Czy każda droga z osią jezdni ma co najmniej dwa pasy ruchu?

Tu możecie podzielić się uwagami lub wątpliwościami związanymi z poruszaniem się na drogach

Moderatorzy: dylek, ella, klebek

Re: Czy każda droga z osią jezdni ma co najmniej dwa pasy ru

Postprzez szymonix » sobota 20 czerwca 2020, 11:13

szymonix stwierdza fakt a nie przypierdziela się - zrób uprawnienia to wtedy 99% tych bzdur tu nie będzie, zaśmiecasz forum i podpuszczasz Cyryla a on się daje, zamiast przestać karmić trolla.. Dziwie mu się - juz większość tu piszących olało filozofie marcelka.. :spoko: :spoko:
Avatar użytkownika
szymonix
 
Posty: 451
Dołączył(a): poniedziałek 14 maja 2018, 22:28

Re: Czy każda droga z osią jezdni ma co najmniej dwa pasy ru

Postprzez Marcel2727 » sobota 20 czerwca 2020, 12:36

szymonix napisał(a):szymonix stwierdza fakt a nie przypierdziela się - zrób uprawnienia to wtedy 99% tych bzdur tu nie będzie, zaśmiecasz forum i podpuszczasz Cyryla a on się daje, zamiast przestać karmić trolla.. Dziwie mu się - juz większość tu piszących olało filozofie marcelka.. :spoko: :spoko:


Co tu jest bzdurą? Ciągle piszesz o tym jak głupie są moje tematy, a nie potrafisz tego wskazać stąd Cyryl i cała reszta Cię po prostu ignoruje :wink: Nie potrafisz nic konkretnego napisać, więc Twoje wypowiedzi nic nie znaczą - proste.
Marcel2727
 
Posty: 833
Dołączył(a): środa 14 sierpnia 2019, 23:11

Re: Czy każda droga z osią jezdni ma co najmniej dwa pasy ru

Postprzez Cyryl » niedziela 21 czerwca 2020, 19:52

Marcel2727 napisał(a):...Cyryl i cała reszta Cię po prostu...


proszę mówić za siebie.

ja nie potrzebuję ani rzecznika prasowego, ani adwokata (jeszcze).
Cyryl
 
Posty: 2495
Dołączył(a): niedziela 01 stycznia 2017, 19:54
Lokalizacja: Wrocław

Re: Czy każda droga z osią jezdni ma co najmniej dwa pasy ru

Postprzez Henq » niedziela 21 czerwca 2020, 19:53

Marcel2727 napisał(a):Przepraszam za zamieszanie, teraz wiem, że chodzi o całą drogą od punktu A do B, gdzie są wyznaczone pasy ruchu

cały czas to miałeś w przepisie muszą być wyznaczone pasy żeby można było wyprzedzać z prawej strony jak pytasz o samochody.
Im lepszy samochód terenowy - tym traktor musi dalej jechać.
Henq
 
Posty: 3999
Dołączył(a): środa 21 listopada 2012, 12:51

Re: Czy każda droga z osią jezdni ma co najmniej dwa pasy ru

Postprzez Marcel2727 » wtorek 23 czerwca 2020, 21:12

Mega skomplikowałem to pytanie.

Chodziło mi o to czy można w ogóle wyprzedzić z prawej strony na nieoznakowanym pasie? W sensie czy istnieje taka sytuacja, gdzie jest to dozwolone.
Marcel2727
 
Posty: 833
Dołączył(a): środa 14 sierpnia 2019, 23:11

Re: Czy każda droga z osią jezdni ma co najmniej dwa pasy ru

Postprzez MarcinLDK » wtorek 23 czerwca 2020, 21:55

Istnieją takie sytuacje. Zaliczają się do nich: wyprzedzanie pojazdu sygnalizującego zamiar zmiany kierunku jazdy w lewo, wyprzedzanie pojazdu szynowego, wyprzedzanie powoli jadącego pojazdu (innego niż rower) przez rowerzystę.
MarcinLDK
 
Posty: 247
Dołączył(a): czwartek 18 lipca 2019, 12:05

Re: Czy każda droga z osią jezdni ma co najmniej dwa pasy ru

Postprzez Marcel2727 » wtorek 23 czerwca 2020, 22:55

MarcinLDK napisał(a):Istnieją takie sytuacje. Zaliczają się do nich: wyprzedzanie pojazdu sygnalizującego zamiar zmiany kierunku jazdy w lewo, wyprzedzanie pojazdu szynowego, wyprzedzanie powoli jadącego pojazdu (innego niż rower) przez rowerzystę.


Pojazd szynowy może być wyprzedzany tylko z prawej strony, chyba że położenie torów uniemożliwia takie wyprzedzanie lub wyprzedzanie odbywa się na jezdni jednokierunkowej.

Wyprzedzanie pojazdu lub uczestnika ruchu, który sygnalizuje zamiar skręcenia w lewo, może odbywać się tylko z jego prawej strony.

Kierujący rowerem może wyprzedzać inne niż rower powoli jadące pojazdy z ich prawej strony.

Nie zrozumiałeś kompletnie tych przepisów, mówią one kiedy można wyprzedzać z prawej, ale nie gdzie, od tego masz inny przepis:

Dopuszcza się wyprzedzanie z prawej strony na odcinku drogi z wyznaczonymi pasami ruchu, przy zachowaniu warunków określonych w ust. 1 i 7.


Na chłopski rozum to pojazd skręcający w lewo można wyprzedzić tylko z prawej strony na drodze z wyznaczonymi pasami ruchu - parę razy odpowiedziałem błędnie na to pytanie, ale na szczęście wtedy uczyłem się pytań z płyty.
Marcel2727
 
Posty: 833
Dołączył(a): środa 14 sierpnia 2019, 23:11

Re: Czy każda droga z osią jezdni ma co najmniej dwa pasy ru

Postprzez MarcinLDK » wtorek 23 czerwca 2020, 23:57

W przypadkach, które wymieniłem, nie ma potrzeby dopuszczania wyprzedzania z prawej strony, ponieważ w tych okolicznościach nie jest ono w ogóle zabronione. Tak brzmi przepis, który - co do zasady - zabrania wyprzedzania z prawej strony:

Kierujący pojazdem jest obowiązany przy wyprzedzaniu przejeżdżać z lewej strony wyprzedzanego pojazdu, z zastrzeżeniem ust. 4, 5, 10 i 12

Ustęp 4. dotyczy pojazdu szynowego, ustęp 5. pojazdu sygnalizującego zamiar skręcenia w lewo, a ustęp 12. rowerzystów. Ustęp 10 nas nie interesuje, bo odnosi się do odcinka drogi z wyznaczonymi pasami ruchu.

Jak widzisz, przepis, który zakazuje wyprzedzania z prawej strony, wyłącza spod tego zakazu określone przypadki. Nie jest potrzebne dodatkowe dopuszczenie wyprzedzania z prawej strony. Wystarczy, że nastąpiła chociaż jedna okoliczność określona w ustępie 4. lub 5. lub 10. lub 12. Niekoniecznie wszystkie łącznie.

Nadal uważasz, że to ja kompletnie nie zrozumiałem tych przepisów?

Na marginesie - na szczęście nie obowiązuje nas "chłopski rozum", tylko akty prawne, w których (prawie) wszystko jest wyjaśnione. Kierowcy zazwyczaj trochę za dużo myślą (albo usiłują myśleć), a za mało stosują się do przepisów.
MarcinLDK
 
Posty: 247
Dołączył(a): czwartek 18 lipca 2019, 12:05

Re: Czy każda droga z osią jezdni ma co najmniej dwa pasy ru

Postprzez Marcel2727 » środa 24 czerwca 2020, 01:43

Jeszcze raz - w tych przepisach dopuszcza sie wyprzedzanie z prawej strony stad sa one zastrzezone, inaczej przepisy bylyby sprzeczne i tutaj juz wkracza Twoje wlasne myslenie, ktore uwaza ze jak obowiazuje A to nie obowiazuje B.

Przepis 10 wyraznie okresla na jakich drogach mozesz wyprzedzac z prawej, a reszta przepisow mowi o okreslonych przypadkach.

To ze wyprzedzasz pojazd skrecajacy w lewo nagle sprawia ze nie obowiazuje Cie przepis 10? Ten przepis nie mowi w jakim przypadku mozna wyprzedzac tylko na jakiej drodze.

Dopuszcza sie wyprzedzanie z prawej strony na drodze wyznaczonymi pasami ruchu i pojazd skrecajacy w lewo mozesz wyprzedzic tylko z prawej strony.

Wpierw takie wyprzedzanie musi byc dopuszczone, by do niego moglo dojsc i mozesz to zrobic tylko w okreslony sposob. Jesli nie ma wyznaczonych pasow to pojazdu skrecajacego w lewo nie mozna wyprzedzic.

Nadal uwazam, ze kompletnie ich nie rozumiesz, jeden przepis nie zwalnia z drugiego chyba ze o tym pisze jak w przepisie, ktory zacytowales, a dokladniej fragment "z zastrzezeniem". Przepis 10 nie zastrzega 5 przepisu, wiec jeden i drugi caly czas Cie obowiazuja.
Marcel2727
 
Posty: 833
Dołączył(a): środa 14 sierpnia 2019, 23:11

Re: Czy każda droga z osią jezdni ma co najmniej dwa pasy ru

Postprzez MarcinLDK » środa 24 czerwca 2020, 10:16

Nie. Każdy przepis z osobna stanowi oddzielny wyjątek od reguły wyprzedzania z lewej strony. Istnieje zakaz wyprzedzania z prawej, ale z zastrzeżeniem ust. 4, 5, 10 i 12.

Nie twierdzę, że tutaj jakiś przepis "nie obowiązuje". Wszystkie obowiązują. Mamy ogólny zakaz wyprzedzania z prawej strony, ale z pewnymi zastrzeżeniami. Jeśli chcesz wyprzedzić z prawej strony np. pojazd szynowy, to idziesz do ustępu 4 i wiesz, że jesteś zwolniony z obowiązku wyprzedzania z lewej strony. Przepis ust. 10 nadal obowiązuje, ale ty już go nie potrzebujesz. On zwalnia z obowiązku wyprzedzania z lewej strony, ale ty już jesteś z tego obowiązku zwolniony.

A skoro tak lubisz "chłopski rozum", to będzie przykład. Gdyby było tak jak piszesz, to jadąc samochodem po drodze z wyznaczonymi pasami ruchu(tak jak w ust. 10) ruchu mógłbyś wyprzedzać tylko pojazdy szynowe i sygnalizujące zamiar skręcenia w lewo. Tak jest?

Sprawa jest prosta - jeśli któryś przepis zwalnia cię z obowiązku wyprzedzania z lewej strony, to nie potrzebujesz jeszcze jednego zwolnienia, bo ten obowiązek już cię nie dotyczy.
MarcinLDK
 
Posty: 247
Dołączył(a): czwartek 18 lipca 2019, 12:05

Re: Czy każda droga z osią jezdni ma co najmniej dwa pasy ru

Postprzez Marcel2727 » środa 24 czerwca 2020, 11:05

MarcinLDK napisał(a):Nie. Każdy przepis z osobna stanowi oddzielny wyjątek od reguły wyprzedzania z lewej strony. Istnieje zakaz wyprzedzania z prawej, ale z zastrzeżeniem ust. 4, 5, 10 i 12.

Nie twierdzę, że tutaj jakiś przepis "nie obowiązuje". Wszystkie obowiązują. Mamy ogólny zakaz wyprzedzania z prawej strony, ale z pewnymi zastrzeżeniami. Jeśli chcesz wyprzedzić z prawej strony np. pojazd szynowy, to idziesz do ustępu 4 i wiesz, że jesteś zwolniony z obowiązku wyprzedzania z lewej strony. Przepis ust. 10 nadal obowiązuje, ale ty już go nie potrzebujesz. On zwalnia z obowiązku wyprzedzania z lewej strony, ale ty już jesteś z tego obowiązku zwolniony.

A skoro tak lubisz "chłopski rozum", to będzie przykład. Gdyby było tak jak piszesz, to jadąc samochodem po drodze z wyznaczonymi pasami ruchu(tak jak w ust. 10) ruchu mógłbyś wyprzedzać tylko pojazdy szynowe i sygnalizujące zamiar skręcenia w lewo. Tak jest?

Sprawa jest prosta - jeśli któryś przepis zwalnia cię z obowiązku wyprzedzania z lewej strony, to nie potrzebujesz jeszcze jednego zwolnienia, bo ten obowiązek już cię nie dotyczy.


Wpierw piszesz, że są oddzielnymi wyjątkami, a potem piszesz że jednak wszystkie obowiązują :help:

Ustawa 4 nie zwalnia z obowiązku wyprzedzania z lewej strony tylko go zakazuje w tym przypadku, stąd możesz takowy pojazd szynowy wyprzedzać tylko z prawej o czym mówi ten ustęp i dlatego jest zastrzeżony - inaczej zrobiłaby się sprzeczność. Idąc Twoją logiką to pojazd szynowy można wyprzedzać z lewej strony bez względu na wymienione w przepisie wyjątki :help:

Nigdzie nie napisałem, że lubię chłopski rozum, myślałem że prosty przykład będzie bardziej zrozumiały i to co napisałeś nie ma za wiele wspólnego z rozumem, bo mowa jest o konkretnych sytuacjach - w razie wyprzedzania pojazdu skręcającego w lewo, w razie wyprzedzania pojazdu szynowego, to są konkretne przypadki w który określono odpowiednie zachowanie i te przepisy cały czas Cię obowiązują.

Wyprzedzając pojazd skręcający w lewo z prawej strony na nieoznakowanej jezdni robisz zgodnie z myślą ust. 4 - bo jest sytuacja, gdzie pojazd skręca w lewo i wyprzedzasz go w odpowiedni sposób określony w ustawie, ale łamiesz ust. 10, która wyraźnie pisze że takowe wyprzedzanie dopuszcza się na drodze z wyznaczonymi pasami ruchu.

Jednak cały czas piszesz, że jak obowiązuje mnie ust. 4 to nie obowiązuje mnie już ust. 10, bo to są jakieś "wyjątki" :eek2: Zdajesz sobie sprawę, że może Cię obowiązywać kilka wyjątków? :hmm:
Marcel2727
 
Posty: 833
Dołączył(a): środa 14 sierpnia 2019, 23:11

Re: Czy każda droga z osią jezdni ma co najmniej dwa pasy ru

Postprzez MarcinLDK » środa 24 czerwca 2020, 11:43

Po pierwsze, skrót "ust." oznacza ustęp, a nie ustawę.

Po drugie, jest różnica między "obowiązuje" a , nazwijmy to w skrócie, "dotyczy" (dokładniej - "znajduje zastosowanie w danym przypadku"). Wszystkie przepisy obowiązują, ale nie wszystkie znajdują zastosowanie w każdej sytuacji. Przykład: skrzyżowanie, na którym stoi osoba kierującą ruchem. "Zasada prawej strony" nie obowiązuje? Oczywiście, że obowiązuje, bo nie wykreślamy jej z ustawy. Po prostu w danym przypadku nie znajduje zastosowania, nie dotyczy nas.

Jak mogę złamać przepis z ust. 10? Przecież to jest przepis, który tylko coś "dopuszcza". Niczego nie zakazuje. Zakaz jest wyrażony w ustępie 3, a nie 10. I to ten zakaz ewentualnie można złamać wyprzedzając ze złej strony. Ustęp 3. zakazuje, a pozostałe ustępy wprowadzają wyjątki. Wyjątki te rozpatrujemy osobno. Kolejny przykład. Wyobraź sobie przepis:

Każdy jest obowiązany nosić niebieską koszulę, z zastrzeżeniem ust. 1, 2 i 3.
1. Chory na astmę może nosić koszulę w innym kolorze
2. Dziecko do lat 7. może nosić koszulę w innym kolorze
3. W soboty dopuszcza się noszenie koszuli w innym kolorze


I teraz powiedz mi - koszulę w innym kolorze może nosić tylko dziecko do lat 7. chore na astmę i pod warunkiem, że akurat jest sobota? Czy w soboty może każdy, a astmatycy i dzieci do lat 7. mogą zawsze?
MarcinLDK
 
Posty: 247
Dołączył(a): czwartek 18 lipca 2019, 12:05

Re: Czy każda droga z osią jezdni ma co najmniej dwa pasy ru

Postprzez szymonix » środa 24 czerwca 2020, 12:07

Marcel2727 napisał(a):głupie są moje tematy, a nie potrafisz tego wskazać

Co mam wskazywać ? Jak sie pokazuje głupotę ? Jesteś ignorantem i tego nikomu nie trzeba pokazywać, sam piszesz, ze jesteś :lol:
Marcel2727 napisał(a):cała reszta Cię po prostu ignoruje

nie zauważyłem żeby ktokolwiek miał mnie skreślonego.. Nie wypisuje takich bzdur jak ty, więc nie za bradzo mają powód..
Marcel2727 napisał(a):wypowiedzi nic nie znaczą

Co mają znaczyc to znaczą, normalni rozumieją..
Cyryl napisał(a):proszę mówić za siebie.

Dokladnie, zwłaszcza, że próbuje z ciebie zrobić nieudacznika..

MarcinLDK, przestań karmić trolla.. :spoko:
Avatar użytkownika
szymonix
 
Posty: 451
Dołączył(a): poniedziałek 14 maja 2018, 22:28

Re: Czy każda droga z osią jezdni ma co najmniej dwa pasy ru

Postprzez Marcel2727 » środa 24 czerwca 2020, 19:35

MarcinLDK napisał(a):Po pierwsze, skrót "ust." oznacza ustęp, a nie ustawę.

Po drugie, jest różnica między "obowiązuje" a , nazwijmy to w skrócie, "dotyczy" (dokładniej - "znajduje zastosowanie w danym przypadku"). Wszystkie przepisy obowiązują, ale nie wszystkie znajdują zastosowanie w każdej sytuacji. Przykład: skrzyżowanie, na którym stoi osoba kierującą ruchem. "Zasada prawej strony" nie obowiązuje? Oczywiście, że obowiązuje, bo nie wykreślamy jej z ustawy. Po prostu w danym przypadku nie znajduje zastosowania, nie dotyczy nas.

Jak mogę złamać przepis z ust. 10? Przecież to jest przepis, który tylko coś "dopuszcza". Niczego nie zakazuje. Zakaz jest wyrażony w ustępie 3, a nie 10. I to ten zakaz ewentualnie można złamać wyprzedzając ze złej strony. Ustęp 3. zakazuje, a pozostałe ustępy wprowadzają wyjątki. Wyjątki te rozpatrujemy osobno. Kolejny przykład. Wyobraź sobie przepis:

Każdy jest obowiązany nosić niebieską koszulę, z zastrzeżeniem ust. 1, 2 i 3.
1. Chory na astmę może nosić koszulę w innym kolorze
2. Dziecko do lat 7. może nosić koszulę w innym kolorze
3. W soboty dopuszcza się noszenie koszuli w innym kolorze


I teraz powiedz mi - koszulę w innym kolorze może nosić tylko dziecko do lat 7. chore na astmę i pod warunkiem, że akurat jest sobota? Czy w soboty może każdy, a astmatycy i dzieci do lat 7. mogą zawsze?


https://sjp.pwn.pl/so/ust;4526804.html

Używając Twojej analogi to sobotą jest droga z oznaczonymi pasami ruchu, a chory na astmę i dziecko do lat 7 wyprzedzaniem pojazdu skręcającego w lewo i szynowego.

Żebyś mógł wyprzedzać z prawej strony (inna koszula) to musi być oznakowane pasy ruchu (sobota). Sobota to jedyny dzień w którym dopuszcza się noszenie koszuli o innym kolorze.

Co ciekawe była na forum co najmniej jedna dyskusja o tym samym i nie doszło się do żadnych sensownych wniosków w niej.
Marcel2727
 
Posty: 833
Dołączył(a): środa 14 sierpnia 2019, 23:11

Re: Czy każda droga z osią jezdni ma co najmniej dwa pasy ru

Postprzez MarcinLDK » środa 24 czerwca 2020, 20:05

Marcel2727 napisał(a):Ustawa 4 nie zwalnia z obowiązku wyprzedzania z lewej strony

To, że dany skrót ma dwa rozwinięcia nie oznacza, że możesz wybrać sobie dowolne. Powyższa wypowiedź nie ma sensu. Czym jest "ustawa 4"?

Poproszę cię jednak raz jeszcze o odpowiedź na pytanie, które zadałem: jak można złamać przepis z ust. 10, skoro nie ustanawia on żadnego zakazu, a jedynie wyjątek od reguły wyrażonej w ust. 3?

A jeśli chodzi o przykład, to masz rację - sobota to wyznaczone pasy ruchu, a dziecko/chory na astmę to wyprzedzanie pojazdu szynowego/sygnalizującego zamiar skręcenia w lewo. To teraz powiedz mi, czy zdrowe, sześcioletnie dziecko może nosić czerwoną koszulę w piątek?
MarcinLDK
 
Posty: 247
Dołączył(a): czwartek 18 lipca 2019, 12:05

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Sytuacje na drodze

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Google [Bot] i 51 gości