strzałka warunkowa, a pieszy

Tu możecie podzielić się uwagami lub wątpliwościami związanymi z poruszaniem się na drogach

Moderatorzy: dylek, ella, klebek

Re: strzałka warunkowa, a pieszy

Postprzez szerszon » środa 23 września 2020, 19:37

Marcel2727 napisał(a):
Nie rozumiesz, pieszy ma dopiero pierwszeństwo, gdy już JEST na przejściu.
A paragraf 47.4 znany ? Sądzę że wątpię.
szerszon
 
Posty: 16316
Dołączył(a): sobota 11 lipca 2009, 15:03

Re: strzałka warunkowa, a pieszy

Postprzez Marcel2727 » środa 23 września 2020, 19:47

No widzisz, trzeba odróżnić zezwolenie od pierwszeństwa, niby z pozoru oczywiste w pewnych sytuacjach, ale już w takiej nie bardzo. Z resztą jak samochodu na jezdni (przejście dla pieszych jest na jezdni) może wymusić pieszemu na chodniku.

2. Sygnały świetlne dla pieszych nadawane przez sygnalizator S-5 oznaczają:
1) sygnał zielony - zezwolenie na wejście na przejście dla pieszych, przy czym sygnał zielony migający oznacza, że za chwilę zapali się sygnał czerwony i pieszy jest obowiązany jak najszybciej opuścić przejście

To, że stoisz na chodniku i zapali Ci się zielone oznacza tylko tyle, że możesz przez takowe przejście wejść. Nic tu nie ma o pierwszeństwie. O pierwszeństwie jest dopiero jak już JEST się na przejściu dla pieszych:

1. Kierujący pojazdem, zbliżając się do przejścia dla pieszych, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu.

Kluczowe fragmenty pogrubiłem, chciałem tylko wyczerpać temat przepisami :spoko:

4. Kierujący pojazdem zbliżający się do miejsca oznaczonego znakiem D-6, D-6a albo D-6b jest obowiązany zmniejszyć prędkość tak, aby nie narazić na niebezpieczeństwo pieszych lub rowerzystów znajdujących się w tych miejscach lub na nie wchodzących lub wjeżdżających.

Dla sprostowania dodajmy jeszcze wchodzących/wjeżdżających.
Marcel2727
 
Posty: 833
Dołączył(a): środa 14 sierpnia 2019, 23:11

Re: strzałka warunkowa, a pieszy

Postprzez szerszon » środa 23 września 2020, 20:44

Marcel2727 napisał(a):
To, że stoisz na chodniku i zapali Ci się zielone oznacza tylko tyle, że możesz przez takowe przejście wejść. Nic tu nie ma o pierwszeństwie. O pierwszeństwie jest dopiero jak już JEST się na przejściu dla pieszych:

1. Kierujący pojazdem, zbliżając się do przejścia dla pieszych, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu.

Tylko ten kierujacy ma czerwony sygnał. :lol: :lol: :lol: to o jakim pierwszeństwie piszesz ???
Masz ty chociaż blade pojęcie o czym piszesz?
szerszon
 
Posty: 16316
Dołączył(a): sobota 11 lipca 2009, 15:03

Re: strzałka warunkowa, a pieszy

Postprzez Marcel2727 » czwartek 24 września 2020, 08:28

szerszon napisał(a):
Marcel2727 napisał(a):
To, że stoisz na chodniku i zapali Ci się zielone oznacza tylko tyle, że możesz przez takowe przejście wejść. Nic tu nie ma o pierwszeństwie. O pierwszeństwie jest dopiero jak już JEST się na przejściu dla pieszych:

1. Kierujący pojazdem, zbliżając się do przejścia dla pieszych, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu.

Tylko ten kierujacy ma czerwony sygnał. :lol: :lol: :lol: to o jakim pierwszeństwie piszesz ???
Masz ty chociaż blade pojęcie o czym piszesz?


Jakbyś nie zauważył szerszon to temat jest o skręcie na warunkowej i wtedy pojazd co prawda ma na sygnalizatorze czerwone, ale ma też strzałkę warunkową, która pozwala mu skręcić w określonym kierunku :wink: Mam nadzieję, że teraz rozumiesz.
Marcel2727
 
Posty: 833
Dołączył(a): środa 14 sierpnia 2019, 23:11

Re: strzałka warunkowa, a pieszy

Postprzez szerszon » czwartek 24 września 2020, 17:42

Marcel2727 napisał(a): ale ma też strzałkę warunkową, która pozwala mu skręcić w określonym kierunku :wink: Mam nadzieję, że teraz rozumiesz.
Pozwala pod pewnymi warunkami. Mam nadzieję, że teraz rozumiesz.
szerszon
 
Posty: 16316
Dołączył(a): sobota 11 lipca 2009, 15:03

Re: strzałka warunkowa, a pieszy

Postprzez Marcel2727 » czwartek 24 września 2020, 19:07

szerszon napisał(a):
Marcel2727 napisał(a): ale ma też strzałkę warunkową, która pozwala mu skręcić w określonym kierunku :wink: Mam nadzieję, że teraz rozumiesz.
Pozwala pod pewnymi warunkami. Mam nadzieję, że teraz rozumiesz.


Mówimy o pojeździe poruszającym się po jezdni i pieszym, który jest jeszcze na chodniku.
Marcel2727
 
Posty: 833
Dołączył(a): środa 14 sierpnia 2019, 23:11

Re: strzałka warunkowa, a pieszy

Postprzez szerszon » czwartek 24 września 2020, 19:39

I co z tego ? A ten pieszy gdzie na tym chodniku jest ?
szerszon
 
Posty: 16316
Dołączył(a): sobota 11 lipca 2009, 15:03

Re: strzałka warunkowa, a pieszy

Postprzez Marcel2727 » piątek 25 września 2020, 21:35

szerszon napisał(a):I co z tego ? A ten pieszy gdzie na tym chodniku jest ?


Gdzie jest samochód, który znajduje się na jezdni.

:hmm:

Taka zagadka na dziś :wink:
Marcel2727
 
Posty: 833
Dołączył(a): środa 14 sierpnia 2019, 23:11

Re: strzałka warunkowa, a pieszy

Postprzez szerszon » piątek 25 września 2020, 21:59

Marcel2727 napisał(a):
szerszon napisał(a):I co z tego ? A ten pieszy gdzie na tym chodniku jest ?


Gdzie jest samochód, który znajduje się na jezdni.

:hmm:

Taka zagadka na dziś :wink:
Piszesz czasami tak ogólnikowo,że za chińskiego boga nie wiadomo o co ci chodzi.
Pieszy na chodniku może być tuż przy przejściu i jest wchodzacym. Poza tym zgodnie z zaleceniem poczytaj w pierwszej kolejności przepisy. Ten o S-2 też.
A tak wpływasz negatywnie na ocieplenie klimatu. Opary powodują wzrost temperatury.
szerszon
 
Posty: 16316
Dołączył(a): sobota 11 lipca 2009, 15:03

Re: strzałka warunkowa, a pieszy

Postprzez Marcel2727 » sobota 26 września 2020, 18:44

szerszon napisał(a):A tak wpływasz negatywnie na ocieplenie klimatu. Opary powodują wzrost temperatury.


:hmm:

To, że pieszy jest przy pasach nie oznacza, że ma jakieś pierwszeństwo :help:
Marcel2727
 
Posty: 833
Dołączył(a): środa 14 sierpnia 2019, 23:11

Re: strzałka warunkowa, a pieszy

Postprzez szerszon » sobota 26 września 2020, 20:27

Marcel2727 napisał(a):
To, że pieszy jest przy pasach nie oznacza, że ma jakieś pierwszeństwo :help:
Parafrazujac klasyka. Paragraf 47.4....głupcze.
O S-2 poczytałeś ? Czy dalej będziesz tak trollował ?
szerszon
 
Posty: 16316
Dołączył(a): sobota 11 lipca 2009, 15:03

Re: strzałka warunkowa, a pieszy

Postprzez Marcel2727 » sobota 26 września 2020, 21:19

szerszon napisał(a):
Marcel2727 napisał(a):
To, że pieszy jest przy pasach nie oznacza, że ma jakieś pierwszeństwo :help:
Parafrazujac klasyka. Paragraf 47.4....głupcze.
O S-2 poczytałeś ? Czy dalej będziesz tak trollował ?


Właśnie doczytałem, że owy paragraf też nic nie mówi o pierwszeństwie, a jedynie o bezpieczeństwie. Jednak co do pieszego już jest przepis, który mówi o tym, by nie wchodził pod nadjeżdżający samochód. Znajdź mi w 47.4 COKOLWIEK o zatrzymaniu się.

1. Nadawany przez sygnalizator S-2 sygnał czerwony wraz z sygnałem w kształcie zielonej strzałki oznacza, że dozwolone jest skręcanie w kierunku wskazanym strzałką w najbliższą jezdnię na skrzyżowaniu, z zastrzeżeniem ust. 3.
2. Sygnał w kształcie zielonej strzałki, nadawany przez sygnalizator S-2, zezwalający na skręcanie w lewo, zezwala również na zawracanie z lewego skrajnego pasa ruchu, chyba że jest to zabronione znakiem B-23.
3. Skręcanie lub zawracanie, o których mowa w ust. 1 i 2, jest dozwolone pod warunkiem, że kierujący zatrzyma się przed sygnalizatorem i nie spowoduje utrudnienia ruchu innym jego uczestnikom.

Co to ma do tematu? :hmm:
Marcel2727
 
Posty: 833
Dołączył(a): środa 14 sierpnia 2019, 23:11

Re: strzałka warunkowa, a pieszy

Postprzez Cyryl » niedziela 27 września 2020, 06:34

po co zakładasz ten temat jak i wiele innych, pytając o zdanie użytkowników, z którym z góry się nie zgodzisz i nie przyjmujesz ich argumentacji.

nie lepiej napisać: "ja uważam tak:"xxx" i nikt i nic mnie nie przekona!"
Cyryl
 
Posty: 2495
Dołączył(a): niedziela 01 stycznia 2017, 19:54
Lokalizacja: Wrocław

Re: strzałka warunkowa, a pieszy

Postprzez szerszon » niedziela 27 września 2020, 09:07

Marcel2727 napisał(a):. Znajdź mi w 47.4 COKOLWIEK o zatrzymaniu się.

:hmm:
A to trzeba się zatrzymać, aby ustąpić pierwszeństwa czy nie narazić na niebezpieczeństwo ?
Co to ma do tematu?

a to...
i nie spowoduje utrudnienia ruchu innym jego uczestnikom.
Przy poszerzeniu swojego zasobu słów i co za tym idzie większego czytania ze zrozumieniem powinno ci się rozjaśnić.
A tak jak pisałem już...przeczytanie dwóch zdań wyraźnie ciebie przerasta. A myślenie abstrakcyjne, kojarzenie faktów to już w ogóle kosmos.
szerszon
 
Posty: 16316
Dołączył(a): sobota 11 lipca 2009, 15:03

Re: strzałka warunkowa, a pieszy

Postprzez kg1956 » niedziela 27 września 2020, 10:00

@szerszon
Czy w tym przypadku działa art.5?
kg1956
 
Posty: 2237
Dołączył(a): wtorek 23 marca 2010, 10:18
Lokalizacja: Poznań

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Sytuacje na drodze

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 103 gości