Zdarzenie na przejeździe rowerowym - czy to moja wina?

Tu możecie podzielić się uwagami lub wątpliwościami związanymi z poruszaniem się na drogach

Moderatorzy: dylek, ella, klebek

Zdarzenie na przejeździe rowerowym - czy to moja wina?

Postprzez ble00 » czwartek 06 sierpnia 2020, 11:17

Dzień dobry.
Parę dni temu miałem małe zdarzenie na przejeździe dla rowerów. Jadąc rowerem uderzyłem w samochód, który wjechał przede mną na przejazd dla rowerów i się na nim zatrzymał. Nic wielkiego się nie stało, ale wezwana na miejsce zdarzenia policja uznała, że była to moja wina. Nie przyjąłem mandatu i zamierzam się od niego odwoływać, ale wolałbym się upewnić :) Akurat tego miejsca nie ma na Google Street View, więc muszę opisać słownie.

Typowa miejska ulica, po jednym pasie ruchu w każdą stronę. Wzdłuż ulicy (nie piszę "drogi") biegnie droga dla rowerów, ale nie przylega bezpośrednio do jezdni. Tzn. jest tak: jezdnia - pas zieleni, ok 1 metr szerokości (krzaki, klomby itp.), chodnik ok 1,5 metra i dopiero wtedy wydzielony pas drogi dla rowerów. DDR przecina jedną z ulic podporządkowanych. I tam właśnie doszło do zdarzenia. Samochód jadący z przeciwka skręcał z głównej w swoją lewą stronę, a więc znajdowałem się z jego prawej strony. Uznałem, że mam pierwszeństwo, więc nie zwalniałem, zakładając, że kierowca także o tym wie. Nie wiedział.

Policja uznała, że to moja wina argumentując, że standardowe przepisy ruchu drogowego nie obowiązują w takim przypadku, z czym się nie zgodziłem. Ale teraz od paru dni grzebię w kodeksie i rozporządzeniach, bo w sumie wszystko chyba sprowadza się do tego, czy opisana przeze mnie droga dla rowerów należy do drogi jako całości? Czy jest tworem niezależnym? Nie potrafię znaleźć na to odpowiedzi.

Czy ktoś lepiej zorientowany byłby w stanie pomóc mi rozwiązać ten problem? Bo jeśli nie miałem pierwszeństwa, to chciałbym znać dokładną podstawę tego stwierdzenia, żeby mieć nauczkę na przyszłość :D
ble00
 
Posty: 1
Dołączył(a): czwartek 06 sierpnia 2020, 10:33

Powrót do Sytuacje na drodze

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 166 gości