Zagwozdka

Tu możecie podzielić się uwagami lub wątpliwościami związanymi z poruszaniem się na drogach

Moderatorzy: dylek, ella, klebek

Zagwozdka

Postprzez Autobusiarz » czwartek 17 czerwca 2021, 18:31

Taka sytuacja.

Egzamin na prawo jazdy.Zdający czeka na czerwonym świetle przed skrzyżowaniem,2 pasy ruchu do jazdy na wprost.Za skrzyżowaniem prawy pas zamienia się na pas do jazdy w prawo-wielu kierowców stara się wtedy szybko zmienić pas na ten lewy do jazdy na wprost.Skrzyżowanie to połączenie innej drogi publicznej oraz torów tramwajowych,przecinających jezdnię.Tramwajarz ma swój sygnalizator.

Za tymże skrzyżowaniem,zaledwie jakieś 50 metrów jest kolejne,również z sygnalizacją świetlną,przed którą robi się często korek tak,że między torami a ostanim samochodem jest miejsce często tylko na jeszcze 1-2 samochody.

Zdający ma zielone światło,widzi,że ma jeszcze na tyle miejsca,że stanie za torami tramwajowymi nie blokując przejazdu tramwaju i skrzyżowania.Na kolejnym skrzyżowaniu jest oczywiście światło czerowne i wszyscy stoją.Jednak....z prawej strony szybko wyprzedza go osobówka i zajmuje jego pas.Zdający nie ma już miejsca więc staje na torach tramwajowych.Tramwajarz dostaje swój sygnał na "siemensie" i wjeżdza na skrzyżowanie zatrzymując się przed zdającym blokującym mu przejazd.

Czy zdający obleje egzamin w tym przypadku?

Rysunek poglądowy
Załączniki
elka.png
Autobusiarz
 
Posty: 166
Dołączył(a): sobota 17 września 2016, 00:36

Re: Zagwozdka

Postprzez Cyryl8 » czwartek 17 czerwca 2021, 19:36

które to skrzyżowanie?
bo ciężko z tego rysunku coś wywnioskować.
pinezka google, nazwa ulic lub wskazanie na google maps z street view?
Cyryl8
 
Posty: 2419
Dołączył(a): czwartek 25 marca 2021, 06:59

Re: Zagwozdka

Postprzez Autobusiarz » czwartek 17 czerwca 2021, 19:47

Żmigrodzka w stronę mostu trzebnickiego.Skrzyżowanie z zawalną a potem z na polance
Autobusiarz
 
Posty: 166
Dołączył(a): sobota 17 września 2016, 00:36

Re: Zagwozdka

Postprzez Cyryl8 » czwartek 17 czerwca 2021, 22:58

1. o to chodzi:
https://www.google.com/maps/@51.1345588 ... 56?ucbcb=1 ?

2. nie odbywają się tam egzaminy na żadną kategorię. egzamin na kat. D ma trwać minimum 45 minut. aby tam dojechać z WORD i wrócić autobusem potrzebujesz około 2h przy średnim natężeniu ruchu.

3. według przepisu: "zabrania się kierującemu pojazdem wjeżdżania na skrzyżowanie, jeżeli na skrzyżowaniu lub za nim nie ma miejsca do kontynuowania jazdy".
jadąc ciężarówką, zespołem pojazdów czy autobusem musimy sobie zdawać sprawę z długości i musimy mieć tyle miejsca za skrzyżowaniem.

4. w praktyce nie do zrealizowania, bo masz rację inni wykorzystują tam każdą lukę aby się wepchać.

5. jak już mówiłem nie ma tam zdających, więc jak jedziesz autobusem MPK i staniesz na torach, to motorniczy z Twojej najlepszej na świecie firmy, należący do tych samych związków zawodowych, powinien być Tobie bratnią duszą, a nie wrogiem, więc czym się przejmujesz?
Cyryl8
 
Posty: 2419
Dołączył(a): czwartek 25 marca 2021, 06:59

Re: Zagwozdka

Postprzez Autobusiarz » piątek 18 czerwca 2021, 03:05

Ale pytanie jest jedno i zasadnicze.

Jeżeli zdający nie zdąży stanąć za torami,bo ktoś go wyprzedzi i zajmie ten skrawek pasa to będzie to błąd zdającego skutkujący niezdaniem egzaminu?
Tak czy nie?

Wiadomym jest,że to skrzyżowanie jest kompletnie spieprzone i często trzeba tam wymuszać pierwszeństwo albo stawać na torach bo w godzinach szczytu nie wydostaniesz się stamtąd do wieczora.
Autobusiarz
 
Posty: 166
Dołączył(a): sobota 17 września 2016, 00:36

Re: Zagwozdka

Postprzez Cyryl8 » piątek 18 czerwca 2021, 09:08

Autobusiarz napisał(a):Ale pytanie jest jedno i zasadnicze.

Jeżeli zdający...


pytanie jest jedno, ale nie zasadnicze, bardziej bezpodstawne, bo tam nie ma egzaminów, więc rzeczownik "zdający" nie może mieć tu miejsca.

poza tym odpowiedziałem na wszystkie pytania, jak powinno być w praktyce i jak jest w rzeczywistości.

jeżeli masz jeszcze jakieś wątpliwości, zadzwoń do WORD-u do egzaminatora nadzorującego, jest nim teraz Krzysztof Jaroszewicz i zapytaj (71/ 774-67-76).

ps.
zauważ, że za odpowiedzi nie zażądałem honorarium, jak nie którzy na tym forum za prezentację swojego kunsztu jazdy.
Cyryl8
 
Posty: 2419
Dołączył(a): czwartek 25 marca 2021, 06:59

Re: Zagwozdka

Postprzez Autobusiarz » piątek 18 czerwca 2021, 13:10

Czyli twoja odpowiedź brzmi:
"To nieistotne,tam nie ma egzaminów i mimo,że jestem instruktorem to nie potrafię odpowiedzieć na pytanie,bo nie mam dostatecznej wiedzy i doświadczenia" :mrgreen:

Tam nie ma egzaminów,tam nie ma egzaminów...... :mrgreen:
Autobusiarz
 
Posty: 166
Dołączył(a): sobota 17 września 2016, 00:36

Re: Zagwozdka

Postprzez Cyryl8 » piątek 18 czerwca 2021, 13:26

Autobusiarz napisał(a):Czyli twoja odpowiedź brzmi:
"To nieistotne,tam nie ma egzaminów i mimo,że jestem instruktorem to nie potrafię odpowiedzieć na pytanie,bo nie mam dostatecznej wiedzy i doświadczenia" :mrgreen:

Tam nie ma egzaminów,tam nie ma egzaminów...... :mrgreen:


moja odpowiedź brzmiała i brzmi tak samo:
Cyryl8 napisał(a):
1...

2...

3. według przepisu: "zabrania się kierującemu pojazdem wjeżdżania na skrzyżowanie, jeżeli na skrzyżowaniu lub za nim nie ma miejsca do kontynuowania jazdy".
jadąc ciężarówką, zespołem pojazdów czy autobusem musimy sobie zdawać sprawę z długości i musimy mieć tyle miejsca za skrzyżowaniem.

4. w praktyce nie do zrealizowania, bo masz rację inni wykorzystują tam każdą lukę aby się wepchać.

...jeżeli masz jeszcze jakieś wątpliwości, zadzwoń do WORD-u do egzaminatora nadzorującego, jest nim teraz Krzysztof Jaroszewicz i zapytaj (71/ 774-67-76)...


tak, jestem wykładowcą i instruktorem, więc napisałem jak to ma być zgodnie z przepisami - punkt 3.

ale również jestem też człowiekiem korzystającym z drogi na co dzień, znającym realia, więc napisałem jak to wygląda w praktyce - punkt 4.

napisałem też gdzie szukać odpowiedzi w razie wątpliwości lub gdyby moja odpowiedź nie była wyczerpująca - na końcu (w rzeczywistości w osobnym poście).

zastanawia mnie jedno:
dlaczego szukasz pomocy, opinii na jakiś temat u mnie - osoby, która według Ciebie nie bardzo jest godna swojego zawodu?

1. masz wykładowców i instruktorów w swojej, najlepszej na świecie firmy, którzy według Ciebie są tak wspaniali. dlaczego nie zapytasz u nich?
Wasze OSK jest na terenie Twojej zajezdni, jak nie miałbyś czasu, to podam Ci numery telefonów do Waszych instruktorów na priv.

2. jest szef działu szkolenia MPK, też możesz u niego zapytać.

3. wreszcie możesz zadzwonić do WORD-u.

dlaczego więc szukasz porady u mnie - osoby według Ciebie najmniej godnej zaufania spośród Ci dostępnych?
Cyryl8
 
Posty: 2419
Dołączył(a): czwartek 25 marca 2021, 06:59

Re: Zagwozdka

Postprzez mp0011 » sobota 19 czerwca 2021, 16:46

Jeżeli podczas wjeżdżania na skrzyżowanie było miejsce do jego opuszczenia za skrzyżowaniem (albo, w praktyce, pewność że takie miejsce będzie), wjechanie na skrzyżowanie wykroczeniem lub złamaniem przepisów nie jest.

W opisywanej sytuacji to inny pojazd, zmieniając pas ruchu, wymusza na kierującym wcześniejsze zatrzymanie się, uniemożliwiając mu zjazd. Nie jest to wina zdającego.
  • Zakręt - jazda łukiem, niezależnie od jego promienia, nie jest zmianą kierunku jazdy w rozumieniu UPRD, chyba że znaki stanowią inaczej.
  • Jazda Prosto - oznacza w rozumieniu UPRD jazdę bez zmiany kierunku jazdy, niekoniecznie w linii prostej.
mp0011
 
Posty: 2449
Dołączył(a): poniedziałek 23 marca 2015, 01:15

Re: Zagwozdka

Postprzez gumik » sobota 19 czerwca 2021, 16:49

Czyli nie można wymagać od kierujących jasnowidzenia.
"Krótki prawy zjazdowy" ;-) -> http://www.forum.prawojazdy.com.pl/viewtopic.php?f=3&t=35676&p=408094&hilit=kr%C3%B3tki#p408094
gumik
 
Posty: 3457
Dołączył(a): czwartek 15 września 2016, 18:14

Re: Zagwozdka

Postprzez szerszon » sobota 19 czerwca 2021, 21:50

gumik napisał(a):Czyli nie można wymagać od kierujących jasnowidzenia.
Ale przewidywania już tak.
szerszon
 
Posty: 16316
Dołączył(a): sobota 11 lipca 2009, 15:03

Re: Zagwozdka

Postprzez Cyryl8 » niedziela 20 czerwca 2021, 07:31

mp0011 napisał(a):Jeżeli podczas wjeżdżania na skrzyżowanie było miejsce do jego opuszczenia za skrzyżowaniem (albo, w praktyce, pewność że takie miejsce będzie), wjechanie na skrzyżowanie wykroczeniem lub złamaniem przepisów nie jest.
.


Nie do końca mogę się z tym zgodzić.

Wyobraź sobie taką sytuację, ale z przejazdem kolejowym, na który również nie możesz wjeżdżać jeżeli nie ma miejsca za nim.

Czekasz przed przejazdem i samochody za nim ruszają robiąc miejsce.
W tym czasie kierujący autem za Tobą odjeżdża Cię i wjeżdża na to wolne miejsce i samochody stają znowu, a Ty też ale na torowisku.

Nadjeżdża pociąg i w myśl tego co napisałeś, Ty mimo że nie popełniłeś wykroczenia i nie złamałeś przepisów giniesz pod kolami pociągu, ale z czystym sumieniem.
Cyryl8
 
Posty: 2419
Dołączył(a): czwartek 25 marca 2021, 06:59

Re: Zagwozdka

Postprzez mp0011 » niedziela 20 czerwca 2021, 07:49

Jest wiele sytuacji analogicznych. Wyjeżdżasz na skrzyżowanie na zielonym świetle, jedziesz tirem. Za skrzyżowaniem pusto.
Z lewej wyjeżdża ci na zielonej strzałce autobus i się zatrzymuje, albo powoli skręca, zmuszając Cię do zatrzymania się, i blokujesz przez następny cykl całe skrzyżowanie... No nie przewidzisz wszystkiego, a nawet jeżeli pojawi się to w twojej wyobraźni, to przecież masz obowiązek zakładać, że inni kierujący będą stosowali się do przepisów.

Zachowanie tego autobusu to wymuszenie pierwszeństwa, podobnie jak zmiana pasa w sytuacji z postu. Oczywiście, nikt nie każe co w sytuacji z pociągiem stać i czekać na śmierć.
  • Zakręt - jazda łukiem, niezależnie od jego promienia, nie jest zmianą kierunku jazdy w rozumieniu UPRD, chyba że znaki stanowią inaczej.
  • Jazda Prosto - oznacza w rozumieniu UPRD jazdę bez zmiany kierunku jazdy, niekoniecznie w linii prostej.
mp0011
 
Posty: 2449
Dołączył(a): poniedziałek 23 marca 2015, 01:15

Re: Zagwozdka

Postprzez gumik » niedziela 20 czerwca 2021, 09:29

Zgadzam się. Jest różnica między jasnowidzeniem, a przewidywaniem. Inaczej nie wyjechałbym ze swojej posesji. No bo co jak ktoś nagle zjedzie na czołówkę? Może lepiej poczekać? I tak sobie czekać w nieskończoność
"Krótki prawy zjazdowy" ;-) -> http://www.forum.prawojazdy.com.pl/viewtopic.php?f=3&t=35676&p=408094&hilit=kr%C3%B3tki#p408094
gumik
 
Posty: 3457
Dołączył(a): czwartek 15 września 2016, 18:14

Re: Zagwozdka

Postprzez Cyryl8 » niedziela 20 czerwca 2021, 11:54

Chyba koledzy do końca nie rozumieją ducha PoRD.

Chcecie znaleźć odpowiedzi na wszystkie pytania, przepis do każdej sytuacji na drodze.
Ustawa przy najlepszych chęciach ustawodawcy, przy doskonałości i tak nie przewidzi tego co może zdarzyć się na drodze.

Dlatego też ustawodawca świadomy tego w pierwszym artykułe zawarł: "unikać zagrożenia i utrudnienia".

Jeżeli wiec staniemy przed sytuacji do której nie potrafimy zastosować żadnego przepisu, musimy tak zrobić, aby swoim postępowaniem nie spowodować zagrożenia lub utrudnienia ruchu.
Cyryl8
 
Posty: 2419
Dołączył(a): czwartek 25 marca 2021, 06:59

Następna strona

Powrót do Sytuacje na drodze

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 41 gości