Droga wewnętrzna i publiczna to skrzyżowanie?

Tu możecie podzielić się uwagami lub wątpliwościami związanymi z poruszaniem się na drogach

Moderatorzy: dylek, ella, klebek

Re: Droga wewnętrzna i publiczna to skrzyżowanie?

Postprzez Marcel2727 » czwartek 19 marca 2020, 22:03

Mniej więcej chyba zrozumiałem:
Przepisy mówią o drogach publicznych, a więc droga twarda, gruntowa i dojazdowa muszą być publiczne, by na nich obowiązywały te zasady.

Wychodzi jednak też na to, że przecięcie dwóch dróg wewnętrznych to nie skrzyżowanie, ponieważ nie są drogami publicznymi :help:
Marcel2727
 
Posty: 833
Dołączył(a): środa 14 sierpnia 2019, 23:11

Re: Droga wewnętrzna i publiczna to skrzyżowanie?

Postprzez Henq » czwartek 19 marca 2020, 23:48

Marcel2727 napisał(a):Mniej więcej chyba zrozumiałem:
Przepisy mówią o drogach publicznych, a więc droga twarda, gruntowa i dojazdowa muszą być publiczne, by na nich obowiązywały te zasady.

droga dojazdowa publiczną? :what:

Marcel2727 napisał(a):Wychodzi jednak też na to, że przecięcie dwóch dróg wewnętrznych to nie skrzyżowanie, ponieważ nie są drogami publicznymi :help:
art 25.3
Im lepszy samochód terenowy - tym traktor musi dalej jechać.
Henq
 
Posty: 3999
Dołączył(a): środa 21 listopada 2012, 12:51

Re: Droga wewnętrzna i publiczna to skrzyżowanie?

Postprzez MarcinLDK » piątek 20 marca 2020, 23:42

Marcel2727 napisał(a):Wychodzi jednak też na to, że przecięcie dwóch dróg wewnętrznych to nie skrzyżowanie, ponieważ nie są drogami publicznymi :help:


Przecięcie się/rozwidlenie/połączenie dwóch dróg wewnętrznych (zazwyczaj) nie jest skrzyżowaniem, ale nie dlatego, że nie są to drogi publiczne, ale dlatego, że (zazwyczaj) jest to przecięcie się/połączenie/rozwidlenie drogi twardej z drogą wewnętrzną. Jeśli obie drogi wewnętrzne są drogami gruntowymi, to takie przecięcie się/połączenie/rozwidlenie jest skrzyżowaniem.

Z art. 1. ust. 1 wiemy, że ustawa określa zasady ruchu na drogach publicznych, w strefach zamieszkania oraz w strefach ruchu. Wyrażenie "określa zasady ruchu" jest węższe od określenia "obowiązuje". Zakres terytorialny obowiązywania ustawy to całe terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, więc o ile zasady ruchu są określone tylko w odniesieniu do niektórych miejsc, to definicje są aktualne także poza nimi.
MarcinLDK
 
Posty: 247
Dołączył(a): czwartek 18 lipca 2019, 12:05

Re: Droga wewnętrzna i publiczna to skrzyżowanie?

Postprzez Marcel2727 » sobota 21 marca 2020, 20:11

MarcinLDK napisał(a):
Marcel2727 napisał(a):Wychodzi jednak też na to, że przecięcie dwóch dróg wewnętrznych to nie skrzyżowanie, ponieważ nie są drogami publicznymi :help:


Przecięcie się/rozwidlenie/połączenie dwóch dróg wewnętrznych (zazwyczaj) nie jest skrzyżowaniem, ale nie dlatego, że nie są to drogi publiczne, ale dlatego, że (zazwyczaj) jest to przecięcie się/połączenie/rozwidlenie drogi twardej z drogą wewnętrzną. Jeśli obie drogi wewnętrzne są drogami gruntowymi, to takie przecięcie się/połączenie/rozwidlenie jest skrzyżowaniem.

Z art. 1. ust. 1 wiemy, że ustawa określa zasady ruchu na drogach publicznych, w strefach zamieszkania oraz w strefach ruchu. Wyrażenie "określa zasady ruchu" jest węższe od określenia "obowiązuje". Zakres terytorialny obowiązywania ustawy to całe terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, więc o ile zasady ruchu są określone tylko w odniesieniu do niektórych miejsc, to definicje są aktualne także poza nimi.


Tylko drogi wewnętrzne są drogami prywatnymi, a według tego co napisali - to artykuł definiujący skrzyżowanie decyduje o drogach publicznych. Na drogach prywatnych nie obowiązuje PoRD o czym decyduje art. 1 :thumb2:
Marcel2727
 
Posty: 833
Dołączył(a): środa 14 sierpnia 2019, 23:11

Re: Droga wewnętrzna i publiczna to skrzyżowanie?

Postprzez MarcinLDK » sobota 21 marca 2020, 21:14

Marcel2727 napisał(a):Tylko drogi wewnętrzne są drogami prywatnymi, a według tego co napisali - to artykuł definiujący skrzyżowanie decyduje o drogach publicznych. Na drogach prywatnych nie obowiązuje PoRD o czym decyduje art. 1 :thumb2:


Tak jak pisałem - PoRD, jako ustawa, obowiązuje na całym terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. W artykule 1. nie znajdziesz wyrażenia "nie obowiązuje". A co znajdziesz?

"Ustawa określa zasady ruchu na drogach publicznych, w strefach zamieszkania oraz w strefach ruchu"

Co to oznacza? Ustawa (poza szczególnymi okolicznościami) nie określa zasad ruchu na drogach wewnętrznych. Ale definicje to nie zasady ruchu. Samochód osobowy na drodze wewnętrznej jest nadal samochodem osobowym, rower jest rowerem, a skrzyżowanie jest skrzyżowaniem. Na drodze wewnętrznej nie obowiązuje np. zakaz zatrzymywania na skrzyżowaniu, ale skrzyżowanie istnieje.
MarcinLDK
 
Posty: 247
Dołączył(a): czwartek 18 lipca 2019, 12:05

Re: Droga wewnętrzna i publiczna to skrzyżowanie?

Postprzez LeszkoII » niedziela 22 marca 2020, 12:21

MarcinLDK napisał(a):Tak jak pisałem - PoRD, jako ustawa, obowiązuje na całym terytorium Rzeczypospolitej Polskiej
Też się nad tym zastanawiałem nieraz i wciąż nie wiem jak udowodnić twierdzenie, które tu postawiłeś. Dlaczego PoRD miałaby nie obowiązywać poza granicami RP?
Avatar użytkownika
LeszkoII
 
Posty: 7756
Dołączył(a): niedziela 07 października 2012, 13:53

Re: Droga wewnętrzna i publiczna to skrzyżowanie?

Postprzez MarcinLDK » niedziela 22 marca 2020, 13:09

Nie miałem na myśli tego, że poza granicami RP PoRD nie obowiązuje. Napisałem, że obowiązuje na całym terytorium RP (w kontrze do twierdzenia, jakoby na drogach wewnętrznych ustawa miała nie obowiązywać). Wcześniej wyraziłem się trochę niefortunnie ("zakres terytorialny obowiązywania ustawy to całe terytorium Rzeczypospolitej Polskiej"), bo faktycznie terytorium Rzeczypospolitej Polskiej nie jest tożsame z terytorium, na którym obowiązuje ustawa.
MarcinLDK
 
Posty: 247
Dołączył(a): czwartek 18 lipca 2019, 12:05

Re: Droga wewnętrzna i publiczna to skrzyżowanie?

Postprzez Henq » niedziela 22 marca 2020, 13:37

LeszkoII napisał(a):... i wciąż nie wiem jak udowodnić twierdzenie, które tu postawiłeś. Dlaczego PoRD miałaby nie obowiązywać poza granicami RP?
Nie wiem może dlatego:
Dziennik Ustaw, pełna nazwa: Dziennik Ustaw Rzeczypospolitej Polskiej – najważniejszy polski dziennik urzędowy. Jest to jedyne oficjalne źródło poznania powszechnie obowiązującego prawa w Polsce.
Im lepszy samochód terenowy - tym traktor musi dalej jechać.
Henq
 
Posty: 3999
Dołączył(a): środa 21 listopada 2012, 12:51

Re: Droga wewnętrzna i publiczna to skrzyżowanie?

Postprzez LeszkoII » niedziela 22 marca 2020, 15:17

Henq napisał(a):Nie wiem może dlatego:
Dziennik Ustaw, pełna nazwa: Dziennik Ustaw Rzeczypospolitej Polskiej
W tym Dzienniku promulguje sie też umowy międzynarodowe, ale nie wszystkie. Więc sugerowanie się jego pełną nazwą to daleko idąca dezinformacja:-)
Avatar użytkownika
LeszkoII
 
Posty: 7756
Dołączył(a): niedziela 07 października 2012, 13:53

Re: Droga wewnętrzna i publiczna to skrzyżowanie?

Postprzez Henq » niedziela 22 marca 2020, 18:09

Tak które obowiązują nadal w Polsce - to że sobie przyjmie państwo polskie np że nie wolno do Włoch wysyłać mięsa świńskiego konkretną Ustawą w Dz. U. to przyjmie to sobie tylko państwo polskie np Bangladeszu czy innego Ułan Bator ten przepis ta konkretna USTAWA MIĘDZYNARODOWA już nie obowiązuje :eek2:
Jeżeli jakieś prawo ustalone przez jeden kraj ma działać w innym kraju to dany kraj MUSI taką ustawę RATYFIKOWAĆ :spoko:
Więc jak masz jak byk napisane, że jest to jedyne oficjalne źródło poznania powszechnie obowiązującego prawa w Polsce, a np konwencja wiedeńska jest ratyfikowana przez konkretne kraje ale PoRD to tylko zbiór przepisów obowiązujący w jednym kraju to przestań się sugerować swoją dezinformacją a zacznij obowiązującym prawem w konkretnym kraju :spoko:
Im lepszy samochód terenowy - tym traktor musi dalej jechać.
Henq
 
Posty: 3999
Dołączył(a): środa 21 listopada 2012, 12:51

Re: Droga wewnętrzna i publiczna to skrzyżowanie?

Postprzez Cyryl » niedziela 22 marca 2020, 18:43

LeszkoII napisał(a):...Też się nad tym zastanawiałem nieraz i wciąż nie wiem jak udowodnić twierdzenie, które tu postawiłeś. Dlaczego PoRD miałaby nie obowiązywać poza granicami RP?


może spróbuj udowodnić, że w Polsce nie obowiązuje prawo szariatu, albo obowiązuje, bo trudno przewidzieć co Ci wyjdzie.
Cyryl
 
Posty: 2495
Dołączył(a): niedziela 01 stycznia 2017, 19:54
Lokalizacja: Wrocław

Re: Droga wewnętrzna i publiczna to skrzyżowanie?

Postprzez Marcel2727 » czwartek 09 kwietnia 2020, 12:09

Czyli droga wewnętrzna i publiczna może być skrzyżowaniem?
Marcel2727
 
Posty: 833
Dołączył(a): środa 14 sierpnia 2019, 23:11

Re: Droga wewnętrzna i publiczna to skrzyżowanie?

Postprzez Henq » niedziela 12 kwietnia 2020, 02:26

Marcel2727 napisał(a):Czyli droga wewnętrzna i publiczna może być skrzyżowaniem?
Jak tylko znajdziesz publiczną gruntową połączoną z wewnętrzną :spoko:
Im lepszy samochód terenowy - tym traktor musi dalej jechać.
Henq
 
Posty: 3999
Dołączył(a): środa 21 listopada 2012, 12:51

Poprzednia strona

Powrót do Sytuacje na drodze

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 158 gości