Czeka nas drastyczny spadek śmiertelności na drogach?

Wszystko co nie mieści się w powyższych kategoriach.

Moderatorzy: ella, klebek

Czeka nas drastyczny spadek śmiertelności na drogach?

Postprzez Blacksmith » wtorek 29 września 2020, 17:39

https://autokult.pl/38839,etsc-chce-zmi ... szej-jazdy

Wszystko lub niemal wszystko wiedzący kolega z Wrocławia zapewne powie, że już słyszał o tym od jakiegoś czasu. Więc uprzedzając to mówię... tak, wiem, że to nie nowy pomysł z dnia dzisiejszego. Naczelny błazen z Warszawy zapewne w złośliwości powie, że ten system nawet na pustyni mnie nie uchroni przed wypadkiem. Niemniej jednak za rogiem idzie nowe i chciałbym zapoznać się z waszymi opiniami dotyczącymi obowiązkowego asystenta prędkości, w skrócie ISA. Z jednej strony bardzo możliwe, że dojdzie do drastycznego spadku wypadków i śmiertelności na drogach na czym nam wszystkim zależy... ale z drugiej strony czy taka agresywna ingerencja technologii w prowadzenie pojazdu nie sprawi, że jazda będzie uciążliwością a nie przyjemnością? Moim osobistym zdaniem jednak bezpieczeństwo ponad wszystko.

Pod artykułem pojawiły się komentarze:

a co w sytuacji gdy przyspieszając da się uniknąć kolizji?

Myślę, że takie sytuacje zdarzają się nadzwyczajnie rzadko i nie jest to argument za zaniechaniem wprowadzenia asystenta prędkości.
a co z ISA przy wyprzedzaniu?

To faktycznie może być problem. Ciekawe jak to rozwiążą.
A co jezeli bede jechal w stanie wyzszej koniecznosci np z rodzącą zoną do szpitala na drodze z ograniczeniem do 40?

Ile takich sytuacji mamy rocznie w Polsce? Czy to miałoby być powodem zaniechania systemu który z pewnością wiele żyć uratuje? Raczej nie.
czyli musze do swojego starego fordzia silnik na zapas kupic

hehe. Faktycznie już widzę te oferty, kup pan auto a zapasowy silnik za pół ceny :D

Tak się zastanawiam... Czy nie wystarczyłoby instalować w autach (nawet starych) obowiązkowego systemu, który nie wtrącał się w naszą jazdę, ale który by rozpoznawał nasze łamanie przepisów i auto by wysyłało na Policję wiadomość z donosem na swojego kierowcę? Nasze własne auto byłoby takim Policjantem z wydziału ruchu drogowego.

Koniec końców technika idzie do przodu niesamowicie, a na naszych egzaminach.... oczywiście dalej średniowiecze, zacofanie i wstecznictwo i auta nie mają nawet takich obecnie powszechnych rzeczy jak czujniki parkowania, bo już nie mówię o kamerze cofania bo to już byłoby bezczelne zuchwalstwo. Nie dla psa kiełbasa.
Avatar użytkownika
Blacksmith
 
Posty: 2050
Dołączył(a): środa 23 marca 2016, 15:54
Lokalizacja: Elbląg/München, w przyszłości Texas

Re: Czeka nas drastyczny spadek śmiertelności na drogach?

Postprzez Cyryl » wtorek 29 września 2020, 20:09

Blacksmith napisał(a):...Wszystko lub niemal wszystko wiedzący kolega z Wrocławia...

...a na naszych egzaminach.... oczywiście dalej średniowiecze, zacofanie i wstecznictwo i auta nie mają nawet takich obecnie powszechnych rzeczy jak czujniki parkowania, bo już nie mówię o kamerze cofania bo to już byłoby bezczelne zuchwalstwo. Nie dla psa kiełbasa.


1. ten kolega ma imię/nick i możesz zwracać się bezpośrednio, nie mam nic przeciwko.

2. średniowiecze, zacofanie i wstecznictwo to chyba jest w głowie pewnego kolegi bo:

"Zgodnie z rozporządzeniem z 28 czerwca 2019 r. w sprawie egzaminowania osób ubiegających się o uprawnienia do kierowania pojazdami, szkolenia, egzaminowania i uzyskiwania uprawnień przez egzaminatorów oraz wzorów dokumentów stosowanych w tych sprawach podczas egzaminu na prawo jazdy mogą być użytkowane pojazdy wyposażone między innymi w:
• czujniki parkowania;
• tylną kamerę cofania;
• lusterka automatycznie opuszczające się podczas cofania;
• system wspomagania ruszania pod górę – w przypadku, jeżeli system ten nie uruchamia się po zaciągnięciu albo uruchomieniu hamulca postojowego."


więc nim zaczniesz o coś walczyć, nim coś napiszesz, sprawdź jaki jest stan obecny.
zmiana nastąpiła w czerwcu ubiegłego roku i nasz największy fachowiec od egzaminów przez ponad rok nie zdołał zapoznać się jak dzisiaj wyglądają egzaminy w naszym kraju, ale wypowiada się na ten temat.

tak się zastanawiam co mówisz/piszesz na tematy na których się nie znasz?
Cyryl
 
Posty: 2495
Dołączył(a): niedziela 01 stycznia 2017, 19:54
Lokalizacja: Wrocław

Re: Czeka nas drastyczny spadek śmiertelności na drogach?

Postprzez gumik » wtorek 29 września 2020, 21:15

Blacksmith napisał(a):ale z drugiej strony czy taka agresywna ingerencja technologii w prowadzenie pojazdu nie sprawi, że jazda będzie uciążliwością a nie przyjemnością?
oh - to dopiero będzie przyjemna jazda! Wciskasz gaz do oporu i nie musisz się przejmować, czy jedziesz za szybko. Nikt już nie będzie mi siedział na zderzaku, bo na liczniku mam "tylko" o 10km/h więcej niż dopuszczalna prędkość.

Ja to kupuję!

Poza tym uważam, że takie nudne i powtarzalne czynności jak jazda samochodem powinny za nas wykonywać komputery. Jak pożytecznie możnaby wykorzystać ten czas tracony na dojazdy do pracy/szkoły.

Wiadomo, że technologia będzie na początku miała sporo wad i nieprzewidzianych elementów, ale z czasem największe problemy z pewnością zostaną rozwiązane.
"Krótki prawy zjazdowy" ;-) -> http://www.forum.prawojazdy.com.pl/viewtopic.php?f=3&t=35676&p=408094&hilit=kr%C3%B3tki#p408094
gumik
 
Posty: 3457
Dołączył(a): czwartek 15 września 2016, 18:14

Re: Czeka nas drastyczny spadek śmiertelności na drogach?

Postprzez szerszon » wtorek 29 września 2020, 21:31

Blacksmith napisał(a): Naczelny błazen z Warszawy zapewne w złośliwości powie, że ten system nawet na pustyni mnie nie uchroni przed wypadkiem..
Dlaczego przygłupie prowokujesz ? Myślisz,że będziesz pisał pod innym nickiem..ty nie myslisz. I jak ci udowodniono usiłujesz zabierać głos w sprawach, o których nie masz bladego pojęcia.
Poza tym jesteś kompletnym ignorantem, jeśli chodzi o język polski...napiszmy wprost. Jesteś debilem.
Dlaczego?
Tu wyjaśnienie...
drastyczny
1. «o zdarzeniach lub ich opisach: naruszający w sposób rażący poczucie przyzwoitości lub dobrego smaku»
2. «o zmianach, metodach: zbyt radykalny lub zbyt gwałtowny»

Spadek ofiar na drogach jest zjawiskiem pozytywnym. Użycie przymiotnika "drastyczny" świadczy tylko o totalnym nieuctwie i upośledzeniu. Ale czego spodziewać się po niedorobionej niedojdzie, która nawet po 500 krotnym zrobieniu "łuku" dalej go nie potrafi.
szerszon
 
Posty: 16316
Dołączył(a): sobota 11 lipca 2009, 15:03

Re: Czeka nas drastyczny spadek śmiertelności na drogach?

Postprzez Blacksmith » wtorek 29 września 2020, 23:24

Muszę się chyba zacząć szkolić u Jackowskiego w zdolności jasnowidzenia bo przewidziałem jakie 3 osoby odpiszą w temacie. Przewidziałem też bezbłędnie, że na temat napisze jedynie gumik.
szerszon napisał(a):Dlaczego przygłupie prowokujesz ?

Ja prowokuje? Ja i tak jestem względem ciebie oazą kultury i taktowności. Ty sobie z Heńkiem możesz rękę podać. Jesteście tacy sami. Byłeś burak cały czas ale po waszych bitwach przeskoczyło jego chamstwo na Ciebie już na całego. Albo inna teoria... Twoje chamstwo było mocno tłamszone z obawy przed moderami, a gdy spostrzegłeś, że moderacja przestała tu praktycznie istnieć to pokazujesz w pełni swoje prawdziwe oblicze. Ale spokojnie, nie będę twoim drugim Heniem.
szerszon napisał(a):Myślisz,że będziesz pisał pod innym nickiem..ty nie myslisz.

[Może ktoś wyjaśnić co on miał dokładnie na myśli?] Jeśli chodzi ci, że ja pisze też pod innymi nickami (może że ja Heniek jestem?) to wierz sobie lub nie, ale odkąd założyłem to konto to pisze tylko z niego. Jak sam widzisz póki co nie zbanowali.
szerszon napisał(a):Poza tym jesteś kompletnym ignorantem, jeśli chodzi o język polski

Tak naprawdę nie masz do czego się u mnie przyczepić i czepiasz się pierdół. A z resztą sam się teraz ośmieszyłeś bo tak się składa, że stwierdzenie: "Drastycznie spadło..." jest powszechnie stosowane i w dziennikarstwie i ogólnie. Wpisz w google i sam się przekonasz. Podam tylko pierwszy lepszy link- https://brulion24.pl/dzieki-500-drastyc ... odaje-gus/ .... i tu z pewnością w pozytywnym sensie.

Zastanawiam się czemu nie chcesz być kimś normalnym jak twoi przedmówcy gumik lub Cyryl. Oni potrafią bez wyzwisk. Kolega Cyryl ma swój świat, moim zdaniem nie dostrzega czasami pewnych rzeczy, pewnych patologii... -być może wynika to z dużej części ze sporego czasu życia przeżytego w PRL gdzie funkcjonowało pranie umysłów, że państwo i przepisy to świętość i nie można im się sprzeciwiać. I nie można mieć do Cyryla o to pretensji-... ale zachowuje poziom jakiejś kultury.
Cyryl napisał(a):zmiana nastąpiła w czerwcu ubiegłego roku...

Czy mam rozumieć, że aktualnie floty samochodów należące do WORD są wyposażone w działające czujniki parkowania? i te czujniki działaja podczas egzaminu? Bo o to mi głównie chodziło.
Avatar użytkownika
Blacksmith
 
Posty: 2050
Dołączył(a): środa 23 marca 2016, 15:54
Lokalizacja: Elbląg/München, w przyszłości Texas

Re: Czeka nas drastyczny spadek śmiertelności na drogach?

Postprzez szerszon » środa 30 września 2020, 00:39

Blacksmith napisał(a):Ja prowokuje?



Rżniesz głupa ? ty jesteś tylko oazą głupoty. A skończyłem z wersalem, gdy takie przygłupy jak m.in ty zaczęły tu fikać.
Dlatego wieśniaku..czy pod tym nickiem czy po innym, nie zaszalejesz już.
Piszesz debilizmy, bo jesteś po prostu debilem. Cała prawda. Co post to kompromitacja...znajomy Rumun itp...ogarnij się chłopku.
[Może ktoś wyjaśnić co on miał dokładnie na myśli?] Jeśli chodzi ci, że ja pisze też pod innymi nickami (może że ja Heniek jestem?) to wierz sobie lub nie, ale odkąd założyłem to konto to pisze tylko z niego. Jak sam widzisz póki co nie zbanowali.
Tu od roku nikomu sie nie chce. A i wcześniej też było tak sobie. Nie zgrywaj, matole niewiniątka.
Tak naprawdę nie masz do czego się u mnie przyczepić i czepiasz się pierdół. A z resztą sam się teraz ośmieszyłeś bo tak się składa, że stwierdzenie: "Drastycznie spadło..." jest powszechnie stosowane i w dziennikarstwie i ogólnie. Wpisz w google i sam się przekonasz. Podam tylko pierwszy lepszy link- https://brulion24.pl/dzieki-500-drastyc ... odaje-gus/ .... i tu z pewnością w pozytywnym sensie.
Polegam tylko na języku polskim. Po co dajesz przykłądy takiego samego "orła" jak ty? To przecież niskich lotów...tak samo majacy pojęcie o znaczeniu słów jak ty.
Zastanawiam się czemu nie chcesz być kimś normalnym jak twoi przedmówcy gumik lub Cyryl
Alez ja jestem najnormalniejszy. Tylko ja już nie pozwole sobie takim jałopom jak ty mnie obrażać. Chcesz szacunku? ZAcznij od siebie.
Nie zgrywaj niewiniatka. Obaj dobrze wiemy o co chodzi.Będziesz matole prowokował...nie spodziewaj sie innej reakcji. I naucz się jednak tego polskiego...oczy krwawią jak cos wypisujesz bezmyślnie.
szerszon
 
Posty: 16316
Dołączył(a): sobota 11 lipca 2009, 15:03

Re: Czeka nas drastyczny spadek śmiertelności na drogach?

Postprzez Blacksmith » środa 30 września 2020, 02:33

Słuchaj wsiunie jeden.... Nie mam zamiaru bawić się z tobą w wyzwiska. Dawno zauważyłem, że taki poziom konwersacji sprawia tobie dziką przyjemność. Apogeum było z heńkiem. Chciałoby się napisać, że był to poziom przedszkola... ale obraziłbym śmiertelnie i niezasłużenie przedszkola. W sumie nie ma określenia w Polskim słowniku na takie zachowanie. Poziom pijackiej speluny to chyba jedyne co się do tego zbliża.

Co do Rumuna... To że nie masz ani jednego znajomego z innego kraju to nie moja wina. Kto by chciał zresztą z takim się zadawać. Z językami też pewnie na bakier.... albo te w słomianych butach. Zresztą przyznałeś się sam...
szerszon napisał(a):Polegam tylko na języku polskim

Ale ok... Brak znajomości obcych języków nie jest hańbą. Choć nienawiść do innych narodowości już tak.
szerszon napisał(a):Po co dajesz przykłądy takiego samego "orła" jak ty?

Do tego ten tekst z innego wątku, że eksperci od ruchu drogowego nie są warci pozamiatać po tobie. Pamiętam też teksty o Dworaku. Tylko Ty jesteś święty, wszystkowiedzący, wszyscy oprócz ciebie to tłumoki i się nie znają. p.s- Co to są "przykłądy" ?

Nie wiem czy byłeś u lekarza ze swoimi problemami i czy przepisał ci jakieś medykamenty. Jeśli odstawiłeś tabletki to lepiej zacznij brać. Jeśli bierzesz to poproś o zmianę (zbyt długie używanie tego samego często powoduje przyzwyczajenie organizmu i zmniejszone działanie). Jeśli nie byłeś u lekarza specjalisty to udaj się czym prędzej. I to nie jest forma obrażania tylko szczera porada. Wiem co mówię bo mam znajomego z problemami psychicznymi (każdego to może spotkać) i zachowuje się podobnie do Ciebie gdy odstawia tabletki.
Ja to widzę wyraźnie po tobie.... jesteś chory i potrzebujesz pomocy.
Avatar użytkownika
Blacksmith
 
Posty: 2050
Dołączył(a): środa 23 marca 2016, 15:54
Lokalizacja: Elbląg/München, w przyszłości Texas

Re: Czeka nas drastyczny spadek śmiertelności na drogach?

Postprzez Cyryl » środa 30 września 2020, 05:54

Blacksmith napisał(a):...Czy mam rozumieć, że aktualnie floty samochodów należące do WORD są wyposażone w działające czujniki parkowania? i te czujniki działaja podczas egzaminu? Bo o to mi głównie chodziło.


jeżeli znałbyś przepisy dotyczące egzaminów i ośrodków egzaminacyjnych wiedziałbyś, że WORD-y mogą mieć dowolne pojazdy o ile spełniają one wymagania zawarte w rozporządzeniu w sprawie warunków technicznych pojazdów..., jeśli będą miały wyżej wymienione urządzenia, to można nimi posługiwać się podczas egzaminu.
we wrocławskim WORD-zie jeszcze takich nie ma, czy w innych? - sam spróbuj zdobyć informację, czy zawsze źródłem informacji będzie dla Ciebie to forum (o znajomym Rumunie nie wspomnę) i nie jesteś zdolny do samodzielności?
ustawodawca przewidział taką sytuację i wprowadził zapis dotyczący pojazdów, które mogą być w przyszłości egzaminacyjnymi.
i popatrz zrobili to gdy jeszcze takich pojazdów nie ma i to bez nacisków pewnego fachowca, który to nie ma najmniejszego pojęcia o zmianach w przepisach (nieskromnie mówiąc).

natomiast można podstawiać pojazdy OSK na egzamin, o co walczyłeś, tak przynajmniej pisałeś, a to było już od dłuższego czasu. co więcej nie raczyłeś zasięgnąć informacji w rodzimym Elblągu i ja pofatygowałem się podzwonić po tamtejszych WORD-zie, OSK i podstawienie auta na egzamin nie jest niczym szczególnym.

jeżeli takie auto byłoby wyposażone w urządzenia ułatwiające parkowanie określone w przepisach, to również można z nich korzystać.
we Wrocławiu na razie dotyczy to pojazdów na kat. B automat i B+E, niektóre pojazdy OSK mają czujniki cofania, niektóre kamery cofania.

a tak nawiasem mógłbyś opisać jak wygląda reakcja posłów i ministerstwa na Twoje nie wiem - pisma, rozmowy o zmiany, które już są i funkcjonują?

możesz mi wyjaśnić dlaczego moja odpowiedź jest nie na temat?
Cyryl
 
Posty: 2495
Dołączył(a): niedziela 01 stycznia 2017, 19:54
Lokalizacja: Wrocław

Re: Czeka nas drastyczny spadek śmiertelności na drogach?

Postprzez ks-rider » środa 30 września 2020, 09:21

Ogladajac Polskie Drogi czy Stop Cham, jestem swiecie przekonany, ze w PL absolutnie NIC nie wyeliminuje wypadkow !

Co z tego, ze bedzie asystent predkosci jezeli niema asystenta hamowania albo jego radius zostanie lub wylaczony ! :mrgreen:


:wink:
ks-rider
 
Posty: 3786
Dołączył(a): sobota 19 grudnia 2009, 21:47

Re: Czeka nas drastyczny spadek śmiertelności na drogach?

Postprzez gumik » środa 30 września 2020, 12:06

Mniejsza prędkość => dużo mniejsza droga hamowania.

2E = mV²
"Krótki prawy zjazdowy" ;-) -> http://www.forum.prawojazdy.com.pl/viewtopic.php?f=3&t=35676&p=408094&hilit=kr%C3%B3tki#p408094
gumik
 
Posty: 3457
Dołączył(a): czwartek 15 września 2016, 18:14

Re: Czeka nas drastyczny spadek śmiertelności na drogach?

Postprzez ks-rider » środa 30 września 2020, 12:42

gumik napisał(a):Mniejsza prędkość => dużo mniejsza droga hamowania.
2E = mV²

Gumik,

poogladaj sobie filmikiktore pozwolilem sobie nadmienic, powinienes dojsc do wniosku, ze

aby miec kjrotka droge hamowania trzeba wogole hamowac albo mocniej nacisnac pedal hamulca, jak sie nie umi, to i kotwica z Miseki Maru nie pomoze ! :mrgreen:

:wink:
ks-rider
 
Posty: 3786
Dołączył(a): sobota 19 grudnia 2009, 21:47

Re: Czeka nas drastyczny spadek śmiertelności na drogach?

Postprzez Cyryl » środa 30 września 2020, 13:13

Wszystkie układy wspomagania kierowcy i tak skończą się pojazdem autonomicznymi, a u nas najpierw trzeba zwiększyć ilość dróg, proporcjonalnie do ilości pojazdów oraz poprawić ich jakość.
Cyryl
 
Posty: 2495
Dołączył(a): niedziela 01 stycznia 2017, 19:54
Lokalizacja: Wrocław

Re: Czeka nas drastyczny spadek śmiertelności na drogach?

Postprzez waw » środa 30 września 2020, 14:51

ks-rider napisał(a):Ogladajac Polskie Drogi czy Stop Cham, jestem swiecie przekonany, ze w PL absolutnie NIC nie wyeliminuje wypadkow !

Co z tego, ze bedzie asystent predkosci jezeli niema asystenta hamowania albo jego radius zostanie lub wylaczony ! :mrgreen:


:wink:

Bo główny problem to fatalne drogi. O ile ze stanem nawierzchni przez ostatnie 15 lat jest duża poprawa, o tyle z organizacją ruchu jest coraz gorzej (czyt. wypadkogenniej). Zwalanie wszystkiego na prędkość to zamiatanie sprawy pod dywan.
waw
 
Posty: 1858
Dołączył(a): niedziela 05 lipca 2015, 13:59

Re: Czeka nas drastyczny spadek śmiertelności na drogach?

Postprzez gumik » środa 30 września 2020, 18:05

ks-rider napisał(a):
gumik napisał(a):Mniejsza prędkość => dużo mniejsza droga hamowania.
2E = mV²

Gumik,

poogladaj sobie filmikiktore pozwolilem sobie nadmienic, powinienes dojsc do wniosku, ze

aby miec kjrotka droge hamowania trzeba wogole hamowac albo mocniej nacisnac pedal hamulca, jak sie nie umi, to i kotwica z Miseki Maru nie pomoze ! :mrgreen:

:wink:

W zasadzie, to wzór jest na energię, więc nawet nie hamując przy mniejszej prędkości po prostu będzie mniej rannych.

Cyryl napisał(a):Wszystkie układy wspomagania kierowcy i tak skończą się pojazdem autonomicznymi, a u nas najpierw trzeba zwiększyć ilość dróg, proporcjonalnie do ilości pojazdów oraz poprawić ich jakość.
Ewentualnie można też zmniejszyć liczbę pojazdów.
"Krótki prawy zjazdowy" ;-) -> http://www.forum.prawojazdy.com.pl/viewtopic.php?f=3&t=35676&p=408094&hilit=kr%C3%B3tki#p408094
gumik
 
Posty: 3457
Dołączył(a): czwartek 15 września 2016, 18:14

Re: Czeka nas drastyczny spadek śmiertelności na drogach?

Postprzez Marcel2727 » środa 30 września 2020, 18:27

:eek2: :hmm: :help: :wow:

Przecież największym problemem jest człowiek, a nie samochód. Nie ważne jak dobrą technologię dasz to albo człowiek zawsze będzie przyczyną, albo auto będzie samo jechało, bo wyręczy go technologia. Już tak jest z np. tempomat aktywny i system detekcji kolizji - auto samo Ci hamuje i stoi. Jednak zgaduję, że i takie auta mają kolizję w korku, bo człowiek.
Marcel2727
 
Posty: 833
Dołączył(a): środa 14 sierpnia 2019, 23:11

Następna strona

Powrót do Luźna gadka

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 69 gości