HULAJNOGI ELEKTRYCZNE

Tu możecie podzielić się uwagami lub wątpliwościami związanymi z poruszaniem się na drogach

Moderatorzy: dylek, ella, klebek

Re: HULAJNOGI ELEKTRYCZNE

Postprzez waw » niedziela 06 czerwca 2021, 21:49

Cyryl8 napisał(a):czy dwóch gości na hulajnogach elektrycznych może jeździć po torowisku dla tramwajów, które są też pojazdami elektrycznymi?

Torowisko jest wg definicji dla pojazdów szynowych. Niekoniecznie elektrycznych.
waw
 
Posty: 1858
Dołączył(a): niedziela 05 lipca 2015, 13:59

Re: HULAJNOGI ELEKTRYCZNE

Postprzez szerszon » poniedziałek 07 czerwca 2021, 00:39

Autobusiarz napisał(a):MA PIERWSZEŃSTWO.
Pytałem o BEZWZGLĘDNE jak napisałeś.
szerszon
 
Posty: 16316
Dołączył(a): sobota 11 lipca 2009, 15:03

Re: HULAJNOGI ELEKTRYCZNE

Postprzez Cyryl8 » poniedziałek 07 czerwca 2021, 05:37

Jeden z kolegów napisał, abym nie traktował innych jak idiotów.
W związku ze zmianami postarałem się trochę to uporządkować, napisałem definicje nowe i z grubsza obowiązujące zasady dotyczące tych urządzeń, nie z broszurek, prasy, ale z aktów prawnych.

Kązdy z uczestników tego forum czytając i pisząc udowadnia, że nie jest analfabetą, dla w miarę rozgarniętego człowieka, zainteresowanego rzeczywiście zmianami, nie powinno być trudnością pogrzebanie w przepisach i odszukanie.

Nie wiem, czy koledzy dostali zakaz prawny czytania przepisów, czy to jest ponad umiejętności czy też chęci pytających.

Nie tylko ja mogę tu wpisywać informacje, ja zacząłem, ponieważ mnie te zmiany nie dotyczą, bo nie korzystam z takich urządzeń i z innymi użytkownikami drogi nie mam kłopotów z współkorzystaniem z dróg, czekam na kolegów zainteresowanych tymi zmianami.
Cyryl8
 
Posty: 2419
Dołączył(a): czwartek 25 marca 2021, 06:59

Re: HULAJNOGI ELEKTRYCZNE

Postprzez Autobusiarz » niedziela 13 czerwca 2021, 19:41

Cyryl8 napisał(a):Jeden z kolegów napisał, abym nie traktował innych jak idiotów.
W związku ze zmianami postarałem się trochę to uporządkować, napisałem definicje nowe i z grubsza obowiązujące zasady dotyczące tych urządzeń, nie z broszurek, prasy, ale z aktów prawnych.

Kązdy z uczestników tego forum czytając i pisząc udowadnia, że nie jest analfabetą, dla w miarę rozgarniętego człowieka, zainteresowanego rzeczywiście zmianami, nie powinno być trudnością pogrzebanie w przepisach i odszukanie.

Nie wiem, czy koledzy dostali zakaz prawny czytania przepisów, czy to jest ponad umiejętności czy też chęci pytających.

Nie tylko ja mogę tu wpisywać informacje, ja zacząłem, ponieważ mnie te zmiany nie dotyczą, bo nie korzystam z takich urządzeń i z innymi użytkownikami drogi nie mam kłopotów z współkorzystaniem z dróg, czekam na kolegów zainteresowanych tymi zmianami.


Ale nic nie uporządkowałeś i nic nie wyjaśniłeś.Zabierając się za coś wypadałoby to dokończyć od A do Z.

Zmiany te dotyczą cię o wiele bardziej niż ci się wydaje:
-czy jesteś zobowiązany ustąpić pierwszeństwa osobie jadącej na hulajnodze i zamierzającej wjechać na przejście dla pieszych z prędkością pieszego?
-dlaczego babcia poruszająca się za pomocą balkonika ma prawo korzystać z przejazdów rowerowych na równych zasadach z rowerzystą?
-czym jest hulajnoga z zamontowanym siodełkiem-czyli siedzeniem-skoro według ustawy nie jest ani hulajnogą ani UTO?
Autobusiarz
 
Posty: 166
Dołączył(a): sobota 17 września 2016, 00:36

Re: HULAJNOGI ELEKTRYCZNE

Postprzez Cyryl8 » niedziela 13 czerwca 2021, 21:11

Autobusiarz napisał(a):...Ale nic nie uporządkowałeś i nic nie wyjaśniłeś.Zabierając się za coś wypadałoby to dokończyć od A do Z...


nie bardzo rozumiem.
1 podałem którymi elementami drogi według prawa mogą się poruszać e-hulajnogi,
2. czego zabrania się kierującym tymi pojazdami,
3. jakie uprawnienia trzeba posiadać, aby się nimi poruszać.
i nic więcej.

nic nie pisałem o pierwszeństwie, nie było żadnego A więc nie mogło być Z.
nic nie pisałem o babci i o żadnej innej osobie z balkonikiem, szczególnie pisząc o e-hulajnogach, nie było żadnego A więc nie mogło być Z.
nic nie pisałem o wymaganiach technicznych tych pojazdów, nie było żadnego A więc nie mogło być Z.

czy to mnie dotyczy, na pewno tak.
z tym że nie mam najmniejszych kłopotów ze współżyciem z innymi na drodze, nie mam zatargów, konfliktów, a jeżdżę dużo więcej niż przeciętny użytkownik pojazdu.

ale masz pole do popisu.
jeżeli pytania, które postawiłeś są dla Ciebie tak istotne, to przecież możesz sam znaleźć na nie odpowiedź i podzielić się z nami.
nie masz się czego obawiać, nikt nie będzie miał do Ciebie pretensji nawet, jeżeli będą to informacje niekompletne, powiedzmy od A do np. G.

chyba nie zażądasz za to jakiegoś honorarium jak za udział w moim zaproszeniu, które jest cały czas aktualne.
Cyryl8
 
Posty: 2419
Dołączył(a): czwartek 25 marca 2021, 06:59

Re: HULAJNOGI ELEKTRYCZNE

Postprzez Blacksmith » niedziela 13 czerwca 2021, 23:16

Ja osobiście nie licząc na odpowiedź od Cyryla napisałem bezpośrednio do ministerstwa i czekam na odpowiedź. Zapytałem czy hulajnogą elektryczną będzie można poruszać się po chodniku do 44,7km/h, czyli z prędkością jaką osiągał Usain Bolt. Myślę, że nie mamy powodu aby biegnącego Pana Bolta po chodniku nie uznawać za pieszego.
Avatar użytkownika
Blacksmith
 
Posty: 2050
Dołączył(a): środa 23 marca 2016, 15:54
Lokalizacja: Elbląg/München, w przyszłości Texas

Re: HULAJNOGI ELEKTRYCZNE

Postprzez mp0011 » niedziela 13 czerwca 2021, 23:28

Blacksmith napisał(a):Ja osobiście nie licząc na odpowiedź od Cyryla napisałem bezpośrednio do ministerstwa i czekam na odpowiedź. Zapytałem czy hulajnogą elektryczną będzie można poruszać się po chodniku do 44,7km/h, czyli z prędkością jaką osiągał Usain Bolt. Myślę, że nie mamy powodu aby biegnącego Pana Bolta po chodniku nie uznawać za pieszego.


Też napisałem do ministerstwa. I osobno na drogówkę. Zobaczę, czy odpiszą tak samo ;)
  • Zakręt - jazda łukiem, niezależnie od jego promienia, nie jest zmianą kierunku jazdy w rozumieniu UPRD, chyba że znaki stanowią inaczej.
  • Jazda Prosto - oznacza w rozumieniu UPRD jazdę bez zmiany kierunku jazdy, niekoniecznie w linii prostej.
mp0011
 
Posty: 2449
Dołączył(a): poniedziałek 23 marca 2015, 01:15

Re: HULAJNOGI ELEKTRYCZNE

Postprzez Cyryl8 » poniedziałek 14 czerwca 2021, 05:21

Blacksmith napisał(a):...nie licząc na odpowiedź od Cyryla...


A dlaczego masz liczyć na innych? jesteś ponoć dorosły facet, jak twierdzisz - zaradny, sam coś zrób.

W przepisach zaszły zmiany, zwróciłem na to uwagę, rozpocząłem temat, ale nie będę wyręczać we wszystkim.

Ps. Trudno tempo pieszego uznać za szybkość rekordzisty świata.
Przypomnę, że rekord prędkości na rowerze na płaskim już w latach '60-tych przekroczył 200km/h.
Cyryl8
 
Posty: 2419
Dołączył(a): czwartek 25 marca 2021, 06:59

Re: HULAJNOGI ELEKTRYCZNE

Postprzez MarcinLDK » poniedziałek 14 czerwca 2021, 14:36

Blacksmith napisał(a):Zapytałem czy hulajnogą elektryczną będzie można poruszać się po chodniku do 44,7km/h, czyli z prędkością jaką osiągał Usain Bolt. Myślę, że nie mamy powodu aby biegnącego Pana Bolta po chodniku nie uznawać za pieszego.

Jeśli już chcemy porównywać prędkość pieszego do prędkości Usaina Bolta, to zapewniam, że Usain Bolt nigdy nie biegł po chodniku z prędkością 44,7 km/h. Pobił rekord, owszem, ale nie zrobił tego będąc pieszym.
MarcinLDK
 
Posty: 247
Dołączył(a): czwartek 18 lipca 2019, 12:05

Re: HULAJNOGI ELEKTRYCZNE

Postprzez Blacksmith » poniedziałek 14 czerwca 2021, 16:03

Myślę, że 40km/h po chodniku spokojnie dałby radę. I jak najbardziej byłby w świetle prawa pieszym. Byłoby kuriozalne gdyby dostał mandat za bieg 40km/h po chodniku.
Avatar użytkownika
Blacksmith
 
Posty: 2050
Dołączył(a): środa 23 marca 2016, 15:54
Lokalizacja: Elbląg/München, w przyszłości Texas

Re: HULAJNOGI ELEKTRYCZNE

Postprzez mp0011 » poniedziałek 14 czerwca 2021, 16:14

Pieszym jest też 9latek na rowerku.

Czy jazda z prędkością takiego rowerzysty (czyli jednak znacznie szybciej niż przeciętny pieszy, a z górki to i ponad 30km/h) hulajnogą elektryczną jest dopuszczalna?
  • Zakręt - jazda łukiem, niezależnie od jego promienia, nie jest zmianą kierunku jazdy w rozumieniu UPRD, chyba że znaki stanowią inaczej.
  • Jazda Prosto - oznacza w rozumieniu UPRD jazdę bez zmiany kierunku jazdy, niekoniecznie w linii prostej.
mp0011
 
Posty: 2449
Dołączył(a): poniedziałek 23 marca 2015, 01:15

Re: HULAJNOGI ELEKTRYCZNE

Postprzez Cyryl8 » poniedziałek 14 czerwca 2021, 16:50

Blacksmith napisał(a):Myślę, że 40km/h po chodniku spokojnie dałby radę...


natomiast spadając z Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie uderzając w chodnik byłby już pieszym i osiągnąłby ponad 100km/h.
Cyryl8
 
Posty: 2419
Dołączył(a): czwartek 25 marca 2021, 06:59

Re: HULAJNOGI ELEKTRYCZNE

Postprzez Blacksmith » poniedziałek 14 czerwca 2021, 20:03

Cyryl8 napisał(a):natomiast spadając z Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie uderzając w chodnik byłby już pieszym i osiągnąłby ponad 100km/h.

To już nie byłby pieszym tylko lecącym/spadającym. Już nie przesadzajmy. Spadając z pałacu kultury nie miałby kontroli nad sytuacją i stanowiłby zagrożenie bo mógłby spaść na jakiegoś człowieka. A biegając po chodniku mógłby kontrolować sytuację.
Avatar użytkownika
Blacksmith
 
Posty: 2050
Dołączył(a): środa 23 marca 2016, 15:54
Lokalizacja: Elbląg/München, w przyszłości Texas

Re: HULAJNOGI ELEKTRYCZNE

Postprzez Cyryl8 » poniedziałek 14 czerwca 2021, 22:18

Według PoRD pieszy to:
"osoba znajdująca się na drodze poza pojazdem".
Nie ma mowy skąd on się wziął.
Cyryl8
 
Posty: 2419
Dołączył(a): czwartek 25 marca 2021, 06:59

Re: HULAJNOGI ELEKTRYCZNE

Postprzez Cyryl8 » wtorek 15 czerwca 2021, 13:51

kłopoty z hulajnogami elektrycznymi są nie tylko w Polsce:
4 czerwca w Nowym Jorku jadący hulajnogą elektryczną potrącił aktorkę Lisę Banes, która zmarła w wyniku wypadku.

pewnie ofiar takich wypadków jest więcej, ale media zwracają uwagę tylko na osoby rozpoznawalne.
Cyryl8
 
Posty: 2419
Dołączył(a): czwartek 25 marca 2021, 06:59

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Sytuacje na drodze

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 32 gości