Zakaz skrętu w prawo, a wjazd do posesji?

Tu możecie podzielić się uwagami lub wątpliwościami związanymi z poruszaniem się na drogach

Moderatorzy: dylek, ella, klebek

Zakaz skrętu w prawo, a wjazd do posesji?

Postprzez Marcel2727 » wtorek 31 grudnia 2019, 17:39

Czy jeżeli jest zakaz skrętu w prawo to nie mogę wjechać do swojego domu na prawym pasie od strony mojej posiadłości tylko na lewym naprzeciwko mojego domu? :hmm: Czy można gdzieś takie coś zgłosić?
Marcel2727
 
Posty: 833
Dołączył(a): środa 14 sierpnia 2019, 23:11

Re: Zakaz skrętu w prawo, a wjazd do posesji?

Postprzez ks-rider » wtorek 31 grudnia 2019, 17:49

Moze zanim nastepnym razem zalozysz temat, to sprawdz jaka jest roznica miedzy wjazdem na posesje a skrzyzowaniem :mrgreen:

:wink:
ks-rider
 
Posty: 3793
Dołączył(a): sobota 19 grudnia 2009, 21:47

Re: Zakaz skrętu w prawo, a wjazd do posesji?

Postprzez Marcel2727 » wtorek 31 grudnia 2019, 17:56

ks-rider napisał(a):Moze zanim nastepnym razem zalozysz temat, to sprawdz jaka jest roznica miedzy wjazdem na posesje a skrzyzowaniem :mrgreen:

:wink:


Właśnie ostatnio czytałem, że ten znak może zabronić wjazdu do posesji.
Marcel2727
 
Posty: 833
Dołączył(a): środa 14 sierpnia 2019, 23:11

Re: Zakaz skrętu w prawo, a wjazd do posesji?

Postprzez LeszkoII » wtorek 31 grudnia 2019, 20:13

Marcel2727 napisał(a):Właśnie ostatnio czytałem, że ten znak może zabronić wjazdu do posesji.
Nie może zabronić nawet, gdy ta posesja znajduje się na skrzyżowaniu – przypadki odosobnione, ale występujące. A nawet gdyby zdarzyło się, że faktycznie z przepisów taki zakaz wynika, to trzeba go "olać", bo konstytucję niekiedy stosuje się bezpośrednio.
Avatar użytkownika
LeszkoII
 
Posty: 7756
Dołączył(a): niedziela 07 października 2012, 13:53

Re: Zakaz skrętu w prawo, a wjazd do posesji?

Postprzez ks-rider » środa 01 stycznia 2020, 01:22

Marcel2727 napisał(a):
ks-rider napisał(a):Moze zanim nastepnym razem zalozysz temat, to sprawdz jaka jest roznica miedzy wjazdem na posesje a skrzyzowaniem :mrgreen:

:wink:


Właśnie ostatnio czytałem, że ten znak może zabronić wjazdu do posesji.


POdstawa prawna ?

Bo tak szczerze mowiac to nie interesuje mnie, ze czytales !

:wink:
ks-rider
 
Posty: 3793
Dołączył(a): sobota 19 grudnia 2009, 21:47

Re: Zakaz skrętu w prawo, a wjazd do posesji?

Postprzez mp0011 » środa 01 stycznia 2020, 03:36

Znaki te są nagminnie stosowane do zakazywania wjazdu na drogi wewnętrzne jednokierunkowe (czyli właśnie posesje - drogi osiedlowe, stacje benzynowe, supermarkety).

Jednak zazwyczaj są one także oznakowane zakazem wjazdu. Więc, nawet jeżeli nie uznawać zakazu skrętu, zakaz wjazdu pozostaje w mocy.
  • Zakręt - jazda łukiem, niezależnie od jego promienia, nie jest zmianą kierunku jazdy w rozumieniu UPRD, chyba że znaki stanowią inaczej.
  • Jazda Prosto - oznacza w rozumieniu UPRD jazdę bez zmiany kierunku jazdy, niekoniecznie w linii prostej.
mp0011
 
Posty: 2449
Dołączył(a): poniedziałek 23 marca 2015, 01:15

Re: Zakaz skrętu w prawo, a wjazd do posesji?

Postprzez ks-rider » środa 01 stycznia 2020, 11:50

mp0011 napisał(a):.. nawet jeżeli nie uznawać zakazu skrętu, zakaz wjazdu pozostaje w mocy.


Zadam takie pytanie,

od kiedy ustawodawca ustawia znaki drogowe na prywatnych posesjach / terenach ?

To, ze ktos sobie prywatnie tak znak postawil, wcale nie oznacza, ze ten obowiazuje.

:wink:
ks-rider
 
Posty: 3793
Dołączył(a): sobota 19 grudnia 2009, 21:47

Re: Zakaz skrętu w prawo, a wjazd do posesji?

Postprzez gumik » środa 01 stycznia 2020, 14:15

Ustawodawca w ogóle nie ustawia znaków. :hmm:
"Krótki prawy zjazdowy" ;-) -> http://www.forum.prawojazdy.com.pl/viewtopic.php?f=3&t=35676&p=408094&hilit=kr%C3%B3tki#p408094
gumik
 
Posty: 3460
Dołączył(a): czwartek 15 września 2016, 18:14

Re: Zakaz skrętu w prawo, a wjazd do posesji?

Postprzez Marcel2727 » środa 01 stycznia 2020, 14:22

Może być przecież droga publiczna przy prywatnej posesji :shock: :shock: :shock:
Marcel2727
 
Posty: 833
Dołączył(a): środa 14 sierpnia 2019, 23:11

Re: Zakaz skrętu w prawo, a wjazd do posesji?

Postprzez mp0011 » środa 01 stycznia 2020, 14:44

A czy ja pisałem cokolwiek o ustawodawcy...?

Z tego co pamiętam... a dziś może być różnie ;)

Znaki na terenach prywatnych stawiają właściciele terenu lub zarządcy obiektu.
W porozumieniu z zarządcą drogi publicznej przy której się znajdują i po akceptacji przez drogówkę (chyba). I tak postawiony znak jest dla kierowców jak najbardziej wiążący, z tym, że nie "z urzędu", a dopiero na wniosek właściciela lub zarządcy - chyba, że to strefa ruchu. Jeżeli więc sam sobie postawię zakaz wjazdu, na swojej posesji, to mogę go sobie złamać - dopóki nie zrobię tam strefy ruchu.

Zakaz skrętu już stoi na drodze publicznej, więc łamać go nie mogę na tej samej zasadzie.
  • Zakręt - jazda łukiem, niezależnie od jego promienia, nie jest zmianą kierunku jazdy w rozumieniu UPRD, chyba że znaki stanowią inaczej.
  • Jazda Prosto - oznacza w rozumieniu UPRD jazdę bez zmiany kierunku jazdy, niekoniecznie w linii prostej.
mp0011
 
Posty: 2449
Dołączył(a): poniedziałek 23 marca 2015, 01:15

Re: Zakaz skrętu w prawo, a wjazd do posesji?

Postprzez Marcel2727 » środa 01 stycznia 2020, 14:58

Cała sytuacja jeszcze raz:

Masz dom obok drogi publicznej, inaczej tam nie wjedziesz. Na danym odcinku drogi jest zakaz skrętu w prawo.

Zatem jedyny sposób, by wjechać na swoją posesję jest skręt w lewo.
Marcel2727
 
Posty: 833
Dołączył(a): środa 14 sierpnia 2019, 23:11

Re: Zakaz skrętu w prawo, a wjazd do posesji?

Postprzez gumik » środa 01 stycznia 2020, 16:19

Ale co to znaczy, że na odcinku drogi jest zakaz skrętu w prawo? Zakaz dotyczy jakiegoś konkretnego miejsca, a nie odcinka drogi.
"Krótki prawy zjazdowy" ;-) -> http://www.forum.prawojazdy.com.pl/viewtopic.php?f=3&t=35676&p=408094&hilit=kr%C3%B3tki#p408094
gumik
 
Posty: 3460
Dołączył(a): czwartek 15 września 2016, 18:14

Re: Zakaz skrętu w prawo, a wjazd do posesji?

Postprzez ks-rider » środa 01 stycznia 2020, 16:26

gumik napisał(a):Ustawodawca w ogóle nie ustawia znaków. :hmm:


Oszczywiscie, bo ma od tego organ ktory to robi, ale dycyzje o ustawieniu wydaje ustawodawca lub jego inn organ.

Mozesz sobie jako osoba wnioskowac ile dusza zapragnie, pytanie czy ustawodawca do Twojego wniosku sie przychyli.

U mnie osoby prywatne czy firmy tez sobie znaki na swoim publiczznym terenie czy posesjach ustawiaja, jak mam akurat socjalny dzien, to moze i sie do nich dostosuje. Z regoly jednak tego nie robie :mrgreen:

Z regoly sa to znaki zakazu wjazdu lub STOP'u

Marcel2727 napisał(a):Może być przecież droga publiczna przy prywatnej posesji :shock: :shock: :shock:


Moze najpierw poczytaj, abys wiedzial jaka jest roznica miedzy terenem prywatnym a publicznym.

W sekrecie zdradze Ci tajemnice, ze publiczne jest wszystko na co mozesz wejsc na nogach i kolach.

:wink:
Ostatnio zmieniony środa 01 stycznia 2020, 16:33 przez ks-rider, łącznie zmieniany 2 razy
ks-rider
 
Posty: 3793
Dołączył(a): sobota 19 grudnia 2009, 21:47

Re: Zakaz skrętu w prawo, a wjazd do posesji?

Postprzez Henq » środa 01 stycznia 2020, 16:26

Marcel2727 napisał(a):Masz dom obok drogi publicznej, inaczej tam nie wjedziesz. Na danym odcinku drogi jest zakaz skrętu w prawo.

Zatem jedyny sposób, by wjechać na swoją posesję jest skręt w lewo.

wjazd do domu nie tworzy skrzyżowania :thumb2:
Im lepszy samochód terenowy - tym traktor musi dalej jechać.
Henq
 
Posty: 3999
Dołączył(a): środa 21 listopada 2012, 12:51

Re: Zakaz skrętu w prawo, a wjazd do posesji?

Postprzez ks-rider » środa 01 stycznia 2020, 16:36

Marcel2727 napisał(a):Cała sytuacja jeszcze raz:

Masz dom obok drogi publicznej, inaczej tam nie wjedziesz. Na danym odcinku drogi jest zakaz skrętu w prawo.

Zatem jedyny sposób, by wjechać na swoją posesję jest skręt w lewo.


Po raz kolejny, dla tych ktorzy powoli mysla.

Znaki drogowe ustawia sie na odcinkach drog, przed skrzyzowaniami, na skrzyzowaniach i za skrzyzowaniami

Znak nakazu jazdy na wprost nie dotyczy prywatnego wjazdu na posesje ! Ten tyczy sie nastepnego skrzyzowania !

Doszlo ? Czy za trudne ?

:wink:
ks-rider
 
Posty: 3793
Dołączył(a): sobota 19 grudnia 2009, 21:47

Następna strona

Powrót do Sytuacje na drodze

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Majestic-12 [Bot] i 19 gości