Czy można wyprzedzić z prawej strony na jezdni bez pasów?

Tu możecie podzielić się uwagami lub wątpliwościami związanymi z poruszaniem się na drogach

Moderatorzy: dylek, ella, klebek

Czy można wyprzedzić z prawej strony na jezdni bez pasów?

Postprzez Marcel2727 » czwartek 19 marca 2020, 16:17

Jeżeli pasy nie są oznaczone, nigdy nie wolno wyprzedzać

Stanowi o tym art. 24 ust. 10 Ustawy Prawo o ruchu drogowym: "Dopuszcza się wyprzedzanie z prawej strony na odcinku drogi z wyznaczonymi pasami ruchu. A zatem tam, gdzie pasy nie są wyznaczone, wyprzedzać z prawej strony nie wolno."

Czytaj więcej na https://motoryzacja.interia.pl/wiadomos ... ign=chrome


Czy autor artykułu zrobił jakąś dziwną nadinterpretację? Czy może faktycznie tak to działa? Mi zawsze wydawało się, że co nie jest zakazane jest dozwolone :hmm:
Marcel2727
 
Posty: 833
Dołączył(a): środa 14 sierpnia 2019, 23:11

Re: Czy można wyprzedzić z prawej strony na jezdni bez pasów

Postprzez LeszkoII » czwartek 19 marca 2020, 19:44

Marcel2727 napisał(a):Jeżeli pasy nie są oznaczone, nigdy nie wolno wyprzedzać
A ja dziś wyprzedziłem rowerzystę jadącego lewym chodnikiem. Ciekawe ile grozi za to lat więzienia :lol: Wyprzedzałem też z prawej strony staruszkę w masce, szła środkiem chodnika, wyprzedzanie było utrudnione z uwagi na epidemię.
Avatar użytkownika
LeszkoII
 
Posty: 7756
Dołączył(a): niedziela 07 października 2012, 13:53

Re: Czy można wyprzedzić z prawej strony na jezdni bez pasów

Postprzez Marcel2727 » czwartek 19 marca 2020, 21:54

Swoją drogą niezłe jaja są z tego:

24.7 Zabrania się wyprzedzania pojazdu silnikowego jadącego po jezdni:
1) przy dojeżdżaniu do wierzchołka wzniesienia;
2) na zakręcie oznaczonym znakami ostrzegawczymi;

24.8 Dopuszcza się wyprzedzanie w miejscach, o których mowa w ust. 7 pkt 1 i 2, na jezdni:
2) dwukierunkowej na odcinku z wyznaczonymi pasami ruchu, pod warunkiem że kierujący nie wjeżdża na część jezdni przeznaczoną do ruchu w kierunku przeciwnym - w miejscu, gdzie jest to zabronione znakami na jezdni.

Wygląda na to, że można wyprzedzać jadąc pod górkę, wystarczy że jest przerywana lub nawet brak samego oznakowania :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: Po co ten dopisek na grubo został dopisany? Nie wiadomo, przepis kompletnie niepotrzebny, bo na miejscu gdzie wyprzedzania zabraniają znaki i tak nie można wyprzedzać, ale w tym oto miejsca trzeba KONIECZNIE o tym przypomnieć.
Marcel2727
 
Posty: 833
Dołączył(a): środa 14 sierpnia 2019, 23:11

Re: Czy można wyprzedzić z prawej strony na jezdni bez pasów

Postprzez LeszkoII » piątek 20 marca 2020, 19:06

Marcel2727 napisał(a):Wygląda na to, że można wyprzedzać jadąc pod górkę, wystarczy że jest przerywana lub nawet brak samego oznakowania
Pytanie czy linia wyznaczająca oś jezdni zawsze wyznacza pasy ruchu? Moim zdaniem nie, uzasadnienie można szukać w archiwum moich postów (powodzenia :lol: ). Po drugie, jeśli brak jest oznakowania dotyczącego pasów ruchu, to w pierwszym rzucie odrzucamy dopuszczenie wyprzedzania na zasadach z art. 24 ust. 8.
Marcel2727 napisał(a):Po co ten dopisek na grubo został dopisany?
Może dlatego, żeby podkreślić że nie chodziło ustawodawcy o zakaz skorzystania z pasa ruchu dla kierunku przeciwnego w sytuacji gdy zakaz ten wyraża znak poziomy. Chwilowe i towarzyszące manewrowi wyprzedzenia zajmowanie "kontr-pasa" ruchu też wiąże się, w zależności od okoliczności, z zakazem podejmowania takich działań – mimo iż takiego zakazu chyba nigdzie expressis verbis nie wypowiedziano w ustawie. Można go sobie wyprowadzić z zasad ogólnych ruchu, a tym bardziej zasad ogólnych wyprzedzania cz też wymijania.

Niemniej zgadzam się, że wytłuszczony fragment (z Twojego postu) jest bezcelowy. Skoro znak drogowy zakazuje pewnej czynności, to na mocy art. 5 a w szczególności jego ust. 1 (gradacja norm reglamentacyjnych w zależności od ustalonego tam kryterium) żadna generalnie reguła powinnego zachowania, wynikająca z ustawy, nie może być zastosowana, bo znaki mają odpowiednio wyższą "moc".
Avatar użytkownika
LeszkoII
 
Posty: 7756
Dołączył(a): niedziela 07 października 2012, 13:53

Re: Czy można wyprzedzić z prawej strony na jezdni bez pasów

Postprzez szymonix » czwartek 26 marca 2020, 12:46

Jeżeli pasy nie są oznaczone, nigdy nie wolno wyprzedzać

Oczywiście bzdura, Leszko nie wychwyciłeś tego ?? Ty .. nie wierzę.. :hmm:
Oczywiście, że wolno wyprzedzić pojazd sygnalizujący zamiar skrętu w lewo, wręcz przepis mówi, że trzeba - i nic nie mówi w tym przypadku o pasach ruchu.. :spoko:
Avatar użytkownika
szymonix
 
Posty: 451
Dołączył(a): poniedziałek 14 maja 2018, 22:28

Re: Czy można wyprzedzić z prawej strony na jezdni bez pasów

Postprzez LeszkoII » czwartek 26 marca 2020, 20:55

szymonix napisał(a):Leszko nie wychwyciłeś tego ?? Ty .. nie wierzę
Wychwyciłem, ale nie zrozumiałeś mojego wpisu :wink: Ja jestem człowiekiem wiedzącym znacznie mniej niż by wiedzieć chciał, do tego stopnia, że z całą pewnością nie wiedzącym, czego nie wie a co by zapewne wiedzieć chciał.

Wiedza jest niczym poza sztuką dla niej samej, jeśli wykorzystywana pozbawia sensu pragmatyzmu - udzielającego się dobrem dla samego siebie lub innych, te(o)ż samych... :lol:
Avatar użytkownika
LeszkoII
 
Posty: 7756
Dołączył(a): niedziela 07 października 2012, 13:53

Re: Czy można wyprzedzić z prawej strony na jezdni bez pasów

Postprzez szymonix » sobota 28 marca 2020, 16:26

LeszkoII napisał(a): nie zrozumiałeś mojego wpisu

Czego dokładnie nie zrozumiałem ?? Przecież wszystko jest jasne - nie czaisz.. ale się popisujesz..
Avatar użytkownika
szymonix
 
Posty: 451
Dołączył(a): poniedziałek 14 maja 2018, 22:28

Re: Czy można wyprzedzić z prawej strony na jezdni bez pasów

Postprzez Cyryl » sobota 28 marca 2020, 18:42

Marcel2727 napisał(a):...Po co ten dopisek na grubo został dopisany? Nie wiadomo...


a skąd Ty wziąłeś to pogrubienie czcionki, bo w ustawie nic takiego nie ma:
Załączniki
PoRD.png
Cyryl
 
Posty: 2495
Dołączył(a): niedziela 01 stycznia 2017, 19:54
Lokalizacja: Wrocław

Re: Czy można wyprzedzić z prawej strony na jezdni bez pasów

Postprzez Cyryl » niedziela 29 marca 2020, 12:37

Marcel2727 napisał(a):...2) dwukierunkowej na odcinku z wyznaczonymi pasami ruchu, pod warunkiem że kierujący nie wjeżdża na część jezdni przeznaczoną do ruchu w kierunku przeciwnym - w miejscu, gdzie jest to zabronione znakami na jezdni....


a może coś takiego?
Załączniki
obraz.png
Cyryl
 
Posty: 2495
Dołączył(a): niedziela 01 stycznia 2017, 19:54
Lokalizacja: Wrocław

Re: Czy można wyprzedzić z prawej strony na jezdni bez pasów

Postprzez Marcel2727 » piątek 03 kwietnia 2020, 13:22

Cyryl napisał(a):
Marcel2727 napisał(a):...Po co ten dopisek na grubo został dopisany? Nie wiadomo...


a skąd Ty wziąłeś to pogrubienie czcionki, bo w ustawie nic takiego nie ma:


Ja to podkreśliłem w komentarzu i do tego się odniosłem.

:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Marcel2727
 
Posty: 833
Dołączył(a): środa 14 sierpnia 2019, 23:11

Re: Czy można wyprzedzić z prawej strony na jezdni bez pasów

Postprzez Cyryl » piątek 03 kwietnia 2020, 13:32

Marcel2727 napisał(a):
Cyryl napisał(a):
Marcel2727 napisał(a):...Po co ten dopisek na grubo został dopisany? Nie wiadomo...


a skąd Ty wziąłeś to pogrubienie czcionki, bo w ustawie nic takiego nie ma:


Ja to podkreśliłem w komentarzu i do tego się odniosłem...


jeszcze raz przeczytaj co napisałeś: "po co ten dopisek na grubo został dopisany",
nie: "ja podkreśliłem to",
nie: "ja pogrubiłem czcionkę",
ale: "na grubo został dopisany",

co w po polsku znaczy, nie tylko że został dopisany, ale też jak, w jaki sposób został dopisany.

w języku polskim to powinno wyglądać tak:
"po co ten dopisek, który zaznaczyłem grubą czcionką?"

i to w zasadzie jest charakterystyczne dla Ciebie, nie tylko piszesz tak, że trudno to jednoznacznie zrozumieć, ale mam wrażenie, że czytasz tak samo.
Cyryl
 
Posty: 2495
Dołączył(a): niedziela 01 stycznia 2017, 19:54
Lokalizacja: Wrocław

Re: Czy można wyprzedzić z prawej strony na jezdni bez pasów

Postprzez Marcel2727 » piątek 03 kwietnia 2020, 13:54

- Dopisek jest na grubo
- Dopisek jest dopisany

Z resztą powinieneś swoje wątpliwości rozwiać skoro sprawdziłeś ustawę i nie ma nic na grubo - i wtedy wpaść na pomysł, że pogrubiona jest tylko treść w komentarzu :thumb2: Tylko to nie jest meritum tematu, a semantykę posta mimo wszystko zrozumiałeś.
Marcel2727
 
Posty: 833
Dołączył(a): środa 14 sierpnia 2019, 23:11

Re: Czy można wyprzedzić z prawej strony na jezdni bez pasów

Postprzez Cyryl » piątek 03 kwietnia 2020, 16:26

Marcel2727 napisał(a):- Dopisek jest na grubo
- Dopisek jest dopisany

Z resztą powinieneś swoje wątpliwości rozwiać skoro sprawdziłeś ustawę i nie ma nic na grubo - i wtedy wpaść na pomysł, że pogrubiona jest tylko treść w komentarzu :thumb2: Tylko to nie jest meritum tematu, a semantykę posta mimo wszystko zrozumiałeś.


dopisek w treści i formie, według Twojego posta, jest autorstwa ustawodawcy.

natomiast to, że w ustawie nie ma pogrubionej czcionki, to w Twoim przypadku nic nie znaczy, bo ustawie nie ma skrzyżowania sterowanego, kroczącego roweru i innych rodzynków jakie znalazły się w Twoich wypowiedziach.
Cyryl
 
Posty: 2495
Dołączył(a): niedziela 01 stycznia 2017, 19:54
Lokalizacja: Wrocław

Re: Czy można wyprzedzić z prawej strony na jezdni bez pasów

Postprzez Henq » sobota 04 kwietnia 2020, 00:41

Cyryl napisał(a):
Marcel2727 napisał(a):...Po co ten dopisek na grubo został dopisany? Nie wiadomo...


a skąd Ty wziąłeś to pogrubienie czcionki, bo w ustawie nic takiego nie ma:
?? na pewno nie ma?
cytujesz ustawę w której zapis widniej:
Obrazek
Im lepszy samochód terenowy - tym traktor musi dalej jechać.
Henq
 
Posty: 3999
Dołączył(a): środa 21 listopada 2012, 12:51

Re: Czy można wyprzedzić z prawej strony na jezdni bez pasów

Postprzez Marcel2727 » czwartek 09 kwietnia 2020, 12:13

Henq napisał(a):
Cyryl napisał(a):
Marcel2727 napisał(a):...Po co ten dopisek na grubo został dopisany? Nie wiadomo...


a skąd Ty wziąłeś to pogrubienie czcionki, bo w ustawie nic takiego nie ma:
?? na pewno nie ma?
cytujesz ustawę w której zapis widniej:
Obrazek


Zacytowałem fragment i uwaga - pogrubiłem go. Według mistrza komedii nie mogę powiedzieć, że jest pogrubiony, bo nie jest pogrubiony w ustawie chociaż odnoszę się tylko do zacytowanego fragmentu z pogrubieniem, a nie bezpośrednio do samej ustawy :mrgreen:
Marcel2727
 
Posty: 833
Dołączył(a): środa 14 sierpnia 2019, 23:11


Powrót do Sytuacje na drodze

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 65 gości