Ulice leżące w ciągu dróg...

Tu możecie podzielić się uwagami lub wątpliwościami związanymi z poruszaniem się na drogach

Moderatorzy: dylek, ella, klebek

Ulice leżące w ciągu dróg...

Postprzez mariusz79 » sobota 05 grudnia 2020, 17:12

Art. 2 [Rodzaje dróg]
1. Drogi publiczne ze względu na funkcje w sieci drogowej dzielą się na następujące kategorie:
1) drogi krajowe;
2) drogi wojewódzkie;
3) drogi powiatowe;
4) drogi gminne.
2. Ulice leżące w ciągu dróg wymienionych w ust. 1 należą do tej samej kategorii co te drogi.

Jak należy rozumieć zapis ustępu 2?
Chodzi mi konkretnie o to, co ustawodawca miał na myśli pisząc ciąg dróg? Co to jest ciąg dróg? Które to drogi? Jak to rozumieć?
mariusz79
 
Posty: 435
Dołączył(a): piątek 16 kwietnia 2010, 13:01

Re: Ulice leżące w ciągu dróg...

Postprzez JAKUB » wtorek 08 grudnia 2020, 20:48

Moim zdaniem chodzi ustawodawcy o zachowanie przejezdności w poszczególnej kategorii dróg.
Co mi po tym, że jadę ciągiem dróg krajowych połączonych drogami gminnymi (przez miasto) jak np. Prezydent Miasta nie odśnieży ulic pod swoim zarządzaniem.
JAKUB
 
Posty: 1406
Dołączył(a): sobota 10 marca 2012, 19:53

Re: Ulice leżące w ciągu dróg...

Postprzez LeszkoII » piątek 11 grudnia 2020, 06:36

"Ciąg drogi" ja rozumiem jako oficjalną trasę (przebieg) drogi przez miasto, tunel, przeprawę promową.

Czyli chodzi tu o inne znaczenie niż opisane w art. 8 ust. 1 u.d.p. (gdzie ustawodawca odwołuje się do lokalizacji w pasie drogowym, tzn. niejako równolegle do jakiejś innej "drogi" a nie w jej ciągu/przebiegu wzdłużnym).

Żeby nie trzeba było szukać...:
"Art. 8. 1. Drogi, drogi rowerowe, parkingi oraz place przeznaczone do ruchu pojazdów, niezaliczone do żadnej z kategorii dróg publicznych i niezlokalizowane w pasie drogowym tych dróg są drogami wewnętrznymi."


JAKUB podał poprawną odpowiedź.
Avatar użytkownika
LeszkoII
 
Posty: 7756
Dołączył(a): niedziela 07 października 2012, 13:53

Re: Ulice leżące w ciągu dróg...

Postprzez Cyryl » piątek 11 grudnia 2020, 19:46

ja myślę, że określenie "tej samej kategorii" dotyczy również ograniczenia nacisku na oś.

na przykład:
jeżeli mamy tabliczkę z numerem drogi wojewódzkiej E-15b oznacza to ograniczenie nacisku na oś do 8t, więc jeżeli jest w ciągu tej drogi jakaś ulica (nie musi być oznaczona) to ograniczenie nacisku obowiązuje też na tej ulicy.
Cyryl
 
Posty: 2495
Dołączył(a): niedziela 01 stycznia 2017, 19:54
Lokalizacja: Wrocław


Powrót do Sytuacje na drodze

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 74 gości