Zawracanie

Tu możecie podzielić się uwagami lub wątpliwościami związanymi z poruszaniem się na drogach

Moderatorzy: dylek, ella, klebek

Re: Zawracanie

Postprzez Marcel2727 » wtorek 08 września 2020, 08:12

Marcel2727 napisał(a):A jak zawrócisz w bramie przy zakazie i dostaniesz mandat to będziesz się odwoływał do strony www? :mrgreen:
nie :!: mandatu nie przyjmę bo znam przepisy
B-23 zabrania zawracania a nie skrętu w lewo :spoko:[/quote]

A jak się nazwie całość tego manewru? :mrgreen:
Marcel2727
 
Posty: 833
Dołączył(a): środa 14 sierpnia 2019, 23:11

Re: Zawracanie

Postprzez Henq » wtorek 08 września 2020, 20:59

Marcel2727 napisał(a): A jak się nazwie całość tego manewru? :mrgreen:
ni jak się nie nazwie są to manewry: skrętu, wlaczania się do ruchu i cofania :!:
A jak ci np pasek strzeli i wjedziesz do bramy i dopiero po tygodniu wymienisz na nowy to też będziesz twierdził, że to zawracanie? opuszczasz drogę po której jedziesz rozumiesz?
:help:
Im lepszy samochód terenowy - tym traktor musi dalej jechać.
Henq
 
Posty: 3999
Dołączył(a): środa 21 listopada 2012, 12:51

Re: Zawracanie

Postprzez Marcel2727 » wtorek 08 września 2020, 23:59

Henq napisał(a):
Marcel2727 napisał(a): A jak się nazwie całość tego manewru? :mrgreen:
ni jak się nie nazwie są to manewry: skrętu, wlaczania się do ruchu i cofania :!:
A jak ci np pasek strzeli i wjedziesz do bramy i dopiero po tygodniu wymienisz na nowy to też będziesz twierdził, że to zawracanie? opuszczasz drogę po której jedziesz rozumiesz?
:help:


Jak wjedziesz na teren prywatny to już nie ma problemu, bo jesteś właśnie poza drogą, ale ja piszę o sytuacji jak na takowy teren nie wjeżdża tylko na podjazd :mrgreen:
Marcel2727
 
Posty: 833
Dołączył(a): środa 14 sierpnia 2019, 23:11

Re: Zawracanie

Postprzez Henq » środa 09 września 2020, 20:20

Marcel2727 napisał(a):ale ja piszę o sytuacji jak na takowy teren nie wjeżdża tylko na podjazd :mrgreen:
nie ma znaczenia, sytuacja analogiczna opuszczasz jezdnię po której się poruszasz, zawracanie to specyficzna zmiana kierunku jazdy już ci pisałem o tym.
zawracanie z wykorzystaniem infrastruktury to tak jak byś powiedział, że na autostradzie zawróciłeś bo skorzystałeś z węzła WA :wow: :eek2:
Zawracanie: zmieniasz kierunek jazdy na przeciwny ale na tej samej drodze na tej samej jezdni nie opuszczając ich.
Im lepszy samochód terenowy - tym traktor musi dalej jechać.
Henq
 
Posty: 3999
Dołączył(a): środa 21 listopada 2012, 12:51

Re: Zawracanie

Postprzez szerszon » środa 09 września 2020, 20:54

Henq napisał(a):
Zawracanie: zmieniasz kierunek jazdy na przeciwny ale na tej samej drodze na tej samej jezdni nie opuszczając ich.

Obrazek
szerszon
 
Posty: 16316
Dołączył(a): sobota 11 lipca 2009, 15:03

Re: Zawracanie

Postprzez Marcel2727 » środa 09 września 2020, 21:10

Henq zaraz napisze, że to był podwójny skręt w lewo i będzie cacy :spoko: Henq jeśli jedziesz takim węzłem to nie zawracasz tylko poruszasz się określonym pasem ruchu :help:
Marcel2727
 
Posty: 833
Dołączył(a): środa 14 sierpnia 2019, 23:11

Re: Zawracanie

Postprzez Henq » środa 09 września 2020, 21:20

Marcel2727 napisał(a):Henq zaraz napisze, że to był podwójny skręt w lewo i będzie cacy :spoko: Henq jeśli jedziesz takim węzłem to nie zawracasz tylko poruszasz się określonym pasem ruchu :help:
gdzie ty widzisz jakiś podwójny skręt w lewo? o czym ty piszesz?

Co do węzła to opuszczasz drogę, węzeł autostradowy to osobna droga, temat był już poruszany w poście na temat skrzyżowań na autostradzie, więc nie wiem o jakim pasie ruchu piszesz.
Im lepszy samochód terenowy - tym traktor musi dalej jechać.
Henq
 
Posty: 3999
Dołączył(a): środa 21 listopada 2012, 12:51

Re: Zawracanie

Postprzez dannyboy » piątek 11 września 2020, 12:14

Jaki jest prawidłowy tor jazdy motocyklem na tych skrzyżowaniach podczas manewru zawracania ? Może by któryś z kolegów forumowiczów rozrysował.
Załączniki
2.jpg
1.jpg
dannyboy
 
Posty: 2
Dołączył(a): czwartek 10 września 2020, 14:43

Re: Zawracanie

Postprzez RossoneriDevil » sobota 12 września 2020, 22:06

Cześć, pomóżcie.
Zawracanie https://www.google.pl/maps/@52.2205071,20.9896391,83m/data=!3m1!1e3?hl=pl
Ul Raszyńska na wysokości Niemcewicza.
Ostatnio tam zawracałem i upewniając się, że nic Raszyńską nie jedzie w kierunku przeciwnym, zauważyłem że, samochody z Niemcewicza wyjeżdżały, totalnie ignorując fakt, że będę zawracał, ustąpiłem wszystkim i dopiero zawróciłem.
Ale czy tak to powinno wyglądać, czy zawracając jestem na odcinku podporządkowanym?
RossoneriDevil
 
Posty: 1053
Dołączył(a): sobota 02 czerwca 2012, 20:05

Re: Zawracanie

Postprzez gumik » sobota 12 września 2020, 23:28

Było w którymś odcinku jedź bezpiecznie. Ale zaraz ktoś inny napisze inaczej i będziesz g.... wiedział. Ja stosuję jednak to co usłyszę od kogoś kogo uznaje w jakimś stopniu za autorytet w dziedzinie (Marek Dworak), a nie jakiś randomów z internetu.
"Krótki prawy zjazdowy" ;-) -> http://www.forum.prawojazdy.com.pl/viewtopic.php?f=3&t=35676&p=408094&hilit=kr%C3%B3tki#p408094
gumik
 
Posty: 3457
Dołączył(a): czwartek 15 września 2016, 18:14

Re: Zawracanie

Postprzez mp0011 » sobota 12 września 2020, 23:48

Jakby nie A7, to można dywagować. Tak, wszystko powinno być jasne.
  • Zakręt - jazda łukiem, niezależnie od jego promienia, nie jest zmianą kierunku jazdy w rozumieniu UPRD, chyba że znaki stanowią inaczej.
  • Jazda Prosto - oznacza w rozumieniu UPRD jazdę bez zmiany kierunku jazdy, niekoniecznie w linii prostej.
mp0011
 
Posty: 2449
Dołączył(a): poniedziałek 23 marca 2015, 01:15

Re: Zawracanie

Postprzez RossoneriDevil » niedziela 13 września 2020, 00:22

Znalazłem Dworaka https://www.youtube.com/watch?v=h2t-D34NFx0
Od 7:13
No, ale mówi że są dwie interpretacje.
Najważniejsza jest Interpretacja policji i sądu:D
Zna ją ktoś z autopsji? :)
RossoneriDevil
 
Posty: 1053
Dołączył(a): sobota 02 czerwca 2012, 20:05

Re: Zawracanie

Postprzez Henq » niedziela 13 września 2020, 00:27

RossoneriDevil napisał(a):Ale czy tak to powinno wyglądać,
Nie.
RossoneriDevil napisał(a):czy zawracając jestem na odcinku podporządkowanym?
Nie.
Raszyńska ma pierwszeństwo, zawracasz na drodze z pierwszeństwem.
Art. 5.1 obowiązuje czyli znaki prze ustawą, w tym przypadku A-7 na drodze "Niemcewicza".

---

gumik napisał(a):Było w którymś odcinku jedź bezpiecznie.
możesz wskazać numer odcinka albo link, ułatwi to na przyszłość innym.

---

mp0011 napisał(a):Jakby nie A7, to można dywagować. Tak, wszystko powinno być jasne.
jak brak A-7 to nad czym tu "dywagować"?

---

RossoneriDevil napisał(a):Znalazłem Dworaka https://www.youtube.com/watch?v=h2t-D34NFx0
Od 7:13
Akurat p.Dworak jest w błędzie.
Pan Dworak nie zna art 5.1 uważa, że zapis ustawy ważniejszy niż znak A-7 :lol:
Czasami aż włos się jeży na głowie jak "on" sobie interpretuje pod siebie przepisy :wow: :help:
Przypomina się odcinek jak skręt w lewo i pierwszeństwo ustalał sobie w zależności czy na skrzyżowaniu jest włączona sygnalizacja świetlna czy jest ona wyłączona :help:
Im lepszy samochód terenowy - tym traktor musi dalej jechać.
Henq
 
Posty: 3999
Dołączył(a): środa 21 listopada 2012, 12:51

Re: Zawracanie

Postprzez RossoneriDevil » niedziela 13 września 2020, 00:49

Teraz taka interpretacja:
Znak drogowy A-7 "ustąp pierwszeństwa".
Ostrzega o skrzyżowaniu z drogą z pierwszeństwem. Znak A-7 znajdujący się w obrębie skrzyżowania dotyczy tylko najbliższej jezdni, przed którą został umieszczony.
A więc nie dotyczy jezdni z której ja zawracam, tylko dotyczy jezdni, w którą ja chcę zawrócić, wychodzi na równorzędną sytuację i brak pierwszeństwa zawracającego.
RossoneriDevil
 
Posty: 1053
Dołączył(a): sobota 02 czerwca 2012, 20:05

Re: Zawracanie

Postprzez mp0011 » niedziela 13 września 2020, 00:55

Pomijając przepisy i trzymając się podstawowych zasad prawej ręki, na podstawie których przepisy powstały:

Na równorzędnych skrzyżowaniach, ustępuje tym, co z prawej są. Jeżeli skręcam w lewo, to też tym z naprzeciwka. Dlaczego? Bo w momencie skręcania mamy ich z prawej strony. Na analogicznej zasadzie, podczas manewru zwracania, tych z lewej mamy po prawej.

To jest argumentacja przy braku A7. Nie twierdzę że jest słuszna, ale ma sens i ja rozumiem.
  • Zakręt - jazda łukiem, niezależnie od jego promienia, nie jest zmianą kierunku jazdy w rozumieniu UPRD, chyba że znaki stanowią inaczej.
  • Jazda Prosto - oznacza w rozumieniu UPRD jazdę bez zmiany kierunku jazdy, niekoniecznie w linii prostej.
mp0011
 
Posty: 2449
Dołączył(a): poniedziałek 23 marca 2015, 01:15

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Sytuacje na drodze

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Google [Bot] i 42 gości