STOP CHAM i podobne kompilacje

Tu możecie podzielić się uwagami lub wątpliwościami związanymi z poruszaniem się na drogach

Moderatorzy: dylek, ella, klebek

STOP CHAM i podobne kompilacje

Postprzez szymonix » czwartek 04 czerwca 2020, 19:12

Wiadomo, ze najpopularniejszy kanał na YT ogladają chyba wszyscy oprócz tych co tam są "bohaterami".. A oglądacie inne, zwłaszcza zagraniczne ?? Bo tam się też dzieje i wcale nie jesteśmy tacy najgorsi..
phpBB [media]
Avatar użytkownika
szymonix
 
Posty: 451
Dołączył(a): poniedziałek 14 maja 2018, 22:28

Re: STOP CHAM i podobne kompilacje

Postprzez Cyryl » piątek 05 czerwca 2020, 12:48

Ja nie oglądam, takie sytuacje na drodze widzę codziennie i na żywo, więc po co szukać na rynku wtórnym?

Ale uważam, że powinien powstać kanał o pozytywnych zachowaniach użytkowników dróg, tak dla równowagi.
Cyryl
 
Posty: 2495
Dołączył(a): niedziela 01 stycznia 2017, 19:54
Lokalizacja: Wrocław

Re: STOP CHAM i podobne kompilacje

Postprzez waw » piątek 05 czerwca 2020, 13:44

Ja uważam, że w sprawach wykroczeń i przestępstw drogowych działać powinny odpowiednie służby a nie społeczny lincz.inna sprawa że i z policji czasem wyciekają wizerunki lub personalia zatrzymanych.
waw
 
Posty: 1858
Dołączył(a): niedziela 05 lipca 2015, 13:59

Re: STOP CHAM i podobne kompilacje

Postprzez gumik » piątek 05 czerwca 2020, 23:52

W celach edukacyjnych warto pooglądać. Od razu noga lżejsza się robi.
"Krótki prawy zjazdowy" ;-) -> http://www.forum.prawojazdy.com.pl/viewtopic.php?f=3&t=35676&p=408094&hilit=kr%C3%B3tki#p408094
gumik
 
Posty: 3457
Dołączył(a): czwartek 15 września 2016, 18:14

Re: STOP CHAM i podobne kompilacje

Postprzez Cyryl » sobota 06 czerwca 2020, 06:13

gumik napisał(a):W celach edukacyjnych warto pooglądać. Od razu noga lżejsza się robi.


No właśnie nie do końca się z tym zgadzam.

Moim zdaniem w celach edukacyjnych lepiej uczyć, pokazywać pozytywne zachowania.
Podczas oglądania takich filmów przyszły kierujący dochodzi do wniosku, że takie są standardy zachowań na drodze, inni mogą - to ja też.
Trzeba pamiętać, że na filmach takie zachowania zwykle są bez konsekwencji, więc "co mi zrobią".

Wyobraź sobie że trenujesz klub z I polskiej ligi, czy na treningach będziesz pokazywał jak rozgrywa FC Barcelona, czy jak się psuje sytuacje na przykładzie meczy ligi okręgowej?
Cyryl
 
Posty: 2495
Dołączył(a): niedziela 01 stycznia 2017, 19:54
Lokalizacja: Wrocław

Re: STOP CHAM i podobne kompilacje

Postprzez Henq » sobota 06 czerwca 2020, 10:31

po to powstały te adresy:


mailowe by zgłaszać delikwentów :spoko:
nagraleś takowego wyślij na policję, niech odpowie za swoje czyny.
tutaj więcej na ten temat:
https://m.interia.pl/magazynauto/news,nId,2866641
Im lepszy samochód terenowy - tym traktor musi dalej jechać.
Henq
 
Posty: 3999
Dołączył(a): środa 21 listopada 2012, 12:51

Re: STOP CHAM i podobne kompilacje

Postprzez waw » niedziela 07 czerwca 2020, 13:33

Problem w tym, że takie skrzynki są często opanowane przez samozwańczych pieniaczy. Kilka tygodni temu było w programie "Państwo w państwie" pokazane jak w m. Podmaleniec jeden z mieszkańców terroryzuje innych wysylając ciągłe donosy na policję o błahe sprawy. Policja nie chce umażać spraw z obawy na to że samemu stanie się celem skarg i ataków więc kieruje sprawy do sądu, który je umarza.
Z drugiej strony stawia to np rowerzystów w sytuacji jako wyjętych spod prawa co zachęca wielu z nich do prowokowania i donoszenia.
waw
 
Posty: 1858
Dołączył(a): niedziela 05 lipca 2015, 13:59

Re: STOP CHAM i podobne kompilacje

Postprzez ks-rider » niedziela 07 czerwca 2020, 15:22

1:03 Polak jedzie ! :mrgreen:


:wink:
ks-rider
 
Posty: 3786
Dołączył(a): sobota 19 grudnia 2009, 21:47

Re: STOP CHAM i podobne kompilacje

Postprzez szymonix » poniedziałek 08 czerwca 2020, 18:42

phpBB [media]
Avatar użytkownika
szymonix
 
Posty: 451
Dołączył(a): poniedziałek 14 maja 2018, 22:28

Re: STOP CHAM i podobne kompilacje

Postprzez szymonix » poniedziałek 08 czerwca 2020, 19:09

phpBB [media]
Avatar użytkownika
szymonix
 
Posty: 451
Dołączył(a): poniedziałek 14 maja 2018, 22:28

Re: STOP CHAM i podobne kompilacje

Postprzez krislee » środa 10 czerwca 2020, 22:13

waw napisał(a):Ja uważam, że w sprawach wykroczeń i przestępstw drogowych działać powinny odpowiednie służby a nie społeczny lincz.inna sprawa że i z policji czasem wyciekają wizerunki lub personalia zatrzymanych.

No ale właśnie chodzi o to, że bardziej działa "psychiczny lincz".
To znaczy, jeśli są filmiki pokazujące jakieś zachowanie, a potem widać, że ludzie to zachowanie LINCZUJĄ, mówiąc "to są debile", "to są odpady cywilizacji" itd. To ten ktoś gdy ma popełnić taki czyn...nie czuje, że wszyscy co na niego patrzą okrzykną go bohaterem, tylko od razu wie, że ci z zewnątrz mają go za debila.
Niestety OBRAŻANIE i poniżanie działa bardziej na psychikę niż finansowe kary. Przecież dla Policji i prawa nie mają szacunku, ale jak ktoś powie, że jest "debilem" to tak go to ruszy, że mało nie wyskoczy z siebie :)

Pamiętam daawno temu był taki program na TVNTurbo. I tam też KOMENTATOR często używał różnorakich określeń "kierowca zamienił się rozumem z kozą", "głupota i brak inteligencji kierowcy", itd.
I TO RUSZAŁO LUDZI :D Do tego stopnia, że zaczęli pisać "obrażeni" do TVNTurbo, że lektor obraża ludzi :)
No i przestał obrażać.
I co... i nic, teraz wszyscy oglądają te programy i nie czują, że ktoś kto się tak zachowuje jest TĘPYM DEBILEM tylko... kulturalnym , cywilizowanym kierowcą, który popelnia błędy, ignoruje przepisy. Mądrym człowiekiem, który po prostu... nie stosuje się do przepisów. I wtedy faktycznie efekt ostracyzmu jest ZEROWY. A jeszcze bardziej przyklepują, że zachowują się "cywilizowanie".
Względem debila nie stosuje się inteligencji, to jest bezsensowne. Chamstwo jest najbardziej adekwatną metodą.
krislee
 
Posty: 113
Dołączył(a): czwartek 10 listopada 2005, 00:22

Re: STOP CHAM i podobne kompilacje

Postprzez Cyryl » czwartek 11 czerwca 2020, 06:22

krislee napisał(a):...Niestety OBRAŻANIE i poniżanie działa bardziej na psychikę niż finansowe kary...


dlaczego nie pójdziemy dalej, przecież jeszcze lepiej działają kary cielesne, nie mówiąc o karze śmierci, która załatwiłaby sprawę definitywnie.

ale nie wiem czy wiesz są takie kraje jak np. Arabia Saudyjska, gdzie za kradzież z bronią jest rozstrzelanie, zwykłą kradzież obcięcie ręki, ukrzyżowanie za zabójstwo.
i co ciekawsze zabójstwa tam są, proceder złodziejski ma się dobrze, więc wysokość i uciążliwość kary nie zawsze daje dobroczynny zapobiegawczy efekt.

jeżeli pominiemy zwykłych obywateli, to nawet książę Turki bin Saud al-Kabir (z rodziny królewskiej) został skazany na śmierć za zabicie mężczyzny podczas bójki w 2012 roku, a już w 2016 roku jeden z książąt z rodu Saudów władającego Arabią Saudyjską został wychłostany i osadzony w więzieniu za złamanie prawa, grozi mu ścięcie głowy mieczem, mimo że miesiąc wcześniej inny książę został ścięty za zabójstwo.

także z tym karaniem nie jest do końca tak jak piszesz.
Cyryl
 
Posty: 2495
Dołączył(a): niedziela 01 stycznia 2017, 19:54
Lokalizacja: Wrocław

Re: STOP CHAM i podobne kompilacje

Postprzez waw » czwartek 11 czerwca 2020, 17:38

Cyryl napisał(a):także z tym karaniem nie jest do końca tak jak piszesz.

No właśnie, z tym surowym karaniem nie zawsze jest tak jakby się oczekiwało. Z jednej strony zbyt surowe kary mogą odstraszać z danej profesji odpowiedzialnych i skrupulatnych ludzi (patrz kierowcy ciężarówek), z drugiej strony np. piloci samolotów nawet jak spowodują czyjąś śmierć ich odpowiedzialność jest praktycznie zerowa. A mimo to jest dużo bezpieczniej niż na drogach gdzie do więzienia można pójść już za drobny wypadek czy nawet wykroczenie (nie w Polsce). Jak to wytłumaczyć?
waw
 
Posty: 1858
Dołączył(a): niedziela 05 lipca 2015, 13:59

Re: STOP CHAM i podobne kompilacje

Postprzez krislee » czwartek 11 czerwca 2020, 22:35

Cyryl napisał(a):
krislee napisał(a):...Niestety OBRAŻANIE i poniżanie działa bardziej na psychikę niż finansowe kary...


dlaczego nie pójdziemy dalej, przecież jeszcze lepiej działają kary cielesne, nie mówiąc o karze śmierci, która załatwiłaby sprawę definitywnie.

Nie wiem, jak ty chcesz iść dalej... to już twój fikołek, a nie mój. Mnie w to nie mieszaj. Ja ci powiedziałem zaobserwowany fakt. A, że udajesz, że nie rozumiesz różnicy "w sile" między tym co ja powiedziałem, a metodami które ty podrzuciłeś to... to co mi do tego.

Jest wiele rzeczy, których ludzie nie robią bo... byli by traktowani jak debile, byli by wyśmiewani (mówię o jakiś tam normach zachowań społecznych). I strach przed społecznym poniżeniem (bycie wyśmianym)... ma moc.
Karanie nie jest... masowe i ma mniejszą siłę rażenia. Nawet jeśli zostaną nagłośnione w mediach to i tak część społeczeństwa 'usprawiedliwia', że to "Policja zła" i ci ukarani czują się jak 'męczennicy'. Ale jak to społeczeństwo MASOWO jakieś zachowania piętnuje i poniża... to tworzy się moda, norma. I ten ktoś już wie, że to nie tylko policja gdy go przyłapie powie, że "zrobił źle". Tylko, że masa ludzi będzie go miała za debila.

No nie wiem. Może metafora ze szkołą? Tzn. jeśli nauczyciele, dyrektor mówili o jakimś uczniu źle...to tylko się śmiał, przyklepywał piątki z kolegami, że jest niezłym kozakiem. Ale ośmieszenie i poniżenie w oczach klasy, czy rówieśników z podwórka... to był straszniejsze.

Czyż nie?
Względem debila nie stosuje się inteligencji, to jest bezsensowne. Chamstwo jest najbardziej adekwatną metodą.
krislee
 
Posty: 113
Dołączył(a): czwartek 10 listopada 2005, 00:22

Re: STOP CHAM i podobne kompilacje

Postprzez Cyryl » piątek 12 czerwca 2020, 00:25

Nie bardzo zrozumieliśmy się.

Osoby łamiące prawo powinny być karane, ale zgodnie z prawem.

Jeżeli nasza policja nie potrafi, nie może, nie chce, nie ma czasu, to Ty jej nie zastąpisz takim działaniem.

Co więcej można odnieść wrażenie oglądając takie kanały na YT, że wszyscy, każdy z nas jeździ źle celowo narażając innych na niebezpieczeństwo, a tak (moim zdaniem) nie jest.

Choć takich sytuacji na drodze nie brakuje, jednak większość kierowców wyjeżdża na drogi aby w miarę bezpiecznie przenieść z punktu A do B, a znacząca część sytuacji wynika z pośpiechu, roztargnienia, braku koncentracji itp.

Takie stawianie sprawy powoduje, że widzimy w każdym innym użytkowniku dróg wroga, a czasem nawet w takich sytuacjach wystarczy przepraszający gest, uśmiech i ciśnienie schodzi.

Jeżeli gość przed Tobą jedzie kilometr z włączonym kierunkowskazem i zrównując się z nim powiesz:
wyłącz ten kierunkowskaz idioto, to odpowie Ci agresja.

Jeżeli powiesz:
proszę wyłączyć kierunkowskaz, bo po tygodniu spali się panu żarówka, to reakcja będzie zupełnie inna.
Kiedyś to wypróbuj.

Umiejętność poruszania się po drogach to nie tylko technika jazdy, ale przede wszystkim umiejętność współżycia z innymi użytkownikami dróg.
Cyryl
 
Posty: 2495
Dołączył(a): niedziela 01 stycznia 2017, 19:54
Lokalizacja: Wrocław

Następna strona

Powrót do Sytuacje na drodze

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Majestic-12 [Bot] i 84 gości