Pojazd uprzywilejowany-miganie światłami drogowymi.

Tu możecie podzielić się uwagami lub wątpliwościami związanymi z poruszaniem się na drogach

Moderatorzy: dylek, ella, klebek

Re: Pojazd uprzywilejowany-miganie światłami drogowymi.

Postprzez Cyryl8 » piątek 17 grudnia 2021, 15:45

zastanówmy sie nad intencją:

pojazd uprzywilejowany powinien być widoczny i słyszalny z daleka.
więc oprócz koguta i syreny może jeździć na światłach mijania lub drogowych.
w okresie dobrej widoczności oślepienie światłami drogowym jest mało prawdopodobne.

jakich świateł używać i w jakich warunkach zależy od kierującego pojazdem uprzywilejowanym. zalezy od jego wiedzy, kultury, empatii.
oprócz zwykłego prawa jazdy przechodza oni kurs dla kierujących pojazdami uprzywilejowanymi i tam sa poruszane takie kwestie. jednak kultury uczy sie od wczesnego dzieciństwa i żadne kursy i przepisy tutaj nie pomogą.

natomiast co do oślepiania:
jechałem kiedyś S3 do Wrocławia podczas szarówki oraz bardzo mocno padającego deszczu.
włączyłem światła przciwmgłowe przednie, na co zezwalają przepisy, a trzeba pamiętać że Ford Fiusion, którym jechałem ma te światła mocy lepszych świateł do jazdy dziennej.

wymijałem sporo aut osobowych i żadnego z tych kierowców moje światła nie oślepiały, ale trafił się jeden kierowca zawodowy, któremu to wyjątkowo przeszkadzało co okazywał światłami drogowymi.
trzeba dodać, że ten kierowca miał wzrok na wysokości 3,5m a więc o 3m wyżej niż przeciętni kierowcy samochodów osobowych który moje światła nie oślepiały, więc czemu?

są ludzie którzy muszą za wszelką cenę w jakiś posób zaistnieć na drodze, wielu kierowcom z wyższymi kategoriami mylą się większe obowiązki z szeryfowaniem na drodze.

ale to już cechy charakteru, których na żadnych kursach, szkoleniach się nie zmieni.

można powiedzieć inaczej:
niech nasz kolega wsiądzie w pojazd uprzywilepjowany (mam paru ratowników na kursie spróbuję namówić), przejedzie z nimi choć raz po mieście mając w pojeździe osobę wymagającą natychmiastowej pomocy, gdy zobaczy jak inni kierowcy zachowują się wobec takiego pojazdu, to zacznie się dziwić dlaczego kierowcy pojazdów uprzywilejowanych nie są wyposażeni w panzerfausty torujące drogę.
Cyryl8
 
Posty: 2419
Dołączył(a): czwartek 25 marca 2021, 06:59

Re: Pojazd uprzywilejowany-miganie światłami drogowymi.

Postprzez LeszkoII » piątek 17 grudnia 2021, 19:26

Cyryl8 napisał(a):pojazd uprzywilejowany powinien być widoczny i słyszalny z daleka
Niebieskie sygnały dźwiękowe załatwiają sprawę widoczności, a różne rodzaje sygnałów dźwiękowych używane naprzemiennie przesądzają o identyfikacji dźwiękowej. Słuchanie głośno odtwarzanej muzyki w samochodzie nie stanowi żadnej okoliczności usprawiedliwiającej dla kierującego, który robiąc sobie dyskotekę w samochodzie, nie jest w stanie usłyszeć nawet trzaskających piorunów a co dopiero sygnały nadjeżdżającej karetki.
Cyryl8 napisał(a):więc oprócz koguta i syreny może jeździć na światłach mijania lub drogowych.
Można a nawet czasem trzeba! Trzeba nie dlatego, aby pojazd uprzywilejowany był widoczny dla innych, lecz dlatego aby kierowca miał komfort widoczności. Kierowcę karetki jak najbardziej dotyczy przepis o przełączaniu ze świateł drogowych na mijania.
Cyryl8 napisał(a):oprócz zwykłego prawa jazdy przechodza oni kurs dla kierujących pojazdami uprzywilejowanymi i tam sa poruszane takie kwestie
Kwestie te rozstrzyga prawo a nie kurs ani zwyczaj.
Avatar użytkownika
LeszkoII
 
Posty: 7756
Dołączył(a): niedziela 07 października 2012, 13:53

Re: Pojazd uprzywilejowany-miganie światłami drogowymi.

Postprzez gumik » piątek 17 grudnia 2021, 21:37

LeszkoII napisał(a):Kierowcę karetki jak najbardziej dotyczy przepis o przełączaniu ze świateł drogowych na mijania.
Otóż to!
"Krótki prawy zjazdowy" ;-) -> http://www.forum.prawojazdy.com.pl/viewtopic.php?f=3&t=35676&p=408094&hilit=kr%C3%B3tki#p408094
gumik
 
Posty: 3457
Dołączył(a): czwartek 15 września 2016, 18:14

Re: Pojazd uprzywilejowany-miganie światłami drogowymi.

Postprzez Cyryl8 » sobota 18 grudnia 2021, 07:01

Ale który?

Ten który mówi o przełączaniu świateł drogowych na mijania, gdy zrobi to kierujący jadący z przeciwka?

Dojeżdżając do pojazdu poprzedzającego?

Czy zabraniający oślepiania pieszych poruszających w kolumnie czy kierujących pojazdami szynowymi oraz komunikacji wodnej?
Cyryl8
 
Posty: 2419
Dołączył(a): czwartek 25 marca 2021, 06:59

Re: Pojazd uprzywilejowany-miganie światłami drogowymi.

Postprzez LeszkoII » sobota 18 grudnia 2021, 07:30

Cyryl8 napisał(a):Ale który?
Wszystkie przepisy z Oddziału "Używanie świateł zewnętrznych", gdyż te nie podpadają pod przepisy o ruchu pojazdów ani pod przepisy o zatrzymywaniu i postoju (ani też te wynikające ze znaków i sygnałów drogowych).
Avatar użytkownika
LeszkoII
 
Posty: 7756
Dołączył(a): niedziela 07 października 2012, 13:53

Re: Pojazd uprzywilejowany-miganie światłami drogowymi.

Postprzez Cyryl8 » sobota 18 grudnia 2021, 09:29

moim zdaniem nie do końca, bo w rozdziale "ruch pojazdów: jest oddział "ostrzeganie oraz jazda w warunkach zmniejszonej przejrzystości powietrza", a używanie świateł podczas jazdy pojazdem uprzywilejowanym to chyba można potraktować jako ostrzeganie.

"2. Zabrania się:
1) nadużywania sygnału dźwiękowego lub świetlnego;
...
3) ostrzegania światłami drogowymi w warunkach, w których może to spowodować oślepienie innych kierujących."
Cyryl8
 
Posty: 2419
Dołączył(a): czwartek 25 marca 2021, 06:59

Re: Pojazd uprzywilejowany-miganie światłami drogowymi.

Postprzez Cyryl8 » sobota 18 grudnia 2021, 10:47

ponieważ nie mogę już edytować muszę pisać post pod postem:

PoRD Art. 53:
"Kierujący pojazdem uprzywilejowanym może, pod warunkiem zachowania szczególnej ostrożności, nie stosować się do przepisów o ruchu pojazdów, zatrzymaniu i postoju oraz do znaków i sygnałów drogowych tylko w razie, gdy:
1) uczestniczy:
a) w akcji związanej z ratowaniem życia, zdrowia ludzkiego..."


a te przepisy w rozdziale "ruch pojazdów" są takie jak wymieniłem powyżej.

natomiast "używanie świateł zewnętrznych pojazdu" jest w rozdziale "porządek i bezpieczeństwo na drogach", a tam obowiżują przepisy takie jak wymieniłem trzy posty wyżej.

więc jeżeli kierujący nie musi się stosować do przepisów o ruchu pojazdów podczas akcji związanej z ratowaniem życia, zdrowia ludzkiego, to może nie przestrzegać:
"2. Zabrania się:
1) nadużywania sygnału dźwiękowego lub świetlnego;
...
3) ostrzegania światłami drogowymi w warunkach, w których może to spowodować oślepienie innych kierujących.
"
Załączniki
Ruch drogowy.png
Cyryl8
 
Posty: 2419
Dołączył(a): czwartek 25 marca 2021, 06:59

Re: Pojazd uprzywilejowany-miganie światłami drogowymi.

Postprzez mp0011 » sobota 18 grudnia 2021, 15:40

To, że Pojazd uprzywilejowany może nie przestrzegać niektórych przepisów, nie oznacza że może stwarzać zagrożenie na drodze. A oślepianie innych jest stwarzaniem takiego zagrożenia.
  • Zakręt - jazda łukiem, niezależnie od jego promienia, nie jest zmianą kierunku jazdy w rozumieniu UPRD, chyba że znaki stanowią inaczej.
  • Jazda Prosto - oznacza w rozumieniu UPRD jazdę bez zmiany kierunku jazdy, niekoniecznie w linii prostej.
mp0011
 
Posty: 2449
Dołączył(a): poniedziałek 23 marca 2015, 01:15

Re: Pojazd uprzywilejowany-miganie światłami drogowymi.

Postprzez LeszkoII » niedziela 19 grudnia 2021, 10:43

Cyryl8 napisał(a):moim zdaniem nie do końca, bo w rozdziale "ruch pojazdów: jest oddział "ostrzeganie oraz jazda w warunkach zmniejszonej przejrzystości powietrza", a używanie świateł podczas jazdy pojazdem uprzywilejowanym to chyba można potraktować jako ostrzeganie.
To tak, jakby powiedzieć, że światła awaryjne to są kierunkowskazy: lewy i prawy włączone równocześnie i zsynchronizowane z sobą. Często widzimy pojazd holowany jadący na awaryjnych, bo kierowca uznał, że to są żółte sygnały błyskowe. Nie tędy droga.
Avatar użytkownika
LeszkoII
 
Posty: 7756
Dołączył(a): niedziela 07 października 2012, 13:53

Re: Pojazd uprzywilejowany-miganie światłami drogowymi.

Postprzez ks-rider » niedziela 19 grudnia 2021, 11:27

Cyryl8 napisał(a):
PoRD Art. 53:
"Kierujący pojazdem uprzywilejowanym może, pod warunkiem zachowania szczególnej ostrożności, nie stosować się do przepisów o ruchu pojazdów, zatrzymaniu i postoju oraz do znaków i sygnałów drogowych tylko w razie, gdy:
1) uczestniczy:
a) w akcji związanej z ratowaniem życia, zdrowia ludzkiego..."



Cyryl,

I wszystko jasne !

Jest dokladnie tak jak u mnie na wsi !

Dzieki !


:wink:
ks-rider
 
Posty: 3786
Dołączył(a): sobota 19 grudnia 2009, 21:47

Re: Pojazd uprzywilejowany-miganie światłami drogowymi.

Postprzez Cyryl8 » niedziela 19 grudnia 2021, 19:06

LeszkoII napisał(a):
Cyryl8 napisał(a):moim zdaniem nie do końca, bo w rozdziale "ruch pojazdów: jest oddział "ostrzeganie oraz jazda w warunkach zmniejszonej przejrzystości powietrza", a używanie świateł podczas jazdy pojazdem uprzywilejowanym to chyba można potraktować jako ostrzeganie.
To tak, jakby powiedzieć, że światła awaryjne to są kierunkowskazy: lewy i prawy włączone równocześnie i zsynchronizowane z sobą. Często widzimy pojazd holowany jadący na awaryjnych, bo kierowca uznał, że to są żółte sygnały błyskowe. Nie tędy droga.


To zastanówmy się czy pojazdy uprzywilejowane używają świateł bo jeżdżą w warunkach zmniejszonej przejrzystości powietrza, czy dlatego aby ostrzec o swoim przejeździe?
Cyryl8
 
Posty: 2419
Dołączył(a): czwartek 25 marca 2021, 06:59

Re: Pojazd uprzywilejowany-miganie światłami drogowymi.

Postprzez LeszkoII » niedziela 19 grudnia 2021, 19:46

Cyryl8 napisał(a):To zastanówmy się czy pojazdy uprzywilejowane używają świateł bo jeżdżą w warunkach zmniejszonej przejrzystości powietrza, czy dlatego aby ostrzec o swoim przejeździe?
Kwestię ostrzegania (w sensie identyfikacji pojazdu uprzywilejowanego) rozstrzygają sygnały błyskowe odpowiedniego koloru i modulowane sygnały dźwiękowe. Dodatkowo można ostrzegać na zasadach opisanych w art. 29. Jazda na światłach drogowych nie wypełnia przesłanki ostrzegania. Obowiązek włączenia świateł mijania jest zasadą generalną, od której odstępstwa akurat nie przewidziano dla pojazdu uprzywilejowanego.
Avatar użytkownika
LeszkoII
 
Posty: 7756
Dołączył(a): niedziela 07 października 2012, 13:53

Re: Pojazd uprzywilejowany-miganie światłami drogowymi.

Postprzez Cyryl8 » niedziela 19 grudnia 2021, 21:35

LeszkoII napisał(a):...Obowiązek włączenia świateł mijania jest zasadą generalną, od której odstępstwa akurat nie przewidziano dla pojazdu uprzywilejowanego.


nie zgodziłbym się:

PoRD Art. 2.38:
"pojazd uprzywilejowany – pojazd wysyłający sygnały świetlne w postaci niebieskich świateł błyskowych i jednocześnie sygnały dźwiękowe o zmiennym tonie, jadący z włączonymi światłami mijania lub drogowymi; określenie to obejmuje również pojazdy jadące w kolumnie, na której początku i na końcu znajdują się pojazdy uprzywilejowane wysyłające dodatkowo sygnały świetlne w postaci czerwonego światła błyskowego;"
Cyryl8
 
Posty: 2419
Dołączył(a): czwartek 25 marca 2021, 06:59

Re: Pojazd uprzywilejowany-miganie światłami drogowymi.

Postprzez LeszkoII » poniedziałek 20 grudnia 2021, 20:37

Miałem na myśli światła do jazdy dziennej jako wyjątek od zasady używania świateł mijania. To co zacytowałeś tylko potwierdza, co napisałem wcześniej. Jeszcze wcześniej tłumaczyłem, skąd w przepisie wzięła się fraza: "mijania lub drogowymi".
Avatar użytkownika
LeszkoII
 
Posty: 7756
Dołączył(a): niedziela 07 października 2012, 13:53

Re: Pojazd uprzywilejowany-miganie światłami drogowymi.

Postprzez Cyryl8 » poniedziałek 20 grudnia 2021, 20:59

LeszkoII napisał(a):Miałem na myśli światła do jazdy dziennej jako wyjątek od zasady używania świateł mijania...


a możesz wyjaśnić o co chodzi, bo się kompletnie pogubiłem.
1. co wyróżnia pojazd uprzywilejowany czyli dodatkow jego światła i syrena jest w art. 2 czyli w Zasadach Ogólnych,
2. jak ma poruszać się pojazd uprzywilejowany jest w art. 53 w Warunkach używania pojazdów w ruchu drogowym.
3. na jakich światłach mają jeździć pojazdy nieuprzywilejowane jest w art. 51. Używanie świateł zewnętrznych.

co mają do tego światła do jazdy dziennej jako wyjątek od zasady używania świateł mijania w przypadku pojazdów uprzywilejowanych?
Cyryl8
 
Posty: 2419
Dołączył(a): czwartek 25 marca 2021, 06:59

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Sytuacje na drodze

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 74 gości