Czy każda droga z osią jezdni ma co najmniej dwa pasy ruchu?

Tu możecie podzielić się uwagami lub wątpliwościami związanymi z poruszaniem się na drogach

Moderatorzy: dylek, ella, klebek

Czy każda droga z osią jezdni ma co najmniej dwa pasy ruchu?

Postprzez Marcel2727 » wtorek 16 czerwca 2020, 21:57

Pas ruchu – każdy z podłużnych pasów jezdni wystarczający do ruchu jednego rzędu pojazdów wielośladowych, oznaczony lub nieoznaczony znakami drogowymi.

Oś jezdni- to wyobrażalna lub wyznaczona za pomocą znaków poziomych, linia, która dzieli jezdnię na połowy.

Z czego czytam to taka droga ma tylko wyznaczoną oś jezdni i nie można np. wyprzedzić z prawej. Tymczasem z tego co tutaj napisano to wychodzi na to, że są dwa pasy jezdni, bo poruszają dwa rzędy pojazdów tylko w różnych kierunkach. Zatem jak to w końcu jest? :hmm:
Marcel2727
 
Posty: 833
Dołączył(a): środa 14 sierpnia 2019, 23:11

Re: Czy każda droga z osią jezdni ma co najmniej dwa pasy ru

Postprzez Cyryl » środa 17 czerwca 2020, 06:10

a nie mógłbyś tego napisać po polsku?
Cyryl
 
Posty: 2495
Dołączył(a): niedziela 01 stycznia 2017, 19:54
Lokalizacja: Wrocław

Re: Czy każda droga z osią jezdni ma co najmniej dwa pasy ru

Postprzez Cyryl » środa 17 czerwca 2020, 08:32

Marcel2727 napisał(a):Pas ruchu – każdy z podłużnych pasów jezdni wystarczający do ruchu jednego rzędu pojazdów wielośladowych, oznaczony lub nieoznaczony znakami drogowymi...


definicja poprawna.

Marcel2727 napisał(a):Oś jezdni- to wyobrażalna lub wyznaczona za pomocą znaków poziomych, linia, która dzieli jezdnię na połowy...


skąd to wziąłeś - nie wiem i dlaczego jezdnia nie może być asymetryczna?

Marcel2727 napisał(a):Z czego czytam...


właśnie z czego Ty czytasz?

Marcel2727 napisał(a):to taka droga ma tylko wyznaczoną oś jezdni i nie można np. wyprzedzić z prawej...


a dlaczego na jezdni z wyznaczoną osią nie można wyprzedzać, czy to z prawej, czy to z lewej?

Marcel2727 napisał(a):Tymczasem z tego co tutaj napisano...


nie co tu napisano, ale co sam napisałem

Marcel2727 napisał(a):to wychodzi na to, że są dwa pasy jezdni...


mógłbyś znaleźć definicję "pas jezdni"?

Marcel2727 napisał(a):bo poruszają dwa rzędy pojazdów tylko w różnych kierunkach...


a gdyby poruszały się NIE tylko w różnych kierunkach?

Marcel2727 napisał(a):Zatem jak to w końcu jest? :hmm:


gdybym wiedział co chciałeś napisać, gdybym wiedział o co chcesz zapytać, to miałbym szanse na próbę odpowiedzi, ale w takiej formie wypowiedzi jest to po prostu niemożliwe.

przydałaby się do tego jakaś maszyna deszyfrująca.
myślę, że ta która złamała kod Enigmy nie dałaby tu rady.
Cyryl
 
Posty: 2495
Dołączył(a): niedziela 01 stycznia 2017, 19:54
Lokalizacja: Wrocław

Re: Czy każda droga z osią jezdni ma co najmniej dwa pasy ru

Postprzez Marcel2727 » środa 17 czerwca 2020, 13:08

Pytanie masz w temacie, zatem jeśli jest oś jezdni nawet nieoznaczona to są dwa pasy ruchu?

skąd to wziąłeś - nie wiem i dlaczego jezdnia nie może być asymetryczna?


Właśnie też mnie to zastanawiało, bo w PoRD nie mogłem znaleźć żadnej definicji osi jezdni.

właśnie z czego Ty czytasz?


https://motoryzacja.interia.pl/wiadomos ... Id,2390351

a dlaczego na jezdni z wyznaczoną osią nie można wyprzedzać, czy to z prawej, czy to z lewej?


Tutaj znowu masz artykuł:
Zapamiętajcie: Brak na jezdni wymalowanych linii wyznaczających pasy ruchu oznacza automatycznie zakaz wyprzedzania z prawej strony. Dotyczy to zarówno jezdni jednokierunkowych, jak i dwukierunkowych.


W tej sytuacji pasy ruchu nie są wyznaczone, wyznaczona jest tylko oś jezdni, więc tutaj wyprzedzanie z prawej strony jest zabronione.


Co pasa jezdni jest to pomyłka, chodziło oczywiście o pas ruchu.

a gdyby poruszały się NIE tylko w różnych kierunkach?


To był przykład, nie napisałem że nie mogą poruszać się nie tylko w różnych kierunkach.
Marcel2727
 
Posty: 833
Dołączył(a): środa 14 sierpnia 2019, 23:11

Re: Czy każda droga z osią jezdni ma co najmniej dwa pasy ru

Postprzez MarcinLDK » środa 17 czerwca 2020, 17:35

Każda jezdnia ma oś, ale nie każda jezdnia ma co najmniej dwa pasy ruchu. Oś jezdni nie ma żadnego znaczenia dla definicji pasa ruchu. Jeśli jezdnia jest na tyle wąska, że nie zmieszczą się na niej dwa rzędy pojazdów wielośladowych (pojazdy muszą zjeżdżać z jezdni podczas wymijania), to nie ma dwóch pasów ruchu.
MarcinLDK
 
Posty: 247
Dołączył(a): czwartek 18 lipca 2019, 12:05

Re: Czy każda droga z osią jezdni ma co najmniej dwa pasy ru

Postprzez Cyryl » środa 17 czerwca 2020, 17:37

1. A nie lepiej poczytać PoRD?
Masz tam oddział wyprzedzania i tam dowiesz się gdzie i w jakich warunkach można wyprzedzać z prawej.

2. Oś jezdni może być tylko na drogach jednojezdniowych, ale te jezdnie mogą mieć pasy ruchu niewyznaczone, albo wyznaczone - droga jednojezdniowa o czterech pasach ruchu.

3. Oś jezdni nie wyznacza pasów ruchu, ale oddziela części jezdni przeznaczone do poruszania się w przeciwnych kierunkach, ale nie musi dzielić jezdni symetrycznie, np. z jednej strony pasy ruchu nieoznaczone, z drugiej dwa oznaczone.
Cyryl
 
Posty: 2495
Dołączył(a): niedziela 01 stycznia 2017, 19:54
Lokalizacja: Wrocław

Re: Czy każda droga z osią jezdni ma co najmniej dwa pasy ru

Postprzez Marcel2727 » środa 17 czerwca 2020, 20:34

Czyli oś jezdni nie musi (Twój przykład) lub może wyznaczać (droga jednojezdniowa, gdzie zmieszczą się dwa samochody z linią przerywaną) pasy ruchu?
Marcel2727
 
Posty: 833
Dołączył(a): środa 14 sierpnia 2019, 23:11

Re: Czy każda droga z osią jezdni ma co najmniej dwa pasy ru

Postprzez Cyryl » środa 17 czerwca 2020, 21:35

Marcel2727 napisał(a):Czyli oś jezdni nie musi (Twój przykład) lub może wyznaczać (droga jednojezdniowa, gdzie zmieszczą się dwa samochody z linią przerywaną) pasy ruchu?


nie wiem czy umiesz czytać?

wcześniej pisałem:
Cyryl napisał(a):...3. Oś jezdni nie wyznacza pasów ruchu, ale oddziela części jezdni przeznaczone do poruszania się w przeciwnych kierunkach...


jeżeli weźmiemy zwykłą drogę z jezdnią dwukierunkową (szerokość około 6m), to jeżeli oś dzieli ją symetrycznie, to na szerokości jednej połówki może się zmieścić ciężarówka (szerokość 2,55m) autobus ( 2,5m) albo dwa Deawoo Tico obok siebie o szerokości 1,4m.

w definicji pasa ruchu masz - "jednego rzędu pojazdów", ale nie jest powiedziane jakiej szerokości muszą być te pojazdy.
dlatego dla jednych pojazdów ten nieoznaczony pas runu może mieć prawie 3m, a dla drugich 1,5m.

szerokości nieoznaczonego pasa ruchu nie definiuje szerokość jezdni czy jej połowy, ale szerokość pojazdu jaki się nią porusza.
Cyryl
 
Posty: 2495
Dołączył(a): niedziela 01 stycznia 2017, 19:54
Lokalizacja: Wrocław

Re: Czy każda droga z osią jezdni ma co najmniej dwa pasy ru

Postprzez MarcinLDK » środa 17 czerwca 2020, 23:18

Cyryl napisał(a):...3. Oś jezdni nie wyznacza pasów ruchu, ale oddziela części jezdni przeznaczone do poruszania się w przeciwnych kierunkach...

Cyryl napisał(a):[...]jeżeli oś dzieli ją symetrycznie.

"Oś jezdni" to coś innego niż podłużna oś symetrii jezdni? Może dzielić jezdnię niesymetrycznie?
MarcinLDK
 
Posty: 247
Dołączył(a): czwartek 18 lipca 2019, 12:05

Re: Czy każda droga z osią jezdni ma co najmniej dwa pasy ru

Postprzez Cyryl » czwartek 18 czerwca 2020, 05:06

oczywiście, ona nie dzieli zawsze symetrycznie, ale oddziela części ejzdni przeznaczone do poruszania się w przeciwnych kierunkach:

może dzielić jezdnię na dwie części bez wyznaczonych pasów ruchu i tak, że po jednej stronie są dwa oznaczone pasy, a z drugiej nie oznaczone.
Załączniki
Oś jezdni 1.png
Oś jezdni 2.png
Oś jezdni 2.png (192.91 KiB) Przeglądane 7804 razy
Cyryl
 
Posty: 2495
Dołączył(a): niedziela 01 stycznia 2017, 19:54
Lokalizacja: Wrocław

Re: Czy każda droga z osią jezdni ma co najmniej dwa pasy ru

Postprzez szymonix » czwartek 18 czerwca 2020, 10:38

Marcel2727 napisał(a): oś jezdni

Ty zrób może najpierw jakieś uprawnienia.. :lol: :lol:
Cyryl napisał(a):A nie lepiej poczytać PoRD?

Zazdroszczę cierpliwości - nie karm trolla.. :thumb2: :thumb2:
Avatar użytkownika
szymonix
 
Posty: 451
Dołączył(a): poniedziałek 14 maja 2018, 22:28

Re: Czy każda droga z osią jezdni ma co najmniej dwa pasy ru

Postprzez MarcinLDK » czwartek 18 czerwca 2020, 12:01

Z czego to wynika? Nie spotkałem się nigdy z definicją legalną osi jezdni (istnieje w ogóle taka?), a jeśli definicji legalnej nie ma, to należy rozumieć wyrażenia, których ustawodawca używa, w miarę możliwości zgodnie z ich zwykłym znaczeniem w języku polskim.
MarcinLDK
 
Posty: 247
Dołączył(a): czwartek 18 lipca 2019, 12:05

Re: Czy każda droga z osią jezdni ma co najmniej dwa pasy ru

Postprzez Cyryl » czwartek 18 czerwca 2020, 13:40

Nie bardzo wiem jak to wyjaśnić, ale spróbujmy:

W geometrii oś dzieli coś na pół idealnie równo.

Natomiast jezdnia dwukierunkowa jest symetryczna, ale nie w geometrycznym znaczeniu, bo symetria znaczy tutaj, że dopuszczony jest ruch w obu kierunkach, ale szerokość dla tych kierunków nie musi być identyczna.

Tak jak na zamieszczonych zdjęciach.
Cyryl
 
Posty: 2495
Dołączył(a): niedziela 01 stycznia 2017, 19:54
Lokalizacja: Wrocław

Re: Czy każda droga z osią jezdni ma co najmniej dwa pasy ru

Postprzez Marcel2727 » czwartek 18 czerwca 2020, 14:14

Oczywiście Szymonix musi się przypierdzielić mimo, że to było pomyłka do której się przyznałem i nazwać mnie trollem :thumb2:

Cyryl napisał(a):
Marcel2727 napisał(a):Czyli oś jezdni nie musi (Twój przykład) lub może wyznaczać (droga jednojezdniowa, gdzie zmieszczą się dwa samochody z linią przerywaną) pasy ruchu?


nie wiem czy umiesz czytać?

wcześniej pisałem:
Cyryl napisał(a):...3. Oś jezdni nie wyznacza pasów ruchu, ale oddziela części jezdni przeznaczone do poruszania się w przeciwnych kierunkach...


jeżeli weźmiemy zwykłą drogę z jezdnią dwukierunkową (szerokość około 6m), to jeżeli oś dzieli ją symetrycznie, to na szerokości jednej połówki może się zmieścić ciężarówka (szerokość 2,55m) autobus ( 2,5m) albo dwa Deawoo Tico obok siebie o szerokości 1,4m.

w definicji pasa ruchu masz - "jednego rzędu pojazdów", ale nie jest powiedziane jakiej szerokości muszą być te pojazdy.
dlatego dla jednych pojazdów ten nieoznaczony pas runu może mieć prawie 3m, a dla drugich 1,5m.

szerokości nieoznaczonego pasa ruchu nie definiuje szerokość jezdni czy jej połowy, ale szerokość pojazdu jaki się nią porusza.


Czyli pas ruchu wyznacza szerokość pojazdu.

Powiedzmy, że jest jeszcze sytuacja, gdzie są cztery pasy ruchu nieoznaczone i na środku przerywana oś jezdni - na takiej drodze można wyprzedzać tylko i wyłącznie z lewej strony nie ważne na jakich pasach by się to działo, bo nie są wyznaczone pasy ruchu, chyba że jakiś pojazd byłby w stanie zająć te "dwa pasy ruchu". Na przykładzie niech to będzie Fiat Seicento i autobus KM.

Jeszcze pytanie jak interpretować ten przepis, bo droga może mieć zarówno wyznaczone jak i nie pasy ruchu:

Dopuszcza się wyprzedzanie z prawej strony na odcinku drogi z wyznaczonymi pasami ruchu

Rozumiem, że jak są cztery pasy ruchu z czego dwa wyznaczone to tylko na jednym z nich można wyprzedzać z prawej.
Marcel2727
 
Posty: 833
Dołączył(a): środa 14 sierpnia 2019, 23:11

Re: Czy każda droga z osią jezdni ma co najmniej dwa pasy ru

Postprzez Cyryl » czwartek 18 czerwca 2020, 14:55

Prosiłem o przeczytanie PoRD oddział Wyprzedzania, ale w całości.
Cyryl
 
Posty: 2495
Dołączył(a): niedziela 01 stycznia 2017, 19:54
Lokalizacja: Wrocław

Następna strona

Powrót do Sytuacje na drodze

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 118 gości