Projekt zmian

Tu możecie podzielić się uwagami lub wątpliwościami związanymi z poruszaniem się na drogach

Moderatorzy: dylek, ella, klebek

Re: Projekt zmian

Postprzez LeszkoII » środa 13 stycznia 2021, 08:32

Aaa, tak obejrzałem sobie wczoraj Wiadomości TVP, żeby sprawdzić czy Kurski wciąż potrafi dobrze manipulować społeczeństwem (na polecenie Kaczyńskiego i za pieniądze podatnika). Tym razem jednak żaden aktywnie prosperujący prawnik (nie mylić z politykami PiS, socjologami, politologami i publicystami wypowiadającymi się na tematy prawne) nie pojawił się na antenie by zaświadczyć legalności projektowanych zmian w zakresie mandatów karnych. To dobry znak, bo sprawa wydaje się bardziej oczywista niż kwestia nielegalności ówczesnego obowiązku noszenia maseczek przez ogół społeczeństwa w przestrzeni publicznej (obecnie jest to już norma ustawowa, a nie jak kiedyś podustawowa).

TVP bezczelnie kłamie, że rozwiązanie nowelizujące postępowanie mandatowe zostało wzorowane na niemieckim reżimie prawnym. Dlaczego? – wyjaśnia prof. Włodzimierz Wróbel (karnista UJ) na swoim FB: https://www.facebook.com/permalink.php? ... 1719800912

P.S. Nie mam obecnie dużo czasu na pisanie postów. Doceniam merytoryczność wpisów @MarcinDLK i aktywność innych, którzy nadają "ludzkiego" (nieprawniczego) kolorytu tematowi.
Avatar użytkownika
LeszkoII
 
Posty: 7756
Dołączył(a): niedziela 07 października 2012, 13:53

Re: Projekt zmian

Postprzez Cyryl » środa 13 stycznia 2021, 10:48

dzisiaj przeczytałem coś takiego:
"Ministerstwo Sprawiedliwości chce otrzymać dane ws. odmów przyjęcia mandatu przez obywateli. Resort Zbigniewa Ziobry chce wiedzieć, na czyją korzyść były rozstrzygane sprawy."

wygląda na to, że najpierw był pomysł zmian, a teraz dopiero analiza czy jest sens zmian.
czyli najpierw robić, później myśleć, dość zabawne jeżeli chodzi o dzieci, jeżeli chodzi o ustawodawstwo, to już jest żałosne i złe dla państwa.

wynika z tego:
1. nie ma znaczenia kto jest winny, jaki przebieg sprawy,
2. ważne jest rozstrzygnięcie na czyją korzyść, niezależnie od sprawy.
3. nie ma znaczenia ile było odmów przyjęcia mandatu.
4. ważne jest ile można na tym zyskać kosztem obywateli.

można jeszcze wysnuć wniosek, że gdyby większość spraw była rozstrzygana na korzyść obywateli, to przyszłe rozstrzygnięcia mogą być sterowane, aby uzyskać odpowiedni wynik ekonomiczny.
Cyryl
 
Posty: 2495
Dołączył(a): niedziela 01 stycznia 2017, 19:54
Lokalizacja: Wrocław

Re: Projekt zmian

Postprzez gumik » czwartek 14 stycznia 2021, 17:58

Czy przypadkiem nie jest teraz przepychana jakaś niecna ustawa? Może to powyżej jest tylko dla odwrócenia uwagi? Ktoś? Coś?
"Krótki prawy zjazdowy" ;-) -> http://www.forum.prawojazdy.com.pl/viewtopic.php?f=3&t=35676&p=408094&hilit=kr%C3%B3tki#p408094
gumik
 
Posty: 3457
Dołączył(a): czwartek 15 września 2016, 18:14

Re: Projekt zmian

Postprzez waw » sobota 16 stycznia 2021, 20:41

LeszkoII napisał(a):TVP bezczelnie kłamie, że rozwiązanie nowelizujące postępowanie mandatowe zostało wzorowane na niemieckim reżimie prawnym. Dlaczego? – wyjaśnia prof. Włodzimierz Wróbel (karnista UJ) na swoim FB: https://www.facebook.com/permalink.php? ... 1719800912

Mnie poraża postawa środowiska prawniczego. Z jednej strony sprzeciwiają się (słusznie) proponowanym zmianom, a z drugiej nie przeszkadza im dotychczasowe łamanie podobnych zasad. Kara w trybie administracyjnym, na podstawie donosu lub zdjęcia z fotoradaru, wyroki bez dowodów, wyroki zaoczne bez powiadomienia oskarżonego to polska codzienność. Czemu przeciwko temu nikt nie protestuje?

Cyryl napisał(a):wygląda na to, że najpierw był pomysł zmian, a teraz dopiero analiza czy jest sens zmian.
czyli najpierw robić, później myśleć, dość zabawne jeżeli chodzi o dzieci, jeżeli chodzi o ustawodawstwo, to już jest żałosne i złe dla państwa.

Nie politykuj. Projekt złożyła grupa posłówa nie ministerstwo. Dlatego teraz MS zastanawia się czy to poprzeć.
waw
 
Posty: 1858
Dołączył(a): niedziela 05 lipca 2015, 13:59

Re: Projekt zmian

Postprzez Cyryl » sobota 16 stycznia 2021, 21:11

A grupa posłów to nie władza ustawodawcza - Państwo?

Jeżeli ja palnę głupstwo, a Ty mi to wytkniesz, to politykowanie?
Cyryl
 
Posty: 2495
Dołączył(a): niedziela 01 stycznia 2017, 19:54
Lokalizacja: Wrocław

Re: Projekt zmian

Postprzez MarcinLDK » sobota 16 stycznia 2021, 22:33

Cyryl napisał(a):3. nie ma znaczenia ile było odmów przyjęcia mandatu.

To akurat naprawdę nie ma większego znaczenia. Jeśli celem jest odciążenie administracji publicznej (pomijając już to, czy faktycznie tak jest), to największe znaczenie ma to, ilu spośród tych, którzy odmówili przyjęcia mandatu, uniknęło kary w sądzie.
MarcinLDK
 
Posty: 247
Dołączył(a): czwartek 18 lipca 2019, 12:05

Re: Projekt zmian

Postprzez waw » poniedziałek 18 stycznia 2021, 00:37

Cyryl napisał(a):A grupa posłów to nie władza ustawodawcza - Państwo?
Zasadniczo to różne osoby, które moga mieć rózne poglądy i sposoby rozumowania.
Cyryl napisał(a):Jeżeli ja palnę głupstwo, a Ty mi to wytkniesz, to politykowanie?
Nie. Ale zszedłeś na politykę, co dla dyskusji może się źle skończyć. Albo dyskutujemy o ruchu drogowym albo albo o polityce.
waw
 
Posty: 1858
Dołączył(a): niedziela 05 lipca 2015, 13:59

Re: Projekt zmian

Postprzez Cyryl » poniedziałek 18 stycznia 2021, 07:58

to że ustawodawcy, niezależnie od opcji politycznej, najpierw tworzą lub zmieniają akty prawne związane z ruchem drogowym, a potem zastanawiają się nad skutkami tych zmian, co jest i tak dobre bo w większości nad tym co dalej w ogóle nie zaprzątają sobie głowy, a to jest niestety nagminne w naszym kraju i nie ma nic wspólnego z polityką tylko i wyłącznie o bezpieczeństwie na drogach i o sprawach z tym związanych.

polityka jest wtedy gdy wyrażam opinie o wyższości jednej grupy politycznej nad drugą.
Cyryl
 
Posty: 2495
Dołączył(a): niedziela 01 stycznia 2017, 19:54
Lokalizacja: Wrocław

Re: Projekt zmian

Postprzez szymonix » piątek 22 stycznia 2021, 11:13

W Sejmie wczoraj przegłosowali poprawki dotyczące pieszych, telefonów, jazdy na zderzaku i 50 przez całą dobę w OZ....
https://www.sejm.gov.pl/sejm9.nsf/agent ... owania=159
https://prawo.gazetaprawna.pl/artykuly/ ... zacje.html
Avatar użytkownika
szymonix
 
Posty: 451
Dołączył(a): poniedziałek 14 maja 2018, 22:28

Re: Projekt zmian

Postprzez MarcinLDK » piątek 22 stycznia 2021, 17:27

Szkoda. Po cichu liczyłem na to, że projekt odejdzie w zapomnienie.
MarcinLDK
 
Posty: 247
Dołączył(a): czwartek 18 lipca 2019, 12:05

Re: Projekt zmian

Postprzez waw » sobota 23 stycznia 2021, 18:34

Może tak jak kilka lat temu nie przejdzie przez Sentat.
Dobrze że zrezygnowano z przejść dla pieszych na drogach ekspresowych. Przynajmniej między niektórymi miastami będzie się dało przemieszczać. Ogólnie to będzie dramat.
waw
 
Posty: 1858
Dołączył(a): niedziela 05 lipca 2015, 13:59

Re: Projekt zmian

Postprzez szymonix » sobota 23 stycznia 2021, 19:36

MarcinLDK napisał(a):liczyłem na to, że projekt odejdzie w zapomnienie.

Cały?? Chyba walka z glonojadami jest w porzo ? A 50 przez calą dobę to dopasowanie naszego prawa do unijnego..
Avatar użytkownika
szymonix
 
Posty: 451
Dołączył(a): poniedziałek 14 maja 2018, 22:28

Re: Projekt zmian

Postprzez MarcinLDK » niedziela 24 stycznia 2021, 01:27

szymonix napisał(a):
MarcinLDK napisał(a): Chyba walka z glonojadami jest w porzo ? A 50 przez calą dobę to dopasowanie naszego prawa do unijnego..

Szczerze mówiąc, to chodzi mi głównie o pierwszeństwo pieszych przed PdP i właśnie o ten odstęp. "50" jest dla mnie bez większego znaczenia (chociaż z tego co mi wiadomo, to nie jest to dopasowanie polskiego prawa do prawa unijnego, tylko jeśli już, to dopasowanie polskiego prawa do prawa krajowego innych państw członkowskich UE.)

Temat pierwszeństwa dla pieszych już był poruszany. W skrócie: jestem zwolennikiem aktualnie obowiązujących przepisów dotyczących PdP, edukacji i surowego karania za nieprzestrzeganie ich.

Jeśli chodzi o odstęp, to wyobraź sobie taką sytuację: jedziesz drogą ekspresową z prędkością 120 km/h. Ostęp między tobą a poprzedzającym pojazdem wynosi 60 metrów. Nagle 20 metrów przed tobą inny kierujący wjeżdża na twój pas ruchu. Co musisz zrobić, jeśli chcesz jechać zgodnie z przepisami? Zwolnić. Zwalniasz, wracasz do odstępu 60 m, a za chwilę kolejny pojazd wjeżdża przed ciebie. Czyli klasyka polskich dróg - problem ma ten, kto chce jechać zgodnie z przepisami.

Kierujący pojazdem podczas przejazdu autostradą i drogą ekspresową jest obowiązany zachować minimalny odstęp między pojazdem, którym kieruje, a pojazdem jadącym przed nim na tym samym pasie ruchu. Odstęp ten wyrażony w metrach określa się jako nie mniejszy niż połowa liczby określającej prędkość pojazdu, którym porusza się kierujący, wyrażonej w kilometrach na godzinę. Przepisu tego nie stosuje się podczas manewru wyprzedzania.

"Przepisu tego nie stosuje się podczas manewru wyprzedzania". Czyli kiedy? Jak ma wyglądać wykorzystanie tego wyjątku w praktyce? Interesuje mnie zwłaszcza przypadek wyprzedzania na drodze ekspresowej jednojezdniowej.

Idziemy dalej. Idea zakazu korzystania z telefonu podczas przechodzenia przez jezdnię jest mi raczej obojętna, ale sam przepis jest zredagowany fatalnie. Pole do interpretacji jest ogromne. Czego zabrania się pieszemu?

korzystania z telefonu lub innego urządzenia elektronicznego podczas wchodzenia lub przechodzenia przez jezdnię lub torowisko oraz na przejściu dla pieszych – w sposób, który prowadzi do ograniczenia możliwości obserwacji sytuacji na jezdni, torowisku lub przejściu dla pieszych.

No, to teraz możemy podyskutować nad możliwymi sposobami korzystania z telefonu i podzielić je na te, które prowadzą do ograniczenia możliwości obserwacji i na te, które do tego nie prowadzą.
MarcinLDK
 
Posty: 247
Dołączył(a): czwartek 18 lipca 2019, 12:05

Re: Projekt zmian

Postprzez mp0011 » niedziela 24 stycznia 2021, 01:47

Mam wrażenie, że "podczas manewru wyprzedzania" miało oznaczać tyle, że jak się zabierasz za wyprzedzanie, to wtedy, rozpędzając się, możesz się zbliżyć do samochodu przed tobą. Jest to logiczny i zrozumiały wyjątek.

Oczywiście, jest to napisane w tak bezdennie głupi sposób, że każdy będzie interpretował to po swojemu...
  • Zakręt - jazda łukiem, niezależnie od jego promienia, nie jest zmianą kierunku jazdy w rozumieniu UPRD, chyba że znaki stanowią inaczej.
  • Jazda Prosto - oznacza w rozumieniu UPRD jazdę bez zmiany kierunku jazdy, niekoniecznie w linii prostej.
mp0011
 
Posty: 2449
Dołączył(a): poniedziałek 23 marca 2015, 01:15

Re: Projekt zmian

Postprzez Cyryl » niedziela 24 stycznia 2021, 07:05

MarcinLDK napisał(a):...jestem zwolennikiem aktualnie obowiązujących przepisów dotyczących PdP, edukacji i surowego karania za nieprzestrzeganie ich...


tu się zgadzam, jeżeli nie jesteśmy w stanie wyegzekwować przestrzegania obecnie obowiązujących przepisów, to jaki sens jest tworzenie nowych, których też nie będziemy w stanie wyegzekwować?
Cyryl
 
Posty: 2495
Dołączył(a): niedziela 01 stycznia 2017, 19:54
Lokalizacja: Wrocław

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Sytuacje na drodze

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 34 gości