Piesi na przejściach i zachowanie kierowców

Tu możecie podzielić się uwagami lub wątpliwościami związanymi z poruszaniem się na drogach

Moderatorzy: dylek, ella, klebek

Re: Piesi na przejściach i zachowanie kierowców

Postprzez maryann » czwartek 20 lipca 2023, 22:24

Cyryl8 napisał(a): nie wchodząc [...] jest wchodzącym

Wiem, jest późno jak ja to czytam- ale co jest z tobą, żeś to napisał?? Przecież z zacytowanego zestawienia wynika coś przeciwnego niż twoje wnioski!
falsum in uno falsum in toto
Avatar użytkownika
maryann
 
Posty: 3359
Dołączył(a): czwartek 22 lipca 2010, 09:38
Lokalizacja: Czechy k. Krakowa

Re: Piesi na przejściach i zachowanie kierowców

Postprzez Cyryl8 » piątek 21 lipca 2023, 07:28

Przeczytaj całość, a nie tylko te cztery wyrazy.
Cyryl8
 
Posty: 2436
Dołączył(a): czwartek 25 marca 2021, 06:59

Re: Piesi na przejściach i zachowanie kierowców

Postprzez maryann » piątek 21 lipca 2023, 08:31

Rozjaśnij całość skróć, skoro niespójna.
falsum in uno falsum in toto
Avatar użytkownika
maryann
 
Posty: 3359
Dołączył(a): czwartek 22 lipca 2010, 09:38
Lokalizacja: Czechy k. Krakowa

Re: Piesi na przejściach i zachowanie kierowców

Postprzez Cyryl8 » piątek 21 lipca 2023, 10:13

ostatni post na poprzedniej stronie.
Cyryl8
 
Posty: 2436
Dołączył(a): czwartek 25 marca 2021, 06:59

Re: Piesi na przejściach i zachowanie kierowców

Postprzez gumik » piątek 21 lipca 2023, 13:29

Pytania pomocnicze dla maryann:
Czy pojazd ciężarowy wjeżdża do tunelu?
Czy pojazd ciężarowy jest w tunelu?
Obrazek
"Krótki prawy zjazdowy" ;-) -> http://www.forum.prawojazdy.com.pl/viewtopic.php?f=3&t=35676&p=408094&hilit=kr%C3%B3tki#p408094
gumik
 
Posty: 3460
Dołączył(a): czwartek 15 września 2016, 18:14

Re: Piesi na przejściach i zachowanie kierowców

Postprzez mp0011 » piątek 21 lipca 2023, 15:27

Przypominam tylko, że kwestie "wchodzący" i "zmierzający wejść" łatwo rozstrzygnąć konwencją wiedeńską.

Tam jest "using or is about to use" co może będzie łatwiej interpretować. Wszelkie polskie przepisy są kopią lub interpretacją zapisów konwencji.

Nawet jak pieszy stoi, to i tak jest "about to use" przejście ;)
  • Zakręt - jazda łukiem, niezależnie od jego promienia, nie jest zmianą kierunku jazdy w rozumieniu UPRD, chyba że znaki stanowią inaczej.
  • Jazda Prosto - oznacza w rozumieniu UPRD jazdę bez zmiany kierunku jazdy, niekoniecznie w linii prostej.
mp0011
 
Posty: 2449
Dołączył(a): poniedziałek 23 marca 2015, 01:15

Re: Piesi na przejściach i zachowanie kierowców

Postprzez Cyryl8 » piątek 21 lipca 2023, 16:49

gumik napisał(a):Pytania pomocnicze dla maryann:
Czy pojazd ciężarowy wjeżdża do tunelu?
Czy pojazd ciężarowy jest w tunelu?
Obrazek


zdjęcie jest za małej rozdzielczości, aby ocenić, czy znaki informacyjne po obu stronach jezdni są znakami D-37 - tunel.

jeżeli są owymi znakami, to pojazd przed znakiem jest jeszcze przed tunelem, a pojazd za znakiem jest już w tunelu.

gdy nie ma tych znaków obiekt nie jest tunelem, więc gdzie jest ciężarówka nie ma znaczenia.
Cyryl8
 
Posty: 2436
Dołączył(a): czwartek 25 marca 2021, 06:59

Re: Piesi na przejściach i zachowanie kierowców

Postprzez maryann » piątek 21 lipca 2023, 18:10

Dla mnie pieszy na przejściu, to taki który dowolną częścią ciała jest na przejściu, a więc inaczej położeniowo tłumacząc jest nad przejściem choćby paznokciem. Ale każdy może sobie przyjąć inaczej: kiedy dotknie, kiedy jest większością ciała, czy cały na jezdni w obrębie przejścia.
Dlaczego ja tak uważam? Ano tak samo jak za zmianę pasa można uznać najechanie na sąsiedni pas w najmniejszym stopniu.
A pieszy wchodzący? Nie wiem, ale jak ktoś wie co to, to niech argumentuje- krótko, po polsku i na temat.
Ja ustępuję każdemu, którego widzę że mi lezie przed maskę. Może to być nawet kiedy jest tuż przed wysepka rozdzielającą pasy(wiadomo, że jest tam po to żeby zaraz ją opuścić) albo zmierza do przejścia i nawet jest metr czy dwa(zależnie od żwawości) od niego, a już na pewno kiedy nawiązuje kontakt wzrokowy.
falsum in uno falsum in toto
Avatar użytkownika
maryann
 
Posty: 3359
Dołączył(a): czwartek 22 lipca 2010, 09:38
Lokalizacja: Czechy k. Krakowa

Re: Piesi na przejściach i zachowanie kierowców

Postprzez Cyryl8 » piątek 21 lipca 2023, 20:23

maryann napisał(a):Dla mnie pieszy na przejściu, to taki który dowolną częścią ciała jest na przejściu, a więc inaczej położeniowo tłumacząc jest nad przejściem choćby paznokciem...


wydaje mi się, że nie rozumiesz.

nasze prawo jeszcze przed nowelizacją mówiło, że prowadząc pojazd masz udzielić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu oraz wchodzącemu na nie.

jeżeli pieszy by bezwzględnie egzekwował swoje prawo pierwszeństwa, wchodziłby na jezdnię nawet 20 cm przed maską Twojego samochodu (co niektórzy piesi czynią czasami z roztargnienia, czasami świadomie).

jednak ponieważ prawo zakazuje pieszemu wchodzenia bezpośrednio przed nadjeżdżający pojazd nawet na przejściu, pieszy stojący na chodniku i czekający na większą przerwę między pojazdami, aby nie powodować hamowania mogącego zagrozić komukolwiek, jest wchodzącym i widząc go nawet jeżeli jego paznokieć nie znajduje się nad jezdnią obowiązany byłeś wcześniej udzielić mu pierwszeństwa, a dzisiaj dochodzącemu do tego przejścia.

mniej więcej to napisałem na poprzedniej stronie.
Cyryl8
 
Posty: 2436
Dołączył(a): czwartek 25 marca 2021, 06:59

Re: Piesi na przejściach i zachowanie kierowców

Postprzez maryann » sobota 22 lipca 2023, 08:30

Nie, wcześniej pierwszeństwo miał pieszy NA przejściu i jemu ustępowałem pierwszeństwa. Nic, poza uprzejmością lub wyrachowaniem nie nakazywało inaczej.
Teraz przepis dał pierwszeństwo także wchodzącemu, czyli nie wiadomo komu.
I jeszcze jednego ty nie rozróżniasz : ustępuję pierwszeństwa temu kto je ma. Udzielam go natomiast innym co go nie mają z życzliwość czy innej własnej inicjatywy.
falsum in uno falsum in toto
Avatar użytkownika
maryann
 
Posty: 3359
Dołączył(a): czwartek 22 lipca 2010, 09:38
Lokalizacja: Czechy k. Krakowa

Re: Piesi na przejściach i zachowanie kierowców

Postprzez Cyryl8 » sobota 22 lipca 2023, 10:24

maryann napisał(a):Nie, wcześniej pierwszeństwo miał pieszy NA przejściu i jemu ustępowałem pierwszeństwa. Nic, poza uprzejmością lub wyrachowaniem nie nakazywało inaczej...


problem w tym, że ludzie nie czytają aktów prawnych, a trzeba przyznać, że przepisy były porozrzucane.

rozporządzenie w sprawie znaków i sygnałów na drodze przed nowelizacją mówiło (ważne od dawna, na pewno więcej niż 30 lat do ostatniej nowelizacji):

"§ 47. 1. Znak D-6 „przejście dla pieszych” oznacza
miejsce przeznaczone do przechodzenia pieszych
w poprzek drogi.
...
4. Kierujący pojazdem zbliżający się do miejsca
oznaczonego znakiem D-6 jest obowiązany
zmniejszyć prędkość tak, aby nie narazić na niebezpieczeństwo
pieszych znajdujących
się w tych miejscach lub na nie wchodzących."


to nie jest uprzejmość lub wychowanie, ale dziennik ustaw.
Cyryl8
 
Posty: 2436
Dołączył(a): czwartek 25 marca 2021, 06:59

Re: Piesi na przejściach i zachowanie kierowców

Postprzez gumik » sobota 22 lipca 2023, 10:46

Cyryl8 napisał(a):
gumik napisał(a):Pytania pomocnicze dla maryann:
Czy pojazd ciężarowy wjeżdża do tunelu?
Czy pojazd ciężarowy jest w tunelu?
Obrazek


zdjęcie jest za małej rozdzielczości, aby ocenić, czy znaki informacyjne po obu stronach jezdni są znakami D-37 - tunel.

jeżeli są owymi znakami, to pojazd przed znakiem jest jeszcze przed tunelem, a pojazd za znakiem jest już w tunelu.

gdy nie ma tych znaków obiekt nie jest tunelem, więc gdzie jest ciężarówka nie ma znaczenia.

Czepiasz się szczegółów. Nie ważne czy to tunel, czy wiadukt. Można znaleźć 1000 analogicznych sytuacji. Tu samochód wjeżdża (ale jeszcze nie jest). Tam pieszy wchodzi na przejście (ale jeszcze nie jest na przejściu)
"Krótki prawy zjazdowy" ;-) -> http://www.forum.prawojazdy.com.pl/viewtopic.php?f=3&t=35676&p=408094&hilit=kr%C3%B3tki#p408094
gumik
 
Posty: 3460
Dołączył(a): czwartek 15 września 2016, 18:14

Re: Piesi na przejściach i zachowanie kierowców

Postprzez Cyryl8 » sobota 22 lipca 2023, 11:00

jest definicja tunelu w PoRD, no i to nie są szczegóły, bo w tunelu mamy specjalne obowiązki, a pod wiaduktem nie.
to tak jak ze znakiem zakaz zatrzymywania się, czy ograniczenia prędkości, które obowiązują od miejsca ustawienia znaku.

poza tym chodzi o pojęcie "wchodzący".
Cyryl8
 
Posty: 2436
Dołączył(a): czwartek 25 marca 2021, 06:59

Re: Piesi na przejściach i zachowanie kierowców

Postprzez gumik » sobota 22 lipca 2023, 11:32

Po prostu nie załapałeś o co mi chodziło.
"Krótki prawy zjazdowy" ;-) -> http://www.forum.prawojazdy.com.pl/viewtopic.php?f=3&t=35676&p=408094&hilit=kr%C3%B3tki#p408094
gumik
 
Posty: 3460
Dołączył(a): czwartek 15 września 2016, 18:14

Re: Piesi na przejściach i zachowanie kierowców

Postprzez Cyryl8 » sobota 22 lipca 2023, 13:34

nie bardzo wiem o co chodzi, wcześniej opisałem kiedy należało traktować pieszego jako wchodzącego na przejście przed nowelizacją.
Cyryl8
 
Posty: 2436
Dołączył(a): czwartek 25 marca 2021, 06:59

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Sytuacje na drodze

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 181 gości