Prawo jazdy - alternatywa

Wszystko co nie mieści się w powyższych kategoriach.

Moderatorzy: ella, klebek

Prawo jazdy - alternatywa

Postprzez Cyryl8 » piątek 18 czerwca 2021, 15:25

właśnie ostatnio w naszym lokalnym radio usłyszałem reklamę kursów i egzaminu na prawo jazdy w Czechach.

uciekanie do Czech po różne usługi ma u nas (region przygraniczny) ciekawą historię.
oprócz wyjazdów po alkohole, przyprawy itp. jakiś czas temu ruszyły wyjazdy na zabiegi medyczne.
było to spowodowane:
1. cenami w Polsce,
2. długimi okresami oczekiwania.
np. operacja zaćmy w Polsce była z NFZ wyznaczana za kilka lat. ponieważ to dotyczyło osób starszych, czas bardzo się liczył.
w hipermarketach we Wrocławiu powstały punkty, gdzie można było się zapisać, zapłacić, pojechać, poddać się operacji i po jednodniowym pobycie po operacji wrócić do kraju.
wszystko było wliczone w cenę.
dostawało się rachunek, który przedkładało się w ZUS-ie i po 2-3 miesiącach otrzymywało się zwrot kosztów.

w Polsce terminy się trochę skróciły, przyszła pandemia i to padło.

jednak teraz te wyjazdy wróciły w innym celu.
zaczęły się wyjazdy po prawo jazdy.
opłata obejmuje przejazd, zameldowanie, zakwaterowanie, kurs (28h jazdy i 11h wykładów) i egzamin, a cena jest i tak konkurencyjna wobec naszych (około 1500zł ze wszystkim).
ponoć w Czechach zdawalność jest 97% i nawet jak ktoś nie potrafi łuku nie jest to problemem.

jest jedno ale: trzeba być zameldowanym tam 185 dni, a to dla większości jest nie do przeskoczenia z uwagi na szkołę, pracę itp.
więc jeżeli w ofercie jest "zameldowanie" tak jak wyżej, to znaczy że jakoś ten wymóg 185 dni zostaje spełniony fikcyjnie, a to prędzej czy później może wyjść na jaw.

ps.
jeżeli komuś wydaje się, że nie jest to do końca od A do Z niech sam poszuka.
Cyryl8
 
Posty: 2419
Dołączył(a): czwartek 25 marca 2021, 06:59

Re: Prawo jazdy - alternatywa

Postprzez Blacksmith » poniedziałek 21 czerwca 2021, 00:05

No i bardzo dobrze, że jest taka opcja aby zrobić PJ w normalnym kraju gdzie egzamin jest nastawiony na sprawdzenie umiejętności a nie na oblewanie.

O wiele lepsza zdawalność w Czechach jest faktem. I co ciekawe... mniejsza liczba ofiar śmiertelnych na drogach również.

Cały szkopuł w tym, że taki młody Polak idzie na kurs i egzamin w Polsce z nastawieniem... "Ja dam radę", "jakoś to będzie". Potem następuje zderzenie z rzeczywistością (czyt. patologią) i oblewa. Potem następują dodatkowe przystąpienia do egzaminów, no bo już przecież nie ma sensu robić na tym etapie w Czechach wszystko od nowa. I tak sypie się kasę do WORD'ów i proceder trwa w najlepsze. Uwierzcie mi... gdyby młody Polak wiedział co go czeka to by od razu pojechał do Czech.... nawet z Elbląga.
Avatar użytkownika
Blacksmith
 
Posty: 2050
Dołączył(a): środa 23 marca 2016, 15:54
Lokalizacja: Elbląg/München, w przyszłości Texas

Re: Prawo jazdy - alternatywa

Postprzez Cyryl8 » poniedziałek 21 czerwca 2021, 05:49

nielegalnie dlatego, że w naszych krajach czy to Polska, czy Czechy, czy Niemcy możesz zdawać tylko wtedy gdy jesteś zameldowany przez 185 dnie w roku i nie pytaj mnie dlaczego jest taki przepis bo nie wiem.

identyczna jest emigracja Niemców do Polski celem zdania prawo jazdy z tym samym szwindlem.

z tym bezpieczeństwem na drogach nie byłbym taki skłonny do przyznania racji, bo w Polsce w 2019 roku było 2909 wypadków, w Czechach 617, ale trzeba pamiętać, że na jest 37,97 miliona, a Czechów 10,65 miliona, więc jeżeli przeliczymy wypadki na 1000 mieszkańców to już wygląda to zupełnie inaczej: u nas w 2019 było ich 13,07, a w Czechach już 17,26.

nie znalazłem statystyk co do ilości pojazdów oprócz oficjalnych danych trzeba jeszcze wiedzieć o tym, że większość pojazdów z czeskimi tablicami jest w rzeczywistości samochodami Polaków.

może tego nie widać w Elblągu i Monachium, ale w województwach przygranicznych już tak.
prawo w tamtym kraju pozwala odliczyć całą kwotę VAT, nie płacisz również akcyzy, oraz możesz odliczyć pełna kwotę podatku VAT od paliwa, zakupionych części i napraw.
w rzeczywistości samochód kupiony w salonie jest o 1/4 tańszy niż w Polsce, więc we np. Wrocławiu wszystkie luksusowe samochody jeżdżące na czeskich numerach są "polskie", czyli nie tylko sztucznie zwiększają liczbę pojazdów e Czechach, a u nas zmniejszają, ale przede wszystkim tam się rejestrują, a tu robią wypadki.

w województwie małopolskim - Zawoja, gdzie mam rodzinę i jeżdżę regularnie, większość ma drobne firmy zarejestrowane w Słowacji ze względów podatkowych.
także razem z ofertą leczenia, teraz prawo jazdy, ucieczka do innego kraju w różnych dziedzinach życia jest od dawna znana.
Załączniki
wypadki Polska vs Czechy.png
wypadki Polska vs Czechy.png (4.96 KiB) Przeglądane 6694 razy
Ostatnio zmieniony poniedziałek 21 czerwca 2021, 06:23 przez Cyryl8, łącznie zmieniany 1 raz
Cyryl8
 
Posty: 2419
Dołączył(a): czwartek 25 marca 2021, 06:59

Re: Prawo jazdy - alternatywa

Postprzez Blacksmith » poniedziałek 21 czerwca 2021, 06:15

Cyryl8 napisał(a):to po co ma zdawać drugi raz w Polsce, żeby zetknąć się z patologią?

No właśnie faktycznie nie wiedzieć czemu nie zrozumiałeś bo ja nic nie pisałem o ponownym zdawaniu w Polsce. Jeśli zda w Czechach to będzie już miał prawo jazdy i tyle.
Cyryl8 napisał(a):nielegalnie, bo przecież nie mieszkał tam 295 dni

Ale jak nielegalnie? Zrozumiałbym jeszcze gdyby to obowiązywało w odniesieniu do Ukrainy czy Białorusi. Ale w Czechach? Jeśli to co piszesz jest prawdą to jest to dyktatorsko-bandyckie zachowanie państwa Polskiego tylko w celu utrudnienia robienia prawa jazdy i zmuszania do płacenia Polskim WORD'om. Powinna się zająć tym UE i ewentualnie srogo karać za takie przestępcze praktyki. Polska powinna się zastanowić czy chce należeć do wspólnoty europejskiej i wolnego rynku... czy np. do Białorusi Łukaszenki. Nie widzę żadnego racjonalnego powodu aby utrudniać Polakom robienie prawa jazdy w takich Czechach. O ile wiem (jeśli się jednak mylę to mnie popraw) posiadacz Czeskiego prawa jazdy nie jest w Polsce traktowany na jakichś specjalnych prestiżowych warunkach bądź za przewinienia lżej karany.
Avatar użytkownika
Blacksmith
 
Posty: 2050
Dołączył(a): środa 23 marca 2016, 15:54
Lokalizacja: Elbląg/München, w przyszłości Texas

Re: Prawo jazdy - alternatywa

Postprzez Cyryl8 » poniedziałek 21 czerwca 2021, 06:26

przepraszam, ale coś namieszałem z edycją posta.

w każdym kraju (ze znanych mi) jest taki przepis z tymi 185 dniami, więc możemy sobie to nazywać jak chcemy, ale rzeczywistości nie zmienimy, chyba, że ktoś ma znajomych posłów, tylko nie wiem dlaczego czeka bezczynnie.

z tego co pamiętam jest to ujęte w konwencji wiedeńskiej w załączniku nr. 6 (krajowe prawo jazdy), a jak chcesz dłużej jeździć w innych krajach przewiduje to załącznik nr. 7 o międzynarodowym prawie jazdy.

obowiązuje od 8 listopada 1968 roku, Polska ratyfikowała w 24 lutego 1988 roku.
Cyryl8
 
Posty: 2419
Dołączył(a): czwartek 25 marca 2021, 06:59

Re: Prawo jazdy - alternatywa

Postprzez Blacksmith » poniedziałek 21 czerwca 2021, 06:34

No tak, ale ja mówiłem o ofiarach śmiertelnych gdzie Polska wypada już gorzej.

Moim zdaniem człowiek powinien się móc się leczyć, robić prawo jazdy, rejestrować firmę w jakim państwie mu się podoba, i żadne państwo nie powinno tego utrudniać. Swoją drogą szczególnie co do podatków to Polska to chory kraj bo zamiast zachęcać Polaków i obcokrajowców do zakładania firm i inwestycji w Polsce to ludzi zniechęcają. No i co wtedy ma Polska gdy Jan Kowalski zarejestruje firmę na Słowacji i tam odprowadza podatki? Niewiele. A teraz ostatnio jeszcze po prezentacji zasad tzw. "Nowego ładu" Polacy chcą przenosić firmy na południe i zachód masowo. Tym krajem rządzą po prostu idioci, ciężcy idioci.
Avatar użytkownika
Blacksmith
 
Posty: 2050
Dołączył(a): środa 23 marca 2016, 15:54
Lokalizacja: Elbląg/München, w przyszłości Texas

Re: Prawo jazdy - alternatywa

Postprzez Cyryl8 » poniedziałek 21 czerwca 2021, 06:43

Blacksmith napisał(a):
1. No tak, ale ja mówiłem o ofiarach śmiertelnych gdzie Polska wypada już gorzej.

2. Moim zdaniem człowiek powinien się móc się leczyć, robić prawo jazdy, rejestrować firmę w jakim państwie mu się podoba, i żadne państwo nie powinno tego utrudniać...Tym krajem rządzą po prostu idioci, ciężcy idioci...


1. przepraszam, ale te dane dotyczą ilości ofiar wypadków na drogach w Polsce w tym czasie (2019) rok wypadków drogowych było 30 288, moje niedopatrzenie.

2. to jest Twoje zdanie, a moje że wszyscy ludzie, w tym politycy, powinni być mądrzy, uczciwi i działać w interesie Polaków.
i co z tego?
Cyryl8
 
Posty: 2419
Dołączył(a): czwartek 25 marca 2021, 06:59

Re: Prawo jazdy - alternatywa

Postprzez Cyryl8 » poniedziałek 21 czerwca 2021, 07:01

natomiast nim zaczniesz pisać na jakiś temat musisz przynajmniej w przybliżeniu wiedzieć o czym piszesz.

leczyć możesz się legalnie w dowolnym kraju, jednak z pokrywanie kosztów, to inna bajka.
dlaczego jeżeli płacisz na leczenie w Polsce masz leczyć się w innym kraju, jeżeli tam nie płaciłeś?
dlaczego obywatel innego kraju ma płacić za Ciebie?

w tej chwili w Polsce jest to rozwiązane tak, że NFZ pokrywa koszty leczenia na granicą, do kwoty jaką sam przewiduje w Polsce na takie samo leczenie.

więc jeżeli operacja zaćmy kosztuje w Polsce powiedzmy 1000zł (podaję przykładowo bez weryfikacji danych), a Ty jedziesz do Czech lub Niemiec na taką operację, to musisz zapłacić tam z własnej kieszeni. w Czechach taka operacja kosztuje powiedzmy 800zł, a w Niemczech 2000zł, to po przyjeździe NFZ zwróci Ci wartość rachunku, o ile nie przekroczy polskiego poziomu, czyli za rachunek z Czech 800zł, a z Niemiec 1000zł.
koszty leczenia wynikają też z wysokości składek zdrowotnych, w Czechach płacisz najmniej, w Polsce więcej, a w Niemczech jeszcze więcej.

dlatego też wyjeżdżając na wycieczki do innych krajów, szczególnie na narty (Niemcy, Austria, Szwajcaria, Francja, Włochy), gdzie urazowość jest wysoka, płaci się (dobrowolnie jeżeli ktoś jest przewidujący) dodatkowe ubezpieczenie, które ma pokryć tą różnicę.
Cyryl8
 
Posty: 2419
Dołączył(a): czwartek 25 marca 2021, 06:59


Powrót do Luźna gadka

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 34 gości