Zakaz ruchu pojazdów w czasie epidemii? Bubel prawny

Tu możecie podzielić się uwagami lub wątpliwościami związanymi z poruszaniem się na drogach

Moderatorzy: dylek, ella, klebek

Re: Zakaz ruchu pojazdów w czasie epidemii? Bubel prawny

Postprzez mp0011 » wtorek 12 maja 2020, 19:04

Uzasadniona nieświadomość karalność, czy jakoś tak...
  • Zakręt - jazda łukiem, niezależnie od jego promienia, nie jest zmianą kierunku jazdy w rozumieniu UPRD, chyba że znaki stanowią inaczej.
  • Jazda Prosto - oznacza w rozumieniu UPRD jazdę bez zmiany kierunku jazdy, niekoniecznie w linii prostej.
mp0011
 
Posty: 2449
Dołączył(a): poniedziałek 23 marca 2015, 01:15

Re: Zakaz ruchu pojazdów w czasie epidemii? Bubel prawny

Postprzez LeszkoII » wtorek 12 maja 2020, 20:06

MarcinLDK napisał(a):
LeszkoII napisał(a):Wypowiedź ministra nie jest wypowiedzią normotwórczą, lecz jego osobistym usprawiedliwieniem mogącym stanowić okoliczność wyłączającą bezprawność przed sądem. Obowiązuje Dziennik Ustaw. Nawet gdyby na konferencji prasowej premier zaczął czytać do mikrofonu opublikowaną w Dz.U. ustawę lub rozporządzenie, to taka informacja nie będzie źródłem prawa w sensie konstytucyjnym czyli formalnym, pozytywnym.


Trochę nie na temat, ale bardzo mnie to zastanawia: dlaczego taka wypowiedź miałaby stanowić okoliczność wyłączającą bezprawność?
Nie bezprawność tylko winę :P Teraz zauważyłem, co napisałem. Wyłączenie bezprawności to kontratypy. Czy do tego zmierzało Twoje pytanie?
Avatar użytkownika
LeszkoII
 
Posty: 7756
Dołączył(a): niedziela 07 października 2012, 13:53

Re: Zakaz ruchu pojazdów w czasie epidemii? Bubel prawny

Postprzez MarcinLDK » wtorek 12 maja 2020, 22:39

Rozumiem, że masz na myśli wyłączenie winy sprawcy, który zasugerował się wypowiedzią ministra? W sumie moje pytanie nie zmierzało do niczego konkretnego, po prostu zdziwiło mnie to wyłączenie bezprawności.
MarcinLDK
 
Posty: 247
Dołączył(a): czwartek 18 lipca 2019, 12:05

Re: Zakaz ruchu pojazdów w czasie epidemii? Bubel prawny

Postprzez gumik » poniedziałek 25 maja 2020, 21:11

Cyryl napisał(a):No właśnie, jak traktować to poważnie, jeżeli ten sam minister raz przekonuje, że noszenie masek jest zbędne, drugi raz nakazuje noszenie i mówi jak to jest potrzebne.

IMHO dobry komentarz do całego tego zamieszania.
https://oko.press/dlaczego-maseczki-sa- ... ich-nosic/
"Krótki prawy zjazdowy" ;-) -> http://www.forum.prawojazdy.com.pl/viewtopic.php?f=3&t=35676&p=408094&hilit=kr%C3%B3tki#p408094
gumik
 
Posty: 3457
Dołączył(a): czwartek 15 września 2016, 18:14

Re: Zakaz ruchu pojazdów w czasie epidemii? Bubel prawny

Postprzez Cyryl » wtorek 26 maja 2020, 05:21

Wracając do zakazu poruszania się: czy przepis jest bublem, czy nie - to jedno, ale nawet gdyby ten przepis był doskonały, to trzeba go jeszcze egzekwować.

Podczas zakazu poruszania się, po zapytaniu na policji, odbyłem osiem wycieczek kamperem po trzy, czasem cztery dni. Ani razu nie zostałem zatrzymany, ani razu (choć czasami bywałem sam na drodze) nikt nie zapytał gdzie i po co jadę.

Więc po co tworzyć przepisy, których się i tak nie ma zamiaru egzekwować?
Cyryl
 
Posty: 2495
Dołączył(a): niedziela 01 stycznia 2017, 19:54
Lokalizacja: Wrocław

Re: Zakaz ruchu pojazdów w czasie epidemii? Bubel prawny

Postprzez gumik » wtorek 26 maja 2020, 09:50

Trzeba czymś obklejać dyktę, żeby się nie rozsypała.
"Krótki prawy zjazdowy" ;-) -> http://www.forum.prawojazdy.com.pl/viewtopic.php?f=3&t=35676&p=408094&hilit=kr%C3%B3tki#p408094
gumik
 
Posty: 3457
Dołączył(a): czwartek 15 września 2016, 18:14

Re: Zakaz ruchu pojazdów w czasie epidemii? Bubel prawny

Postprzez mp0011 » wtorek 26 maja 2020, 18:41

Cyryl napisał(a):Więc po co tworzyć przepisy, których się i tak nie ma zamiaru egzekwować?


Po to, żeby był bat na tych co przecinają.
  • Zakręt - jazda łukiem, niezależnie od jego promienia, nie jest zmianą kierunku jazdy w rozumieniu UPRD, chyba że znaki stanowią inaczej.
  • Jazda Prosto - oznacza w rozumieniu UPRD jazdę bez zmiany kierunku jazdy, niekoniecznie w linii prostej.
mp0011
 
Posty: 2449
Dołączył(a): poniedziałek 23 marca 2015, 01:15

Re: Zakaz ruchu pojazdów w czasie epidemii? Bubel prawny

Postprzez Cyryl » wtorek 26 maja 2020, 21:32

właśnie nie bardzo wiem na kogo, bo większość kolegów z forum kamperowego w tym czasie podróżowała, a nikt nie był sprawdzany.

ten bat to taki wirtualny.
Cyryl
 
Posty: 2495
Dołączył(a): niedziela 01 stycznia 2017, 19:54
Lokalizacja: Wrocław

Re: Zakaz ruchu pojazdów w czasie epidemii? Bubel prawny

Postprzez LeszkoII » środa 27 maja 2020, 06:07

Cyryl napisał(a):Więc po co tworzyć przepisy, których się i tak nie ma zamiaru egzekwować?
Może po to, by sprawić wrażenie, że wcześniejsze decyzje rządu były słuszne. Poza tym przepis niesankcjonowany żadnym rygorem karnym lub administracyjnym byłby przepisem pustym. Skoro bowiem rząd nie zdecydował się na wprowadzenie formalnego stanu nadzwyczajnego, to przynajmniej poprzez swoje działania wprowadził faktyczny (ale jeszcze nie prawny) stan niecodzienny (nadzwyczajny).

Im chodziło o prewencję a nie łupienie ludzi. Prewencja działa jednak w taki sposób, że kilkoro krnąbrnych należy "przykładnie" zdyscyplinować – koniecznie eksponując to w mediach.
Tzw. "nie chcem ale muszem", tak uproszczony komentarz można było odczytać z konferencji prasowych rządu tudzież Policji.
Avatar użytkownika
LeszkoII
 
Posty: 7756
Dołączył(a): niedziela 07 października 2012, 13:53

Poprzednia strona

Powrót do Sytuacje na drodze

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 114 gości