Sytuacje z rowerzystami

Tu możecie podzielić się uwagami lub wątpliwościami związanymi z poruszaniem się na drogach

Moderatorzy: dylek, ella, klebek

Re: Sytuacje z rowerzystami

Postprzez Cyryl8 » piątek 17 lutego 2023, 07:11

Czy Ty po szkoleniu na kursie I egzaminie, jakiego nie doświadczyłem rowerzysta wiedziałeś o tylnych światłach odblasowych (ich kształcie), tablicach wyróżnajacych z kursu, jeżeli nie, to z jakich innych źródeł?
Cyryl8
 
Posty: 2436
Dołączył(a): czwartek 25 marca 2021, 06:59

Re: Sytuacje z rowerzystami

Postprzez gumik » piątek 17 lutego 2023, 07:38

A powiedz mi co to za metoda dyskusji, że zadajesz mi jakieś pytania zupełnie nic nie wnoszące do dyskusji?

Podejrzewam, że skoro ja przy uzyciu translatora zdołałem się skapnąć co ten znaczek chce mi powiedzieć, to Francuz powinien dać radę samodzielnie.

A fakty są takie, że po prostu nie wiemy nic o przeciętnym rowerzyście we Francji, choć Ty starasz się w jakiś dziwny sposób coś wykazać.
"Krótki prawy zjazdowy" ;-) -> http://www.forum.prawojazdy.com.pl/viewtopic.php?f=3&t=35676&p=408094&hilit=kr%C3%B3tki#p408094
gumik
 
Posty: 3460
Dołączył(a): czwartek 15 września 2016, 18:14

Re: Sytuacje z rowerzystami

Postprzez Cyryl8 » piątek 17 lutego 2023, 16:28

też chciałbym wierzyć, że każdy rowerzysta w każdym kraju zna wszystkie przepisy i każde nowo wprowadzane oznaczenia sprawdza w sieci.

ale wiem, że tak nie jest.
Ty sprawdziłeś tą nalepkę, bo ja zwróciłem na nią uwagę na naszym forum, ale nie wszyscy kierowcy i na pewno rowerzyści to zrobili. nawet podejrzewam, że jesteś wyjątkiem.

podobnie ma się pewnie sprawa we Francji, jest część użytkowników dróg, którzy śledzą zmieniające się lub nowe przepisy, ale zdecydowana większość tego nie robi.

masz rację, nie znam przeciętnego rowerzysty z Francji, ale znam ludzi, którzy korzystają z dróg i nie podejrzewam, aby Francuzi specjalnie różnili się od Polaków w swej dociekliwości.

nie pytałem kolegów na co dzień mieszkających we Francji czy znają, wiedzą co znaczą te nalepki, ale czy wprowadzenie tych nowych oznaczeń na pojazdach ciężarowych i autobusach poprzedziła jakaś kampania informacyjna w mediach - NIE.
Cyryl8
 
Posty: 2436
Dołączył(a): czwartek 25 marca 2021, 06:59

Re: Sytuacje z rowerzystami

Postprzez gumik » piątek 17 lutego 2023, 18:45

Wiesz - teraz nowoczesne kampanię informacyjne można bardzo sprawnie stargetowac. To, że kamperowiec nie słyszał, nie znaczy jeszcze, że rowerzysta nie słyszał.

Poza tym co takiego trzeba sprawdzać o znaku na którym jest napisane "martwe pole"? Ja tylko przetłumaczyłem z francuskiego, bo nie znam tego języka. Jakbym widział taki znak po polsku, to można powiedzieć, że jest "samoopisujący" i nie musiałbym nic w internecie szukać.
"Krótki prawy zjazdowy" ;-) -> http://www.forum.prawojazdy.com.pl/viewtopic.php?f=3&t=35676&p=408094&hilit=kr%C3%B3tki#p408094
gumik
 
Posty: 3460
Dołączył(a): czwartek 15 września 2016, 18:14

Re: Sytuacje z rowerzystami

Postprzez Cyryl8 » piątek 17 lutego 2023, 19:50

gumik napisał(a):Wiesz - teraz nowoczesne kampanię informacyjne można bardzo sprawnie stargetowac. To, że kamperowiec nie słyszał, nie znaczy jeszcze, że rowerzysta nie słyszał...


te naklejki są adresowane nie tylko do rowerzystów, ale i do kierujących mniejszymi pojazdami (kamperów też) i pieszych.

wydaje mi się, że kamperowiec może jeździć na rowerze, co więcej prawie wszyscy kamperowcy nawet ci z Francji wożą ze sobą rowery. kamperowcy również na co dzień jeżdżą zwykłymi osobówkami i mogą korzystać z drogi jako piesi. więc jeżeli kamperowiec usłyszał o tym jako rowerzysta, to nie sposób, aby przesiadając się z roweru do samochodu lub idąc piechotą o tym zapomniał.

nie wydaje mi się, żeby można sprawnie stargetować nowoczesną kampanię informacyjną tak, aby trafiła do większości rowerzystów (i tyko tych co nie posiadają kamperów), a została niezauważona przez kierowców samochodów osobowych, kamperów i pieszych.

ogólnie mi chodzi o to, aby wprowadzając zmiany, nowe przepisy szeroko informować tych do których te przepisy są adresowane.

popatrz jak miała nastąpić zmiana przepisów dotyczących pieszych na przejściach i przed dyskusja w mediach trwała rok.
jedni wypowiadali się pozytywnie, inni negatywnie, ale w sumie zdecydowana większość użytkowników drogi wiedziała o następującej zmianie, jej treści i terminie.
tylko szkoda, że szum był tylko dlatego, iż zdania były podzielone.
bo wiele innych przepisów jest zmienianych lub nowe wchodzą w życie z mniejszą informacją lub bez.
Cyryl8
 
Posty: 2436
Dołączył(a): czwartek 25 marca 2021, 06:59

Re: Sytuacje z rowerzystami

Postprzez gumik » piątek 17 lutego 2023, 20:36

Cyryl8 napisał(a):nie wydaje mi się, żeby można sprawnie stargetować nowoczesną kampanię informacyjną tak, aby trafiła do większości rowerzystów (i tyko tych co nie posiadają kamperów), a została niezauważona przez kierowców samochodów osobowych, kamperów i pieszych.
Zdziwilbys się.

Jeśli faktycznie Francuzi nie rozumieją znaczenia znaku, który jest opisany slownomuzycznie, to jest mi bardzo przykro.
"Krótki prawy zjazdowy" ;-) -> http://www.forum.prawojazdy.com.pl/viewtopic.php?f=3&t=35676&p=408094&hilit=kr%C3%B3tki#p408094
gumik
 
Posty: 3460
Dołączył(a): czwartek 15 września 2016, 18:14

Re: Sytuacje z rowerzystami

Postprzez mp0011 » sobota 18 lutego 2023, 23:50

Ja czekam na nalepki typu "kierowca ślepy na jedno oko, wyprzedzanie na własne ryzyko".
No sorry - ale to że kierowca ma ślepe pole czy martwą strefę, nie zwalnia go z odpowiedzialności. Owszem, można zwracać uwagę rowerzystów i pieszych, ale i tak - zawsze odpowiedzialny będzie kierowca.

Może inaczej. Jak zawodowo jadę rowerem, to plecak zasłania mi połowę pola obserwacji. Nie widzę co się dzieje za mną. Czy jak sobie nakleję taką nalepkę, to będę zwolniony z odpowiedzialności za kolizje przy zmianie pasa? No bo przecież wjechał mi w "martwe pole"...
  • Zakręt - jazda łukiem, niezależnie od jego promienia, nie jest zmianą kierunku jazdy w rozumieniu UPRD, chyba że znaki stanowią inaczej.
  • Jazda Prosto - oznacza w rozumieniu UPRD jazdę bez zmiany kierunku jazdy, niekoniecznie w linii prostej.
mp0011
 
Posty: 2449
Dołączył(a): poniedziałek 23 marca 2015, 01:15

Re: Sytuacje z rowerzystami

Postprzez Cyryl8 » niedziela 19 lutego 2023, 05:21

mp0011 napisał(a):...Może inaczej. Jak zawodowo jadę rowerem, to plecak zasłania mi połowę pola obserwacji...


A nie lepiej plecak założyć na plecy, a nie na głowę?
Cyryl8
 
Posty: 2436
Dołączył(a): czwartek 25 marca 2021, 06:59

Re: Sytuacje z rowerzystami

Postprzez gumik » niedziela 19 lutego 2023, 11:49

mp0011 napisał(a):No sorry - ale to że kierowca ma ślepe pole czy martwą strefę, nie zwalnia go z odpowiedzialności. Owszem, można zwracać uwagę rowerzystów i pieszych, ale i tak - zawsze odpowiedzialny będzie kierowca.
Hurra! Kierowca odpowie, bo nie zauważył rowerzysty. Rowerzysta będzie z satysfakcją siedział na wózku lub leżał w grobie! Hurra! Podoba mi się takie podejście.
"Krótki prawy zjazdowy" ;-) -> http://www.forum.prawojazdy.com.pl/viewtopic.php?f=3&t=35676&p=408094&hilit=kr%C3%B3tki#p408094
gumik
 
Posty: 3460
Dołączył(a): czwartek 15 września 2016, 18:14

Re: Sytuacje z rowerzystami

Postprzez Cyryl8 » niedziela 19 lutego 2023, 12:15

tu jest inna przyczyna: dopóki będziesz postrzegał innych kierujących i pieszych drogi jako wrogów, a nie współużytkowników tego samego środowiska, nic się nie zmieni.

do tego trzeba po prostu dojrzeć.
Cyryl8
 
Posty: 2436
Dołączył(a): czwartek 25 marca 2021, 06:59

Re: Sytuacje z rowerzystami

Postprzez ks-rider » niedziela 19 lutego 2023, 16:34

Ja wiem jedno, przed ostatnia rforma przepisow dotyczacych rowarzystow jeszcze te przepisy mialy rece i nogi. Po reformie pedalarzy zwolniono z obowiazku mysleniia.

Jezdza jak po yeby i tylgoe, i ginie ich zbyt malo ! ( przy takim nastewieniu do ruchu drogowego jaki maja !

Amen !
ks-rider
 
Posty: 3796
Dołączył(a): sobota 19 grudnia 2009, 21:47

Re: Sytuacje z rowerzystami

Postprzez Cyryl8 » niedziela 19 lutego 2023, 19:28

Ja myślę, że przepisy zmieniają się razem z warunkami w jakich się poruszamy.

Kiedyś gdy rowerzyści nie mieli własnych dróg i jeździli razem z samochodami po jezdniach, więcej od nich wymagano.
Gdy dzisiaj można objechać całe miasto nie wjeżdżając na jezdnię, część obowiązków z nich zdjęto.
Cyryl8
 
Posty: 2436
Dołączył(a): czwartek 25 marca 2021, 06:59

Re: Sytuacje z rowerzystami

Postprzez Blacksmith » poniedziałek 20 lutego 2023, 04:57

Cyryl8 napisał(a):Kiedyś gdy rowerzyści nie mieli własnych dróg i jeździli razem z samochodami po jezdniach, więcej od nich wymagano.
Gdy dzisiaj można objechać całe miasto nie wjeżdżając na jezdnię, część obowiązków z nich zdjęto.

Dużo zależy od samego miasta. W Niemczech bywałem w miasteczkach gdzie drogi rowerowe były wszędzie. Ale byłem też w jednym (bardzo starym) miasteczku górskim gdzie dróg rowerowych nie było praktycznie wcale. W Elblągu jest z roku na rok coraz lepiej ale wciąż w nim bardzo nieciekawie pod tym względem.
Avatar użytkownika
Blacksmith
 
Posty: 2051
Dołączył(a): środa 23 marca 2016, 15:54
Lokalizacja: Elbląg/München, w przyszłości Texas

Re: Sytuacje z rowerzystami

Postprzez Cyryl8 » poniedziałek 20 lutego 2023, 05:57

We Wrocławiu dzisiaj możesz przejechać rowerem całe miasto nie korzystając z jezdni.
Czasem jednak trzeba nałożyć trochę drogi.
Ja do jednej z prac mam 11 km, jadę czasami drogami dla rowerów wzdłuż jezdni, a czasem wałami Odry przystosowanymi dla rowerów.
Jednak można jechać tylko 9 km, ale wtedy trzeba jechać paroma ulicami bez dróg rowerowych.
Cyryl8
 
Posty: 2436
Dołączył(a): czwartek 25 marca 2021, 06:59

Re: Sytuacje z rowerzystami

Postprzez gumik » poniedziałek 20 lutego 2023, 10:32

Życie. Podobnie przecież i dla samochodów. Niejednokrotnie możesz pojechać krótszą trasą, lecz z wieloma miejscami kolizyjnymi alby wybrać dłuższą przez S-kę, czy A. Zapewne nadłożenie 3km rowerem to więcej wysiłku niż 30km autem. No ale... Życie, zawsze jest jakiś "trade-off". Albo bezpieczniej, albo krócej. Nie zawsze się da wszystko pogodzić.
"Krótki prawy zjazdowy" ;-) -> http://www.forum.prawojazdy.com.pl/viewtopic.php?f=3&t=35676&p=408094&hilit=kr%C3%B3tki#p408094
gumik
 
Posty: 3460
Dołączył(a): czwartek 15 września 2016, 18:14

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Sytuacje na drodze

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 141 gości