Czasowy zakaz zatrzymywania

Tu możecie podzielić się uwagami lub wątpliwościami związanymi z poruszaniem się na drogach

Moderatorzy: dylek, ella, klebek

Czasowy zakaz zatrzymywania

Postprzez Cyryl8 » poniedziałek 16 sierpnia 2021, 13:12

mieszkam na takim placu we Wrocławiu, który ma wygląd rynku, centralnego placu w starym małym miasteczku.
z tego powodu bywają tutaj urządzane imprezy lub kręcone filmy.
był kręcony film Sobótki, Marcowe migdały i niedawno jeszcze jakiś.

problemem są zaparkowane samochody, które na czas kręcenia filmu, imprezy usunąć.
ja mam dwa: osobówkę i kampera.
z osobówką nie ma kłopotów, ale kamper jest duży i nie ma go gdzie specjalnie bezpiecznie postawić.
tu muszę dodać, że na moim placu jest komisariat policji i kamper w obiektywie kamery jest bezpieczny.
do tego na naszym placu nie ma sklepów, więc nie ma też przechodniów.

przy kręceniu filmu, skontaktowałem się z dziewczyną, kierownikiem produkcji i poprosiłem o wskazanie parkingu strzeżonego oraz zapłacenie za nie go.
wtedy okazało się, że cały plac nie będzie potrzebny i mój kamper może stać obok pojazdów technicznych ekipy filmowej.

teraz okazuje się, że 21.08 będzie Europejska Noc Literatury i na moim placu oraz siedmiu innych miejscach w pobliżu będą czytane dzieła literatury.
samochody muszą zniknąć, co prawda ja w tym czasie znowu będę gdzieś w Polsce nad wodą (szkoda pogody), ale chciałem się przekonać jakby to było gdybym nie wyjeżdżał.
po kontakcie z organizatorem dowiedziałem się, że nie mają budżetu na parkingi dla mieszkańców, ale mogą udostępnić swój parking strzeżony co prawda jakiś kawałek ode mnie, ale możliwość jest.

czyli warto się upomnieć.
Cyryl8
 
Posty: 2419
Dołączył(a): czwartek 25 marca 2021, 06:59

Re: Czasowy zakaz zatrzymywania

Postprzez Blacksmith » wtorek 17 sierpnia 2021, 00:48

W Polsce infrastruktura parkingowa jest tragiczna. Jest to kwestia mocno olewana przez samorządy. Z uwagi na częsty brak miejsc na powstawanie "klasycznych" parkingów w miastach powinno się budować parkingi wielopoziomowe mieszczące duże liczby samochodów. Choć myślę, że z biegiem lat sytuacja te rozwiązanie już po prostu wymusi.
Taki "budynkowy" parking pomieści kilka razy więcej samochodów (w zależności od liczby pięter) wykorzystując taką samą powierzchnię gruntową.

Przykład wielokondygnacyjnego parkingu w 13-tysięcznym miasteczku w Niemczech w którym aktualnie przebywam.

Obrazek

Obrazek

Taka ciekawostka. W Niemczech funkcjonują parkingi.... tylko dla kobiet! (Są takie w Polsce?) Niedawno pierwszy raz się z tym spotkałem. Nie do końca wiem o co w tym chodzi i jaki to ma cel. Parkingów "Tylko dla mężczyzn" nie widziałem. Zapytam w wiadomości kolegę ks-rider.

Obrazek

Obrazek
Ostatnio zmieniony wtorek 17 sierpnia 2021, 01:19 przez Blacksmith, łącznie zmieniany 2 razy
Avatar użytkownika
Blacksmith
 
Posty: 2050
Dołączył(a): środa 23 marca 2016, 15:54
Lokalizacja: Elbląg/München, w przyszłości Texas

Re: Czasowy zakaz zatrzymywania

Postprzez Blacksmith » wtorek 17 sierpnia 2021, 01:12

Ok. Już znalazłem Polski artykuł na ten temat. Dość dobrze to wyjaśnia.

https://spidersweb.pl/autoblog/miejsca- ... tz-niemcy/
Avatar użytkownika
Blacksmith
 
Posty: 2050
Dołączył(a): środa 23 marca 2016, 15:54
Lokalizacja: Elbląg/München, w przyszłości Texas

Re: Czasowy zakaz zatrzymywania

Postprzez Cyryl8 » wtorek 17 sierpnia 2021, 08:06

w tej chwili obowiązujące prawo budowlane nakazuje deweloperowi, który buduje blok mieszkalny wielorodzinny, budować parking z miejscami w ilości 1,8 miejsca na mieszkanie.
więc jeżeli w budynku jest 100 mieszkań, musi być w nim parking na 180 samochodów.
jednak ponieważ w Polsce mieszkania są bardzo drogie w porównaniu do zarobków, osoby kupujące je, jadą na kredycie i nie mają już pieniędzy na miejsca parkingowe, które tanie nie się (około 15-20 tyś zł, nie wiem czy to są ceny aktualne).
we Wrocławiu słyszałem o jednym deweloperze, który do mieszkania dawał jedno miejsce gratis, ale samo mieszkanie było znacząco droższe od konkurencji.

w rezultacie w takim parkingu wolnych jest ponad połowa miejsc, ale wokół budynku zastawione wszystkie jezdnie, chodniki, nawet trawniki.
przykładem może być Brochów, gdzie wybudowano kilka nowych i nie ma już jak tam się obrócić dużym autem, a na niektórych uliczkach umieszczono zakazy do 3,5t.
ale dzięki temu egzaminy na kat. C, C+E i D są prostsze, bo to ulubione miejsce egzaminatorów.
Cyryl8
 
Posty: 2419
Dołączył(a): czwartek 25 marca 2021, 06:59

Re: Czasowy zakaz zatrzymywania

Postprzez Cyryl8 » wtorek 17 sierpnia 2021, 13:50

nie bardzo wiem w czym te samochody mają przeszkadzać.
na środku naszego placyku jest otoczony trawnikami plac dla spacerowiczów z ławkami.
jest podwyższenie, gdzie kiedyś (za Niemca) był pomnik żołnierzy I WŚ i tam można umieścić lektora.
na tym placyku można ustawić krzesła dla słuchaczy.
nie sądzę, aby ich liczba przekroczyła 100, bo w sąsiedztwie w tym samym czasie będzie jeszcze dziewięć takich wydarzeń.
więc nie widzę specjalnej potrzeby opróżniania placu z aut, ale trudno.

https://strefakultury.pl/wydarzenie/eur ... tury-2021/
Cyryl8
 
Posty: 2419
Dołączył(a): czwartek 25 marca 2021, 06:59


Powrót do Sytuacje na drodze

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 91 gości