Pierwszeństwo pieszego - czy zawsze trzeba się zatrzymać?

Tu możecie podzielić się uwagami lub wątpliwościami związanymi z poruszaniem się na drogach

Moderatorzy: dylek, ella, klebek

Re: Pierwszeństwo pieszego - czy zawsze trzeba się zatrzymać

Postprzez mp0011 » poniedziałek 12 lipca 2021, 18:31

Już kiedyś tłumaczyłem - przejeżdżam rowerem więcej niż 80% kierowców w Polsce samochodem. Jeżdżę w centrum Warszawy, gdzie ruch jest duży, a nie po wioskach. Kierowcy mają gdzieś bezpieczeństwo rowerzystów. Wyprzedzania na gazetę, zajeżdżanie drogi i wymuszenia są na porządku dziennym. To i tak cud, że miałem TYLKO tyle kolizji. I żadna z mojej winy. Nawet jednego mandatu nie dostałem.

I, wracając do tematu - pieszego też nigdy nie potrąciłem, choć robią wszystko żeby do tego doszło ;)
  • Zakręt - jazda łukiem, niezależnie od jego promienia, nie jest zmianą kierunku jazdy w rozumieniu UPRD, chyba że znaki stanowią inaczej.
  • Jazda Prosto - oznacza w rozumieniu UPRD jazdę bez zmiany kierunku jazdy, niekoniecznie w linii prostej.
mp0011
 
Posty: 2449
Dołączył(a): poniedziałek 23 marca 2015, 01:15

Re: Pierwszeństwo pieszego - czy zawsze trzeba się zatrzymać

Postprzez Cyryl8 » poniedziałek 12 lipca 2021, 19:06

Może to nie dyskretne pytanie, ale po co jeździsz rowerem?
Jeżeli to nie jest tajemnicą.
Cyryl8
 
Posty: 2419
Dołączył(a): czwartek 25 marca 2021, 06:59

Re: Pierwszeństwo pieszego - czy zawsze trzeba się zatrzymać

Postprzez mp0011 » poniedziałek 12 lipca 2021, 19:20

Cyryl8 napisał(a):Może to nie dyskretne pytanie, ale po co jeździsz rowerem?
Jeżeli to nie jest tajemnicą.


Bo lubię. Bo dbam o zdrowie i środowisko. Bo nie lubię wydawać na paliwo, OC i utrzymanie samochodu. Bo chcę sobie skrócić drogę przez park czasem. Bo nie lubię stać w korkach. No i taka praca.
  • Zakręt - jazda łukiem, niezależnie od jego promienia, nie jest zmianą kierunku jazdy w rozumieniu UPRD, chyba że znaki stanowią inaczej.
  • Jazda Prosto - oznacza w rozumieniu UPRD jazdę bez zmiany kierunku jazdy, niekoniecznie w linii prostej.
mp0011
 
Posty: 2449
Dołączył(a): poniedziałek 23 marca 2015, 01:15

Re: Pierwszeństwo pieszego - czy zawsze trzeba się zatrzymać

Postprzez Cyryl8 » poniedziałek 12 lipca 2021, 19:44

A ja czytając co piszesz odnoszę wrażenie, że jeździsz aby udowodnić swoją rację niezależnie od konsekwencji.

ps.
Przy takiej jeździe samochodem po krótkim czasie nie znalazłbyś ubezpieczalni, która dałaby Ci OC nie w astronomicznej cenie.
Cyryl8
 
Posty: 2419
Dołączył(a): czwartek 25 marca 2021, 06:59

Re: Pierwszeństwo pieszego - czy zawsze trzeba się zatrzymać

Postprzez mp0011 » poniedziałek 12 lipca 2021, 20:41

To może napiszę jeszcze raz, tym razem wolniej, żebyś zrozumiał.

1) NIGDY nie spowodowałem wypadku ani kolizji.
2) NIGDY nie dostałem mandatu za wykroczenia.
3) Uniknąłem setek, jak nie tysięcy innych kolizji, które byłyby spowodowane przez kierowców.
4) Mam OC. Kosztuje mnie całe 30 złotych rocznie.
  • Zakręt - jazda łukiem, niezależnie od jego promienia, nie jest zmianą kierunku jazdy w rozumieniu UPRD, chyba że znaki stanowią inaczej.
  • Jazda Prosto - oznacza w rozumieniu UPRD jazdę bez zmiany kierunku jazdy, niekoniecznie w linii prostej.
mp0011
 
Posty: 2449
Dołączył(a): poniedziałek 23 marca 2015, 01:15

Re: Pierwszeństwo pieszego - czy zawsze trzeba się zatrzymać

Postprzez Blacksmith » poniedziałek 12 lipca 2021, 21:08

mp0011 napisał(a):Jeżdżę w centrum Warszawy, gdzie ruch jest duży, a nie po wioskach

Hmm... Czy ciągłe jeżdżenie na rowerze w takim tyglu aut, ludzi, betonu i spalin jest radosne? Miałbym wątpliwości. No ale każdy robi po swojemu.

P.S- Jakbyś napotkał tam wiadomego jegomościa na "S" wypowiadającego się tu na forum to zasadź mu ode mnie solidnego kopa... na mój rachunek.
Avatar użytkownika
Blacksmith
 
Posty: 2050
Dołączył(a): środa 23 marca 2016, 15:54
Lokalizacja: Elbląg/München, w przyszłości Texas

Re: Pierwszeństwo pieszego - czy zawsze trzeba się zatrzymać

Postprzez szerszon » poniedziałek 12 lipca 2021, 22:26

mp0011 napisał(a):2) NIGDY nie dostałem mandatu za wykroczenia.
Uciekałeś przez trawniki jak klasyczny pedalarz? Podejrzewam, że wtedy nie oglądałeś się na przepisy.
Blacksmith napisał(a):
P.S- Jakbyś napotkał tam wiadomego jegomościa na "S" wypowiadającego się tu na forum to zasadź mu ode mnie solidnego kopa... na mój rachunek.
Usiłujesz się wysłużyć innymi, matole. Strach ciebie nied.jebie mózgowy obleciał?
Pisałem-jesteś zwykłym prostakiem, który wobec braku argumentów ma zamiar użyć siły. Typowy neandertalczyk( podejrzewam, że mieli więcej rozumu).
Po raz kolejny pokazałeś, że wynoszenie nocników to szczyt twych możliwości.
szerszon
 
Posty: 16316
Dołączył(a): sobota 11 lipca 2009, 15:03

Re: Pierwszeństwo pieszego - czy zawsze trzeba się zatrzymać

Postprzez Cyryl8 » wtorek 13 lipca 2021, 12:04

mp0011 napisał(a):To może napiszę jeszcze raz, tym razem wolniej, żebyś zrozumiał.

1) NIGDY nie spowodowałem wypadku ani kolizji.
2) NIGDY nie dostałem mandatu za wykroczenia.
3) Uniknąłem setek, jak nie tysięcy innych kolizji, które byłyby spowodowane przez kierowców.
4) Mam OC. Kosztuje mnie całe 30 złotych rocznie.


Coś podobnego czytałem we wspomnieniach gońca frontowego z okresu I WŚ dostarczającego meldunki rowerem.
Jedynie o OC nic w tych wspomnieniach nie było.
Cyryl8
 
Posty: 2419
Dołączył(a): czwartek 25 marca 2021, 06:59

Re: Pierwszeństwo pieszego - czy zawsze trzeba się zatrzymać

Postprzez waw » środa 14 lipca 2021, 22:21

Blacksmith napisał(a):Hmm... Czy ciągłe jeżdżenie na rowerze w takim tyglu aut, ludzi, betonu i spalin jest radosne? Miałbym wątpliwości.
Czemu nie? Prawdziwy rowerowy aktywista czerpie radość z denerwowania innych uczestników ruchu, szczeggólnie kierowców.
szerszon napisał(a):
mp0011 napisał(a):2) NIGDY nie dostałem mandatu za wykroczenia.
Uciekałeś przez trawniki jak klasyczny pedalarz? Podejrzewam, że wtedy nie oglądałeś się na przepisy.

To akurat żaden wyczyn. W Warszawie służby nie ukrywają że nie dają mandatów rowerzystom. Był nawet przypadek że rowerzystka wjechała na czerwonym pod tramwaj doprowadzając do kolizji i dostała tylko pouczenie.
waw
 
Posty: 1858
Dołączył(a): niedziela 05 lipca 2015, 13:59

Re: Pierwszeństwo pieszego - czy zawsze trzeba się zatrzymać

Postprzez mp0011 » środa 14 lipca 2021, 22:51

Ja tam nie wiem o co się czepiacie. Jeżdżę więcej niż 80% kierowców i powoduję ZERO kolizji i mam ZERO mandatów.
Jedyny mandat jaki chcieli mi wlepić to jak trafiłem w nocy na nieoznakowany słupek na drodze rowerowej. Ominąłem go, ale się wyłożyłem. Pisałem tu kiedyś zresztą chyba. Oczywiście w sądzie upadło.

Przejedźcie na rowerze tyle co ja, zobaczycie ile razy dziennie otrzecie się o kolizję z winy kierowców.
Tylko dziś jakieś 4 razy.
  • Zakręt - jazda łukiem, niezależnie od jego promienia, nie jest zmianą kierunku jazdy w rozumieniu UPRD, chyba że znaki stanowią inaczej.
  • Jazda Prosto - oznacza w rozumieniu UPRD jazdę bez zmiany kierunku jazdy, niekoniecznie w linii prostej.
mp0011
 
Posty: 2449
Dołączył(a): poniedziałek 23 marca 2015, 01:15

Re: Pierwszeństwo pieszego - czy zawsze trzeba się zatrzymać

Postprzez gumik » środa 14 lipca 2021, 23:28

Po prostu najlepszymi ekspertami w dziedzinie rowerów są osoby, które nigdy, albo mało co jeżdżą na rowerze. Podobnie jak z innymi rzeczami. ;)
"Krótki prawy zjazdowy" ;-) -> http://www.forum.prawojazdy.com.pl/viewtopic.php?f=3&t=35676&p=408094&hilit=kr%C3%B3tki#p408094
gumik
 
Posty: 3457
Dołączył(a): czwartek 15 września 2016, 18:14

Re: Pierwszeństwo pieszego - czy zawsze trzeba się zatrzymać

Postprzez Cyryl8 » czwartek 15 lipca 2021, 07:02

Jesteśmy nad jeziorem w Ślesinie, drogi tu mało, mało uczęszczane, bez poboczy.
Chodzimy na spacery w większości drogami leśnymi/polnymi, ale zdarzają się odcinki asfaltowe.
Przepis mówi, że pieszy w razie braku chodnika i pobocza może poruszać się po jezdni, ale w radzie czego ma ustąpić miejsca pojazdom, czyli powinien zejść z jezdni.
Idziemy sobie gęsiego, droga nieszeroka, ograniczenie prędkości, rzadko spotykamy samochody, których kierowcy omijają nas szeroko. Jest miejsce, jest czas.
W przypadku ciężarówki, raz się zdarzyła, czy wymijających się samochodów na naszej wysokości, grzecznie schodzimy z jezdni.

Ale raz trafił się kierowca, który wyegzekwował bezqzględnie swoje prawo, czy bardziej nasz obowiązek.
Z przeciwka nikt nie jechał, było miejsce na swobodne ominięcie, ale jechał na nas, zmuszając do zejścia z jezdni.

W zasadzie można powiedzieć:
1. Pewnie nigdy nie spowodował wypadku/kolizji.
2. Pewnie nigdy nie dostal mandatu.
3. Zachowując się w ten sposób zmuszając do zejścia z jezdni pieszych uniknąl setek jak nie tysięcy wypadków.
4. I pewnie ma OC.

Moim zdaniem większość ludzi wyjeżdża/wychodzi na drogi żeby przemieścić się z punku A do B nie narażając się na niebezpieczeństwo i nie narażając na nie innych, ale jak widać sa wyjątki, którzy muszą udowodnić swoją rację bez względu na konsekwencje i to jest celem ich obecności na drodze.
Ta swego rodzaju "misja" przesłania im podstawową funkcje drogi jaką jest przemieszczanie się, stając się dla nich areną walki.
Cyryl8
 
Posty: 2419
Dołączył(a): czwartek 25 marca 2021, 06:59

Re: Pierwszeństwo pieszego - czy zawsze trzeba się zatrzymać

Postprzez szerszon » czwartek 15 lipca 2021, 07:52

mp0011 napisał(a):
Przejedźcie na rowerze tyle co ja, zobaczycie ile razy dziennie otrzecie się o kolizję z winy kierowców.
Tylko dziś jakieś 4 razy.
To jeszcze są miejsca w pyszne.pl?
gumik napisał(a):Po prostu najlepszymi ekspertami w dziedzinie rowerów są osoby, które nigdy, albo mało co jeżdżą na rowerze. Podobnie jak z innymi rzeczami. ;)
A to trzeba jeździć na rowerze, aby znać przepisy? Rowerzyści podobno mają stosować ten sam PoRD co kierowcy samochodów. Gdybyś pisał o technice kierowania to ok.
Ale jak to zwykle w twoim przypadku. Zero zrozumienia tematu. Ale prawdę napisałeś. Nie masz większego pojecia o PoRD, a bardzo sie udzielasz.
szerszon
 
Posty: 16316
Dołączył(a): sobota 11 lipca 2009, 15:03

Re: Pierwszeństwo pieszego - czy zawsze trzeba się zatrzymać

Postprzez Cyryl8 » czwartek 15 lipca 2021, 09:38

Ja jeżdżę rowerem tak średnio, na pewno nie z taką intensywnością jak nasz kolega, ale powiedzmy, że w ciągu miesiąca przejeżdżam tyle ile on w ciągu dnia, tak szacunkowo.

W ciągu ostatniego roku ani razu nie otarłem się o kolizję.
Czasami zdarzają się nieporozumienia, ale uśmiech, przepraszający/dziękujemy gest ręką załatwia sprawę.

W dalszym ciągu odnoszę wrażenie, że nasz kolega dostarcza rowerem amunicję na froncie w Donbasie, bo wszyscy czychają na jego życie.
Brakuje tylko snajperów i min pułapek.
Cyryl8
 
Posty: 2419
Dołączył(a): czwartek 25 marca 2021, 06:59

Re: Pierwszeństwo pieszego - czy zawsze trzeba się zatrzymać

Postprzez gumik » czwartek 15 lipca 2021, 11:04

Fajnie byłoby obejrzeć nagranie z jednego przejazdu mp001. Wtedy wszystkie wątpliwości zostałyby rozwiane.
"Krótki prawy zjazdowy" ;-) -> http://www.forum.prawojazdy.com.pl/viewtopic.php?f=3&t=35676&p=408094&hilit=kr%C3%B3tki#p408094
gumik
 
Posty: 3457
Dołączył(a): czwartek 15 września 2016, 18:14

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Sytuacje na drodze

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Google [Bot] i 78 gości