Interpretacja ministerstwa dotycząca pieszych przy przejściu

Wszystko co nie mieści się w powyższych kategoriach.

Moderatorzy: ella, klebek

Interpretacja ministerstwa dotycząca pieszych przy przejściu

Postprzez gumik » środa 26 czerwca 2019, 21:57

Zachęcam do lektury i komentowania.

http://www.brd24.pl/spoleczenstwo/nowa- ... IoSyCLxn8E
"Krótki prawy zjazdowy" ;-) -> http://www.forum.prawojazdy.com.pl/viewtopic.php?f=3&t=35676&p=408094&hilit=kr%C3%B3tki#p408094
gumik
 
Posty: 3457
Dołączył(a): czwartek 15 września 2016, 18:14

Re: Interpretacja ministerstwa dotycząca pieszych przy przej

Postprzez yorki » czwartek 27 czerwca 2019, 10:19

Typowe ględzenie polityka.
Był gotowy projekt ustawy, ale pomysłu PO, więc był do dupy.
Zmienimy sobie sami (kiedyś).
A tak w ogóle to nasze przepisy jasno określają, że to poeszy ma pierwszeństwo na przejściu, jak i wchodząc ma to przejście.
Sęk w tym, że niezupełnie jasno, bo trzeba troche poskładać przepisy z UPoRD I "170".
No i jeszcze ten zapis o wtargnięciu pieszego na przejściu. :wow:
one white wine ;)
yorki
 
Posty: 589
Dołączył(a): niedziela 09 sierpnia 2015, 22:14

Re: Interpretacja ministerstwa dotycząca pieszych przy przej

Postprzez ks-rider » piątek 28 czerwca 2019, 08:39

I bardzo dobrze !



:wink:
ks-rider
 
Posty: 3786
Dołączył(a): sobota 19 grudnia 2009, 21:47

Re: Interpretacja ministerstwa dotycząca pieszych przy przej

Postprzez waw » piątek 28 czerwca 2019, 17:47

Portal brd24.pl wielokrotnie pisał bzdury więc nie wiem jaki sens komentowania?
waw
 
Posty: 1858
Dołączył(a): niedziela 05 lipca 2015, 13:59

Re: Interpretacja ministerstwa dotycząca pieszych przy przej

Postprzez yorki » sobota 29 czerwca 2019, 00:18

waw napisał(a):Portal brd24.pl wielokrotnie pisał bzdury więc nie wiem jaki sens komentowania?

Nie komentujmy więc artykułu portalu brg24.pl, ale bezposrednio odpowiedź ministerstwa na interpelację.
one white wine ;)
yorki
 
Posty: 589
Dołączył(a): niedziela 09 sierpnia 2015, 22:14

Re: Interpretacja ministerstwa dotycząca pieszych przy przej

Postprzez waw » sobota 29 czerwca 2019, 08:06

Tytuł artykułu brd24.pl ma się nijak do stanowiska ministerstwa i wprowadza w błąd że ministerstwo cokolwiek zmieniło w interpretacji.
waw
 
Posty: 1858
Dołączył(a): niedziela 05 lipca 2015, 13:59

Re: Interpretacja ministerstwa dotycząca pieszych przy przej

Postprzez gumik » sobota 29 czerwca 2019, 08:23

Mam dokładnie takie same odczucia po przeczytaniu artykułu i dokumentu. A pewnie jest tak, że 90% osób przeczyta tylko tytuł, 9% wysili się na przeczytanie artykułu, a z 1% otworzy PDFa.
"Krótki prawy zjazdowy" ;-) -> http://www.forum.prawojazdy.com.pl/viewtopic.php?f=3&t=35676&p=408094&hilit=kr%C3%B3tki#p408094
gumik
 
Posty: 3457
Dołączył(a): czwartek 15 września 2016, 18:14

Re: Interpretacja ministerstwa dotycząca pieszych przy przej

Postprzez yorki » sobota 29 czerwca 2019, 18:42

waw napisał(a):Tytuł artykułu brd24.pl ma się nijak do stanowiska ministerstwa i wprowadza w błąd że ministerstwo cokolwiek zmieniło w interpretacji.

Nie wiem jakie było poprzednie stanowisko ministerstwa, jednak z dokumentu DTD-2.054.14.2019 (przynajmniej ja tak to zrozumiałem) wynika, że na dzień dzisiejszy ministerstwo przychyla się do interpretacji obowiązujących przepisów przyznając pierwszeństwo pieszemu nie tylko na przejściu, ale również wychodzącemu na to przejście.

Biorąc pod uwagą, że dokument został opracowany z wykorzystaniem opinii Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji możemy oczekiwać, że ostatnie zdanie dokumentu :
"Nie mniej istotnym pozostaje fakt, że dla uzyskania zauważalnej poprawy bezpieczeństwa pieszych poprzez zapewnienie odpowiedniego poziomu ich ochrony na przejściach dla pieszych, niezbędne jest - zarówno w obecnym, jak i przyszłym stanie prawnym - skuteczne egzekwowanie przepisów dotyczących przechodzenia przez jezdnię oraz zachowania kierujących pojazdami wobec pieszych, przez organy uprawnione do kontroli ruchu drogowego (Policję, straże gminne i miejskie)."
czyli mówiąc chłopskim językiem, "karać *ebać, nie wyróżniać" będzie jedynym efektem petycji.
Bo jak napisał gumik chyba do nikogo treść tego dokumentu nie dotrze i nic nie zmieni na drogach.
one white wine ;)
yorki
 
Posty: 589
Dołączył(a): niedziela 09 sierpnia 2015, 22:14

Re: Interpretacja ministerstwa dotycząca pieszych przy przej

Postprzez waw » wtorek 02 lipca 2019, 15:02

yorki napisał(a):Nie wiem jakie było poprzednie stanowisko ministerstwa, jednak z dokumentu DTD-2.054.14.2019 (przynajmniej ja tak to zrozumiałem) wynika, że na dzień dzisiejszy ministerstwo przychyla się do interpretacji obowiązujących przepisów przyznając pierwszeństwo pieszemu nie tylko na przejściu, ale również wychodzącemu na to przejście.
Wszystko rozkłada się o błędną interpretację że wynikające z art. 24 zmniejszenie prędkości (nawet nie zatrzymanie) oznacza konieczność ustąpienia pierwszeństwa. Taką interpretację jak mantrę powtarza właśnie portal brd24.pl udając jednocześnie, że przypadki wtargnięcia pieszego (jak choćby sprawa Najsztuba czy pieszej z HIV) nie istnieją, choć istnieją bo w 2018 roku w kraju było ich ponad 500.

yorki napisał(a):czyli mówiąc chłopskim językiem, "karać *ebać, nie wyróżniać" będzie jedynym efektem petycji.
Bo jak napisał gumik chyba do nikogo treść tego dokumentu nie dotrze i nic nie zmieni na drogach.

Jeśli będzie to robione z głową to dobrze. Gorzej jeśli będą to prowokacje. swego czasu w Lublinie ostrzegano że policjanci zrównują sie z samochodem przed przejściem i nawet jak nikt nie przechodził zaczynali gwałtowne hamowanie. Jak kierowca z samochodu obok nie zaczął też tego zatrzymywali i dawali mandat.
waw
 
Posty: 1858
Dołączył(a): niedziela 05 lipca 2015, 13:59


Powrót do Luźna gadka

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 93 gości