HULAJNOGI ELEKTRYCZNE

Tu możecie podzielić się uwagami lub wątpliwościami związanymi z poruszaniem się na drogach

Moderatorzy: dylek, ella, klebek

HULAJNOGI ELEKTRYCZNE

Postprzez Cyryl8 » wtorek 01 czerwca 2021, 16:28

Kierujący hulajnogą elektryczną jest obowiązany korzystać:

- z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów, jeżeli będą one wyznaczone dla kierunku, w którym będzie się poruszać lub będzie zamierzał skręcić.

- z jezdni, po której ruch pojazdów będzie dozwolony z prędkością nie większą niż 30 km/h, w przypadku gdy brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów.

- może korzystać z chodnika lub drogi dla pieszych wyjątkowo, gdy chodnik będzie usytuowany wzdłuż jezdni, po której ruch pojazdów będzie dozwolony z prędkością większą niż 30 km/h i będzie brakować wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów.

Kierującemu hulajnogą elektryczną zabrania się:

- ciągnięcia lub holowania innego pojazdu;
- przewożenia innej osoby, zwierzęcia lub ładunku.

Dopuszczalna prędkość z jaką można się poruszać hulajnogą elektryczną i urządzeniami transportu osobistego to 20 km/h.

Uprawnienia do kierowania hulajnogą elektryczną lub urządzeniem transportu osobistego:

+ 18 lat,
10 – 18 lat - karta rowerowa lub prawo jazdy kategorii AM, A1, B1 lub T,
- 10 lat - tylko w strefie zamieszkania i wyłącznie pod opieką osoby dorosłej.
Cyryl8
 
Posty: 2419
Dołączył(a): czwartek 25 marca 2021, 06:59

Re: HULAJNOGI ELEKTRYCZNE

Postprzez mp0011 » piątek 04 czerwca 2021, 16:49

Czy hulajnogi mogą korzystać z kontraruchu rowerowego? Wyznaczony jest on znakiem "nie dotyczy" z wizerunkiem roweru, a nie hulajnogi...
  • Zakręt - jazda łukiem, niezależnie od jego promienia, nie jest zmianą kierunku jazdy w rozumieniu UPRD, chyba że znaki stanowią inaczej.
  • Jazda Prosto - oznacza w rozumieniu UPRD jazdę bez zmiany kierunku jazdy, niekoniecznie w linii prostej.
mp0011
 
Posty: 2449
Dołączył(a): poniedziałek 23 marca 2015, 01:15

Re: HULAJNOGI ELEKTRYCZNE

Postprzez Cyryl8 » piątek 04 czerwca 2021, 21:21

nie bardzo wiem o czym mówisz, czy o urządzeniach wspomagających ruch - hulajnogach, czy o hulajnogach elektrycznych.
Cyryl8
 
Posty: 2419
Dołączył(a): czwartek 25 marca 2021, 06:59

Re: HULAJNOGI ELEKTRYCZNE

Postprzez mp0011 » piątek 04 czerwca 2021, 22:25

O hulajnogach elektrycznych. I uto przy okazji.
  • Zakręt - jazda łukiem, niezależnie od jego promienia, nie jest zmianą kierunku jazdy w rozumieniu UPRD, chyba że znaki stanowią inaczej.
  • Jazda Prosto - oznacza w rozumieniu UPRD jazdę bez zmiany kierunku jazdy, niekoniecznie w linii prostej.
mp0011
 
Posty: 2449
Dołączył(a): poniedziałek 23 marca 2015, 01:15

Re: HULAJNOGI ELEKTRYCZNE

Postprzez Cyryl8 » sobota 05 czerwca 2021, 06:16

Przeczytaj pierwszy post.
Cyryl8
 
Posty: 2419
Dołączył(a): czwartek 25 marca 2021, 06:59

Re: HULAJNOGI ELEKTRYCZNE

Postprzez mp0011 » sobota 05 czerwca 2021, 12:16

Cyryl8 napisał(a):Przeczytaj pierwszy post.

Przestań traktować innych jak idiotów.

Czy w twoim poście jest cokolwiek o poruszaniu się hulajnogą elektryczną po kontraruchu? Jest o drodze rowerowej, jezdni i pasie rowerowym.

Kontraruchu nie jest pasem rowerowym.

Czy to celowe działanie ustawodawcy, W celu wyeliminowania ich z kontraruchu, czy błąd?
  • Zakręt - jazda łukiem, niezależnie od jego promienia, nie jest zmianą kierunku jazdy w rozumieniu UPRD, chyba że znaki stanowią inaczej.
  • Jazda Prosto - oznacza w rozumieniu UPRD jazdę bez zmiany kierunku jazdy, niekoniecznie w linii prostej.
mp0011
 
Posty: 2449
Dołączył(a): poniedziałek 23 marca 2015, 01:15

Re: HULAJNOGI ELEKTRYCZNE

Postprzez Cyryl8 » sobota 05 czerwca 2021, 13:32

nie bardzo wiem o czym piszesz.
nie ma czegoś takiego jak kontraruch jest coś takiego jak kontrapas i znaczy on:
"to wydzielony pas jezdni na ulicy jednokierunkowej, przeznaczony dla rowerzystów w kierunku przeciwnym do obowiązującego pozostałe pojazdy."

jeżeli uważasz inaczej, to odpowiedz na pytanie kto może poruszać się kotrapasem:
- pieszy,
- rowerzysta,
- pojazd zaprzęgowy,
- pojazdy wolnobieżne,
- ciągniki rolnicze,
- pojazdy samochodowe?

mój pierwszy post:
Cyryl8 napisał(a):Kierujący hulajnogą elektryczną jest obowiązany korzystać:

- z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów...
Cyryl8
 
Posty: 2419
Dołączył(a): czwartek 25 marca 2021, 06:59

Re: HULAJNOGI ELEKTRYCZNE

Postprzez mp0011 » sobota 05 czerwca 2021, 13:47

Kontraruch to droga jednokierunkowa, oznaczona znakiem dawniej znanym jako T-22, czyli "Nie dotyczy rowerow" Z obu stron. Na niej rowery mogą jeździć w obie strony. Nie jest to ani drogą rowerowa, ani pas rowerowy.

Obowiązuje wtedy limit do 30km/h.

Pytanie brzmi, czy tabliczka z rowerem pod zakazem wjazdu dotyczy też hulajnóg elektrycznych i UTO, czy wszystkie takie będą może wymieniane teraz, żeby UTO dopuścić...

Analogicznie, czy hulajnogi elektryczne mogą skręcać na zakazie skrętu oznaczonym taką tabliczką.
  • Zakręt - jazda łukiem, niezależnie od jego promienia, nie jest zmianą kierunku jazdy w rozumieniu UPRD, chyba że znaki stanowią inaczej.
  • Jazda Prosto - oznacza w rozumieniu UPRD jazdę bez zmiany kierunku jazdy, niekoniecznie w linii prostej.
mp0011
 
Posty: 2449
Dołączył(a): poniedziałek 23 marca 2015, 01:15

Re: HULAJNOGI ELEKTRYCZNE

Postprzez Cyryl8 » sobota 05 czerwca 2021, 14:14

problem w tym, że pojęcia takiego jak kontraruch nie ma w prawie o ruchu drogowym i przepisów odnośnie takiego nie znajdziesz, jest tylko kontrapas, definicję którego podałem.

a jakimi częściami drogi mogą poruszać się hulajnogi elektryczne i UTO napisałem w pierwszych postach tych tematów.
Cyryl8
 
Posty: 2419
Dołączył(a): czwartek 25 marca 2021, 06:59

Re: HULAJNOGI ELEKTRYCZNE

Postprzez Autobusiarz » niedziela 06 czerwca 2021, 01:18

Znak zakazu wjazdu+tabliczka z napisem nie dotyczy rowerów to bardzo częsta sytuacja na ulicach jednokierunkowych.
Czy hulajnogą można wtedy jechać pod prąd,drogą jednokierunkową? Bo rowerem jak najbardziej można.
1.Czy będąc na przejeździe rowerowym hulajnogą,ma się bezwzględne pierwszeństwo jak w przypadku roweru?
2.Czy można poruszać się po chodniku z "prędkością pieszego" podczas gdy ci piesi uciekają przed bandą kiboli biegnąc 15 km/h? Co to znaczy w ogóle prędkość pieszego? Moja prędkość to 6 km/h a starej Babci 1 km/h.
3.Czy hulajnoga musi mieć tylne i przednie oświetlenie jak rower?
Autobusiarz
 
Posty: 166
Dołączył(a): sobota 17 września 2016, 00:36

Re: HULAJNOGI ELEKTRYCZNE

Postprzez Blacksmith » niedziela 06 czerwca 2021, 01:35

No to dołączam do pytań dla naszego fachowca od hulajnóg elektrycznych

1) Czy na przejściu dla pieszych będę musiał schodzić z hulajnogi?

2) Czy jadąc hulajnogą z prędkością 40km/h po chodniku i będąc zatrzymanym przez Policję, która oznajmi, że jadę według nich szybciej niż prędkość pieszego i biegającego... to czy będę mógł się powołać na rekord Usaina Bolta biegnącego 44,7km/h ?
Avatar użytkownika
Blacksmith
 
Posty: 2050
Dołączył(a): środa 23 marca 2016, 15:54
Lokalizacja: Elbląg/München, w przyszłości Texas

Re: HULAJNOGI ELEKTRYCZNE

Postprzez Cyryl8 » niedziela 06 czerwca 2021, 08:27

no to ja się dołączał do pytań:

czy przyśpieszając z wartością 1G mogę się powoływać na to iż nie jeden pieszy spadając z wieżowca osiągnął takie samo przyspieszenie?

czy dwóch gości na hulajnogach elektrycznych może jeździć po torowisku dla tramwajów, które są też pojazdami elektrycznymi?
Cyryl8
 
Posty: 2419
Dołączył(a): czwartek 25 marca 2021, 06:59

Re: HULAJNOGI ELEKTRYCZNE

Postprzez szerszon » niedziela 06 czerwca 2021, 20:08

Autobusiarz napisał(a):ędąc na przejeździe rowerowym hulajnogą,ma się bezwzględne pierwszeństwo jak w przypadku roweru?
Nie wiedziałem, że do tej pory rowerzysta miał BEZWZGLĘDNE pierwszeństwo...jak się te przepisy zmieniają, że nie nadążam.
A może to ty nie masz pojecia co jest w przepisach?
szerszon
 
Posty: 16316
Dołączył(a): sobota 11 lipca 2009, 15:03

Re: HULAJNOGI ELEKTRYCZNE

Postprzez Autobusiarz » niedziela 06 czerwca 2021, 21:06

Kierujący pojazdem zobowiązany jest ustąpić pierwszeństwa rowerzyście znajdującemu się na przejeździe rowerowym.
Rowerzysta zbliża się do przejazdu+nie ma pierwszeństwa
Jest metr przed przejazdem-nie ma pierwszeństwa
Jest centymetr przed przejazdem-nadal nie ma pierwszeństwa
Przednim kołem wjeżdża na przejazd tak,że 5 milimetrów obręczy koła znajduje się na przejeździe rowerowym-MA PIERWSZEŃSTWO.
Autobusiarz
 
Posty: 166
Dołączył(a): sobota 17 września 2016, 00:36

Re: HULAJNOGI ELEKTRYCZNE

Postprzez Autobusiarz » niedziela 06 czerwca 2021, 21:11

Cyryl8 napisał(a):no to ja się dołączał do pytań:

czy przyśpieszając z wartością 1G mogę się powoływać na to iż nie jeden pieszy spadając z wieżowca osiągnął takie samo przyspieszenie?

czy dwóch gości na hulajnogach elektrycznych może jeździć po torowisku dla tramwajów, które są też pojazdami elektrycznymi?


Ale dlaczego chcesz się dołączać do pytań nie udzielając odpowiedzi na poprzednie? Szewc w dziurawych butach chodzi?

Czy mogę jechać hulajnogą elektryczną pod prąd po ulicy jednokierunkowej z zakazem wjazdu i tabliczką nie dotyczy rowerów? Czyżbyś zakładał,że takie uliczki nie istnieją? Na Wrocławskim rynku są praktycznie wyłącznie takie.
Autobusiarz
 
Posty: 166
Dołączył(a): sobota 17 września 2016, 00:36

Następna strona

Powrót do Sytuacje na drodze

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 45 gości