Sytuacje z rowerzystami

Tu możecie podzielić się uwagami lub wątpliwościami związanymi z poruszaniem się na drogach

Moderatorzy: dylek, ella, klebek

Re: Sytuacje z rowerzystami

Postprzez mp0011 » poniedziałek 15 czerwca 2020, 14:35

https://wtk.pl/news/59528-czerwonak-kie ... yczny-film

1) Cysterna wyprzedza rowerzystę gdy ten zamierza już zjechać do krawędzi (widać, że rowerzysta "uskakuje" do krawężnika)
2) Rowerzysta sygnalizuje chęć zjechania na drogę rowerową (bo jest nagle zakaz jazdy rowerem, bez żadnej informacji wcześniej)
3) Wpada pod samochód kierowcy, który wyprzedza przez podwójną ciągłą, na skrzyżowaniu, na przejściu...

https://goo.gl/maps/M2E4D6ao1he6sM4SA
  • Zakręt - jazda łukiem, niezależnie od jego promienia, nie jest zmianą kierunku jazdy w rozumieniu UPRD, chyba że znaki stanowią inaczej.
  • Jazda Prosto - oznacza w rozumieniu UPRD jazdę bez zmiany kierunku jazdy, niekoniecznie w linii prostej.
mp0011
 
Posty: 2449
Dołączył(a): poniedziałek 23 marca 2015, 01:15

Re: Sytuacje z rowerzystami

Postprzez mp0011 » poniedziałek 15 czerwca 2020, 21:09

P.S. do tego wyżej...:

Kierowca dostał 4 mandaty. Między innymi za stworzenie zagrożenia w ruchu drogowym, za zły stan techniczny auta. Samochód nie miał przeglądu, a sam kierowca nie miał uprawnień do kierowania samochodem - mówi dziś w rozmowie z WTK podkom. Maciej Święcichowski z wielkopolskiej policji. Kierowca za każde z tych przewinień dostał po 500 złotych mandatu. Mało tego - nie miał ubezpieczenia OC - a to oznacza kolejne kary finansowe - dodaje.
  • Zakręt - jazda łukiem, niezależnie od jego promienia, nie jest zmianą kierunku jazdy w rozumieniu UPRD, chyba że znaki stanowią inaczej.
  • Jazda Prosto - oznacza w rozumieniu UPRD jazdę bez zmiany kierunku jazdy, niekoniecznie w linii prostej.
mp0011
 
Posty: 2449
Dołączył(a): poniedziałek 23 marca 2015, 01:15

Re: Sytuacje z rowerzystami

Postprzez waw » niedziela 28 czerwca 2020, 18:47

mp0011 napisał(a):P.S. do tego wyżej...:

Kierowca dostał 4 mandaty. Między innymi za stworzenie zagrożenia w ruchu drogowym, za zły stan techniczny auta. Samochód nie miał przeglądu, a sam kierowca nie miał uprawnień do kierowania samochodem - mówi dziś w rozmowie z WTK podkom. Maciej Święcichowski z wielkopolskiej policji. Kierowca za każde z tych przewinień dostał po 500 złotych mandatu. Mało tego - nie miał ubezpieczenia OC - a to oznacza kolejne kary finansowe - dodaje.

Najgorsze w tym wszystkim jest fakt, że coraz częstsza agresja ze strony rowerzystów jest niedostrzegalna zarówno przez media jak i policję. Tak silny lobbing. W takiej atmosferze skuteczna eliminacja agresji na drodze jest praktycznie niemożliwa.
waw
 
Posty: 1858
Dołączył(a): niedziela 05 lipca 2015, 13:59

Re: Sytuacje z rowerzystami

Postprzez mp0011 » poniedziałek 29 czerwca 2020, 16:34

W ciągu ostatniego tygodnia było jakieś apogeum chyba. Miałem kilkanaście różnych spięć z kierowcami. Drobnych wymuszeń nie liczę. Najgorsze jest to, że kierowcy (na których trafiam) nie mają za grosz honoru. Zawsze, ale to ZAWSZE znajdują usprawiedliwienie swoich manewrów zagrażających mojemu zdrowie u rowerzysty (lub u innych rowerzystów).

- Zjeżdża samochód do osi jezdni i zwalnia. Wyprzedzam do prawą stroną, a on w tym czasie, bez kierunkowskazu skręca przede mnie na miejsce parkingowe. Hamuję, pokazuje mu żeby sygnalizował i jadę dalej, a on mi pokazuje środkowy palec... Bo jechał z dziewczyną, więc musiał się popisać. Zawracam, pytam o co chodzi, a on do mnie "A bo rowerzyści TEŻ nie sygnalizują".

- Jadę kontraruchem, nagle tuż przede mnie skręca samochód z naprzeciwka, do miejsca parkingowego. Hamuję w ostatniej chwili, on też - ale się starszy pan awanturuje przez szybę. Kiedy podjeżdżam do bocznej szyby żeby dowiedzieć się o co chodzi, dziadek gwałtownie rusza na miejsce parkingowe, prawie mnie potrącając...

- Jadę wieczorem Tamką w dół (w Warszawie). Z podporządkowanej wyjeżdża samochód, który zawracał z wykorzystaniem bocznej uliczki. Wyjeżdża mi prosto pod koła. Omijam środkiem, jadę dalej pasem rowerowym. On mnie wyprzedza i szykuje się do skrętu w lewo na następnym skrzyżowaniu, wjeżdżając mi przed koła (ponownie) na pas rowerowy... Znów hamuję i pukam w szybę. Co słyszę? "Na pewno wcześniej jechałeś bez świateł, dlatego cię nie widziałem. Teraz pewnie włączyłeś..." "Taką drogą rowerem nie wolno jechać szybko" "Jak ktoś się włącza do ruchu, to czasem trzeba mu ustąpić".

Takich takie sytuacje się mnożą niestety.
  • Zakręt - jazda łukiem, niezależnie od jego promienia, nie jest zmianą kierunku jazdy w rozumieniu UPRD, chyba że znaki stanowią inaczej.
  • Jazda Prosto - oznacza w rozumieniu UPRD jazdę bez zmiany kierunku jazdy, niekoniecznie w linii prostej.
mp0011
 
Posty: 2449
Dołączył(a): poniedziałek 23 marca 2015, 01:15

Re: Sytuacje z rowerzystami

Postprzez Cyryl » poniedziałek 29 czerwca 2020, 17:35

Wydaje się, że żyjemy w innych światach.

Co prawda Wrocław to nie Warszawa, ale też duże miasto.
Jeżdżę i rowerem (na pewno nie tyle co Ty) i samochodami (bardzo dużo) i jakoś konfliktów z innymi użytkownikami nie pamiętam.
Nawet jak miesiąc temu pani wjechała mi w tył pojazdu, odbyło się wszystko bardzo łagodnie:
Przeprosiliśmy się oboje, pani napisała oświadczenie, pożegnaliśmy się i rozjechali, nie mając do siebie większych pretensji, bo każdy może się zagapić.
Cyryl
 
Posty: 2495
Dołączył(a): niedziela 01 stycznia 2017, 19:54
Lokalizacja: Wrocław

Re: Sytuacje z rowerzystami

Postprzez mp0011 » poniedziałek 29 czerwca 2020, 17:54

Podejrzewam, że robię rowerem więcej kilometrów niż spora część (jeżeli nie większość) na tym forum robi samochodem. 95% w ścisłym Centrum, większość w godzinach szczytu... To może rzutować.

A kierowcy są tak sfrustrowani korkami i brakiem miejsc parkingowych, że ciśnienie im skacze na sam widok jadącego szybciej rowerzysty...

Chyba zacznę znowu nagrywać ;)
  • Zakręt - jazda łukiem, niezależnie od jego promienia, nie jest zmianą kierunku jazdy w rozumieniu UPRD, chyba że znaki stanowią inaczej.
  • Jazda Prosto - oznacza w rozumieniu UPRD jazdę bez zmiany kierunku jazdy, niekoniecznie w linii prostej.
mp0011
 
Posty: 2449
Dołączył(a): poniedziałek 23 marca 2015, 01:15

Re: Sytuacje z rowerzystami

Postprzez gumik » środa 01 lipca 2020, 04:45

mp0011 napisał(a):Zawracam, pytam o co chodzi, a on do mnie "A bo rowerzyści TEŻ nie sygnalizują".
To już chyba jest jakaś ogólnospołeczna choroba. Usprawiedliwienie siebie "a bo oni też / a bo wyście to jeszcze gorzej". :(
"Krótki prawy zjazdowy" ;-) -> http://www.forum.prawojazdy.com.pl/viewtopic.php?f=3&t=35676&p=408094&hilit=kr%C3%B3tki#p408094
gumik
 
Posty: 3457
Dołączył(a): czwartek 15 września 2016, 18:14

Re: Sytuacje z rowerzystami

Postprzez Autobusiarz » wtorek 17 listopada 2020, 18:14

Na wielu przejazdach rowerowych połączonych z przejściami dla pieszych sygnalizacja świetlna pozwala na wejście na przejście/wjazd na przejazd tylko rowerzyście albo tylko pieszemu.Przykładowo-piesi mają zielone światło ale rowerzyści w tym czasie czerwone.Piesi mogą przechodzić a rowerzysta ma nadal czekać.

1.Z czego wynika takie ustawienie sygnalizacji?

2.Pytanie za 100 punktów.Co z 7 letnim dzieckiem na rowerze pod opieką dorosłego w takiej sytacji? Ma zielone dla pieszych a czerwone dla rowerzystów-może przejechać po zebrze dla pieszych czy jako rowerzysta ma zastosować się do sygnalizatora dla rowerzystów i czekać?
W odwrotnym przypadku-czerwone dla pieszych a zielone dla rowerzystów-może przejechać na drugą stronę mimo iż jest uznawany za pieszego?
FUCK LOGIC!
Załączniki
rowerek.jpg
Autobusiarz
 
Posty: 166
Dołączył(a): sobota 17 września 2016, 00:36

Re: Sytuacje z rowerzystami

Postprzez mp0011 » wtorek 17 listopada 2020, 22:06

Wynika to z czasów ewakuacji, nadinterpretacji przepisów o krzyżowaniu strumieni ruchu przy zielonej strzale oraz chęci puszczenia dwóch samochodów więcej na jednym cyklu.
  • Zakręt - jazda łukiem, niezależnie od jego promienia, nie jest zmianą kierunku jazdy w rozumieniu UPRD, chyba że znaki stanowią inaczej.
  • Jazda Prosto - oznacza w rozumieniu UPRD jazdę bez zmiany kierunku jazdy, niekoniecznie w linii prostej.
mp0011
 
Posty: 2449
Dołączył(a): poniedziałek 23 marca 2015, 01:15

Re: Sytuacje z rowerzystami

Postprzez Cyryl » środa 18 listopada 2020, 08:01

Autobusiarz napisał(a):...FUCK LOGIC!


gdybyś przeczytał rozporządzenie w sprawie znaków i sygnałów na drodze z załącznikami, to byś wiedział, że dla pojazdów (w tym rowerów) minimalny czas zielonego światła to 8 sekund (przy programach zmiennych 5 sekund), dla pieszych 100% przejścia przy szybkości 1,4m/s lub 1,0m/s gdy przejście jest uczęszczane przez osoby niepełnosprawne.

czyli jeżeli jezdnia ma 10m szerokości to zielone światło dla rowerów minimum to 8 sekund (może być skrócone do 5 sekund, gdy sygnalizacja jest zmienna, sterowana przez pojazdy szynowe), ale dla pieszych to zielone światło musi być minimum 8 sekund i nie może być skrócone, a gdy będzie uczęszczane przez niepełnosprawnych to minimum 10 sekund.

Autobusiarz napisał(a):...Co z 7 letnim dzieckiem na rowerze pod opieką dorosłego w takiej sytacji?...


przeczytaj definicję pieszego - PoRD Art.2 ust. 18.

i jak już zdecydowałeś się na swoją stawkę?
moje zaproszenie jest cały czas aktualne.
Cyryl
 
Posty: 2495
Dołączył(a): niedziela 01 stycznia 2017, 19:54
Lokalizacja: Wrocław

Re: Sytuacje z rowerzystami

Postprzez Autobusiarz » środa 18 listopada 2020, 17:13

Ktoś zna odpowiedź na drugie pytanie?
Autobusiarz
 
Posty: 166
Dołączył(a): sobota 17 września 2016, 00:36

Re: Sytuacje z rowerzystami

Postprzez Cyryl » środa 18 listopada 2020, 19:33

Podałem odpowiedź, jest w definicji pieszego.

A znasz odpowiedź na moje pytanie i propozycję?
Cyryl
 
Posty: 2495
Dołączył(a): niedziela 01 stycznia 2017, 19:54
Lokalizacja: Wrocław

Re: Sytuacje z rowerzystami

Postprzez Autobusiarz » środa 18 listopada 2020, 21:07

2.W takim przypadku dziecko może przejechać rowerem po pasach jako pieszy,może również przejechać przez przejezd rowerowy bo jest jednocześnie rowerzystą.

W obu przypadkach nie łamie przepisów
Autobusiarz
 
Posty: 166
Dołączył(a): sobota 17 września 2016, 00:36

Re: Sytuacje z rowerzystami

Postprzez mp0011 » środa 18 listopada 2020, 21:52

Skoro jest pieszym, to nie rowerzystą. Brak uprawnień do kierowania rowerem...
  • Zakręt - jazda łukiem, niezależnie od jego promienia, nie jest zmianą kierunku jazdy w rozumieniu UPRD, chyba że znaki stanowią inaczej.
  • Jazda Prosto - oznacza w rozumieniu UPRD jazdę bez zmiany kierunku jazdy, niekoniecznie w linii prostej.
mp0011
 
Posty: 2449
Dołączył(a): poniedziałek 23 marca 2015, 01:15

Re: Sytuacje z rowerzystami

Postprzez szerszon » środa 18 listopada 2020, 22:22

Cyryl napisał(a):
A znasz odpowiedź na moje pytanie i propozycję?
Przecież to krokodyl.
szerszon
 
Posty: 16316
Dołączył(a): sobota 11 lipca 2009, 15:03

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Sytuacje na drodze

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 28 gości