Czy można tak zająć pas ruchu?

Tu możecie podzielić się uwagami lub wątpliwościami związanymi z poruszaniem się na drogach

Moderatorzy: dylek, ella, klebek

Czy można tak zająć pas ruchu?

Postprzez RossoneriDevil » wtorek 22 czerwca 2021, 22:48

Cześć,

Nurtuje mnie taka czynność, jak zajęcie pasa ruchu, oraz ustawienie samochodu na tym pasie.
Namalowałem taki o to obrazek i sytuację ,z którą pewnie część się zetknęła.
Chcę włączyć się do ruchu, pierwszy pas to BUSPAS, jak jest luźniej na drodze to nie ma problemu, przeskakuje BUSPAS i już jestem na właściwym pasie co innego gdy jest zator, na dwóch pasach, a na BUSPASIE luźno.
Czy mogę wyjechać na ten BUSPAS, tak jak mnie kieruje przecież linia prowadząca i stamtąd oczekiwać możliwości zmiany pasa ruchu?
Ustawienie samochodu byłoby takie jak na obrazku.
https://www.szybkiplik.pl/F5ERRk2634
RossoneriDevil
 
Posty: 1053
Dołączył(a): sobota 02 czerwca 2012, 20:05

Re: Czy można tak zająć pas ruchu?

Postprzez szerszon » środa 23 czerwca 2021, 00:21

RossoneriDevil napisał(a):Czy mogę wyjechać na ten BUSPAS, tak jak mnie kieruje przecież linia prowadząca i stamtąd oczekiwać możliwości zmiany pasa ruchu?
Ustawienie samochodu byłoby takie jak na obrazku.
https://www.szybkiplik.pl/F5ERRk2634
Jak nie zablokujesz to możesz. Tylko teraz tymi buspasami może jeździć tylu użytkowników, że jednak bym się nie pchał.
szerszon
 
Posty: 16316
Dołączył(a): sobota 11 lipca 2009, 15:03

Re: Czy można tak zająć pas ruchu?

Postprzez Cyryl8 » środa 23 czerwca 2021, 08:06

jeżeli mówimy czy to jest zgodne z przepisami, to:

1. linia przerywana zaznaczona poziomą strzałką zieloną, jest linią krawędziową, która wyznacza jezdnię, więc zgodnie z przepisami masz wjechać na jezdnię a nie na buspas.

2. powiedzmy, że już wjechałeś na ten buspas i chcesz wjechać na jezdnię, jak to zrobisz zgodnie z przepisami, jeżeli:
a. nie wolno Ci się poruszać buspasem,
b. bez przekraczania ciągłej linii krawędziowej zaznaczonej zieloną strzałką pionową, której przekraczać nie wolno?
Załączniki
Buspas2.png
Buspas2.png (242.33 KiB) Przeglądane 5137 razy
Cyryl8
 
Posty: 2419
Dołączył(a): czwartek 25 marca 2021, 06:59

Re: Czy można tak zająć pas ruchu?

Postprzez RossoneriDevil » środa 23 czerwca 2021, 18:52

W takim razie, brakuje tam dwóch znaków pionowych, czyli, koniec buspasa i początek buspasa na tym krótkim odcinku, z tym, że mimo wszystko, nie nazwałbym tego poruszaniem się buspasem:)

No i jak napisał Szerszon, jeżeli nie zablokuje, to mogę, tylko jakie to blokowanie, jeżeli na tym odcinku dozwolona jest jazda fizyczna przecież, bo trzeba jakoś wjechać i wyjechać, a zajęcie w ten sposób wynika z warunków ruchu drogowego, no bo ani to złośliwe ani specjalnie.

Jest jakieś sensowne rozwiązanie?:)
RossoneriDevil
 
Posty: 1053
Dołączył(a): sobota 02 czerwca 2012, 20:05

Re: Czy można tak zająć pas ruchu?

Postprzez Cyryl8 » piątek 25 czerwca 2021, 11:37

Jak to wygląda od strony prawa, napisałem.
To że stosować je w praktyce jest trudno, też wszyscy wiemy.

A jak zrobisz to już Twoja sprawa.
Cyryl8
 
Posty: 2419
Dołączył(a): czwartek 25 marca 2021, 06:59


Powrót do Sytuacje na drodze

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 47 gości