STOP CHAM i podobne kompilacje

Tu możecie podzielić się uwagami lub wątpliwościami związanymi z poruszaniem się na drogach

Moderatorzy: dylek, ella, klebek

Re: STOP CHAM i podobne kompilacje

Postprzez waw » środa 24 lutego 2021, 16:39

gumik napisał(a):To czemu się odezwałeś?

Bo pisałem mądre rzeczy.
waw
 
Posty: 1858
Dołączył(a): niedziela 05 lipca 2015, 13:59

Re: STOP CHAM i podobne kompilacje

Postprzez mp0011 » środa 24 lutego 2021, 19:47

Walenie po masce po tym, jak kierowca agresywnie rusza w kierunku stojącego pieszego...? To po prostu sygnał dźwiękowy. Widocznie kierowca jest ślepy i niedowidzi...

A pieszy miał co zrobić? Stanąć przy płotku i ryzykować przejechanie palców? A może rzucić się w błoto przez plotek...?
  • Zakręt - jazda łukiem, niezależnie od jego promienia, nie jest zmianą kierunku jazdy w rozumieniu UPRD, chyba że znaki stanowią inaczej.
  • Jazda Prosto - oznacza w rozumieniu UPRD jazdę bez zmiany kierunku jazdy, niekoniecznie w linii prostej.
mp0011
 
Posty: 2449
Dołączył(a): poniedziałek 23 marca 2015, 01:15

Re: STOP CHAM i podobne kompilacje

Postprzez LeszkoII » czwartek 25 lutego 2021, 09:06

W tym nagraniu widzę jeszcze jeden "ciekawy" motyw. Mianowicie naruszenie nietykalności cielesnej. I nie chodzi mi o szarpaninę, tylko o dotknięcie pojazdem pieszego. Moim zdaniem taka właśnie kwalifikacja (przestępstwo z oskarżenia prywatnego) powinna mieć zastosowanie w przypadku, gdy pojazd porusza się baaaaaardzo wolno (do 0,5 km/h) a pieszy stawia opór --- jako pieszy świadomy, a nie leżący na drodze w ramach protestu.

Tak poza tematem, zastanawiałem się też czy ochlapanie pieszego pojazdem też kwalifikuje się jako naruszenie nietykalności cielesnej. Obecnie twierdzę że owszem. Zatem nietrudno popełnić pierwszeństwo w tak niepozornej i statystycznie dość częstej sytuacji.
Avatar użytkownika
LeszkoII
 
Posty: 7756
Dołączył(a): niedziela 07 października 2012, 13:53

Re: STOP CHAM i podobne kompilacje

Postprzez waw » piątek 26 lutego 2021, 20:34

mp0011 napisał(a):Walenie po masce po tym, jak kierowca agresywnie rusza w kierunku stojącego pieszego...? To po prostu sygnał dźwiękowy. Widocznie kierowca jest ślepy i niedowidzi...

A pieszy miał co zrobić? Stanąć przy płotku i ryzykować przejechanie palców? A może rzucić się w błoto przez plotek...?

A co miał zrobić w tym momencie kierowca? Miejsca do minięcia się było wystarczająco by było to bezpiecznie. Zabrakło tylko dobrej woli.
Z tym agresywnym ruszaniem to ośmieszyłeś się po całości. Z podobną, albo i większą "agresją" rusza 95% kierowców spod świateł. Także uważaj bo cię któryś zaatakuje :lol:
waw
 
Posty: 1858
Dołączył(a): niedziela 05 lipca 2015, 13:59

Re: STOP CHAM i podobne kompilacje

Postprzez gumik » piątek 26 lutego 2021, 20:58

waw napisał(a):
gumik napisał(a):To czemu się odezwałeś?

Bo pisałem mądre rzeczy.

A to przepraszam.
"Krótki prawy zjazdowy" ;-) -> http://www.forum.prawojazdy.com.pl/viewtopic.php?f=3&t=35676&p=408094&hilit=kr%C3%B3tki#p408094
gumik
 
Posty: 3457
Dołączył(a): czwartek 15 września 2016, 18:14

Re: STOP CHAM i podobne kompilacje

Postprzez mp0011 » sobota 27 lutego 2021, 01:32

waw napisał(a):
mp0011 napisał(a):Walenie po masce po tym, jak kierowca agresywnie rusza w kierunku stojącego pieszego...? To po prostu sygnał dźwiękowy. Widocznie kierowca jest ślepy i niedowidzi...

A pieszy miał co zrobić? Stanąć przy płotku i ryzykować przejechanie palców? A może rzucić się w błoto przez plotek...?

A co miał zrobić w tym momencie kierowca? Miejsca do minięcia się było wystarczająco by było to bezpiecznie. Zabrakło tylko dobrej woli.
Z tym agresywnym ruszaniem to ośmieszyłeś się po całości. Z podobną, albo i większą "agresją" rusza 95% kierowców spod świateł. Także uważaj bo cię któryś zaatakuje :lol:


Po pierwsze, nie zaczynać konwersacji od pokazania środkowego palca. To zazwyczaj utrudnia dalsze osiągnięcie kompromisu i zniechęca do ustępstw.

Po drugie, wyjść z jakimś papierem i na spokojnie wyjaśnić, że ma prawo tędy jechać na podstawie zgody zarządcy terenu. Można założyć, że nie każdy pieszy wie, że PoRD i wynikający z niego zakaz jazdy po chodnikach obowiązuje na drogach publicznych, a alejka parkowa taką nie jest. W takiej sytuacji wykazanie niewiedzy zazwyczaj skutkuje. Nagrywający przyłapany na niewiedzy traci motywację do dalszego nagrywania oraz publikacji filmu.

Po trzecie, agresja o której pisałem to forma pokazania dominacji i zastraszenia pieszego, a nie dynamiki jazdy.

Sam to przerabiałem nieraz. Stoisz za pojazdem lub przed, a kierowca rusza, strasząc potrąceniem. To jest forma agresji. W niektórych państwach jest to traktowane na równi z grożeniem bronią.

"agresywne ruszanie" w 0:53.
phpBB [media]


Albo tu, na wstecznym...
phpBB [media]
  • Zakręt - jazda łukiem, niezależnie od jego promienia, nie jest zmianą kierunku jazdy w rozumieniu UPRD, chyba że znaki stanowią inaczej.
  • Jazda Prosto - oznacza w rozumieniu UPRD jazdę bez zmiany kierunku jazdy, niekoniecznie w linii prostej.
mp0011
 
Posty: 2449
Dołączył(a): poniedziałek 23 marca 2015, 01:15

Re: STOP CHAM i podobne kompilacje

Postprzez LeszkoII » sobota 27 lutego 2021, 07:16

mp0011 napisał(a):Po drugie, wyjść z jakimś papierem i na spokojnie wyjaśnić, że ma prawo tędy jechać na podstawie zgody zarządcy terenu.
"Papier", który masz na myśli, nie jest aktem powszechnie obowiązującym, przez co nie ma mocy prawnej w odbywającym się ruchu drogowym.

Dla przykładu opiszę sytuację z życia wziętą. Dotyczy parkowania, ale idea jest podobna.
Mianowicie, kiedyś zatrzymałem się na chodniku (samochód w całości na chodniku, równolegle do krawędzi, odległości dla pieszych zachowane, wszelkie wymogi ogólne spełnione). Żadnego zakazu, ustanowionego prawem powszechnie obowiązującym (przepisy uPoRD), nie złamałem. Po chwili, a więc był to już postój pojazdu, do szyby zapukał pan, który - jak się okazało - był właścicielem lodziarni znajdującej się na wysokości auta. Oświadczył, że nie mogę tutaj parkować i poprosił o opuszczenie miejsca. Zapytałem go, na jakiej podstawie prawnej. Odpowiedział jedynie, że o tym dowiem się od straży miejskiej / policji (nie pamiętam). Dość szybko skojarzyłem, że właściciel posesji mógł wydzierżawić część chodnika, na odcinku wejścia (tworzenia się kolejki) do restauracji. No dobrze. Zakładam, że tak było. Można bowiem wydzierżawić sobie kawałek chodnika w celu np. handlowania kwiatami przy cmentarzu, sprzedaży truskawek etc. Problem w tym, że kierujący nie ma pojęcia (bo niby skąd by miał mieć), że narusza prywatny teren. Oczywiście odpuściłem.

I teraz konkluzja: czy oświadczenie właściciela wystosowane w formie ustnej i/lub okazanie kierującemu pozwolenia na dzierżawę chodnika ma jakąkolwiek moc prawną? Moim zdaniem należałoby odpowiednio oznakować to miejsce (B-36, koperta P-20, ewentualnie formalnie niepoprawne P-21). Można by też "zablokować" wjazd w to miejsce (słupek, donica z kwietnikiem).

Wracając do ostatniego tematu, wydaje się że zabrakło dobrej woli obydwu uczestników ruchu drogowego.
Mamy tutaj dwie znane, z psychologicznego punktu widzenia, postawy:
(A) postawa: mam rację, ale nie musze nikomu tłumaczyć swoich argumentów ZA;
(B) postawa: nagrywam wszystko, co zassie YT i będzie super filmik, super hejt; będę ryzykował i nie ustąpię, trochę się podroczę, sprowokuję do... .
Avatar użytkownika
LeszkoII
 
Posty: 7756
Dołączył(a): niedziela 07 października 2012, 13:53

Re: STOP CHAM i podobne kompilacje

Postprzez gumik » sobota 27 lutego 2021, 09:55

Ciekawi mnie czemu nie próbował zatrzymywać drugiego pojazdu, który jechał później. (Na drugim "pasie").
"Krótki prawy zjazdowy" ;-) -> http://www.forum.prawojazdy.com.pl/viewtopic.php?f=3&t=35676&p=408094&hilit=kr%C3%B3tki#p408094
gumik
 
Posty: 3457
Dołączył(a): czwartek 15 września 2016, 18:14

Re: STOP CHAM i podobne kompilacje

Postprzez mp0011 » sobota 27 lutego 2021, 15:44

gumik napisał(a):Ciekawi mnie czemu nie próbował zatrzymywać drugiego pojazdu, który jechał później. (Na drugim "pasie").


Pewnie dlatego, że widział sygnały świetlne (choć wyłączone). Zdecydowanie nie jest to pojazd, który wygląda na Janusza, który sobie skraca drogę przez park.

Swoją drogą, oznakowanie pojazdu oraz włączone sygnały także nie pozwalają na jazdę gdziekolwiek i robienie co się takiemu podoba. Przykładowo, pojazdy obsługujące stacje Veturillo mają żółte sygnały, ale mają jednocześnie w umowie zapis o zakazie blokowania dróg rowerowych oraz chodnika podczas czynności służbowych.

I jeszcze może podobna sytuacja, tylko odwrotna. Ulica Chmielna w Warszawie. Jest to formalnie normalna jezdnia, chodniki wyznaczone po bokach przy pomocy kolorowego paska kostki. Pomimo tego, piesi traktują ją jak deptak i często-gęsto chodzą całą szerokością, bez patrzenia, z nosami w telefonach.. i mają pretensje do kierujących...
  • Zakręt - jazda łukiem, niezależnie od jego promienia, nie jest zmianą kierunku jazdy w rozumieniu UPRD, chyba że znaki stanowią inaczej.
  • Jazda Prosto - oznacza w rozumieniu UPRD jazdę bez zmiany kierunku jazdy, niekoniecznie w linii prostej.
mp0011
 
Posty: 2449
Dołączył(a): poniedziałek 23 marca 2015, 01:15

Poprzednia strona

Powrót do Sytuacje na drodze

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 65 gości