Zakaz skrętu w lewo,połączenie dwóch jezdni.

Tu możecie podzielić się uwagami lub wątpliwościami związanymi z poruszaniem się na drogach

Moderatorzy: dylek, ella, klebek

Re: Zakaz skrętu w lewo,połączenie dwóch jezdni.

Postprzez Cyryl8 » wtorek 17 stycznia 2023, 18:15

gumik napisał(a):A więc nie pisz, że cokolwiek odnośnie jazdy po rondzie się zmieniło. W każdym województwie jest to ustalone osobno, a do tego jeszcze z powodu brzmienia przepisów sędziowie mogą to interpretować różnie....


no jednak się zmieniło.

nie potrafię powiedzieć jak w innych województwach, ale we Wrocławiu wszyscy egzaminatorzy oceniają jednakowo, a co za tym idzie instruktorzy uczą tak samo.
jeszcze jakieś 10 lat temu bywało różnie i z nauką i z oceną przez egzaminatorów.

co do wyroku sądu, zapadł na ten temat jeden i nie słyszałem o innym wyroku inaczej interpretującym sygnalizację na SoRO.

więc gdy zasygnalizujesz jak zapadł wyrok, a zostaniesz oblany, to możesz odwołać się do WORD-u, w razie odmowy zmiany oceny masz bardzo duże szanse na wygranie w sądzie.

w sumie chodzi o to, aby przepisy były jednoznaczne.

gumik napisał(a):...Psychologia może tu działać tak: skoro na egzaminie wymagają ode mnie zachowań, które są nieistotne i mało ważne, to pewnie wszystkie takie są....


tu się z Tobą zgodzę, bo jeżeli na egzaminie w sprawie takiej sygnalizacji mam dowolność, to pewnie we wszystkich sytuacjach taka dowolność powinna być: prędkości dopuszczalnej, zatrzymywania, wyprzedzania itp.
Cyryl8
 
Posty: 2436
Dołączył(a): czwartek 25 marca 2021, 06:59

Re: Zakaz skrętu w lewo,połączenie dwóch jezdni.

Postprzez gumik » wtorek 17 stycznia 2023, 18:45

Albo nie zrozumiałeś co napisałem, albo udajesz że nie zrozumiałeś. Dowolności nie ma. Sprawy ważne są ściśle przestrzegane. Sprawy mniej ważne mniej, ale wciąż jest wg. ustalonego z góry schematu. Jest to co innego od dowolności. Tak zwany "zdrowy rozsądek".
Jeśli człowiek obleje egzamin bo nie włączył kierunkowskazu w miejscu gdzie nie ma to żadnego praktycznego znaczenia, to jaki obraz buduje się w jego umyśle o systemie egzaminowania?

Cyryl8 napisał(a):no jednak się zmieniło.

nie potrafię powiedzieć jak w innych województwach,
no to może minimalnie się zmieniło, ale różnice między województwami wciąż mogą być. Z tego co wiem prawo jazdy zdobyte we Wrocławiu obowiązuje też w Warszawie. Jeśli nie da się tego ustalić na poziomie krajowym i jeszcze może ktoś będzie musiał posiłkować się sądem, to stawia cały system prawa jazdy w słabym świetle jak dla mnie. Jest to coś co nad czym można popracować z pewnością.
"Krótki prawy zjazdowy" ;-) -> http://www.forum.prawojazdy.com.pl/viewtopic.php?f=3&t=35676&p=408094&hilit=kr%C3%B3tki#p408094
gumik
 
Posty: 3460
Dołączył(a): czwartek 15 września 2016, 18:14

Re: Zakaz skrętu w lewo,połączenie dwóch jezdni.

Postprzez gumik » wtorek 17 stycznia 2023, 20:53

Autobusiarz napisał(a):Zatrzymanie na strzałce jest ultra-nieżyciowe i ma negatywny wpływ na bezpieczeństwo-ktoś w końcu wjedzie ci w kufer jak będziesz tak robił.Poza tym jest to bezsensowne tamowanie ruchu i powoduje jeszcze większe korki.Ostatni raz zatrzymałem się przed strzałką 14 lat temu na egzaminie.

Nieżyciowe, to jest niezatrzymanie się przed jednak czerwonym sygnalizatorem. Nieżyciowe, bo ktoś może przez to stracić życie.
"Krótki prawy zjazdowy" ;-) -> http://www.forum.prawojazdy.com.pl/viewtopic.php?f=3&t=35676&p=408094&hilit=kr%C3%B3tki#p408094
gumik
 
Posty: 3460
Dołączył(a): czwartek 15 września 2016, 18:14

Re: Zakaz skrętu w lewo,połączenie dwóch jezdni.

Postprzez Cyryl8 » wtorek 17 stycznia 2023, 21:50

gumik napisał(a):Albo nie zrozumiałeś co napisałem, albo udajesz że nie zrozumiałeś. Dowolności nie ma...


albo sygnalizuję i jest dobrze, albo nie sygnalizuję i też jest dobrze.

to nie dowolność?

jeżeli zostawisz to "zdrowemu rozsądkowi" to już masz przykład naszego kolegi za autobusów - on ten "zdrowy rozsądek" używa w szerszym wygodnym dla siebie zakresie, a to kierowca zawodowy, niby ponad przeciętność w znajomości przepisów i odpowiedzialności.
Cyryl8
 
Posty: 2436
Dołączył(a): czwartek 25 marca 2021, 06:59

Re: Zakaz skrętu w lewo,połączenie dwóch jezdni.

Postprzez gumik » wtorek 17 stycznia 2023, 22:16

To, że to nie dowolność, to już tłumaczyłem. Wystarczy przescrollowac.

Zdrowy rozsądek też tłumaczyłem- coś nie wpływa na bezpieczeństwo vs coś jest krytyczne dla bezpieczeństwa.
"Krótki prawy zjazdowy" ;-) -> http://www.forum.prawojazdy.com.pl/viewtopic.php?f=3&t=35676&p=408094&hilit=kr%C3%B3tki#p408094
gumik
 
Posty: 3460
Dołączył(a): czwartek 15 września 2016, 18:14

Re: Zakaz skrętu w lewo,połączenie dwóch jezdni.

Postprzez Autobusiarz » środa 18 stycznia 2023, 02:07

gumik napisał(a):
Autobusiarz napisał(a):Zatrzymanie na strzałce jest ultra-nieżyciowe i ma negatywny wpływ na bezpieczeństwo-ktoś w końcu wjedzie ci w kufer jak będziesz tak robił.Poza tym jest to bezsensowne tamowanie ruchu i powoduje jeszcze większe korki.Ostatni raz zatrzymałem się przed strzałką 14 lat temu na egzaminie.

Nieżyciowe, to jest niezatrzymanie się przed jednak czerwonym sygnalizatorem. Nieżyciowe, bo ktoś może przez to stracić życie.


Ależ ja zwalniam na tyle by stanąć dęba w każdym momencie.Nie będę podjeżdżał,stawał i ruszał bo to jest zwyczajny idiotyzm.Jak wszyscy kierowcy od jutra zaczną tak robić to co chwila ktoś będzie komuś wjeżdżał w tył a korki będą takie,że oszalejesz.
Autobusiarz
 
Posty: 166
Dołączył(a): sobota 17 września 2016, 00:36

Re: Zakaz skrętu w lewo,połączenie dwóch jezdni.

Postprzez Cyryl8 » środa 18 stycznia 2023, 09:49

gumik napisał(a):...Zdrowy rozsądek też tłumaczyłem...


przeczytaj post powyżej naszego kolegi od autobusów.

dla Ciebie zdrowy rozsądek to sygnalizowanie, dla niego zatrzymywanie się na strzałce warunkowej, dla innego czekanie na zielone światło.

niestety większość kierujących ma dość subiektywne pojęcie zdrowego rozsądku i zostawianie im dowolności jest moim zdaniem lekkomyślnością.
Cyryl8
 
Posty: 2436
Dołączył(a): czwartek 25 marca 2021, 06:59

Re: Zakaz skrętu w lewo,połączenie dwóch jezdni.

Postprzez gumik » środa 18 stycznia 2023, 11:08

Właśnie pisałem o niezostawianiu dowolności w tych kwestiach. Wycinasz jedno zdanie z całości i próbujesz tak dyskutować.
"Krótki prawy zjazdowy" ;-) -> http://www.forum.prawojazdy.com.pl/viewtopic.php?f=3&t=35676&p=408094&hilit=kr%C3%B3tki#p408094
gumik
 
Posty: 3460
Dołączył(a): czwartek 15 września 2016, 18:14

Re: Zakaz skrętu w lewo,połączenie dwóch jezdni.

Postprzez Cyryl8 » środa 18 stycznia 2023, 12:25

To co piszesz ma rację bytu, ale pod warunkiem, że wszyscy są tacy jak Ty, raczej tacy jak Ty deklarujesz (bo to co deklarujemy nie musi siępokrywać z tym jak postępujemy), ale tak nie jest.
Cyryl8
 
Posty: 2436
Dołączył(a): czwartek 25 marca 2021, 06:59

Re: Zakaz skrętu w lewo,połączenie dwóch jezdni.

Postprzez gumik » środa 18 stycznia 2023, 16:46

Obstawiam, że większość ludzi nie lubi bezsensów. Np. instruktor uczy, żeby tutaj dawać kierunkowskaz, bo tak trzeba na egzaminie, ale jednocześnie mowi, że jakby nie dawać kierunkowskazu, to też dobrze. Albo instruktor uczy, że na rondzie XYZ dawać przy zjeździe kierunkowskaz w prawo, bo tak na egzaminie, ale później to już dawać kierunkowskaz w lewo, bo będzie czytelniejsze.

Ale mogę się mylić co do tego jak większość ludzi ocenia te dwie przykładowe sytuacje.
"Krótki prawy zjazdowy" ;-) -> http://www.forum.prawojazdy.com.pl/viewtopic.php?f=3&t=35676&p=408094&hilit=kr%C3%B3tki#p408094
gumik
 
Posty: 3460
Dołączył(a): czwartek 15 września 2016, 18:14

Re: Zakaz skrętu w lewo,połączenie dwóch jezdni.

Postprzez Cyryl8 » środa 18 stycznia 2023, 17:01

gumik napisał(a):...Np. instruktor uczy, żeby tutaj dawać kierunkowskaz, bo tak trzeba na egzaminie, ale jednocześnie mowi, że jakby nie dawać kierunkowskazu, to też dobrze...


nie mówi nic poza wymaganym, po co?

w zdecydowanej większości na egzaminie wymagania są i zgodne z prawem i czytelne.

w tym wypadku nie trzeba mówić o tym, że brak sygnalizacji nie będzie źle odczytane i można nie sygnalizować, bo do wygodnictwa i łamania przepisów ludzie sami dochodzą bez niczyjej pomocy.

ale w innych przypadkach są odstępstwa.
przy kat. C+E wymagane jest aby sprzęganie było wykonywane na zgaszonym silniku, ze względów bezpieczeństwa.

w życiu robi się odwrotnie, bo jeżeli podczepiamy przyczepę/naczepę stojącą dłużej bez powietrza, to po podpięciu i odpaleniu silnika trzeba jeszcze jakiś czas czekań nim sprężarka samochodu/ciągnika nabije zbiorniki przyczepy/naczepy, czasem nawet do 10 minut.
szkoda czasu, szkoda paliwa.

i tu też nie trzeba mówić tego podczas szkolenia, bo i tak sami do tego dojdą i to szybko.
Cyryl8
 
Posty: 2436
Dołączył(a): czwartek 25 marca 2021, 06:59

Re: Zakaz skrętu w lewo,połączenie dwóch jezdni.

Postprzez gumik » środa 18 stycznia 2023, 18:38

Cyryl8 napisał(a):nie mówi nic poza wymaganym, po co?
Przynajmniej o tym drugim mówi, bo sam pisał.
"Krótki prawy zjazdowy" ;-) -> http://www.forum.prawojazdy.com.pl/viewtopic.php?f=3&t=35676&p=408094&hilit=kr%C3%B3tki#p408094
gumik
 
Posty: 3460
Dołączył(a): czwartek 15 września 2016, 18:14

Re: Zakaz skrętu w lewo,połączenie dwóch jezdni.

Postprzez gumik » środa 18 stycznia 2023, 20:19

Wielkie sorry za drugi post.
Cyryl8 napisał(a):w zdecydowanej większości na egzaminie wymagania są i zgodne z prawem i czytelne.
No właśnie. A dlaczego nie w 100%? To jest słabe.
"Krótki prawy zjazdowy" ;-) -> http://www.forum.prawojazdy.com.pl/viewtopic.php?f=3&t=35676&p=408094&hilit=kr%C3%B3tki#p408094
gumik
 
Posty: 3460
Dołączył(a): czwartek 15 września 2016, 18:14

Re: Zakaz skrętu w lewo,połączenie dwóch jezdni.

Postprzez Cyryl8 » środa 18 stycznia 2023, 22:28

wygląda to tak:

w większości wypadków gdy uczący się pyta: dlaczego to robimy tak a nie inaczej, odpowiadam powołując się na odpowiednie przepisy prawne,

ale są takie momenty (dokładnie - 2), gdy podaję numer do egzaminatora nadzorującego i radzę szukać tam informacji.

co do tego ronda. żadne przepisy nie przewidziały, że można wybudować skrzyżowanie o ruchu okrężnym na którym ledwo mieszczą się pojazdy osobowe i puścić tam ruch bez ograniczeń, bo jeżdżą tam autobusy, autobusy przegubowe i pojazdy kat. C+E.

to raczej wynika z niefrasobliwości tego, kto projektował to skrzyżowanie nie uwzględniając ruchu jaki się tam odbywa.
Cyryl8
 
Posty: 2436
Dołączył(a): czwartek 25 marca 2021, 06:59

Re: Zakaz skrętu w lewo,połączenie dwóch jezdni.

Postprzez gumik » czwartek 19 stycznia 2023, 08:37

U Ciebie 2, w innym mieście 5, itd.

Dwa przypadki, to faktycznie nie dużo. Ale nie w tym rzecz ile. To, że w ogóle są takie przypadki z punktu widzenia mojego mówi, że jest to dobre i wygodne tylko dla instruktorów i egzaminatorów. Niekoniecznie przynosi zysk dydaktyczny. A co gorsza między różnymi wordami mogą (i są) rozbieżności w tym jak się zachować w podobnych sytuacjach. Czy to nie powoduje pewnej deprecjacji słów instruktora? Podobnież jak postępująca deprecjacja limitów prędkości.
"Krótki prawy zjazdowy" ;-) -> http://www.forum.prawojazdy.com.pl/viewtopic.php?f=3&t=35676&p=408094&hilit=kr%C3%B3tki#p408094
gumik
 
Posty: 3460
Dołączył(a): czwartek 15 września 2016, 18:14

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Sytuacje na drodze

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 202 gości