Fotoradar

Tu możecie podzielić się uwagami lub wątpliwościami związanymi z poruszaniem się na drogach

Moderatorzy: dylek, ella, klebek

Fotoradar

Postprzez Cisekx5 » niedziela 13 grudnia 2020, 21:22

Witam,
Dzisiaj przekroczyłem w zabudowanym o ponad 60km/h i fotoradar zrobił mi zdjęcie. Zdaje sobie sprawę, że odwaliłem i jestem świadomy swojego błędu. Czy oprócz mandatu może mi zostać odebrane prawo jazdy na 3 miesiące? A jeśli tak to jak to zrobić aby zapłacić mandat ale nie stracić prawa jazdy. Niestety ale potrzebuje prawka, inaczej jestem w dupie
Cisekx5
 
Posty: 1
Dołączył(a): niedziela 13 grudnia 2020, 21:20

Re: Fotoradar

Postprzez LeszkoII » wtorek 15 grudnia 2020, 05:32

Przebranżujesz się na 3 miesiące na młodszego specjalistę od utrzymania czystości, chyba że masz inne ciekawsze pomysły na pracę inną niż do której wymagane jest kierowanie samochodem. To nie są żarty!

Nic nie możesz zrobić. Policja, ujawniwszy wykroczenie a co dla ciebie istotniejsze ujawniwszy przekroczenie prędkości o ponad 50 km/h w o. zabud., podzieli się tą informacją z właściwym organem, który zobligowany jest stwierdzić wiarygodność dowodu na okoliczność obligatoryjnego zatrzymania PJ na 3 m-ce w trybie decyzji administracyjnej z rygorem natychmiastowej wykonalności.

Tylko jakieś rażące (i oczywiste dla organu) naruszenie procedur prawa administracyjnego mogłoby Cię "uratować", ale i tak wyjdziesz na tym gorzej czasowo i finansowo (pomoc prawna, przewlekłość postępowania sądowego). Wstrzymania rygoru natychmiastowej wykonalności raczej nie uda Ci się "ugrać", o ile jest to w ogóle możliwe. W skrócie: możesz zawalczyć o opóźnienie wydania decyzji administracyjnej.

Powyższe przy założeniu, że fotoradar był niesprawny, co musiałbyś Ty udowodnić. Ewentualnie, jeśli zdjęcie wyjdzie niewyraźne, oświadczasz że w danym kierował syn/córka/żona/ etc. Jest to niedopuszczalne, choć w pewnym sensie może być uzasadnione względami etycznymi.
Avatar użytkownika
LeszkoII
 
Posty: 7756
Dołączył(a): niedziela 07 października 2012, 13:53

Re: Fotoradar

Postprzez Cyryl » wtorek 15 grudnia 2020, 10:18

Cisekx5 napisał(a):...inaczej jestem w dupie


coś mi się wydaje, że tam jesteś.

jakiś czas temu wracając z wycieczki kamperem w jednej miejscowości przekroczyłem prędkość i również zrobiono mi fotkę.
wiem że tam stoi fotoradar, ale zamyśliłem się, jakoś mi to z głowy wypadło.

dostałem fotkę i trochę innych dokumentów.
przekroczenie o 16km/h.
ponieważ mandaty płacę średnio co 5-8 lat, nie jest to żadne obciążenie ani finansowe, ani punktowe.
popełniłem wykroczenie - zapłacę.

ale okazuje się, że muszę wypełnić parę stron formularzy i wdać się w korespondencję z ITD, co jest bardziej uciążliwe i czasochłonne od samej kary.

mamy więc 3 wyjścia:
- nie odpowiadać, a kara zostanie ściągnięta przy rozliczeniu podatkowym, więc niedługo. jest tutaj mały minus, bo mogą nas wciągnąć na listę dłużników, a ponieważ w tym wcieleniu nie zamierzam już się starać o kredyty, dla mnie nie ma to znaczenia.
- postąpić zgodnie z instrukcjami zawartymi w piśmie co jest upierdliwe i szczerze mówiąc jest ponad moje lenistwo.
- ponieważ odpowiedź musi być na formularzu przysłanym, bo przy nawale takich spraw idzie to na komputer, każda inna odpowiedź (niskie przekroczenie) w innej formie podobno trafia do kosza i postanowiłem to sprawdzić.

odpisałem mailowo, że faktycznie to moje auto, ale jechaliśmy w kilka osób i nie jestem w stanie określić kto prowadził akurat w tej miejscowości, ale auto jest moje i poczuwam się do odpowiedzialności, zapłacę, proszę o podanie kwoty i numer konta.

dostałem również mailową odpowiedź o wskazanie sprawcy na ichniejszym formularzu, na co odpowiedziałem ponownie, że nie potrafię, ale zapłacę niezależnie od tego kto w tym momencie kierował pojazdem.

czekam na odpowiedź
Cyryl
 
Posty: 2495
Dołączył(a): niedziela 01 stycznia 2017, 19:54
Lokalizacja: Wrocław

Re: Fotoradar

Postprzez mp0011 » wtorek 15 grudnia 2020, 13:31

Cisekx5 napisał(a):Czy oprócz mandatu może mi zostać odebrane prawo jazdy na 3 miesiące?


Oby.

Cisekx5 napisał(a):Dzisiaj przekroczyłem w zabudowanym o ponad 60km/h.


Przekroczyć o ponad 60 to już nie błąd, tylko skrajna nieodpowiedzialność. Ile leciałeś? 120 przez miasto na 50? Ponad 90 na w strefie tempo 30? Ponad 80 w strefie zamieszkania?

Błąd to działanie przypadkowe, nie celowe, nieświadome. Nie da się niechcący lecieć ponad 60 za szybko. A jeżeli twoim błędem było tylko to, że nie wiedziałeś o fotoradarze, to nawet mi nie jest przykro.
  • Zakręt - jazda łukiem, niezależnie od jego promienia, nie jest zmianą kierunku jazdy w rozumieniu UPRD, chyba że znaki stanowią inaczej.
  • Jazda Prosto - oznacza w rozumieniu UPRD jazdę bez zmiany kierunku jazdy, niekoniecznie w linii prostej.
mp0011
 
Posty: 2449
Dołączył(a): poniedziałek 23 marca 2015, 01:15

Re: Fotoradar

Postprzez szymonix » wtorek 15 grudnia 2020, 15:34

mp0011 napisał(a):Nie da się niechcący lecieć ponad 60 za szybko

Da się przecież.. :lol: :lol:
https://spidersweb.pl/autoblog/holowczy ... -zadziwia/
:spoko: :spoko:
Avatar użytkownika
szymonix
 
Posty: 451
Dołączył(a): poniedziałek 14 maja 2018, 22:28

Re: Fotoradar

Postprzez mp0011 » wtorek 15 grudnia 2020, 15:41

I właśnie dlatego, prawko powinno się zabierać także przy mniejszych przekroczeniach (zależnie od decyzji policjanta i okoliczności) a powyżej "magicznej granicy" obligatoryjnie. Wtedy nie byłoby problemu, że pomiar niedokładny, i że parę kilometrów niedokładności w te czy we w te robi róznicę... Po prostu wtedy w jednym przypadku musiałby odebrać, a w drugim mógł wedle uznania.
  • Zakręt - jazda łukiem, niezależnie od jego promienia, nie jest zmianą kierunku jazdy w rozumieniu UPRD, chyba że znaki stanowią inaczej.
  • Jazda Prosto - oznacza w rozumieniu UPRD jazdę bez zmiany kierunku jazdy, niekoniecznie w linii prostej.
mp0011
 
Posty: 2449
Dołączył(a): poniedziałek 23 marca 2015, 01:15

Re: Fotoradar

Postprzez ks-rider » wtorek 15 grudnia 2020, 22:50

Cisekx5 napisał(a):A jeśli tak to jak to zrobić aby zapłacić mandat ale nie stracić prawa jazdy. Niestety ale potrzebuje prawka, inaczej jestem w dupie


Moze warto bylo sie zastanowic przed a nie po ?

Nie pekaj, jezeli zabiora Ci na 3 miechy, to pol biedy, rok - nie wyrok ! :mrgreen:

Najwyzej Cie z roboty wypierdöla :mrgreen:

.
ks-rider
 
Posty: 3786
Dołączył(a): sobota 19 grudnia 2009, 21:47

Re: Fotoradar

Postprzez LeszkoII » środa 16 grudnia 2020, 07:32

mp0011 napisał(a):Przekroczyć o ponad 60 to już nie błąd, tylko skrajna nieodpowiedzialność.
Niekoniecznie. W mojej miejscowości teraz akurat remontują dwupasmówkę, potocznie (wręcz historycznie) nazywaną obwodnicą (lub starą obwodnicą). Przed remontem, w miejscach gdzie wciąż obowiązywało podniesienie prędkości do 60 km/h, ja prawym pasem nie jeździłem na tych odcinkach szybciej niż 40. Szkoda mi było samochodu.

Po remoncie i już teraz widać, że będzie to bardzo fajna nawierzchnia, na której spokojnie można będzie pojechać ze 120 km/h... gdyby mnie fragmenty ze skrzyżowaniami, przejściami. Przy okazji dorabiają też po drugiej stronie jednokierunkową drogę dla rowerów i wydaje się że te części drogi będą od siebie dobrze rozdzielone.

Oczywiście, diabeł tkwi w szczegółach :evil: Nie namawiam nikogo do przekraczania prędkości o ponad 50 w o.z. tylko stwierdzam, że w niektórych okolicznościach (rodzaj nawierzchni, natężenie ruchu, częstotliwość przejść przez jezdnię, ilość skrzyżowań) spokojnie można pojechać te 50 i więcej km/h ponad to, co dopuścił organizator ruchu.

Odrębną kwestią pozostaje fakt (rozumiany jako statystyczna prawidłowość), że fotoradary umieszcza się w miejscach serio niebezpiecznych (PdP, PdR, szkoły-przedszkola, brak utwardzonego pobocza, etc.). Moja praktyka obserwacji ruchu innych kierowców wskazuje, że bardzo często pojazdy zwalniają na długo przed fotoradarem (a kierujący równie często nie wiedzą, jaka prędkość obowiązuje więc jadą te 50 km/h podane na liczniku) a później gwałtownie przyspieszają w celu nadrobienia straty lub "odreagowania psychicznego" po zaordynowaniu spowolnionej jazdy.
Avatar użytkownika
LeszkoII
 
Posty: 7756
Dołączył(a): niedziela 07 października 2012, 13:53

Re: Fotoradar

Postprzez waw » środa 16 grudnia 2020, 19:46

Ale hajt poszedł na kierującego, a jakoś nikomu nie przeszkadza, że karanie bez udowodnienia czy prawa do obrony dalece odbiega od cywilizacyjnych standardów.
Oczywiście, autorowi wątku po ustaleniu że to on kierował odebrane zostaną uprawnienia na 3 miesiące, ale nikt nie bierze pod uwagę, że taki kierujący mógł zrobić to np. w stanie wyższej konieczności i gdyby trafił na "żywy" patrol to zamiast odebrania uprawnień byłby eskortowany (przewóz osoby z zagrożeniem życia).

Ale do tematu - autor wątku może co najwyżej próbować twierdzić że nie wie kto kierował, zapłacić za to karę.
Najważniejsze to wyciągnąć wnioski na przyszłość. Zawsze ciekawiło mnie jak można dać się złapać na fotoradar, i to z tak dużym przekroczeniem, skoro jest on oznakowany i ostrzega przed nim większość nawigacji.
waw
 
Posty: 1858
Dołączył(a): niedziela 05 lipca 2015, 13:59

Re: Fotoradar

Postprzez Cyryl » środa 16 grudnia 2020, 20:42

waw napisał(a):...nikt nie bierze pod uwagę, że taki kierujący mógł zrobić to np. w stanie wyższej konieczności...


jakoś sam autor tego tematu o tym nie wspomniał.
jest zupełnie normalnym człowiekiem: przekroczyłem - jaka kara?

nie szuka wymówek, nie próbuje usprawiedliwić się dziwnie.
zdarzyło się jechał za szybko.
Cyryl
 
Posty: 2495
Dołączył(a): niedziela 01 stycznia 2017, 19:54
Lokalizacja: Wrocław

Re: Fotoradar

Postprzez waw » środa 16 grudnia 2020, 20:45

On nie miał takiej okoliczności ale nie jest niemożliwe że komuś się zdarzy.
waw
 
Posty: 1858
Dołączył(a): niedziela 05 lipca 2015, 13:59

Re: Fotoradar

Postprzez LeszkoII » czwartek 17 grudnia 2020, 05:47

Przepis "o wskazaniu komu się powierzyło pojazd w danym czasie" skonstruowano w taki sposób, że nie przewiduje on sytuacji braku wiedzy właściciela/posiadacza odnośnie tego, komu pojazd został udostępniony. Nie dotyczy wejścia w posiadanie pojazdu bez zgody (wbrew woli) właściciela/posiadacza, np. w związku z kradzieżą albo przywłaszczaniem.

Nie ma więc czegoś takiego, jak "nie pamiętam, kto kierował". Jeśli ktoś ma słabą pamięć, to może na własny użytek prowadzić książkę pojazdu – na okoliczność odświeżania sobie pamięci.

W zasadzie jedyny problem występuje, gdy pojazd jest współwłasnością kilku osób lub jest własnością osoby prawnej, jednak istotniejsza jest informacja o posiadaniu pojazdu w danej chwili.
Jeśli pojazd jest współwłasnością małżeństwa, to każdy z małżonków jest posiadaczem, więc naprzemienne kierowanie samochodem (przekazywanie kierownicy) nie jest powierzeniem pojazdu osobie trzeciej, lecz wynika z prawa własności/posiadania. Inaczej mówiąc, posiadacz A nie może powierzyć pojazdu posiadaczowi B (wpisanego w DR), bo żeby komuś coś powierzyć, ten ktoś nie może mieć uprzednio uprawnień do posiadania tego czegoś. Każdy z nich może mieć swój kluczyk, zaś wszelkie spory o używanie samochodu w danej chwili są bezprzedmiotowe, gdyż każdy ma równe prawo do korzystania z niego (chyba, że dokonano jakiejś umowy szczególnej w kontekście ściśle cywilnym).

EDIT.
Wobec powyższego w "pytaniu o powierzenie pojazdu" jest niesłusznie postawiona teza, że ktoś powierzył komuś pojazd. Nie przewiduje ono sytuacji, gdy nie doszło do powierzenia pojazdu w danej chwili. Nie da się zgodnie z prawdą odpowiedzieć na tak postawione pytanie, skoro założono w nim nieprawdę.

Ciekawostka: co by się stało, gdyby jednak posiadacz pojazdu powierzył do dyspozycji pojazd kilku osobom na raz, tzn. w odpowiedzi na pytanie wskazał kilka osób. Zaś następnie żadna z tych osób nie przyznałaby się do tego, która z nich kierowała pojazdem w danym czasie, gdyż po prostu nie wiedziałaby lub nie pamiętała.
Avatar użytkownika
LeszkoII
 
Posty: 7756
Dołączył(a): niedziela 07 października 2012, 13:53

Re: Fotoradar

Postprzez Cyryl » czwartek 17 grudnia 2020, 08:05

LeszkoII napisał(a):...może na własny użytek prowadzić książkę pojazdu...


może, ale nie ma prawnego obowiązku.

nawet podczas przesłuchań i spraw sądowych:
- możesz odpowiedzieć na pytanie,
- możesz odmówić odpowiedzi (do tego masz prawo),
- ale możesz też odpowiedzieć: nie pamiętam i nie będzie to odmową zeznań.
Cyryl
 
Posty: 2495
Dołączył(a): niedziela 01 stycznia 2017, 19:54
Lokalizacja: Wrocław

Re: Fotoradar

Postprzez Radhezz » środa 13 stycznia 2021, 15:52

Chory kraj, chore prawo, podwójne karanie za to samo wykroczenie (mandat+punkty ORAZ administracyjnie), praktycznie brak możliwości uchylenia kary administracyjnej - zdaje się tylko błędy proceduralne się liczą, dochodzenie do tego czy do przekroczenia doszło nie leży w zainteresowaniu organu wydającego decyzję, chociaż jakaś nowelizacja miała być właśnie mówiąca o stanie wyższej konieczności, ale szczerze mówią nie interesowałem się, bo to "śliski" temat. Za niedługo również być może brak możliwości odmówienia przyjęcia mandatu. Do tego mocno wątpliwa zasadność ustanawiania i wysokości ograniczeń, bez weryfikacji późniejszej. To są już lata całe i tony patologii.

Zamiast być lepiej, jest gorzej - w czasach komuny w porównaniu do współczesnych auta ledwo hamowały, słabo skręcały, światła ledwo oświetlały drogę, a same drogi były fatalnej jakości. A mimo to obowiązywało 60km/h w o.z. U nas właśnie odstrzelili te 60 w porze nocnej, co jest skrajnym kretynizmem.
[A][B][BE][C][CE][D][DE]
Pojazdy uprzywilejowane ABCD
Jeśli nie przeklinasz w trakcie prowadzenia samochodu, to znaczy, że prawdopodobnie należysz do tej grupy kierowców, na których my wszyscy przeklinamy.
Avatar użytkownika
Radhezz
 
Posty: 756
Dołączył(a): poniedziałek 05 marca 2012, 15:30
Lokalizacja: Opole


Powrót do Sytuacje na drodze

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Google [Bot] i 38 gości