Zmiana pasa w celu omijania

Tu możecie podzielić się uwagami lub wątpliwościami związanymi z poruszaniem się na drogach

Moderatorzy: dylek, ella, klebek

Zmiana pasa w celu omijania

Postprzez zelipapa123 » sobota 05 lutego 2022, 17:37

Witam
Mam szybkie pytanko.

Jadę sobię, na moim pasie są zaparkowane pojazdy więc upewniam się, że z naprzeciwka nic nie jedzie i zmieniam pas na lewy w celu ominięcia pojazdów zaparkowanych. Jadę tak chwilę i nagle z naprzeciwka zaczyna jechać samochód. Nie mam gdzie się schować bo po prawej stronie stoją te zaparkowane samochody. Co w takiej sytuacji robić? Jak coś takiego potraktuje egzaminator?
Załączniki
praw.png
praw.png (9.68 KiB) Przeglądane 7051 razy
zelipapa123
 
Posty: 1
Dołączył(a): sobota 05 lutego 2022, 17:27

Re: Zmiana pasa w celu omijania

Postprzez szymonix » środa 09 lutego 2022, 12:32

Jedziesz, ten z przeciwka powinien poczekać aż skończysz manewr.. Zwłaszcza, że to Lka.
Avatar użytkownika
szymonix
 
Posty: 451
Dołączył(a): poniedziałek 14 maja 2018, 22:28

Re: Zmiana pasa w celu omijania

Postprzez LeszkoII » piątek 11 lutego 2022, 07:12

Ja uważam inaczej niż kol. @szymonix. Tutaj najbardziej adekwatnymi do zastosowania przepisami byłyby te o upewnieniu się czy manewr wyprzedzania nie spowoduje utrudnienia ruchu.
W przedstawionej sytuacji akurat nie ma wyprzedzania, tylko omijanie i jednocześnie wymijanie.

Przy wymijaniu obydwaj kierujący zobligowani są aby w razie potrzeby zjechać na prawo i zmniejszyć prędkość lub zatrzymać się. Dlatego moim zdaniem przepis art. 23 ust. 1 pkt 1 uPoRD upoważnia do wjechania nawet na chodnik w celu zrobienia miejsca. Jeżeli nie jest możliwe wymijanie, to nie ma innej rady i ktoś musi cofać.

I teraz weźmy pod uwagę trzy zasady postępowania, które nie są konkretnie unormowane w prawie, choć dadzą się wyprowadzić - np. z reguły ostrożności i płynności ruchu, tj. art. 3 ust. 1 uPoRD):
1) cofa ten, kto ma mniejsza drogę do cofania i/lub
2) cofa ten, kto kieruje mniejszym pojazdem (zestawem pojazdów) i/lub
3) cofa ten, kto znajduje się na pasie ruchu przeznaczonym dla kierunku przeciwnego.

Uwzględniając miejsce w którym miejscu dochodzi do wymijania, w pierwszej kolejności brałbym jednak pod uwagę opcję (3), następnie (2) chyba że zachodzi (1).

Należałoby natomiast odrzucić koncepcję pierwszeństwa wynikającego z przepisów o zmianie pasa ruchu.
Avatar użytkownika
LeszkoII
 
Posty: 7756
Dołączył(a): niedziela 07 października 2012, 13:53

Re: Zmiana pasa w celu omijania

Postprzez Cyryl8 » piątek 11 lutego 2022, 07:55

Podobną sytuację mam tam gdzie mieszkam, przejeżdżam i jestem w takiej sytuacji kilka razy dziennie.
Wszystko zależy od dobrej woli użytkowników ruchu.

Ulica ma jakieś 300m długości, wjeżdżając na nią kierowca w miarę rozgarnięty już widzi czy jest inny pojazd i zaczeka.
Jeżeli ktoś jest, że tak powiem inteligentny inaczej lub ma złą wolę, to niezależnie od sytuacji i tak będzie chciał doprowadzić do konfliktu.
Cyryl8
 
Posty: 2419
Dołączył(a): czwartek 25 marca 2021, 06:59

Re: Zmiana pasa w celu omijania

Postprzez Cyryl8 » piątek 11 lutego 2022, 10:16

LeszkoII napisał(a):...Tutaj najbardziej adekwatnymi do zastosowania przepisami byłyby te o upewnieniu się czy manewr wyprzedzania nie spowoduje utrudnienia ruchu...


jak można wyprzedzać pojazdy stojące?
nie wiem czy wiesz, ale w przepisach ogólnych jest, że uczestnicy ruchu i inne osoby znajdujące się na drodze mają unikać zagrożenia i utrudnienia ruchu, wiedząc o tym nie musimy odwoływać się do przepisów odnośnie manewrów jakie nie wykonujemy, bo to jakiś bezsens.

w końcu znalazłem jakieś zdjecie:
Załączniki
Micińskiego.png
Micińskiego.png (202.58 KiB) Przeglądane 6937 razy
Cyryl8
 
Posty: 2419
Dołączył(a): czwartek 25 marca 2021, 06:59


Powrót do Sytuacje na drodze

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 104 gości