Kary

Tu możecie podzielić się uwagami lub wątpliwościami związanymi z poruszaniem się na drogach

Moderatorzy: dylek, ella, klebek

Kary

Postprzez Cyryl8 » środa 09 lutego 2022, 21:20

nie wiem czy właściwy dział, bo jeszcze takich sytuacji na drodze nie było.

co koledzy na projekt zmian, który mówi o rekwirowaniu pojazdów kierującycm po alkoholu?

przypomnę, że kierujący traci pojazd gdy:
- podczas kontroli ma ponad 1,5 promila,
- w razie wypadku więcej niż 0,5 promila.

gdy jedzie służbowym - dodatkowa grzywna (poza mandatem) 5 000zł.
gdy jest współwłaścicielem lub pojazd jest leasingowany grzywana wysokości wartości pojazdu.

nie wiem czy wszystko dobrze zapamiętałem.
Cyryl8
 
Posty: 2419
Dołączył(a): czwartek 25 marca 2021, 06:59

Re: Kary

Postprzez Blacksmith » środa 09 lutego 2022, 23:00

Ale zależy w jakim sensie rekwirowaniu... Że samochód (choćby najnowsze nowe Porsche) idzie na stałe na własność skarbu państwa? No dobrze... ale taki delikwent kupi sobie nowe auto i jaki wtedy sens w tym wcześniejszym rekwirowaniu?

Myślę, że zakaz prowadzenia pojazdów silnikowych na X lat czy nawet dożywotnio wystarczy. Tak, to już funkcjonuje, ale rekwirowanie auta chyba niewiele zmieni.

Jestem przeciw. Dla mnie to znowu kolejny skok na kasę aby więcej do budżetu wpływało a nie realne zapobieganie pijaństwu na drogach.

P.S- Kiedy ja się doczekam konkretnych zmian... Np. srogich kar dla złodziei samochodów, rowerów, itd. Aby ich do procederu zniechęcić. O tym jest ciągłe milczenie i brak woli rządzących.
Avatar użytkownika
Blacksmith
 
Posty: 2050
Dołączył(a): środa 23 marca 2016, 15:54
Lokalizacja: Elbląg/München, w przyszłości Texas

Re: Kary

Postprzez gumik » środa 09 lutego 2022, 23:53

Najpierw musieliby tych złodziei umieć znajdować. :lol:
"Krótki prawy zjazdowy" ;-) -> http://www.forum.prawojazdy.com.pl/viewtopic.php?f=3&t=35676&p=408094&hilit=kr%C3%B3tki#p408094
gumik
 
Posty: 3457
Dołączył(a): czwartek 15 września 2016, 18:14

Re: Kary

Postprzez Blacksmith » czwartek 10 lutego 2022, 01:49

gumik napisał(a):Najpierw musieliby tych złodziei umieć znajdować. :lol:

Jakby było jak za Hammurabiego, że złodziejom się ucina rękę to uwierz mi... dużo by nie musieli znajdować.
Avatar użytkownika
Blacksmith
 
Posty: 2050
Dołączył(a): środa 23 marca 2016, 15:54
Lokalizacja: Elbląg/München, w przyszłości Texas

Re: Kary

Postprzez Cyryl8 » czwartek 10 lutego 2022, 07:23

Blacksmith napisał(a):
gumik napisał(a):Najpierw musieliby tych złodziei umieć znajdować. :lol:

Jakby było jak za Hammurabiego, że złodziejom się ucina rękę to uwierz mi... dużo by nie musieli znajdować.


Kodeks Hammurabiego z Babilonu, za kradzież przewidywał chyba karę śmierci, za paserstwo też.
Natomiast kara obcięcia prawej dłoni, jak i prawej stopy (czasem stosuje się tylko obcięcie dloni) wywodzi się z islamu.

Prawo dostosowuje się do cywilizacji, gdy my od dawien dawna jesteśmy ludem osiadłym, gdzie kniaź mógł kogoś więzić w lochach (choć we wczesnym średniowieczu stosowano karę obcięcia ucha za kradzież czy dłoni za świętokradztwo) w plemionach koczowniczych takich kar nie mogli stosować. Kara musiała być wykonana tu i teraz,stąd albo kara śmierci różnego rodzaju, albo okaleczanie.
W krajach gdzie rządzą fundamentaliści islamscy ta kara jest stosowana do dzisiaj i złodziejstwa to nie zlikwidowało, jest mniejsze, ale oprócz kasty rządzącej nie ma specjalnie co komu ukraść, ale złodzejstwo jest.
Ale jak tak Ci to pasuje, to zawsze możesz się przeprowadzić do takich krajów, taki system kar nie jest historią.

Natomiast co do zakazu prowadzenia pojazdu, to proszę zauważyć ilu jeździ mimo tego zakazu, co więcej powoduje wypadki.

Choć ten przepis raczej mnie nie dotyczy, bo dla mnie wystarczającą karą są dzisiejsze konsekwencje, w razie utraty prawa jazdy tracę nie tylko wszystkie kategorie, ale i uprawnienia instruktora nauki jazdy (wszystkie kategorie) i uprawnienia instruktora techniki jazdy (wszystkie kategorie), co tak na oko kosztowałoby mnie ze 100 tyś zł i dwa lata - ponowne zdobycie tych uprawnień, ten pomysł jest świadectwem bezsilności w egzekwowaniu zakazu prowadzenia pojazdów.

Jestem więc za tym, aby przepadek pojazdu był wprowadzony w przypadku recydywy - np. prowadzenia pojazdu bez uprawnień, gdy zostały one zatrzymane za jazdę po alkoholu.
Cyryl8
 
Posty: 2419
Dołączył(a): czwartek 25 marca 2021, 06:59

Re: Kary

Postprzez gumik » czwartek 10 lutego 2022, 17:54

Blacksmith napisał(a):
gumik napisał(a):Najpierw musieliby tych złodziei umieć znajdować. :lol:

Jakby było jak za Hammurabiego, że złodziejom się ucina rękę to uwierz mi... dużo by nie musieli znajdować.

Kiedyś to były czasy. Teraz nie ma czasów.
"Krótki prawy zjazdowy" ;-) -> http://www.forum.prawojazdy.com.pl/viewtopic.php?f=3&t=35676&p=408094&hilit=kr%C3%B3tki#p408094
gumik
 
Posty: 3457
Dołączył(a): czwartek 15 września 2016, 18:14

Re: Kary

Postprzez LeszkoII » czwartek 10 lutego 2022, 21:25

Cyryl8 napisał(a):co koledzy na projekt zmian, który mówi o rekwirowaniu pojazdów kierującycm po alkoholu?
Propozycje skrajnie godzące w normy konstytucyjne. Pojazd nie jest narzędziem przestępstwa w sytuacji gdy dojdzie do wypadku sankcjonowanego przez kodeks karny.
Avatar użytkownika
LeszkoII
 
Posty: 7756
Dołączył(a): niedziela 07 października 2012, 13:53

Re: Kary

Postprzez Cyryl8 » czwartek 10 lutego 2022, 21:35

no dobrze, ale jak ukarać, jak ktoś jeździ po zatrzymaniu prawa jazdy za alkohol i jest na tym przyłapany raz, drugi, za trzecim powoduje wypadek?

nie uważam, aby to była kara dla każdego, ale kara nadzwyczajna dla nadzywczajnych łamaczy prawa, zagrażający innym, w ktorych rękach pojazd niestety staje się narządziem przestępstwa.
w USA sąd ma dużą dowolność i mozna wierzyć w mądrość jego wyroków.
u nas wiara w mądrość wyroków sądów jest dość mocnym optymizmem, a po ostatnich refrmach to już zupełnie.
Cyryl8
 
Posty: 2419
Dołączył(a): czwartek 25 marca 2021, 06:59

Re: Kary

Postprzez LeszkoII » piątek 11 lutego 2022, 07:34

Cyryl8 napisał(a):o dobrze, ale jak ukarać, jak ktoś jeździ po zatrzymaniu prawa jazdy za alkohol
Kara aresztu 30 dni a jeżeli dojdzie do recydywy, to pozbawienie wolności (już nie wykroczenie ale przestępstwo). Obecnie reguluje to art. 178a kodeku karnego (maksymalna kara to 5 lat odsiadki). Tu raczej sądy są pobłażliwe, nie prawo.

Dodatkowo dla takich delikwentów przymusowe leczenie alkoholizmu.
Avatar użytkownika
LeszkoII
 
Posty: 7756
Dołączył(a): niedziela 07 października 2012, 13:53

Re: Kary

Postprzez ks-rider » piątek 11 lutego 2022, 08:04

Nie roumiecie jednego !

Polskie spoleczenstwo traktuje jazde po pijaku jako wybrak kawalerski a jazde po zabraniu uprawnien to nawet nie wybryk, bo przeciez
- znam przepisy

- umiem jezdzic

W Niemczech nie potrafiono sobie poradzic z wyscigami ulicznymi / wyscigami. Zwlaszcza, gdy podczas tych dochodzilo do wypadkow.

W koncu ktos wpadl na pomysl, aby zmienic prawo i obecnie tacy kierowcy dostaja dozywocie i kilku juz siedzi !

Obecnie ucichlo zupelnie i mozna by pokusic sie o stwierdzenie, ze problem zniknal !

I dopuki nie zaczniecie takich delikwentow faktYcznie puszkowac na 5 lat, problem nie zniknie !


:wink:
ks-rider
 
Posty: 3786
Dołączył(a): sobota 19 grudnia 2009, 21:47

Re: Kary

Postprzez mp0011 » piątek 11 lutego 2022, 08:25

Ja nie widzę problemu.

Taki pojazd (oczywiście zależnie od ilości promili i okoliczności) powinien być formalnie traktowany jako pojazd zniszczony przez nietrzeźwego kierującego i trafiać do niszczarki, niezależnie od wartości, a sprasowana kostka złomu byłaby wysyłana byłemu właścicielowi.

Nawet jeżeli pojazd był w leasingu, pożyczony czy wynajęty.

Jeżeli pożyczyłeś pojazd osobie nietrzeźwej, powinieneś liczyć się z możliwością jego kasacji.
Jeżeli zatrudniłeś osobę pijącą w pracy, powinieneś liczyć się z możliwością kasacji.
Jeżeli wynajmujesz pojazdy, powinieneś zainstalować alkoblokadę.

Właściciele w takim przypadku powinni móc pozwać takiego kierującego dokładnie na takich samych zasadach, jakby ten pojazd po prostu rozbili. Z uwzględnieniem ewentualnego AC/OC i regresów.

Odbieranie uprawnień w Polsce jest nieskuteczne, co już nie raz udowadniano.

Żeby nie było - rowerzyści też płacą teraz za jedno piwko więcej niż wartość pojazdu ;)
  • Zakręt - jazda łukiem, niezależnie od jego promienia, nie jest zmianą kierunku jazdy w rozumieniu UPRD, chyba że znaki stanowią inaczej.
  • Jazda Prosto - oznacza w rozumieniu UPRD jazdę bez zmiany kierunku jazdy, niekoniecznie w linii prostej.
mp0011
 
Posty: 2449
Dołączył(a): poniedziałek 23 marca 2015, 01:15

Re: Kary

Postprzez Cyryl8 » piątek 11 lutego 2022, 10:14

mp0011 napisał(a):...Jeżeli pożyczyłeś pojazd osobie nietrzeźwej, powinieneś liczyć się z możliwością jego kasacji.
Jeżeli zatrudniłeś osobę pijącą w pracy, powinieneś liczyć się z możliwością kasacji...


jeżeli syn jeździ moim pojazdem, w jaki sposób mam być przy nim 24h na dobę?
rano idę do pracy on w swoją stronę i spotykamy się wieczorem.
idąc tym tropem, musiałbym zrezygnować z pracy i niby dać synowi auto, ale faktycznie jeździć z nim, aby mieć 100% pewności, że nawet jednego piwa nie chlapnie.

nie wiem czy zatrudniałeś kiedyś osoby do pracy.
w jaki sposób poznasz, że ktoś po imperowym weekendzie wsiądzie do auta nie po 20h "kwarantanny", a po 10h?

a jeżeli masz takich pracowników powiedzmy 100 w jaki sposób ich będizesz pilnował.
mój kolega jakieś 8 lat był przedstawicielem handlowym Opoczna na teren Rumunii, powiedz w jaki spsób pracodawca miałby go kontrolować?

a skąd pracownik banku udzielający leasingu fimie transportowej może wiedzieć, jaki pracownik będize jeździł tym autem?

to co zaproponowałeś jest jakimś zaprzeczeniem wolności, dojrzałości i odpowiedzialności za swoje postępowanie.
każdy posiadający prawo jazdy jest świdomy tego, że nie można jeździć po alkoholu.
i za swoje łamanie prawa powinien sam poniść konsekwencje.

jakbyś się poczuł, gdybym ja jako pracodawca nie mogąc Cię kontrolować cały czas zaproponowałbym Ci prewencyjne wszycie esperalu?
Cyryl8
 
Posty: 2419
Dołączył(a): czwartek 25 marca 2021, 06:59

Re: Kary

Postprzez mp0011 » piątek 11 lutego 2022, 10:31

Widzisz...

Nie musisz pilnować syna 24/h. Ale jak auto rozbije o drzewo po pijanemu, to po prostu musisz z tym żyć i się liczyć z tym, że pewnie nikt Ci za to nie zwróci. I cieszyć się, jeżeli przy okazji się nie poobijał lub kogoś nie zabił przy okazji.

Tak samo z pracownikiem. Jeżeli był na tyle nietrzeźwy że auto uległo "kasacji" lub przepadkowi, to równie dobrze mógł je rozbić o drzewo. Z twojej perspektywy na jedno wychodzi.

Napisałeś, że każdy odpowiada za swoje czyny. Oczywiście możesz dochodzić odszkodowania od osoby która doprowadziła do kasacji auta. Albo załatwić to przez OC/AC z ewentualnym regresem, i ubezpieczyciel by ścigał sprawcę, lub nie.

W tym przypadku byłoby dokładnie identycznie, bo taka "karna kasacja" miałaby identyczne skutki prawne jak właśnie wjechanie w drzewo, tylko bez ewentualnych ofiar i dodatkowych zniszczeń.
  • Zakręt - jazda łukiem, niezależnie od jego promienia, nie jest zmianą kierunku jazdy w rozumieniu UPRD, chyba że znaki stanowią inaczej.
  • Jazda Prosto - oznacza w rozumieniu UPRD jazdę bez zmiany kierunku jazdy, niekoniecznie w linii prostej.
mp0011
 
Posty: 2449
Dołączył(a): poniedziałek 23 marca 2015, 01:15

Re: Kary

Postprzez Cyryl8 » piątek 11 lutego 2022, 15:57

Nie bardzo rozumiem, gdy rozbił, ale nie rozbił, to auto jest i ma swoją wartość, ale zostało zabrane mi, czy pracodawcy za rzeczy, które ani ja, ani on nie zrobiliśmy.
Cyryl8
 
Posty: 2419
Dołączył(a): czwartek 25 marca 2021, 06:59

Re: Kary

Postprzez ks-rider » piątek 11 lutego 2022, 19:50

mp0011 napisał(a):Taki pojazd (oczywiście zależnie od ilości promili i okoliczności) powinien być formalnie traktowany jako pojazd zniszczony przez nietrzeźwego kierującego i trafiać do niszczarki, niezależnie od wartości, a sprasowana kostka złomu byłaby wysyłana byłemu właścicielowi.

1. Jeżeli pożyczyłeś pojazd osobie nietrzeźwej, powinieneś liczyć się z możliwością jego kasacji.
2. Jeżeli zatrudniłeś osobę pijącą w pracy, powinieneś liczyć się z możliwością kasacji.
3. Jeżeli wynajmujesz pojazdy, powinieneś zainstalować alkoblokadę.


He, he, juz Polske na to stac? Bo np. Niemcow nie ! Takie czy podobne sytuacje, pojazdy trafiaja co jakis czys ( regolarnie ) na aukcje, gdzie osiagaja ceny wyzsze, niz u handlarzy :mrgreen:

I to wlasnie bym zaproponowal, pojazd na licytacje a kasa do skarbu panstwa

1. A co bedzie gdy pozyczyles osobie trzezwej, a ona wieczorem sie na imprezie nawalila i
buuuuuuummmmm ?

2. I Ty oczywiscie na100 % wiesz ze nie masz w firmie osoby pijacej / NIE pijacej ! :mrgreen:
3. I oczywiscie dasz sobie siusiaka obciac, ze nikt nigdy tego systemu nie obejdzie.

U mnie na wsi za 10Jurkow kupujesz pompke z akumulatorem ktora dmucha Ci czysciutkie powietrze w ustnik ! A jak zrobia nietypowy ustnik, to badz pewny,
ze srednio ogarniety orangutan ogarnie problem :mrgreen:

Widze, ze odbierasz swiat bardzo digitalnie czyli zero, jedynkowo.


:mrgreen:
ks-rider
 
Posty: 3786
Dołączył(a): sobota 19 grudnia 2009, 21:47

Następna strona

Powrót do Sytuacje na drodze

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Google [Bot] i 38 gości