Dopuszczalna prędkość, częstsze kontrole (polowanie).

Tu możecie podzielić się uwagami lub wątpliwościami związanymi z poruszaniem się na drogach

Moderatorzy: dylek, ella, klebek

Dopuszczalna prędkość, częstsze kontrole (polowanie).

Postprzez RossoneriDevil » środa 15 czerwca 2022, 19:15

Cześć,
chciałbym poruszyć temat jazdy z możliwą dopuszczalną prędkością, ogólnie.
Jedną z moich obserwacji wynika, iż wiele osób, przekracza dozwoloną prędkość, mniej więcej o 30 km/h. jak jest 50 jadą 80, jak 80 to 100-110 itd.

Ostatnio zostałem upolowany 77 na 50. oczywiście się zdenerwowałem ponieważ były tam trzy pasy ruchu szersze, żadnych przejść dla pieszych czy przystanków autobusowych tramwajowych, nic.
Aby jechać do centrum trzeba było zająć lewy pas, a wiadomo lewy to staram się nie ślimaczyć, więc jechałem tak jak wszyscy tam jeżdżą, a oni mnie tam na prostej, złapali niestety przed sobą nikogo nie miałem, a warunki jak mówię, sprzyjały.

Dostrzegam coraz częściej łapanki w takich właśnie miejscach i najgorsze jest to, że nie chodzi tu o żadne bezpieczeństwo, ponieważ np moje przekroczenie prędkości w tym miejscu, nie miało żadnego znaczenia.

Teraz tak, Jednym sposobem żeby nie dać się złapać to po prostu jazda z przepisową prędkością, ale, w momencie, kiedy wszyscy jadą szybciej, a trzeba zmienić pas i chwilę nim pojechać to trzeba się dostosować. Albo taka sytuacja jestem na czele, jeden pas ruchu, (dzisiaj tak miałem) jadę 60/50 widzę przede mną 40 i delikatny łuk a więc zmiana nagła prędkości z 60 do 40 trochę lipa i dezorientacja z tyłu, ale powoli intuicyjnie zwalniam do 50 i patrzę stoją :O ale byli już zajęci.
z jednej strony z tyłu głowy siedzą wyższe mandaty i pkt, a od września jeszcze większe, a z drugiej strony presja innych uczestników ruchu, bo co on się tak grzebie szeryf. Wiecie o co chodzi.
Co wy o tym myślicie, może i was już gdzieś ostatnio złapano.
Jak u was jest z utrzymaniem przepisowej prędkości?

P.S. powiedziałem przy kontroli, że jak oni przekraczają prędkość to są nietykalni, bo ja jako obywatel nie mogę z tym nic zrobić, odpowiedź była taka że zawsze mogę to zgłosić :D
macie jakieś pomysły jak coś takiego udowodnić?
bo mam akurat taki filmik.
RossoneriDevil
 
Posty: 1053
Dołączył(a): sobota 02 czerwca 2012, 20:05

Re: Dopuszczalna prędkość, częstsze kontrole (polowanie).

Postprzez Cyryl8 » środa 15 czerwca 2022, 20:49

tak jak pisałem złapali mnie koło Żywca pod koniec maja.
obszar zabudowany 55 km/h na tempomacie,
lekko z górki 62 km/h na radarze,
tolerują do 61 km/h.
100zł.
Cyryl8
 
Posty: 2419
Dołączył(a): czwartek 25 marca 2021, 06:59

Re: Dopuszczalna prędkość, częstsze kontrole (polowanie).

Postprzez gumik » czwartek 16 czerwca 2022, 08:34

RossoneriDevil napisał(a):moje przekroczenie prędkości w tym miejscu, nie miało żadnego znaczenia.
Każdy się tak tłumaczy.

RossoneriDevil napisał(a):Teraz tak, Jednym sposobem żeby nie dać się złapać to po prostu jazda z przepisową prędkością
:yes: :yes:

RossoneriDevil napisał(a):kiedy wszyscy jadą szybciej, a trzeba zmienić pas i chwilę nim pojechać to trzeba się dostosować.
Czemu trzeba? Ja się nie dostosowuję i jeszcze żyję.

Albo taka sytuacja jestem na czele, jeden pas ruchu, (dzisiaj tak miałem) jadę 60/50 widzę przede mną 40 i delikatny łuk a więc zmiana nagła prędkości z 60 do 40 trochę lipa
No faktycznie nagła zmiana. :eek2:
"Krótki prawy zjazdowy" ;-) -> http://www.forum.prawojazdy.com.pl/viewtopic.php?f=3&t=35676&p=408094&hilit=kr%C3%B3tki#p408094
gumik
 
Posty: 3457
Dołączył(a): czwartek 15 września 2016, 18:14

Re: Dopuszczalna prędkość, częstsze kontrole (polowanie).

Postprzez Cyryl8 » czwartek 16 czerwca 2022, 10:13

RossoneriDevil napisał(a):...Jedną z moich obserwacji wynika, iż wiele osób, przekracza dozwoloną prędkość, mniej więcej o 30 km/h. jak jest 50 jadą 80, jak 80 to 100-110 itd.

Ostatnio zostałem upolowany 77 na 50...


nie wiem czy wiesz, że każdy odpowiada za swoje czyny, a postępowanie innych nie ma specjalnego znaczenia.

jeżeli jesteś dorosły, to znasz stan prawny na drogach i jesteś świadomy kar, więc Twój wybór.

jest jeszcze inne wyjście. mamy na forum kolegę mającego niebagatelny wpływ na stan prawny, mający "swoich posłów", więc zgłoś się do niego, może podwyższy ograniczenia prędkości albo załatwi Ci imunitet nietyklaności drogowej.
Cyryl8
 
Posty: 2419
Dołączył(a): czwartek 25 marca 2021, 06:59

Re: Dopuszczalna prędkość, częstsze kontrole (polowanie).

Postprzez RossoneriDevil » czwartek 16 czerwca 2022, 11:05

Cyryl8 napisał(a):
nie wiem czy wiesz, że każdy odpowiada za swoje czyny, a postępowanie innych nie ma specjalnego znaczenia.


Można spostrzegać to w sposób czarne-białe, ok dałem się złapać i proszę mi nie tłumaczyć, że jestem dorosły i znam stan prawny bo doskonale to rozumiem, chodzi o coś innego.
Nazwijmy to społecznym przyzwoleniem, np. że ktoś jedzie z przeciętną prędkością 70 km/h w obszarze zabudowanym, że rowerzyści jeżdżą po chodnikach, że taksówkarze przejeżdżają na czerwonym świetle stosując się do sygnalizacji dla autobusów, i że motocykliści najeżdżają na linie ciągłą, oraz zajmują więcej niż jeden pas przy przejeżdżaniu między samochodami i nie wiadomo, którym wtedy jadą. Albo warunkowa strzałka, mało kto się całkiem zatrzymuje, większość tylko zwalnia.
Ile jest za przejazd na czerwonym? ile jest za jazdę po chodniku rowerem?
No i jak udowodnić policji, że również przekracza prędkość bo przekracza, więc o jakim poszanowaniu prawa my tu w ogóle mówimy i przez kogo.
To są zwyczajne łapanki i tak to trzeba nazywać, więc proszę mnie nie umoralniać,
chciałem wiedzieć jak wy jeździcie, czy często się wam zdarza przekraczać prędkość, i czy dostrzegliście częstsze kontrole w swojej okolicy. i tylko Tyle
RossoneriDevil
 
Posty: 1053
Dołączył(a): sobota 02 czerwca 2012, 20:05

Re: Dopuszczalna prędkość, częstsze kontrole (polowanie).

Postprzez MarcinLDK » czwartek 16 czerwca 2022, 14:24

Odpowiadając na twoje pytania - nie przekraczam dopuszczalnej prędkości i (niestety) nie zauważyłem zwiększonej częstotliwości kontroli w mojej okolicy.

Jak udowodnić policjantowi, że przekracza prędkość? Udowodnij to jak chcesz, katalog środków dowodowych w postępowaniu w sprawach o wykroczenia jest bardzo szeroki. Pytanie, co to zmieni w twojej sprawie? Policjant przekroczył prędkość i co w związku z tym? Może zostać ukarany i tyle.

Takich "łapanek" życzyłbym sobie jak najwięcej. Z sytuacją patologiczną mamy do czynienia wówczas, gdy na odcinku prostej i szerokiej jezdni z wieloma pasami ruchu dopuszczalna prędkość wynosi 50 km/h, a kontroli prędkości nie ma. Wtedy pojawia się miejsce na "społeczne przyzwolenie" na popełnianie wykroczeń. Prawie nikt nie jedzie zgodnie z przepisami. W związku z tym należy podjąć decyzję o podniesieniu dopuszczalnej prędkości albo o wprowadzeniu jakiejś formy kontroli.
MarcinLDK
 
Posty: 247
Dołączył(a): czwartek 18 lipca 2019, 12:05

Re: Dopuszczalna prędkość, częstsze kontrole (polowanie).

Postprzez Cyryl8 » czwartek 16 czerwca 2022, 14:56

Nie wiem czy wiesz co to 9bszar zabudowany?
To tam gdzie jest takie zagęszczenie pieszych, które może spowodować, że znajdą się tam gdzie nie powinni.
W takim Wrocławiu jest około 800 tyś ludzi, z czego powiedzy 100 tyś jest w tej chwili na ulicach.
Jeżeli zdasz sobie sprawę, że zgodnie z przepisami po drogach porusza się tylko 10% z nich, po jezdniach kręci się nieprawidłowo około 90 tyś ludzi.

A ponieważ życie ludzki jest canniejsze od blachy, czy czyjegoś pośpiechu, to głównie na kierowcach, którzy posiadają uprawnienia jest obowiązek dbania o bezpieczeństwo pieszych.

Wszystko zaczniesz jak zacznie to Ciebie dotyczyć.
Gdy potrąci Cię pojazd, to będzie dla Ciebie bardzo istotne czy 50 czy 70km/h.

Mamy przyzwolenie społeczne na kłamstwo.
Kto wygra wybory mówiąc prawdę?

Ale czy wychowując córkę lub syna będziesz przekonywał ich, że kłamstwo jest OK?

Jeżeli chcesz jeździć na czerwonych postaw auto na taksówkę, bo to wtedy usprawiedliwione, według Ciebie.

Itd.
Cyryl8
 
Posty: 2419
Dołączył(a): czwartek 25 marca 2021, 06:59

Re: Dopuszczalna prędkość, częstsze kontrole (polowanie).

Postprzez RossoneriDevil » czwartek 16 czerwca 2022, 20:14

MarcinLDK napisał(a):Odpowiadając na twoje pytania - nie przekraczam dopuszczalnej prędkości i (niestety) nie zauważyłem zwiększonej częstotliwości kontroli w mojej okolicy.

Jak udowodnić policjantowi, że przekracza prędkość? Udowodnij to jak chcesz, katalog środków dowodowych w postępowaniu w sprawach o wykroczenia jest bardzo szeroki. Pytanie, co to zmieni w twojej sprawie? Policjant przekroczył prędkość i co w związku z tym? Może zostać ukarany i tyle.

W takim razie może podsuniesz jakiś pomysł, wystarczy jeden, z tego szerokiego katalogu.

Jeżeli chodzi o ukaranie policjanta, w mojej sprawie nie zmieni nic, natomiast nie może to wyglądać w ten sposób, że człowiek, który ma stać na straży prawa i porządku, tego prawa nie przestrzega, albo przestrzega wybiórczo, czyli łapiemy osoby przekraczające prędkość, ale nie reagujemy na rowerzystów jadących chodnikiem. A osoba która łapie cię na przekroczeniu prędkości, zaraz sama pojedzie z nieprzepisową prędkością.
Z sytuacją patologiczną mamy do czynienia wówczas, gdy na odcinku prostej i szerokiej jezdni z wieloma pasami ruchu dopuszczalna prędkość wynosi 50 km/h, a kontroli prędkości nie ma.

Patologią jest wtedy tak niska prędkość i wykorzystujące to organy bezpieczeństwa.
Oczywiście wszelkie tego typu niedogodności można zgłaszać w odpowiednie miejsca, a do tego czasu stosować się do znaków.

Cyryl8 napisał(a):Obszar zabudowany to tam gdzie jest takie zagęszczenie pieszych, które może spowodować, że znajdą się tam gdzie nie powinni]

Zgodzę się, że mogą być takie przypadki np. przy przejściach dla pieszych, bądź tam gdzie chodnik jest bardzo blisko jezdni. ale tam kontroli nie uraczysz bo po co.
A może idąc w tą stronę ograniczmy prędkość samochodów do 30 km/h.
Jeżeli chcesz jeździć na czerwonych postaw auto na taksówkę, bo to wtedy usprawiedliwione, według Ciebie.

Nie napisałem, że jest to jest to usprawiedliwione, tylko że niestety wynika to z ogólnych warunków, bo ile razy byłem świadkiem jak trafił się taksówkarz, co nie pojechał na sygnalizacji dla autobusów, tylko czekał na zielone, a kierowca autobusu trąbi i miga światłami, bo on chce jechać, oczywiście jego problem.
Ale czy wychowując córkę lub syna będziesz przekonywał ich, że kłamstwo jest OK?

raczej będę uczył aby nie ufali ludziom.
Odbiegamy od tematu i to bardzo,
Temat jest: poruszanie się z możliwie dopuszczoną prędkością.
I pytanie czy macie z tym problem, czy zdarza się wam przekraczać prędkość jeśli tak to dlaczego.
Cyryl napisz po prostu ,nie nie zdarza mi się, trzymam się prawego pasa, jadę przepisowo, doskonale się odnajduję przy innych jadących ok 70-80/h, a kiedy mnie złapią i okaże się, że przekroczyłem prędkość, to znaczy że na tempomacie miałem 55 i jechałem z górki, i będę wdzięczny, nic więcej.
RossoneriDevil
 
Posty: 1053
Dołączył(a): sobota 02 czerwca 2012, 20:05

Re: Dopuszczalna prędkość, częstsze kontrole (polowanie).

Postprzez Cyryl8 » czwartek 16 czerwca 2022, 21:18

Jesteś dorosły, Twój wybór.
Cyryl8
 
Posty: 2419
Dołączył(a): czwartek 25 marca 2021, 06:59

Re: Dopuszczalna prędkość, częstsze kontrole (polowanie).

Postprzez gumik » czwartek 16 czerwca 2022, 21:24

RossoneriDevil napisał(a):chciałem wiedzieć jak wy jeździcie, czy często się wam zdarza przekraczać prędkość, i czy dostrzegliście częstsze kontrole w swojej okolicy. i tylko Tyle
Ja przeważnie jeżdżę z prędkością na liczniku "dozwolona + 10km/h". Co po uwzględnieniu błędu licznika daje np. 55km/h w obszarze zabudowanym. Moim zdaniem naciągnięta prędkość na maksa. Nie zauważyłem żeby kontrole były częstsze.
"Krótki prawy zjazdowy" ;-) -> http://www.forum.prawojazdy.com.pl/viewtopic.php?f=3&t=35676&p=408094&hilit=kr%C3%B3tki#p408094
gumik
 
Posty: 3457
Dołączył(a): czwartek 15 września 2016, 18:14

Re: Dopuszczalna prędkość, częstsze kontrole (polowanie).

Postprzez Cyryl8 » piątek 17 czerwca 2022, 07:13

Jeżdżę podobnie jak kolega.
Staram się nikomu nie zrobić krzywdy, w miarę zgodnie z przepisami.

Poza miastem jeżdżę turystycznie kamperem. Na autostradach i ekspresówkach 100km/h, poza zgodnie z przepisami. Nie muszę więc gonić, ale podziwiam widoki.

Po mieście nie chcę rażąco naruszać przepisów, bo:
1. Po co?
2. We Wrocławiu większość kierowców autobusów miało że mną zajęcia, część ratowników z karetek, policjantów, strażaków, kierowców ciężarówek, tych z HDS-ów czy z żurawi samojezdnych też, więc głupio by było.

Mandaty płacę średnio co 5-8 lat.
Kontrolę policyjne zwykle stają w tych samych miejscach.
Co ciekawe dzisiejsi policjanci jeszcze się nie urodzili, gdy ich poprzednicy łapali za prędkość w tym samym miejscu.

Mam w radiu taką nawigację, która pika gdy przekraczam dozwoloną prędkość, a w miejscach gdzie może być kontrola prędkości daje taki odgłos jak namierzanie łodzi podwodnej sonarem.
Cyryl8
 
Posty: 2419
Dołączył(a): czwartek 25 marca 2021, 06:59

Re: Dopuszczalna prędkość, częstsze kontrole (polowanie).

Postprzez RossoneriDevil » piątek 17 czerwca 2022, 11:57

Dziękuję za te odpowiedzi, zupełnie inna rozmowa.

Ja przyznam się, że po prostu jadę/jechałem zawsze z prędkością 70-80 od świateł do świateł, krótkie odcinki, no bo tak się wszyscy poruszają, czyli jeżeli bym jechał 50 to byłbym jedyny i tak to ostatnio obserwuję, że jak tak jadę, to tak jest i źle się z tym czuję, nie dlatego, że mnie to ogranicza, tylko widać, że przeszkadza to wszystkim dookoła, a i mnie się trochę ciężej odnaleźć.
Chcę wypracować jakiś złoty środek i zmienić przyzwyczajenia, bo jak wejdzie coś w nawyk to nie trzeba o tym pamiętać.

Natomiast ciekaw jestem wpływu zwiększenia kar, na prędkość na drodze, do tego ponoć ma dojść zwyżka OC jeżeli ktoś ma mandaty za szybką jazdę, taki dodatkowy bat, ale czy to wejdzie w życie?
RossoneriDevil
 
Posty: 1053
Dołączył(a): sobota 02 czerwca 2012, 20:05

Re: Dopuszczalna prędkość, częstsze kontrole (polowanie).

Postprzez Cyryl8 » piątek 17 czerwca 2022, 13:56

Według nowych przepisów firmy dokonujące ubezpieczeń komunikacyjnych mają dostęp do CEPiK, więc nie dość, że mandaty są droższe, ale ich ilość wpłynie na wysokość ubezpieczenia.
Cyryl8
 
Posty: 2419
Dołączył(a): czwartek 25 marca 2021, 06:59

Re: Dopuszczalna prędkość, częstsze kontrole (polowanie).

Postprzez ks-rider » sobota 18 czerwca 2022, 10:42

Autem
w zabudowanym na tempomacie ustawionym na 53 km/h
Na Landstraße ustawionym na c km/h na 108 km/h
Autostrada ustawionym albo na 120 km/h albo na 123 albo na 125 km/h
w zaleznosci jak bardzo mi sie spieszy a z regoly mi sie nie spieszy.

Moturem
tu wyglada to juz nieco iaczej, ale tylko nieco ! :mrgreen:

W zabudowanym jak zwykle cos miedzy 53 a 55 km/h na liczniku.
Na Landstraße tak srednio ca 120 km/h wiecej, no chyba, ze jestesmy na wypadzie w Harz, wtedy juz zupelnie inne predkosci

Autostrada zadko ale czasami na pasie rozbiegowym jest juz 240 km/h :mrgreen: Do dzisiaj nie rozwinale predkosci maxymalnej, gora bylo 265 km/h



:mrgreen:
ks-rider
 
Posty: 3786
Dołączył(a): sobota 19 grudnia 2009, 21:47

Re: Dopuszczalna prędkość, częstsze kontrole (polowanie).

Postprzez RossoneriDevil » niedziela 19 czerwca 2022, 10:01

Musze chyba zainwestować w tempomat, a tak to wiem że na trzecim biegu mam około 50.
Natomiast wczoraj była ciekawa sytuacja,, jechałem swoje 50, i nie mogłem zmienić pasa ze środkowego na prawy, bo prawym mnie wyprzedzali, a gość jechał za mną mocno poirytowany, nagle wyrwał na prawy, a później na środkowy razem z panem z lewego pasa, było by boom, o mały włos, mam nagranie, może później wrzucę.
Ale jakbym jechał tyle co inni, zmienił bym pas swobodnie i nie doszłoby do nerwowych manewrów innych uczestników ruchu, no ale cóż zrobić.
RossoneriDevil
 
Posty: 1053
Dołączył(a): sobota 02 czerwca 2012, 20:05

Następna strona

Powrót do Sytuacje na drodze

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Google [Bot] i 41 gości