Prawo jazdy na automatycznej skrzyni biegów?

Wszystko co nie mieści się w powyższych kategoriach.

Moderatorzy: ella, klebek

Re: Prawo jazdy na automatycznej skrzyni biegów?

Postprzez Cyryl » poniedziałek 25 lutego 2019, 20:59

zgredziatko napisał(a):Auta spalinowe na razie przewyższają elektryczne zasięgiem i dostępnością stacji :)
Tak samo jak na razie manualne przewyższają automaty


to masz nieaktualne dane.
Nicola One ciągnik siodłowy z napędem wodorowym ma wejść do produkcji w tym roku.
firma zebrała przedpłaty w wysokości ponad 3 mld $ od firm transportowych z USA, Kanady i Norwegii.

natomiast co do wyższości manuala nad automatem: zapraszam na jazdę pojedziesz trasę na przełączeniu na skrzynię manualną sekwencyjną, a potem na automacie i porównamy zużycie paliwa. wtedy będziesz mógł napisać o wyższości, mając jakieś realne podstawy ku temu, a nie tylko opierając się na incydentalnym kontakcie z pojazdem wyposażonym w automatyczną skrzynię biegów.
Załączniki
Porównanie Nicola One i tradycyjny ciągnik.png
Cyryl
 
Posty: 2495
Dołączył(a): niedziela 01 stycznia 2017, 19:54
Lokalizacja: Wrocław

Re: Prawo jazdy na automatycznej skrzyni biegów?

Postprzez zgredziatko » poniedziałek 25 lutego 2019, 21:09

A ile masz stacji do tankowania wodoru w Europie? Zapewne mniej niż LPG.
No i co z tego? Czy dlatego trzeba za każdą cenę zmienić na automat?
zgredziatko
 
Posty: 134
Dołączył(a): poniedziałek 13 czerwca 2016, 18:38

Re: Prawo jazdy na automatycznej skrzyni biegów?

Postprzez Cyryl » poniedziałek 25 lutego 2019, 21:43

Przy zasięgu ponad 2000km na zbiorniku całkiem wystarczająca sieć. w Polsce za parę lat ma być parę stacji.
Załączniki
Stacje tankowania wodoru w Europie.jpg
TEN-T.png
Cyryl
 
Posty: 2495
Dołączył(a): niedziela 01 stycznia 2017, 19:54
Lokalizacja: Wrocław

Re: Prawo jazdy na automatycznej skrzyni biegów?

Postprzez zgredziatko » poniedziałek 25 lutego 2019, 21:53

Nadal mnie to nie przekonuje do wodoru lub elektryka lub automatu
zgredziatko
 
Posty: 134
Dołączył(a): poniedziałek 13 czerwca 2016, 18:38

Re: Prawo jazdy na automatycznej skrzyni biegów?

Postprzez ks-rider » poniedziałek 25 lutego 2019, 23:09

zgredziatko napisał(a):Bycie instruktorem nie pociąga mnie. Uprawnienia mam od ponad 20 lat i śmigam na manualnych skrzyniach, bo nie zamierzam ograniczać się. Co z tego, że autobusy są na automacie? Czy wg Ciebie dlatego 100 procent aut trzeba kupować/mieć z automatem? Nie.


Wybacz ale nie wierze w to, ze masz ca. 38 lat, bo piszesz jakbys wlasnie skonczyl 14 !at !

Czyli masz kat B, niemasz uprawnien szkoleniowych wiec dyskusja z Toba jest jak ze slepym o kolorach


W/G Ciebie smigajac automatem czlowiek sie ogranicza ? W ktorym miejscu ? W wypozyczalniach aut maja zarowno jedne jak i drugie, w pracy gdy pracownik ma PJ tylko na automat, dostaje sluzbowe auto w automecie. Sa przeprowadzone badania, ze kierowcy prowadzacy automaty powoduja mniej wypadkow, bo skupiaja uwage na rzeczach wazniejszych niz zmiana biegow.

Nikogo w swiecie motoryzacji nie bedzie interesowalo Twoje zdanie, bo swiat idzie na przod a nie cofa sie !
ks-rider
 
Posty: 3786
Dołączył(a): sobota 19 grudnia 2009, 21:47

Re: Prawo jazdy na automatycznej skrzyni biegów?

Postprzez szerszon » poniedziałek 25 lutego 2019, 23:35

ks-rider napisał(a): Sa przeprowadzone badania, ze kierowcy prowadzacy automaty powoduja mniej wypadkow, bo skupiaja uwage na rzeczach wazniejszych niz zmiana biegow.

Nie wiem jaką sierotą trzeba być, aby zmiana biegów aż tak rozpraszała. Zmieniam poza świadomością.
szerszon
 
Posty: 16316
Dołączył(a): sobota 11 lipca 2009, 15:03

Re: Prawo jazdy na automatycznej skrzyni biegów?

Postprzez Blacksmith » wtorek 26 lutego 2019, 00:04

ks-rider napisał(a):Wybacz ale nie wierze w to, ze masz ca. 38 lat, bo piszesz jakbys wlasnie skonczyl 14 !at !

Jest to możliwe. Wiek to przecież tylko liczba. Można mieć 60 lat i mieć podejście jak dziecko.
A mapka stacji tankowania wodoru daje przykry obraz tego jak zacofana jest Polska względem sąsiada.
Avatar użytkownika
Blacksmith
 
Posty: 2050
Dołączył(a): środa 23 marca 2016, 15:54
Lokalizacja: Elbląg/München, w przyszłości Texas

Re: Prawo jazdy na automatycznej skrzyni biegów?

Postprzez zgredziatko » wtorek 26 lutego 2019, 00:24

@Blacksmith: świat chyba bardziej idzie w kierunku elektryków niż wodoru czy CNG
zgredziatko
 
Posty: 134
Dołączył(a): poniedziałek 13 czerwca 2016, 18:38

Re: Prawo jazdy na automatycznej skrzyni biegów?

Postprzez Blacksmith » wtorek 26 lutego 2019, 01:07

No idzie. W Polsce jest około 190 punktów ładowania aut elektrycznych. Dla porównania w dużo mniejszej terytorialnie i ludnościowo Holandii jest tych punktów około 30 tysięcy. Różnica więcej niż miażdżąca. Z liczbą aut elektrycznych z zachodem też się lepiej nie porównywac aby wstydu zaoszczędzić.
To, że pomarudzisz sobie o tym, że w Polsce niemal nikt elektryków nie kupuje czy że jest mało automatów to nic nie znaczy. Kogo Polska obchodzi? Polska to żaden rynek.
Avatar użytkownika
Blacksmith
 
Posty: 2050
Dołączył(a): środa 23 marca 2016, 15:54
Lokalizacja: Elbląg/München, w przyszłości Texas

Re: Prawo jazdy na automatycznej skrzyni biegów?

Postprzez Cyryl » wtorek 26 lutego 2019, 07:37

to w którą stronę idzie świat to jedno, a to jaka jest polityka państwa to drugie.

dlaczego w Polsce CNG w porównaniu z LPG jest tak mało popularne?
otóż LPG kosztuje w tej chwili około 2zł/litr we Wrocławiu. porównując do ceny benzyny i diesel-a zawsze będzie taniej, a co za tym idzie i samochodów z takim napędem jest dużo i stacji bez liku.
natomiast cena CNG dzisiaj wynosi 3,75zł.
jeżeli weźmiemy pod uwagę, że cena instalacji CNG jest wyższa od LPG, że we Wrocławiu jest tylko jedna stacja, bo przecież się nie opłaca. mam już powód dlaczego pojazdy z CNG są tak mało popularne.

ale przyczyna tkwi gdzie indziej.

otóż ceny czy to benzyny, czy diesel-a, czy LPG są liczone od wartości paliwa i potem dokładane podatki.
natomiast CNG jest niebezpiecznie tanie w porównaniu do pozostałych paliwa, więc aby nam nie było za lekko, cena CNG jest liczona następująco:
cena CNG to 55% ceny hurtowej ON i do tego dopiero są doliczane opłaty dodatkowe: akcyza itp.
gdyby CNG sprzedawano po cenie rynkowej, ta byłaby niższa od LPG i zainteresowanie znacznie by wzrosło.
nawet były pomysły jak w garażu zamontować sprężarkę i tankować auto CNG i sieci gazu ziemnego (gdzie cena jest realna, czyli o wiele niższa niż na stacji), ale komu by się chciało tak kombinować (tankowanie kilka godzin).
także CNG przegrywa na rynku jednak ze względu na znaczną pazerność podatkową państwa.

inny przykład (pozytywny) ingerencji państwa w ceny pojazdów lub paliwa:
w Tokio do 2030 roku po ulicach ma jeździć 200 tys. aut napędzanych wodorem, które będą mogły zatankować na 150 stacjach.
aby do tego dojść, przy zakupie auta wodorowego władze centralne kraju dopłacają oraz władze miejskie, co powoduje, że auta wodorowe w tej chwili kosztują w Tokio tyle co pojazdy napędzane tradycyjnymi paliwami.
Cyryl
 
Posty: 2495
Dołączył(a): niedziela 01 stycznia 2017, 19:54
Lokalizacja: Wrocław

Re: Prawo jazdy na automatycznej skrzyni biegów?

Postprzez Cyryl » wtorek 26 lutego 2019, 08:15

pojazdy elektryczne są już dostępne, jednak produkcja energii elektrycznej w elektrowniach, w przypadku Polski węglowych, nadal jest mocno szkodliwa dla środowiska.
więc mimo, że sam samochód jest bezemisyjny, to paliwo którym jest napędzany w produkcji szkodzi środowisku.

pojazdy wodorowe są również elektryczne, natomiast prąd jest wytwarzany z ogniw wodorowych i nie ma tu ujemnych skutków dla środowiska.
jednak kolejnym pytaniem jest w jaki sposób zostanie wyprodukowany wodór, bo może być bez obciążenia środowiska, a może być z dużym użyciem prądu z elektrowni węglowych, jednak w znacznie mniejszym stopniu niż w przypadku pojazdów elektrycznych.

wracając do wodorowej ciężarówki Nicola One podam koszt:
cena to od 350 000 do 415 000 dolarów, jest dwukrotnie wyższa od ceny standardowego ciągnika siodłowego, więc gdzie tu korzyść?
Nikola One ma być oferowana w ramach trwającego 72 miesiące (6 lat) leasingu z miesięczną ratą między 4000 a 5000 dolarów.
rata obejmuje:
- gwarancję,
- serwis,
- nieograniczoną ilość paliwa przez pierwszy milion mil.
przypomnę, że polski przewoźnik średnio wydaje na paliwo eksploatując ciągnik siodłowy 150 000 zł rocznie, więc w naszym przypadku to darmowe paliwo oznacza dodatkowy wydatek mniejszy o jakiś ponad 2 mln zł.

więc to czy jesteśmy przekonani, czy nie do takiego napędu, to osobna sprawa, ale wystarczy wziąć kalkulator i policzyć.

kiedyś ja nie byłem przekonany do LPG, ale po pierwszym aucie LPG do miasta, następne było i będzie z LPG. to się po prostu opłaca.
Cyryl
 
Posty: 2495
Dołączył(a): niedziela 01 stycznia 2017, 19:54
Lokalizacja: Wrocław

Re: Prawo jazdy na automatycznej skrzyni biegów?

Postprzez Blacksmith » wtorek 26 lutego 2019, 10:10

Zamiast patrzeć na elektrownie lepiej zająć się posiadaczami piecy węglowych, które w Polsce niestety dalej są używane masowo. W zimę czasem nie da się wyjść na ulice. Tak śmierdoli że nie wiem. Żyjemy w 2019r. Myślę, że ogrzewanie gazowe jest w zasięgu każdego.
Avatar użytkownika
Blacksmith
 
Posty: 2050
Dołączył(a): środa 23 marca 2016, 15:54
Lokalizacja: Elbląg/München, w przyszłości Texas

Re: Prawo jazdy na automatycznej skrzyni biegów?

Postprzez Cyryl » wtorek 26 lutego 2019, 14:37

tutaj byłbym bardziej sceptycznym.
mieszkam w mieszkaniu po rodzicach, na placu - czymś w rodzaju ryneczka w małym miasteczku otoczonym budynkiem poniemieckim z lat '30-tych poprzedniego stulecia.
w każdej bramie jest 6 mieszkań.
w czasach mojego dzieciństwa było w każdym mieszkaniu były 4 piece kaflowe, kuchnia węglowa i piec w łazience, czyli 6 palenisk.
w bramie 36.
dzisiaj na całym placu jest chyba 3 lokatorów nie korzystających z ogrzewania gazowego.
w czasach mojego dzieciństwa w naszej bramie było 11 dzieciaków, dzisiaj jest 3.
w mojej szkole podstawowej (na około 1000 dzieciaków) było JEDNO dziecko cierpiące na astmę.
dzisiaj na 10 dzieciaków na astmę choruje 2-3.

oczywiście chcemy mieć jak najczystsze powietrze, ale coś mi się wydaje, że nie jest tak w 100% jak nam się przedstawia w mediach.
Cyryl
 
Posty: 2495
Dołączył(a): niedziela 01 stycznia 2017, 19:54
Lokalizacja: Wrocław

Re: Prawo jazdy na automatycznej skrzyni biegów?

Postprzez gumik » wtorek 26 lutego 2019, 15:38

Co do astmy, to póki co są dwie sprzeczne prace naukowe. Jedna mówi, że w rejonach industrialnych jest więcej zachorowań na astmę. Druga, że na terenach mocno zalesionych o znikomym stopniu zanieczyszczenia powietrza. Także może być tak, że akurat zanieczyszczenia na astmę mają średni wpływ. Natomiast nie ograniczajmy się do astmy. Jest cały szereg innych możliwych powikłań wynikających z zanieczyszczonego powietrza.
Poza tym, to że kilkadziesiąt lat temu palili o wiele większym syfem też nic nie świadczy. Dzisiaj mimo, że syf z kominów jest mniejszy, to po prostu jest o wiele więcej kominów. Sumarycznie może to dawać znacznie większe zanieczyszczenie.
"Krótki prawy zjazdowy" ;-) -> http://www.forum.prawojazdy.com.pl/viewtopic.php?f=3&t=35676&p=408094&hilit=kr%C3%B3tki#p408094
gumik
 
Posty: 3457
Dołączył(a): czwartek 15 września 2016, 18:14

Re: Prawo jazdy na automatycznej skrzyni biegów?

Postprzez ks-rider » wtorek 26 lutego 2019, 23:18

Cyryl,

Ja niestety jestem podlaczony do Karlino'wskiego gazu ktory ma najbardziej ujowa wartosc cieplna w PL ( 50 % mniejsza ). Problem jezy w tym, ze nie place za m3 tego goowna polowe ceny, tylko normalna jaka placi sie za dobry gaz, czyli na dziendobry jestem walony w odbyt placac za gaz 50 % wiecej niz w innej czesci PL.

:wink:
ks-rider
 
Posty: 3786
Dołączył(a): sobota 19 grudnia 2009, 21:47

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Luźna gadka

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 43 gości