Piesi na przejściach i zachowanie kierowców

Tu możecie podzielić się uwagami lub wątpliwościami związanymi z poruszaniem się na drogach

Moderatorzy: dylek, ella, klebek

Re: Piesi na przejściach i zachowanie kierowców

Postprzez maryann » czwartek 03 sierpnia 2023, 19:21

Więc kto jest wchodzącym?
falsum in uno falsum in toto
Avatar użytkownika
maryann
 
Posty: 3359
Dołączył(a): czwartek 22 lipca 2010, 09:38
Lokalizacja: Czechy k. Krakowa

Re: Piesi na przejściach i zachowanie kierowców

Postprzez Cyryl8 » czwartek 03 sierpnia 2023, 19:41

przecież chyba to już dwa razy pisałem.
Cyryl8
 
Posty: 2436
Dołączył(a): czwartek 25 marca 2021, 06:59

Re: Piesi na przejściach i zachowanie kierowców

Postprzez ks-rider » czwartek 03 sierpnia 2023, 22:02

Blacksmith napisał(a):Mój wuj co roku od chyba już 15 lat jeździ do egiptu. No ok, podoba mu się ale dajcie spokój. Śmiejemy się w rodzinie, że musiała go dopaść jakaś klątwa Tutenhamona.


Ja od 33 lat jezdze do PL :mrgreen:

Po ostatnim urlopie ( wrocielm we Wtorek ) stwierdzilem, ze od polowy tego roku zaczynam jezdzic tam, gdzie jest cieplo. Na Majorce nie bylem do dzisiaj, moze bede wiec krazyl miedzy Turcja, Grecja czy Male.

Pozyjemy zobaczymy !

Roadster bedzie w domu ! :mrgreen:


:wink:
ks-rider
 
Posty: 3796
Dołączył(a): sobota 19 grudnia 2009, 21:47

Re: Piesi na przejściach i zachowanie kierowców

Postprzez ks-rider » czwartek 03 sierpnia 2023, 22:05

Blacksmith napisał(a):
Cyryl8 napisał(a):mi trochę szkoda czasu na takie roboty, bo aby skosić trawę w ogródku żona musi wynajmować gościa.

Takie rzeczy w Polsce robią tylko bogacze. Więc przestań ściemniać, żeś nie bogaty.

Do mycia okien też pewnie przychodzi specjalista...

Jakbym dostał w spadku po starych z 10 milionów to też bym tu wstawiał zdjęcia z całego świata gdzie to nie byłem.


Co smieszne ja zwiedzilem calkiem spory kawalek swiata bedac goly w ryj, w wiekszosci przypdow bylem na socjalu albo na Arbeitslose....


:wink:
ks-rider
 
Posty: 3796
Dołączył(a): sobota 19 grudnia 2009, 21:47

Re: Piesi na przejściach i zachowanie kierowców

Postprzez ks-rider » czwartek 03 sierpnia 2023, 22:14

Cyryl8 napisał(a):Myślę, że nie.

Ogólnie na kampry wydałem coś koło 100 000zł, kupujac nowszego zasiliłem się sprzedając straszego.
To daje 6666zl rocznie.
W tym roku jak pisałem byliśmy na pięciu dalszych wyjazdach średnio dwutygodniowych.
Za 1333 zł nie znajdziesz hotelu na dwa tygodnie dla dwóch, a na pewno trzech osób.
Znowu kwestia jak oplanujesz spedzenie urlopu.

Ja musze miec wode, basen, morze, ocean. W basenie najchetniej bar, ze pod woda podplywam i siadam na hockerze a barman wlewa mi do wnetrza orzecha kokosowego wszystko co mu wpadie do glowy :mrgreen:

Owszem, za 1300 zl moze i 3 tygodi nie spedzisz ale z drugiej strony w hoteli all inclusive .... Na camping'u daleko do komfortu i wyzerki jakie masz w hotelu. I jakbys sie nie krecil doopa zawsze z tylu.


:wink:
ks-rider
 
Posty: 3796
Dołączył(a): sobota 19 grudnia 2009, 21:47

Re: Piesi na przejściach i zachowanie kierowców

Postprzez ks-rider » czwartek 03 sierpnia 2023, 22:24

maryann napisał(a): Zachowuję szczególną ostrożność/jestem gotowy na hamowanie awaryjne, które dzięki zmniejszonej prędkości będzie skuteczniejsze(krótszy czas zadziałania hamulca, bo stopa już będzie na pedale, a przynajmniej nie na gazie).


Maryann, w sytuacji jak tu opisujesz, to spierdöliles wszystko co tlko mozna. U mnie na wsi hamowanie awaryjne jest zabroione i podlega karze. Jedynie w kilku nielicznych przypadkach wolno Ci je wykonac ( gdy dziecko Ci wyskoczy !

Dlatego np. na egzaminie przepuszczasz wszystko co jest blizej kraweznika o 5 m.

Tyle w temacie.


:wink:
ks-rider
 
Posty: 3796
Dołączył(a): sobota 19 grudnia 2009, 21:47

Re: Piesi na przejściach i zachowanie kierowców

Postprzez gumik » piątek 04 sierpnia 2023, 08:31

maryann napisał(a):Więc kto jest wchodzącym?

Może trzeba zadać odwrotne pytanie. Który pieszy nie jest wchodzącym na przejście? Prościej? Wtedy każdy pozostały będzie wchodzącym.
"Krótki prawy zjazdowy" ;-) -> http://www.forum.prawojazdy.com.pl/viewtopic.php?f=3&t=35676&p=408094&hilit=kr%C3%B3tki#p408094
gumik
 
Posty: 3460
Dołączył(a): czwartek 15 września 2016, 18:14

Re: Piesi na przejściach i zachowanie kierowców

Postprzez Cyryl8 » piątek 04 sierpnia 2023, 09:05

ks-rider napisał(a):...Owszem, za 1300 zl moze i 3 tygodi nie spedzisz ale z drugiej strony w hoteli all inclusive .... Na camping'u daleko do komfortu i wyzerki jakie masz w hotelu. I jakbys sie nie krecil doopa zawsze z tylu.,.


pod pewnym względem masz rację, ale to zależy co komu odpowiada, w mojej turystyce lubię to, że nie jestem związany, podoba mi się - zostaję, nie podoba się - jadę dalej.
powody bywają czasem prozaiczne, ostatnio uciekliśmy z fajnego miejsca z powodu komarów.

co do komfortu, to różnie to bywa, planując podróż do Hiszpanii, która miała się odbyć w marcu, ale nie odbyła, zaplanowałem kempingi z krytymi basenami w cenie do 24 euro/doba (kamper + 2 osoby, ze wszystkim) z kartą ACSI.
ale jak jest fajne miejsce czy dobre towarzystwo, to i uboższe warunki nie przeszkadzają.

kamper sprawdza się jeszcze w jednej funkcji, na wszystkie turnieje i zawody jeżdżę nim, a w tym roku to już 5 imprez za mną, a jeszcze czekają mnie parę.
wyobraź sobie zawody w Spale w zimie hala z piachem.
zawody jednodniowe, do Spały mam 350 km.
musiałbym wyjechać o 4-5 rano, potem granie i wieczorem powrót, a przecież muszę grać w miarę wypoczęty.
po południu jadę, wieczorem staję pod halą i rano wyspany, wypoczęty do gry.

od 12 do 15 sierpnia są Mistrzostwa Polski Oldbojów w Siatkówce Plażowej we Wrześni.
jedziemy 11, 12 na łażenie po Wrześni (w tym czasie grają inne kategorie wiekowe), nigdy nie miałem czasu na zwiedzanie bo grałem. 13-14 gram i jak coś wygram muszę zostać do 15, aby stanąć na podium i choć w tym roku byłem rozstawiony z numerem pierwszym (bo ci którzy zajęli wyższe miejsca pozmieniali partnerów, w tamtym roku przegrałem brąz), to chyba mi nie grozi, choć będę się starał.
kemping jest bezpośrednio przy boiskach i basenach, a bankiet jak zwykle jest przy ognisku na terenie kempingu, więc nie trzeba się błąkać po nocy.
Cyryl8
 
Posty: 2436
Dołączył(a): czwartek 25 marca 2021, 06:59

Re: Piesi na przejściach i zachowanie kierowców

Postprzez ks-rider » piątek 04 sierpnia 2023, 09:56

Cyryl,

sednem jest jak napisales, to co kzdy z nas preferuje.

Ja osobiscie gdy jezdze po Alpach spie w namiocie i jest OK ale z zona by to nigdy nie przeszlo, wiesz, ta blekitna krew..... :mrgreen: ziarnko grochu..... :mrgreen:


:)
ks-rider
 
Posty: 3796
Dołączył(a): sobota 19 grudnia 2009, 21:47

Re: Piesi na przejściach i zachowanie kierowców

Postprzez Cyryl8 » piątek 04 sierpnia 2023, 10:07

a nie ma innych kobiet?
Cyryl8
 
Posty: 2436
Dołączył(a): czwartek 25 marca 2021, 06:59

Re: Piesi na przejściach i zachowanie kierowców

Postprzez ks-rider » piątek 04 sierpnia 2023, 21:00

som ! :mrgreen:

Ale ja siem juz wygodnym zrobilem ! :mrgreen:

Tak w ogole, to mialem pobic rekord Henryka VIII'go ale jak na razie to Ann Bolayne..... :mrgreen:


:)
ks-rider
 
Posty: 3796
Dołączył(a): sobota 19 grudnia 2009, 21:47

Re: Piesi na przejściach i zachowanie kierowców

Postprzez maryann » poniedziałek 21 sierpnia 2023, 08:56

falsum in uno falsum in toto
Avatar użytkownika
maryann
 
Posty: 3359
Dołączył(a): czwartek 22 lipca 2010, 09:38
Lokalizacja: Czechy k. Krakowa

Re: Piesi na przejściach i zachowanie kierowców

Postprzez LeszkoII » czwartek 24 sierpnia 2023, 17:30

Sądowi, który rozpatrywał wyżej linkowany przypadek, polecam zapoznać się z treścią art. 26 ust. 2 uPoRD.
Kierujący pojazdem, który skręca w drogę poprzeczną, jest obowiązany ustąpić pierwszeństwa pieszemu przechodzącemu na skrzyżowaniu przez jezdnię drogi, na którą wjeżdża.

Oczywiście nie można interpretować tego przepisu dosłownie, czyli tak jakby pieszy musiał PRZEchodzić przez jezdnię, tj. na tej jezdni (w obrębie skrzyżowania) już się znajdować.

Jeżeli ktoś nie rozumie tej analogii, to wątpliwości rozwieje najbardziej typowa sytuacja: na skrzyżowaniu nadawany zielony sygnał zarówno dla pojazdów skręcających, jak też dla pieszych chcących skorzystać z przejścia o ruchu kierowanym sygnalizatorem S-5 nadającym sygnał zielony.

Odnośnie filmiku, podanej w linku z poprzedniego wpisu, to już tylko kwestia udowodnienia, czy doszło do zatrzymania pieszego albo "zwolnienia jego kroku". Na podstawie nagrania nie sposób o tym rozstrzygnąć, ale wydaje się że pojazd doskonale zsynchronizował się do prędkości pieszego.

P.s. Zwolnienie kroku nie jest tożsame ze zmniejszeniem prędkości pieszego. Na przykład można zacząć stawiać dłuższe kroki niż wcześniej, choć poruszać się z taką samą prędkością, więc literalnie doszło do zwolnienia kroku (w slangu sportowym ten parametr określa się mianem tzw. kadencji biegu lub chodu sportowego).
Avatar użytkownika
LeszkoII
 
Posty: 7756
Dołączył(a): niedziela 07 października 2012, 13:53

Re: Piesi na przejściach i zachowanie kierowców

Postprzez maryann » piątek 08 września 2023, 15:22

gumik napisał(a):
maryann napisał(a):Więc kto jest wchodzącym?

Może trzeba zadać odwrotne pytanie. Który pieszy nie jest wchodzącym na przejście? Prościej?

Chyba nie. Wcześniej pisałem
maryann napisał(a):Dla mnie pieszy na przejściu, to taki który dowolną częścią ciała jest na przejściu, a więc inaczej położeniowo tłumacząc jest nad przejściem choćby paznokciem.
Dlaczego ja tak uważam? Ano tak samo jak za zmianę pasa można uznać najechanie na sąsiedni pas w najmniejszym stopniu.
Jeśli zgoda, to wchodzacym musi być chwilę wcześniej, a więc de'facto kiedy jest i wygląda jak zbliżający się do przejścia. Idąc dalej w rozumowaniu, to ktoś mający wyraźny zamiar wykroczenia na pasy. I tu ciekawostka np. dla policji i pana Przemka z innego wątku- na pewno jest to ktoś na wysepce separujacej, bo nijak nie można założyć że jest ona celem jego marszu albo właśnie postanowił na niej poodpoczywać. Każdy zmiata z niej jak najszybciej, a więc jest wchodzącym na pasy(na ogół) z lewej strony.
falsum in uno falsum in toto
Avatar użytkownika
maryann
 
Posty: 3359
Dołączył(a): czwartek 22 lipca 2010, 09:38
Lokalizacja: Czechy k. Krakowa

Poprzednia strona

Powrót do Sytuacje na drodze

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 243 gości