość nawet w świetle nowych przepisów. Co o tym sądzicie.
waw
 
Posty: 1858
Dołączył(a): niedziela 05 lipca 2015, 13:59

Re: Pierwszeństwo pieszych przed przejściem - co sądzicie?

Postprzez mp0011 » czwartek 10 czerwca 2021, 22:10

Nie muszę mandatu przyjmować, jeżeli się nie zgadzam z nim. Jeżeli przejście nie jest oznakowane "odpowiednio", to uwierz mi - są sytuacje, gdzie go po prostu nie widać bez znaków pionowych. Po deszczu, w nocy, pod śniegiem... Przypominam, że w Polsce nie ma zwyczaju odśnieżania dróg rowerowych, a obowiązek korzystania z nich zostaje. A widziałem sytuacje, gdzie odśnieżono TYLKO miejsca gdzie były namalowane pasy (tam gdzie była farba) nie odkopując przerw...

Na drogach osiedlowych i parkingach (drogi wewnętrzne) przejścia są robione jako przedłużenia chodników lub innych miejsc, które widać z daleka. I jednak znaki pionowe zazwyczaj są. Przynajmniej w Warszawie. Co innego na drogach rowerowych, gdzie zeberki są malowane na przedłużeniu np. przedeptu w trawie, albo prowadzą dosłownie donikąd, a piesi wchodzą +/-20m od wymalowanych znaków...

No i jeszcze kwestia, że nadal pozostaje obowiązek pieszego niewchodzenia bezpośrednio przed nadjeżdżający pojazd. A żeby pieszego na przejściu przez DdR potrącić, to by musiał wejść naprawdę pod same koła. Hamowanie z 25km/h to 5-6m plus czas reakcji.
  • Zakręt - jazda łukiem, niezależnie od jego promienia, nie jest zmianą kierunku jazdy w rozumieniu UPRD, chyba że znaki stanowią inaczej.
  • Jazda Prosto - oznacza w rozumieniu UPRD jazdę bez zmiany kierunku jazdy, niekoniecznie w linii prostej.
mp0011
 
Posty: 2449
Dołączył(a): poniedziałek 23 marca 2015, 01:15

Re: Pierwszeństwo pieszych przed przejściem - co sądzicie?

Postprzez mp0011 » środa 16 czerwca 2021, 16:57

A jak działa pierwszeństwo pieszych w praktyce...?
phpBB [media]


(nie pokazuje mi filmu, więc daję link: https://www.youtube.com/watch?v=8kBy6YdJPdE)

P.S.
https://tvn24.pl/tvnwarszawa/ulice/ojrz ... ie-5122556
  • Zakręt - jazda łukiem, niezależnie od jego promienia, nie jest zmianą kierunku jazdy w rozumieniu UPRD, chyba że znaki stanowią inaczej.
  • Jazda Prosto - oznacza w rozumieniu UPRD jazdę bez zmiany kierunku jazdy, niekoniecznie w linii prostej.
mp0011
 
Posty: 2449
Dołączył(a): poniedziałek 23 marca 2015, 01:15

Re: Pierwszeństwo pieszych przed przejściem - co sądzicie?

Postprzez Cyryl8 » środa 16 czerwca 2021, 20:07

mp0011 napisał(a):...Przypominam, że w Polsce nie ma zwyczaju odśnieżania dróg rowerowych, a obowiązek korzystania z nich zostaje...


nie do końca mogę się z tym zgodzić, bo PoRD mówi:

"Korzystanie z chodnika lub drogi dla pieszych przez kierującego rowerem jest dozwolone wyjątkowo, gdy:...

...warunki pogodowe zagrażają bezpieczeństwu rowerzysty na jezdni (śnieg, silny wiatr, ulewa, gołoledź, gęsta mgła)"


natomiast wracając do przykładów złego zachowania na przejściach, to:

jeżeli nie jesteśmy wyegzekwować przepisów przed zmianą, to po zmianie nic się nie zmieni.
Cyryl8
 
Posty: 2419
Dołączył(a): czwartek 25 marca 2021, 06:59

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Sytuacje na drodze

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 65 gości