Konfiskata auta

Tu możecie podzielić się uwagami lub wątpliwościami związanymi z poruszaniem się na drogach

Moderatorzy: dylek, ella, klebek

Konfiskata auta

Postprzez Cyryl8 » czwartek 17 listopada 2022, 17:56

coś z ostatniej chwili:
"Konfiskatę samochodów pijanym kierowcom zakłada przegłosowana przez Sejm reforma Kodeksu Karnego. Zasada ma być stosowana w przypadkach, gdy kierowca będzie miał co najmniej 1,5 promila lub jeśli spowoduje wypadek przy zawartości co najmniej 0,5 promila alkoholu we krwi. Nowe prawo prawdopodobnie wejdzie w życie w lutym przyszłego roku."

zastanawia mnie czy ustawodawca zastanowił się nad uciążliwością kary, bo:
dla biednego samochód może być jedynym majątkiem, bez którego może stracić możliwość zarobkowania,
dla bogatego utrata jednego auta, gdy posiada się kilka, a którego stać na kilkanaście, kara żadna.

moim zdaniem kara powinna być dotkliwa w podobnym stopniu dla wszystkich.
Cyryl8
 
Posty: 2436
Dołączył(a): czwartek 25 marca 2021, 06:59

Re: Konfiskata auta

Postprzez gumik » czwartek 17 listopada 2022, 20:44

Niby tak ale takich pogatych jest pewnie jakiś promil. W jaki sposób zrobić sprawiedliwą karę jeśli nie taką samą dla wszystkich? Nawet ograniczenie wolności. Dla bogacza z rodziną będzie to uciążliwe. Dla samotnego biedaka, który nie ma za co zrobić obiadu może być nawet lepiej.
"Krótki prawy zjazdowy" ;-) -> http://www.forum.prawojazdy.com.pl/viewtopic.php?f=3&t=35676&p=408094&hilit=kr%C3%B3tki#p408094
gumik
 
Posty: 3460
Dołączył(a): czwartek 15 września 2016, 18:14

Re: Konfiskata auta

Postprzez Cyryl8 » czwartek 17 listopada 2022, 21:49

są kraje w których mandaty są procentem przychodów.

https://tvn24.pl/ciekawostki/przekroczy ... 77-3726180

ps.
nie chodzi tu o każdy mandat, ale o poważne wykroczenia, za jakie można przyjąć jazdę powyżej 1,5 promila, czy spowodowanie wypadku powyżej 0,5 promila.

moim zdaniem nie ma po co wyważać otwartych drzwi, jeżeli jakieś rozwiązanie jest stosowane w gdzieś indziej i sprawdza się, to po co szukać nowych rozwiązań?
przyjąć tamte, a jak nie sprawdzą się dopiero szukać czegoś nowego.
Cyryl8
 
Posty: 2436
Dołączył(a): czwartek 25 marca 2021, 06:59

Re: Konfiskata auta

Postprzez Blacksmith » sobota 19 listopada 2022, 22:12

Moim zdaniem to pomysł nietrafiony i niesprawiedliwy. Po pierwsze jeśli ktoś ma rodzinę to ucierpi na tym cała rodzina a nie tylko ten co jechał na bani.
Po drugie mają być odbierane auta i o wartości 1000 zł i tak samo o wartości 1.000.000 zł. zł.

Poza tym w ogóle nie rozumiem samej idei odbierania auta. Dla jadących na bani powinien być zakaz kierowania pojazdami, a gdyby się nie zastosował to więzienie.
Avatar użytkownika
Blacksmith
 
Posty: 2051
Dołączył(a): środa 23 marca 2016, 15:54
Lokalizacja: Elbląg/München, w przyszłości Texas

Re: Konfiskata auta

Postprzez Cyryl8 » sobota 19 listopada 2022, 23:23

Niby racja, ale nie zdarzyłoby się aby biedak jeździł autem za miliony, ani aby milioner jeździł autem za tysiąc, więc kara w sumie proporcjonalna.

Jednak według mnie kara powinna być adekwatna do winy, jeżeli po pijaku wjechał w rów uszkadzając tylko swoje auto, to utrata auta za milion wychodzi trochę za ostro.
A gdy po pijaku kogoś zabije, to co komu po aucie za tysiąc?
Cyryl8
 
Posty: 2436
Dołączył(a): czwartek 25 marca 2021, 06:59

Re: Konfiskata auta

Postprzez ks-rider » niedziela 20 listopada 2022, 15:53

Cyryl8 napisał(a):Zasada ma być stosowana w przypadkach, gdy kierowca będzie miał co najmniej 1,5 promila lub jeśli spowoduje wypadek przy zawartości co najmniej 0,5 promila alkoholu we krwi.

moim zdaniem kara powinna być dotkliwa w podobnym stopniu dla wszystkich.


Dlaczego dopiero przy 1,5 ? No ale OK, niech bedzie !

Kto powiedzial, ze ma byc sprawiedliwie ? :mrgreen:


Blacksmith napisał(a):Mo )im zdaniem to pomysł nietrafiony i niesprawiedliwy. Po pierwsze jeśli ktoś ma rodzinę to ucierpi na tym cała rodzina a nie tylko ten co jechał na bani.

Poza tym w ogóle nie rozumiem samej idei odbierania auta. Dla jadących na bani powinien być zakaz kierowania pojazdami, a gdyby się nie zastosował to więzienie.


Ponawiam, kto powiedzial, ze musi byc sprawiedliwie ? Sprawiedliwie bedzie gdy nie bedzie konfiskaty, tylko odsiadka bez zwiasow ! ( Zaraz wyskoczy sie, ze podatnik placi ! :mrgreen: )

Rodzina nie gra roli, sa rozwody i mozna ulozyc sobie zycie po raz kolejny, pytanie tylko czy sie chce ?

Co z autami bedacymi w kredycie lub leasing'u ? :mrgreen:


:wink:
ks-rider
 
Posty: 3796
Dołączył(a): sobota 19 grudnia 2009, 21:47

Re: Konfiskata auta

Postprzez gumik » niedziela 20 listopada 2022, 18:19

Sprawiedliwie nigdy nie będzie.
"Krótki prawy zjazdowy" ;-) -> http://www.forum.prawojazdy.com.pl/viewtopic.php?f=3&t=35676&p=408094&hilit=kr%C3%B3tki#p408094
gumik
 
Posty: 3460
Dołączył(a): czwartek 15 września 2016, 18:14

Re: Konfiskata auta

Postprzez Blacksmith » niedziela 20 listopada 2022, 23:32

No to za przyłapanie na alkoholu 50 batów. A za każdą kolejną recydywę 100 batów, 150, 200, itd. Jeśli ktoś poczuje 50 porządnych batów to myślę, że nie będzie chciał już dostać 2x więcej. Czy biedny czy bogaty to będzie bolało podobnie.

No myślę, że tutaj byłoby już całkowicie sprawiedliwie.
Avatar użytkownika
Blacksmith
 
Posty: 2051
Dołączył(a): środa 23 marca 2016, 15:54
Lokalizacja: Elbląg/München, w przyszłości Texas

Re: Konfiskata auta

Postprzez Cyryl8 » poniedziałek 21 listopada 2022, 06:57

Możemy wprowadzić prawo szariatu, w pewnych względach jesteśmy blisko.
Kara za jazdę po alkoholu byłaby dla mnie o wiele dotkliwsza niż dla innych, bo traci się wszystkie uprawnienia, czyli prawo jazdy wszystkich kategorii, uprawnienia instruktora nauki jazdy wszystkich kategorii oraz uprawnienia instruktora techniki jazdy wszystkich kategorii.
Jednak specjalnie nie narzekam, bo mnie to po prostu nie dotyczy.

Ta wysokość kary czy to konfiskata czy chłosta jest dla mnie równie obojętna równie, jakby wprowadzono karę chłosty za palenie na przystankach, ale wolałbym żyć w kraju cywilizowanym.
Wystarczy zadać sobie pytanie: gdzie wolałbym żyć w Arabii Saudyjskiej, Iranie, państwie ISIS gdzie są stosowane takie kary, czy np. w Niemczech gdzie takich kar nie ma?

Dzisiaj się dowiedziałem, że w tej nowelizacji kodeksu karnego wprowadzono możliwość skazania na dożywocie osoby od 14 roku życia, nawet bez możliwości przedterminowego zwolnienia.
Cyryl8
 
Posty: 2436
Dołączył(a): czwartek 25 marca 2021, 06:59

Re: Konfiskata auta

Postprzez gumik » poniedziałek 21 listopada 2022, 09:24

Blacksmith napisał(a):No to za przyłapanie na alkoholu 50 batów. A za każdą kolejną recydywę 100 batów, 150, 200, itd. Jeśli ktoś poczuje 50 porządnych batów to myślę, że nie będzie chciał już dostać 2x więcej. Czy biedny czy bogaty to będzie bolało podobnie.

No myślę, że tutaj byłoby już całkowicie sprawiedliwie.

A w jaki sposób zagwarantował byś, że każdy bat jest dawany z jednakową siłą? (Widzę w tym biznes dla producentów maszyn do batowania. :D) Poza tym np. dla kobiety z miasta z delikatną skórą mogłaby to być dotkliwsza kara niż dla Mietka od pługa oderwanego.
"Krótki prawy zjazdowy" ;-) -> http://www.forum.prawojazdy.com.pl/viewtopic.php?f=3&t=35676&p=408094&hilit=kr%C3%B3tki#p408094
gumik
 
Posty: 3460
Dołączył(a): czwartek 15 września 2016, 18:14

Re: Konfiskata auta

Postprzez Cyryl8 » poniedziałek 21 listopada 2022, 10:21

a co z masochistami, którzy nie musieli by już płacić za takie atrakcje, ale mieliby jako nagrodę za przestępstwo/wykroczenie?
Cyryl8
 
Posty: 2436
Dołączył(a): czwartek 25 marca 2021, 06:59

Re: Konfiskata auta

Postprzez ks-rider » poniedziałek 21 listopada 2022, 13:36

Blacksmith napisał(a):No to za przyłapanie na alkoholu 50 batów. A za każdą kolejną recydywę 100 batów, 150, 200, itd. Jeśli ktoś poczuje 50 porządnych batów to myślę, że nie będzie chciał już dostać 2x więcej. Czy biedny czy bogaty to będzie bolało podobnie.

No myślę, że tutaj byłoby już całkowicie sprawiedliwie.


I tu sie mylisz !

Taka osoba nie mysli tak daleko. Te osoby wychodza z zalozenia, ze jak pojada po pijaku, to nic sie nie stanie i nikt ich zlapie, wiec o co chodzi ?

I pytanie, czy po 50 batogach jego nastawienie sie zmiebni czy dalej bedzie przekonyny, ze nic sie nie stanie i nikt go nie zlapie !


:wink:
ks-rider
 
Posty: 3796
Dołączył(a): sobota 19 grudnia 2009, 21:47

Re: Konfiskata auta

Postprzez ks-rider » poniedziałek 21 listopada 2022, 13:40

Cyryl8 napisał(a):Możemy wprowadzić prawo szariatu, w pewnych względach jesteśmy blisko.

Wystarczy zadać sobie pytanie: gdzie wolałbym żyć w Arabii Saudyjskiej, Iranie, państwie ISIS gdzie są stosowane takie kary, czy np. w Niemczech gdzie takich kar nie ma?

Dzisiaj się dowiedziałem, że w tej nowelizacji kodeksu karnego wprowadzono możliwość skazania na dożywocie osoby od 14 roku życia, nawet bez możliwości przedterminowego zwolnienia.


Cyryl, wbrew temu co myslisz w PL juz od dawna macie prawa szariatu, tyle, ze one sie tak nie nazywaja :mrgreen:

Dwa, mysle, ze Ty jednak wolal bys w panstrwie ISIS :mrgreen:


W pewnych wypadkach bylbym nawet przychylny takiemu zastosowania prawa.


:wink:
ks-rider
 
Posty: 3796
Dołączył(a): sobota 19 grudnia 2009, 21:47

Re: Konfiskata auta

Postprzez ks-rider » poniedziałek 21 listopada 2022, 13:46

gumik napisał(a):
Blacksmith napisał(a):No to za przyłapanie na alkoholu 50 batów. A za każdą kolejną recydywę 100 batów, 150, 200, itd. Jeśli ktoś poczuje 50 porządnych batów to myślę, że nie będzie chciał już dostać 2x więcej. Czy biedny czy bogaty to będzie bolało podobnie.

No myślę, że tutaj byłoby już całkowicie sprawiedliwie.

A w jaki sposób zagwarantował byś, że każdy bat jest dawany z jednakową siłą? (Widzę w tym biznes dla producentów maszyn do batowania. :D) Poza tym np. dla kobiety z miasta z delikatną skórą mogłaby to być dotkliwsza kara niż dla Mietka od pługa oderwanego.


He, he,

Gumik, coraz bardziej podoba mi sie Twoja kategoria myslenia ! :mrgreen: Spoko, po nastepnych wyborach kaczor zleci bodowe takich maszyn i wszyscy beda happy, bo sila bedzie taka sama wiec bedzie rowno ! :mrgreen:
ks-rider
 
Posty: 3796
Dołączył(a): sobota 19 grudnia 2009, 21:47

Re: Konfiskata auta

Postprzez Blacksmith » poniedziałek 21 listopada 2022, 14:24

Cyryl8 napisał(a):a co z masochistami...

Myślę, że masochiści też mają swój limit bólu po którym poczują dyskomfort i takie przyjemne już nie będzie. Choć może są też różne poziomy masochizmu. Ale nie znam się.
Tak czy siak myślę, że masochistów jakoś wielu nie ma. Więc masochista po alkoholu powyżej 1,5 promila to by się zdarzył raz na rok.
ks-rider napisał(a):Taka osoba nie mysli tak daleko. Te osoby wychodza z zalozenia, ze jak pojada po pijaku, to nic sie nie stanie i nikt ich zlapie, wiec o co chodzi ?

W sumie to prawda. Zapewne znajdą się osoby co pojadą po pijaku nawet gdyby karą była bezwzględna gilotyna. Choć w tym przypadku recydywa by już nie groziła.
Niestety póki technika nie jest tak zaawansowana aby samochód uniemożliwił jazdę osobie pijanej to musimy polegać na karach.
Avatar użytkownika
Blacksmith
 
Posty: 2051
Dołączył(a): środa 23 marca 2016, 15:54
Lokalizacja: Elbląg/München, w przyszłości Texas

Następna strona

Powrót do Sytuacje na drodze

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 241 gości