Zawracanie

Tu możecie podzielić się uwagami lub wątpliwościami związanymi z poruszaniem się na drogach

Moderatorzy: dylek, ella, klebek

Zawracanie

Postprzez Marcel2727 » poniedziałek 31 sierpnia 2020, 10:06

Otóż przed nami jest pojazd, który zawraca na trzy i jest parę sytuacji:
1. Włącza kierunkowskaz i wykonuje manewr, oczywiście mało kiedy zrobi się to płynnie i musimy się zatrzymać jadąc za takim pojazdem. Czy to wymuszenie?
2. Pojazd jest prostopadle do nas podczas zawracania, a nasz pas jest wolny. Czy można spokojnie przejechać czy trzeba ustąpić mu pierwszeństwa?
3. Ta sama sytuacja, ale pojazd zajmuje oba pasy, czy doszło do wymuszenia?

Kiedy czytałem przepis, że podczas zawracania trzeba ustąpić pierwszeństwa było to dla mnie oczywiste, jednak jak się dowiedziałem jest to przestarzały przepis. Z obecnymi przepisami to w pierwszym przypadku do niczego nie dochodzi, bo mamy prawo się zatrzymać, by wykonać jakiś manewr. W drugim można spokojnie przejechać, a w trzecim już doszło do wymuszenia.
Marcel2727
 
Posty: 833
Dołączył(a): środa 14 sierpnia 2019, 23:11

Re: Zawracanie

Postprzez Cyryl » poniedziałek 31 sierpnia 2020, 13:59

Pytałem ile masz lat?
Przepis o którym piszesz, że czytałeś został uchylony około 35 lat temu, jeżeli wtedy umialeś czytać i byłeś zainteresowany przepisami ruchu drogowego to dzisiaj powinieneś mieć coś ponad 50 lat.
Cyryl
 
Posty: 2495
Dołączył(a): niedziela 01 stycznia 2017, 19:54
Lokalizacja: Wrocław

Re: Zawracanie

Postprzez Marcel2727 » poniedziałek 31 sierpnia 2020, 15:01

Cyryl napisał(a):Pytałem ile masz lat?
Przepis o którym piszesz, że czytałeś został uchylony około 35 lat temu, jeżeli wtedy umialeś czytać i byłeś zainteresowany przepisami ruchu drogowego to dzisiaj powinieneś mieć coś ponad 50 lat.


Może mam tyle :hmm: Kto wie :mrgreen: Wiem, że tamten przepis był przestarzały stąd pytam się jak to wygląda obecnie dając przykłady :wink:
Marcel2727
 
Posty: 833
Dołączył(a): środa 14 sierpnia 2019, 23:11

Re: Zawracanie

Postprzez Cyryl » poniedziałek 31 sierpnia 2020, 15:14

A jednak posługiwanie językiem polskim wskazuje na 5 klasę szkoły podstawowej.

PESEL możesz zmienić, ale poprawnie pisać i czytać ze zrozumieniem w rok się nie nauczysz.
Cyryl
 
Posty: 2495
Dołączył(a): niedziela 01 stycznia 2017, 19:54
Lokalizacja: Wrocław

Re: Zawracanie

Postprzez Marcel2727 » poniedziałek 31 sierpnia 2020, 16:45

Cyryl napisał(a):A jednak posługiwanie językiem polskim wskazuje na 5 klasę szkoły podstawowej.

PESEL możesz zmienić, ale poprawnie pisać i czytać ze zrozumieniem w rok się nie nauczysz.


Dlaczego?
Marcel2727
 
Posty: 833
Dołączył(a): środa 14 sierpnia 2019, 23:11

Re: Zawracanie

Postprzez Cyryl » poniedziałek 31 sierpnia 2020, 18:18

Sam sobie odpowiedz.
Cyryl
 
Posty: 2495
Dołączył(a): niedziela 01 stycznia 2017, 19:54
Lokalizacja: Wrocław

Re: Zawracanie

Postprzez Marcel2727 » poniedziałek 31 sierpnia 2020, 18:23

Cyryl napisał(a):Sam sobie odpowiedz.


Chciałem się tylko zapytać czy moje rozumowanie jest poprawne i czego nie pominąłem.
Marcel2727
 
Posty: 833
Dołączył(a): środa 14 sierpnia 2019, 23:11

Re: Zawracanie

Postprzez Cyryl » poniedziałek 31 sierpnia 2020, 19:27

Jeżeli miałbyś wykształcenie ponadpodstawowe, jakieś doświadczenie życiowe przynajmniej 20-latka, nie zadawałbyś takich pytań.
Cyryl
 
Posty: 2495
Dołączył(a): niedziela 01 stycznia 2017, 19:54
Lokalizacja: Wrocław

Re: Zawracanie

Postprzez Marcel2727 » poniedziałek 31 sierpnia 2020, 22:25

Cyryl napisał(a):Jeżeli miałbyś wykształcenie ponadpodstawowe, jakieś doświadczenie życiowe przynajmniej 20-latka, nie zadawałbyś takich pytań.


Ciągle czytam, że nie powinienem pytać o to czy o tamto, a po zapytaniu dlaczego dostaje odpowiedź, że powinienem to sam wiedzieć :help: Gdybym daną odpowiedź znał to bym się nie pytał.
Marcel2727
 
Posty: 833
Dołączył(a): środa 14 sierpnia 2019, 23:11

Re: Zawracanie

Postprzez JAKUB » poniedziałek 31 sierpnia 2020, 23:09

Dz.U. 1997 Nr 98 poz. 602 USTAWA z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym1) napisał(a): DZIAŁ II
Ruch drogowy
Rozdział 1
Zasady ogólne
Art. 3. 1. Uczestnik ruchu i inna osoba znajdująca się na drodze są obowiązani zachować ostrożność albo gdy ustawa tego wymaga – szczególną ostrożność, unikać wszelkiego działania, które mogłoby spowodować zagrożenie bezpieczeństwa lub porządku ruchu drogowego, ruch ten utrudnić albo w związku z ruchem zakłócić spokój lub porządek publiczny oraz narazić kogokolwiek na szkodę. Przez działanie rozumie się również zaniechanie .
JAKUB
 
Posty: 1406
Dołączył(a): sobota 10 marca 2012, 19:53

Re: Zawracanie

Postprzez mp0011 » wtorek 01 września 2020, 00:06

Odwoływanie się do najogólniejszych przepisów jest oznaką desperacji i braku sensownych argumentów na obronienie swoich racji.

Zawracanie jest zabronione w sytuacji, kiedy utrudni ono ruch innym pojazdom. Manewr zawracania może być traktowany jak skręt w lewo (niezależnie, na ile razy się go wykonuje) i generalnie obowiązują te same zasady:

- nie powinno się wyprzedzać skręcającego (sygnalizującego) w lewo, podobnie nie powinno się wyprzedzać zawracającego. Z drugiej strony, wyprzedzający ma pierwszeństwo (choć to bywa dyskusyjne).
- jeżeli zawracający zjechał z jezdni, włącza się do ruchu.
- nie każde zatrzymanie się lub zmuszenie innego do zdjęcia nogi z gazu jest wymuszeniem pierwszeństwa.
- wymuszeniem nie jest w szczególności zatrzymanie się na pasie ruchu celem wykonania legalnego manewru.
  • Zakręt - jazda łukiem, niezależnie od jego promienia, nie jest zmianą kierunku jazdy w rozumieniu UPRD, chyba że znaki stanowią inaczej.
  • Jazda Prosto - oznacza w rozumieniu UPRD jazdę bez zmiany kierunku jazdy, niekoniecznie w linii prostej.
mp0011
 
Posty: 2449
Dołączył(a): poniedziałek 23 marca 2015, 01:15

Re: Zawracanie

Postprzez Cyryl » wtorek 01 września 2020, 08:23

Marcel2727 napisał(a):...Gdybym daną odpowiedź znał to bym się nie pytał.


Moim zdaniem, gdybyśmy znali Twój wiek i zasób wiedzy inaczej to by wyglądało.

Z jednej strony opisujesz sobie jako kierującego pojazdem, czyli posiadacza prawa jazdy kat. B, czyli osobę dorosłą z uprawnieniami, z drugiej strony przepis - jedno zdanie złożone z czterech wyrazów musiałem Ci tłumaczyć kilka dni, 10 PW, czyli zrozumienie dziecka.

Jeżeli rzeczywiście masz prawo jazdy nie możesz mieć do nas pretensji, że traktujemy Cię jak dorosłego.

Dlatego możesz pisać o swoich wydumanych uprawnieniach, wieku, czy innych, jednak Twój sposób pisania i myślenia jest charakterystyczny dla dziecka.
Cyryl
 
Posty: 2495
Dołączył(a): niedziela 01 stycznia 2017, 19:54
Lokalizacja: Wrocław

Re: Zawracanie

Postprzez Marcel2727 » wtorek 01 września 2020, 11:04

mp0011 czyli jest tak jak napisałem?

Cyryl napisał(a):
Marcel2727 napisał(a):...Gdybym daną odpowiedź znał to bym się nie pytał.


Moim zdaniem, gdybyśmy znali Twój wiek i zasób wiedzy inaczej to by wyglądało.

Z jednej strony opisujesz sobie jako kierującego pojazdem, czyli posiadacza prawa jazdy kat. B, czyli osobę dorosłą z uprawnieniami, z drugiej strony przepis - jedno zdanie złożone z czterech wyrazów musiałem Ci tłumaczyć kilka dni, 10 PW, czyli zrozumienie dziecka.

Jeżeli rzeczywiście masz prawo jazdy nie możesz mieć do nas pretensji, że traktujemy Cię jak dorosłego.

Dlatego możesz pisać o swoich wydumanych uprawnieniach, wieku, czy innych, jednak Twój sposób pisania i myślenia jest charakterystyczny dla dziecka.


Nie zrozumiałeś meritum pytania, tłumaczyłeś mi rzeczy, które wiem i po ich wytłumaczeniu wreszcie przeszedłeś do meritum. Jeśli kursant pyta się Ciebie czym jest skrzyżowanie to mówisz mu czym jest skrzyżowanie, a nie tłumaczysz zasadę prawej ręki, czym jest droga, do czego uprawnia kat. B itd. tylko przechodzisz do tematu :help: Gdyby podczas tłumaczenia czym jest skrzyżowanie taki kursant nie rozumie czym jest droga to wtedy się mu to tłumaczy, musiałem się nieźle przebić, by uzyskać konkretną odpowiedź.

Odpowiedź z resztą nie była oczywista i wytłumaczyłem Ci dlaczego, wystarczyło wytłumaczyć, że używanie takiego pojęcia jest błędne i wytłumaczyć dlaczego - czyli meritum.
Marcel2727
 
Posty: 833
Dołączył(a): środa 14 sierpnia 2019, 23:11

Re: Zawracanie

Postprzez Cyryl » wtorek 01 września 2020, 11:17

Ty zadajesz pytania, które są oczywiste dla uczestników kurs na kat. AM, a w innej wypowiedzi prowadzisz samochód, więc co jest prawdą?
Cyryl
 
Posty: 2495
Dołączył(a): niedziela 01 stycznia 2017, 19:54
Lokalizacja: Wrocław

Re: Zawracanie

Postprzez Marcel2727 » wtorek 01 września 2020, 13:02

Cyryl napisał(a):Ty zadajesz pytania, które są oczywiste dla uczestników kurs na kat. AM, a w innej wypowiedzi prowadzisz samochód, więc co jest prawdą?


Tylko pojazdem z kat. AM nie jeździsz po drodze dla rowerów :wink:
Marcel2727
 
Posty: 833
Dołączył(a): środa 14 sierpnia 2019, 23:11

Następna strona

Powrót do Sytuacje na drodze

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Google [Bot] i 78 gości