Czy to jest zagrożenie ruchu i może zostać zgłoszone?

Tu możecie podzielić się uwagami lub wątpliwościami związanymi z poruszaniem się na drogach

Moderatorzy: dylek, ella, klebek

Czy to jest zagrożenie ruchu i może zostać zgłoszone?

Postprzez Karolina0000 » środa 20 maja 2020, 23:40

Witam.
Jadąc dzisiaj w terenie zabudowanym popełniłam wykroczenie. Jechał przede mną samochód, przed nim rower. Samochód przede mną zaczął wyprzedzać rowerzystę. Z naprzeciwka nadjeżdżało auto, ale myślałam, że również zdążę wyprzedzić rowerzystę. Rozpoczęłam manewr. Rowerzysta nagle zjechał jak najbliżej mnie, tak, że znalazł się praktycznie na środku pasa. Auto z naprzeciwka jednak nie było tak daleko jak mi się wydawało, musiało lekko przyhamować, żebym mogła wjechać przed rowerzystę. Nie doszło do żadnej kolizji, ale bardzo przyjemny pan na rowerze podjechał do mnie, ponieważ musiałam się zatrzymać przed rondem, żeby ustąpić pierwszeństwa i zaczął się do mnie wydzierać „co robisz głupia cipo”(!). Po czym uderzył w moje lusterko, tak, że się „schowało”. Odjechalam.
Wiem, że popełniłam wykroczenie. Źle sobie obliczyłam odległość tamtego samochodu ode mnie. Czy jest możliwość, że ten rowerzysta może mnie pozwać przez to, że naraziłam go na zagrożenie? Mógł zapamiętać numer rejestracyjny. Nigdzie nie było kamer, ale było kilku świadków w innych samochodach. Co myślicie?
Karolina0000
 
Posty: 1
Dołączył(a): środa 20 maja 2020, 23:36

Re: Czy to jest zagrożenie ruchu i może zostać zgłoszone?

Postprzez waw » środa 27 maja 2020, 11:53

Trafić na psychopatę na rowerze nie jest trudno. Zasadniczo największe zagrożenie stworzył sam dojeżdżając do osi jezdni podczas wyprzedzania.
waw
 
Posty: 1858
Dołączył(a): niedziela 05 lipca 2015, 13:59

Re: Czy to jest zagrożenie ruchu i może zostać zgłoszone?

Postprzez gumik » środa 27 maja 2020, 13:39

Pozwać zawsze można. Ja bym się nie przejmował. Raczej mało osób ma na tyle czasu żeby go tracić na nudne procesy.
"Krótki prawy zjazdowy" ;-) -> http://www.forum.prawojazdy.com.pl/viewtopic.php?f=3&t=35676&p=408094&hilit=kr%C3%B3tki#p408094
gumik
 
Posty: 3457
Dołączył(a): czwartek 15 września 2016, 18:14

Re: Czy to jest zagrożenie ruchu i może zostać zgłoszone?

Postprzez MarcinLDK » środa 27 maja 2020, 18:03

Pozew pisze ten, kto chce wszcząć postępowanie cywilne. W tym przypadku bardziej adekwatne byłoby zawiadomienie o popełnieniu wykroczenia. Takie zawiadomienie może dotyczyć każdego wykroczenia, więc nie można wykluczyć tego, że ktoś je złoży. Szansa jest niewielka - prawie nikt nie chce się w to "bawić", ale oczywiście jest to możliwe.

Tak na marginesie - jeśli ktoś miałby w tej sytuacji pisać (skuteczny) pozew, to najbliżej byłabyś ty. Zwrócenie się do ciebie per "głupia cipo" godzi w jedno z twoich dóbr osobistych (cześć).
MarcinLDK
 
Posty: 247
Dołączył(a): czwartek 18 lipca 2019, 12:05

Re: Czy to jest zagrożenie ruchu i może zostać zgłoszone?

Postprzez LeszkoII » czwartek 28 maja 2020, 05:02

Karolina0000 napisał(a):Czy jest możliwość, że ten rowerzysta może mnie pozwać przez to, że naraziłam go na zagrożenie?
Jest taka możliwość, przy czym jak słusznie zauważyli koledzy powództwo występuje w procesie cywilnym, natomiast w postępowaniu karnym (sensu lago, tzn. w sensie ogólnym) występuje oskarżenie (przestępstwa) albo skierowanie wniosku o ukaranie lub nałożenie mandatu karnego (wykroczenia).

Należy jednak wskazać, że postępowanie karne (w sensie ogólnym) dysponuje instytucją tzw. środków kompensacyjnych, czyli nawiązką (ale nie tylko) - jako odpowiednikiem zadośćuczynienia cywilnego, oraz że toczy się ono na podstawie odpowiedniego stosowania procedury cywilnej. Trochę to skomplikowane, ale przynajmniej teraz wiesz czego szukać w Google.

Przestraszenie kogoś (lub ogólniej: wprawienie kogoś w negatywnie przeżywany stan emocjonalny) może wyczerpywać znamiona szkody niematerialnej na osobie (prawo cywilne), ale także może stanowić wykroczenie lub przestępstwo. Tekst /cyt./ "głupia cipo" kwalifikuje się na przestępstwo znieważenia, w którym w praktyce oskarża strona znieważona (oskarżyciel prywatny), rzadziej oskarżyciel publiczny wraz z posiłkowym.

Wracając do sedna postawionego przez @Karolina0000 pytania, tutaj najbardziej pasowałoby zgłoszenie przez rowerzystę wykroczenia np. na Policję.
Karolina0000 napisał(a):Po czym uderzył w moje lusterko, tak, że się „schowało”.
Autorka też może zgłosić coś na Policję i to niezależnie od tego, co, kiedy i czy w ogóle zgłosił rowerzysta. Najszybciej przychodzi do głowy wykroczenie z art. 124 k.w. (uszkodzenie mienia), czy też wspomniana zniewaga jako przestępstwo z oskarżenia prywatnego. Możliwe jednak też, że sąd będzie rozpatrywał te kwestie jako jedna sprawa (połączenie), jeśli zachodzą związki przyczynowe między nimi. Uszkodzenie lusterka otwiera też albo tylko (pomijając tryb wykroczeniowy) szansę roszczenia naprawienia tej rzeczy cudzej.
Avatar użytkownika
LeszkoII
 
Posty: 7756
Dołączył(a): niedziela 07 października 2012, 13:53

Re: Czy to jest zagrożenie ruchu i może zostać zgłoszone?

Postprzez waw » czwartek 28 maja 2020, 13:06

W tej sprawie również rowerzysta popełnił wykroczenie musiałby donieść sam na siebie.
W tym przypadku też twierdził że jest niewinny:
https://motoryzacja.interia.pl/raporty/ ... tr=mechcpc
waw
 
Posty: 1858
Dołączył(a): niedziela 05 lipca 2015, 13:59

Re: Czy to jest zagrożenie ruchu i może zostać zgłoszone?

Postprzez Henq » sobota 30 maja 2020, 02:24

LeszkoII napisał(a):
Karolina0000 napisał(a):Czy jest możliwość, że ten rowerzysta może mnie pozwać przez to, że naraziłam go na zagrożenie?
Jest taka możliwość,...

nie ma takiej możliwości! :help:
Karolina0000 napisał(a):...popełniłam wykroczenie...
ale jakie wykroczenie?
Opisałaś sytuację jak miała miejsce od twojej strony, skoro zachowałaś odstęp od rowerzysty to w czym problem? Teraz kamerka była by najlepszym dowodem :spoko:
Im lepszy samochód terenowy - tym traktor musi dalej jechać.
Henq
 
Posty: 3999
Dołączył(a): środa 21 listopada 2012, 12:51

Re: Czy to jest zagrożenie ruchu i może zostać zgłoszone?

Postprzez waw » sobota 30 maja 2020, 08:09

W którym miejscu to było?
waw
 
Posty: 1858
Dołączył(a): niedziela 05 lipca 2015, 13:59

Re: Czy to jest zagrożenie ruchu i może zostać zgłoszone?

Postprzez mp0011 » piątek 05 czerwca 2020, 23:35

Ech, szczerze, jako rowerzysta, mam z kierowcami różne sytuacje. I najczęściej ich relacje brzmią tak, jak opisana przez autorkę postu, a prawda zawsze leży gdzieś po środku. W relacjach kierowców zawsze jest "omijałam szerokim łukiem" a rowerzysta "nagle i bez powodu napadł samochód".

A żeby z opisu pokrzywdzonej zrobić sytuację w której to ona stwarza realne zagrożenie, wystarczy kilka drobnych, pominiętych szczegółów. Znam to z autopsji.

Co wynika bezpośrednio z Pani relacji: Rozpoczęła Pani manewr wyprzedzania rowerzysty bez upewnienia się, że ma Pani wystarczająco dużo miejsca. Gdyby rowerzysta nie zjechał na środek pasa, co by Pani zrobiła widząc samochód z naprzeciwka? Zjechała bliżej rowerzysty spychając go do krawężnika, czy dokładnie to, co zrobiła Pani w opisanej sytuacji, czyli zmusiła kierującego do zmiany prędkości? Nie sądzę, żeby w tej sytuacji manewr rowerzysty cokolwiek zmienił, bo tak czy inaczej, doszło by do stworzenia realnego zagrożenia z Pani strony.

A może rowerzysta sygnalizował wcześniej zamiar skrętu w lewo (a Pani tego nie zauważyła, bo zasłaniał go wcześniejszy pojazd) i zbliżał się do lewej krawędzi pasa? A może po prostu, zgodnie z prawem, zajmował środek pasa ruchu przed skrzyżowaniem? Może to Pani nieświadomie rozpoczęła manewr wyprzedzania w momencie, którym nie powinna Pani tego robić?
  • Zakręt - jazda łukiem, niezależnie od jego promienia, nie jest zmianą kierunku jazdy w rozumieniu UPRD, chyba że znaki stanowią inaczej.
  • Jazda Prosto - oznacza w rozumieniu UPRD jazdę bez zmiany kierunku jazdy, niekoniecznie w linii prostej.
mp0011
 
Posty: 2449
Dołączył(a): poniedziałek 23 marca 2015, 01:15

Re: Czy to jest zagrożenie ruchu i może zostać zgłoszone?

Postprzez Cyryl » sobota 06 czerwca 2020, 06:26

Należy również pamiętać, że kierujący pojazdem bez silnika, czyli rowerzysta też, podczas gdy jest wyprzedzany, ma obowiązek ułatwienia wyprzedzania poprzez zjechanie jak najbliżej krawędzi jezdni, PoRD Art 24.6.

Z tego przepisu wynika, że rowerzysta powinien śledzić sytuację za sobą i dostosować się do niej.

Z doświadczenia jako kierowca samochodów, ale również rowerzysta, wiem że większość rowerzystów o tym nie wie i żaden się do tego nie stosuje.
Cyryl
 
Posty: 2495
Dołączył(a): niedziela 01 stycznia 2017, 19:54
Lokalizacja: Wrocław

Re: Czy to jest zagrożenie ruchu i może zostać zgłoszone?

Postprzez Henq » sobota 06 czerwca 2020, 10:20

a trąbaj na takowego, że coś nie tak robi np że jedzie środkiem drogi a obok ścieżka rowerowa to jeszcze po złości ci się właduje przed maskę jak go chcesz objechać.

jedź sobie spokojnie rowerkiem a tu cię trąbią bo pomimo że jest ścieżka to przecież na SoRO nie jest w kierunku w którym jedziesz a kierowcy nie rozumieją

wg mnie punkt widzenia zależy od punktu siedzenia, rowerzysta, kierowca, pieszy
Ta sama osoba trzy różne interpretacje w trakcie bycia każdą z nich :) :) :)
Im lepszy samochód terenowy - tym traktor musi dalej jechać.
Henq
 
Posty: 3999
Dołączył(a): środa 21 listopada 2012, 12:51


Powrót do Sytuacje na drodze

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Google [Bot] i 25 gości